Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Shield do silników - maszyny CNC - made in China

CMS 08 Mar 2018 22:25 4359 9
  • Witam ponownie moich czytelników.

Idąc za ciosem (zerknijcie na temat poświęcony "multi shieldowi"), postanowiłem zwrócić waszą uwagę na kolejnego ciekawego shielda do Arduino od "majfriendów".

Tym razem zaprezentuję Wam płytkę, którą z powodzeniem możecie wykorzystać do budowy domowego plotera CNC czy drukarki 3D.

Układ otrzymałem, o dziwo, z wlutowanymi wszystkimi listwami goldpinowymi.
    Radość jednak nie trwała długo.
    Niestety nie okazało się to ani trochę pomocne. Goldpiny są wlutowane bardzo niestarannie i trzeba będzie poświęcić trochę czasu na doprowadzenie tego do porządku. O ile niektórym "listwom" wystarczy tylko odpowiednio dogiąć goldpiny, to spora ich część wymaga wylutowania, oczyszczenia otworów o ponownego wlutowania, tym razem równo.

Teraz standardowo kilka fotek omawianego "gadżetu":

Shield do silników - maszyny CNC - made in China Shield do silników - maszyny CNC - made in China Shield do silników - maszyny CNC - made in China

Z "daleka" wygląda super, ale...

Shield do silników - maszyny CNC - made in China Shield do silników - maszyny CNC - made in China Shield do silników - maszyny CNC - made in China

Jest bardzo, bardzo krzywo.

Pewnie też się zastanawiacie, czy jakikolwiek element jest tutaj równo wlutowany.
    Niestety, ale obawiam się, że nie.

Przejdźmy jednak do możliwości tego shielda. Ta "z pozoru niepozorna" płytka, ma tak naprawdę całkiem spore możliwości.

- tak jak wspomniany wcześniej chiński "milti-function shield, płytka pasuje idealnie (po poprawieniu krzywych goldpinów) do modułu Aduino UNO;
    - zasilanie "elektroniki" układu wynosi 5V;
    - umożliwia pracę z silnikami zasilanymi w zakresie 12V - 36V, nadaje się więc idealnie do domowych drukarek 3D lub niewielkich ploterów/frezarek CNC;
    - Możemy podłączyć aż cztery silniki odpowiedzialne odpowiednio za oś X, Y, Z, oraz X-Can (w ostatnim przypadku niezbędny będzie dodatkowy sterownik);
    - mamy możliwość podłączenia sześciu "krańcówek", po dwie na każdą oś;
    - jest też możliwość sterowania podawaniem chłodziwa wrzeciona;
    - jest również sterowanie np. wrzecionem frezarki (obroty oraz kierunek);
    - można też sterować podgrzewaniem stołu.

Oczywiście jest to tylko "przejściówka" i aby sterować silnikami, należy wyposażyć się w odpowiednie drivery, np. w dedykowany A4988.

Płytka jest bardzo czytelnie opisana (co zresztą widać na zdjęciach) i jej podłączenie nie powinno sprawić problemu nawet początkującym "Arduinowcom". Gdyby tylko była lepiej zmontowana. Nie wiem czy wszystkie są tak krzywo polutowane, ale zdecydowanie polecam szukać wersji z goldpinami i "gniazdami" do wlutowania we własnym zakresie. Wbrew pozorom będzie mniej roboty.

Pozdrawiam.
    CMS

Fajne!
  • #2 09 Mar 2018 07:58
    Galareta
    Poziom 21  

Mam taką samą, tak samo krzywą dokładnie tak samo. Działa od pół roku w naświetlarce laserowej. Nic nie poprawiłem, używam krzywej - da się.

• #4 09 Mar 2018 12:29
    pyton
    Poziom 21  

Witam

Niestety do drukarki 3D nie bardzo się nadaje, z takiego powodu ze jedno gniazdo na sterownik silnika krokowego jest "klonem" innego (ustawienie zworkami) - przez co nie da się zastosować extrudera (chyba ze po przerobieniu płytki).

Chodzi o to że nie jest to gotowiec do drukarki.

Sam zaczynałem od takiej płytki później przerzedłam na wersje nano i także gotowy shield.

• #5 09 Mar 2018 15:44
    enigma
    Poziom 12  

Za niewiele $ u majfrendów można kupić takie coś: RAMPS 1.4 - Sterownik drukarki 3D RepRap Prusa RobotDyn. Można też kopic cały pakiet z płytą bazową, lcd itp. ok 25$ (1. MEGA 2560 + RAMPS 1.4 + sterownik silnika (5 sztuk)))
    Kupuje od RobotDyn wiele modułów. Jakoś wykonania jest więcej niż zadowalająca.

• #6 09 Mar 2018 17:48
    Arek_v1
    Poziom 13  

Ma ktoś schemat tego shield'?

• #7 09 Mar 2018 18:41
    CMS
    Administator HydePark
  • #9 10 Mar 2018 22:50
    Bombaj9
    Poziom 9  

Galareta napisał:
    Mam taką samą, tak samo krzywą dokładnie tak samo. Działa od pół roku w naświetlarce laserowej. Nic nie poprawiłem, używam krzywej - da się.

Myślałem że tylko ja mam tak krzywą tą płytkę, ale skoro to częsty problem, to pewnie jakaś partia jest tak wykonana. Uwaga dla kupujących ze można na taką trafić, mi to nie przeszkadza w jej użytkowaniu chociaż dziwnie to wygląda. Odnośnie lutowania autor chyba miał pecha u mnie bez szału ale dość schludnie.

• #10 11 Mar 2018 18:16
    wosiekpl
    Poziom 21  

Witam

Z tego wynika ze kilku kolegów ma pecha. Moja płytka przyszyła z pinami dobrze i prosto wlutowanymi .
    Kiedys otrzymałem inna plytke i piny byly powyginane . Wydaje mi sie , ze w tym przypadku winien byl listonosz. Moja skrzynka pocztowa ma mały otwór i przesyłka była na wpol w srodku i wpol na zewnątrz. Widac , ze nie chciało mu sie wejsc do windy i dostarczyć osobiście ( parę razy juz tak sie zdarzyło ) .

Plytka dziala poprawnie i w tej chwili jestem w trakcie budowy małej frezarki cnc.

Pozdrawiam
    Wojtek