Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uziemienie ujemnego bieguna paneli a działanie przetwornicy [offgrid]

waranzkomodom 27 Mar 2020 14:25 2478 10
Przewód Toplex
 • #1
  waranzkomodom
  Level 20  
  Cześć,

  po pierwsze, jestem w temacie elektryki laikiem, po drugie mimo wszystko planuję niewielką instalację off-grid opartą o panele CIGS Solibro SL-1F (5 paneli 85W - 73,5V, 1,6A - połączonych równolegle). Planowałem uziemić ujemny biegun paneli przez rezystor 35k ohm, ale przy okazji przypadkowej rozmowy w sklepie z częściami do OZE zasugerowano mi, że podobnie jak w systemach on-grid, gdzie takie rozwiązanie wymaga specjalnych inwerterów, zwykła przetwornica off-grid też może nie działać (spalić się). Ta sama osoba zasugerowała, że przy napięciu 80v nie ma co się obawiać PID i najlepiej pominąć temat uziemiania bieguna.
  I tu główne pytanie - czy faktycznie należy się obawiać problemów z przetwornicą/jest potrzebna jakaś specjalna? Czy przy takim napięciu rzeczywiście można nieuziemiać bieguna?

  Pytanie dodatkowe:
  1) czy w swoim myśleniu o instalacji (poniżej) mam jakieś błędy kardynalne, które mogą narazić czyjeś zdrowie?
  2) Jaki bezpiecznik najlepiej byłoby dodać po stronie DC?
  3) Czy jest potrzebny/wskazany bezpiecznik między akumulatorem a przetwornicą?
  3) Jak poprawnie zadbać o wyrównanie potencjałów ram paneli?
  (W instrukcji jest napisane, żeby końcówka kablowa przewodu do uziemienia ram była ze stali nierdzewnej, a ja za nigdzie takiej nie widzę. Czy to tylko kwestia trwałości, czy wybór innego materiału może zwiększyć ryzyko degradacji paneli (TOC))?

  Kontekst:
  Panele będą połączone równolegle, przed konektorem na plusach diody, przewód solarny 6mm2. Wybrany regulator ładowania to tracer 3215bn, a akumulator żelowy 200ah. Koło akumulatora na plusie będzie bezpiecznik mta (40a) - zgodnie z instrukcją do regulatora. Planowałem przetwornicę z sinusem modyfikowanym 1000/2000W, bo w użyciu będzie blender 600W/maszyna do szycia i zasilacze do komputerów, czyli chyba nic, co wymagałoby czystego sinusa. Łącznie max 800W dziennie.
  Akurat te panele mam, więc nie chciałbym wchodzić w dyskusje, czy warto mieć CIGS, czy nie;)

  Cała instalacja ma zasilać całoroczny wóz drzymały (jest parterowy, nie ma uziemienia ani instalacji odgromowej, stoi na kołach, w okolicy są wysokie drzewa). Żeby uniknąć PID, planowałem wbić pręt uziomowy 16mm2 o długości 1,5m i do niego podpiąć biegun ujemny przez rezystor. Do tego samego pręta uziemienie ram.
  W ten sam sposób, choć osobnym prętem, chciałem zrobić uziemienie przetwornicy.
  Konstrukcja na której staną panele będzie drewniana. Wóz za 2 lata będzie zmieniał miejsce, więc nic trwalszego nie jest mi chyba potrzebne.

  Poniżej rozrysowane przepraszam, jeśli coś jest niejasne, jestem naprawdę kompletnym laikiem.
  Uziemienie ujemnego bieguna paneli a działanie przetwornicy [offgrid]

  Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i rady. Jeśli coś napisałem niepoprawnie/niejasno, postaram się jak najszybciej poprawić.
 • Przewód Toplex
 • #2
  anaba255
  Level 26  
  Mam GS-50, kupiłem używane, podpięte razem z monokrystalicznymi do regulatora grzałek, na początku miałem je uziemione na minusie, lecz tego samego lata spalił mi się regulator po burzy. Może to przypadek, a może nie, nie wiem, lecz uziemienie odpiąłem. Stelarz jest uziemiony osobnym kablem. Tak sobie chodzą ze trzy lata, spadku produkcji nie widać, może z czasem stracą moc, były tanie, to kupię następne. Napięcie w instalacji mam 200V.
  Bezpieczniki na pewno warto dać na + i -, jeśli regulator lub przetwornica dostaną zwarcia, to rozładują i mogą uszkodzić akumulator, może też dojść do zapłonu.
  Zamiast przetwornicy możesz poszukać UPSa z czystym sinusem, używane są tanie.
 • Przewód Toplex
 • #3
  Kwazor
  Level 32  
  Wystarczy opornik 100-200K 1W i do uziemnienia ( zdjęcie ładunków elektrostatycznych) lub uziom minusa akumulatora ( wspóny minus )

  Co do przetwonicy z aproksymacją = niezłe problemy z niektórymi zasilaczami z APFC ( przetwornica sygnalizuje zwarcie )

  Silnik blendera mu obojętne co mu podasz.
 • #4
  waranzkomodom
  Level 20  
  Hej,
  dzięki za odpowiedzi. Dodaję laickie pytania, żeby wszystko dobrze zrozumieć i dobrej rady nie wykoślawić w jakiś niewłaściwy sposób.

  Anaba - UPS rekomendujesz, bo przy podobnej cenie da czysty sinus, czy są jeszcze jakieś plusy (no i ewentualnie minusy względem zwykłej przetwornicy), które szczególnie powinienem mieć na względzie?

  Kwazor - upewnię się, której części dotyczy Twoja odpowiedź. Ten opornik to odpowiedź na kwestię jak najlepiej uziemić ujemny biegun panela, czy to się odnosi do zabezpieczenia po stronie DC?

  Jeszcze raz dzięki!
 • Helpful post
  #5
  anaba255
  Level 26  
  UPS z czystym sinusem będzie tańszy od przetwornicy. W tej cenie kupisz porządny markowy sprzęt, nawet używany długo posłuży. Minus UPSa, to pobór własny prądu, nawet gdy nie jest obciążony.
  Jeszcze co do łączenia uziemienia z ramą paneli. jak dasz ze zwykłej stali to szybko skoroduje w połączeniu z aluminium, a zardzewiała to słabszy przepływ prądu, lub jego brak. Dosłownie kilka zł kosztują śruby i nakrętki z nierdzewki, końcówka kablowa miedziana powinna być ok.
 • Helpful post
  #6
  Kwazor
  Level 32  
  anaba255 : To są bez ramowe ( pełne szkło ) panele cienkowarstwowe CIGS ( lepsze od POLI ( 20% wieksze uzyski) przy tej samej mocy -- tylko większe powierzchniowo )

  Jeden pies czy uziemnisz przy panelach czy przy akumulatorze ( Tracer ma wspólny minus wejście wyjście ).

  Czesto w przetwornicach PE też własnie jest podpięte to minusa więc jak uziemnisz minus przy akumulatorze to jest ok.

  UPS bez przeróbki ( chłodzenie wymuszone wentylatorem ) + musi miec koniecznie układ zimnego startu ( bez sieci ).

  UPS-y nie są przystosowane do pracy ciagłej ( 7-10 minut na tyle im pozwala akumulator przy Pmax ) wiec bez zrobienia im chłodzenia można prosto ugotować tranzystory mocy.
 • #7
  waranzkomodom
  Level 20  
  Super. Dzięki za doprecyzowania!
 • #8
  anaba255
  Level 26  
  Kwazor wrote:
  UPS bez przeróbki ( chłodzenie wymuszone wentylatorem ) + musi miec koniecznie układ zimnego startu ( bez sieci ).

  UPS-y nie są przystosowane do pracy ciagłej ( 7-10 minut na tyle im pozwala akumulator przy Pmax ) wiec bez zrobienia im chłodzenia można prosto ugotować tranzystory mocy.

  Zależy jakie mu dasz obciążenie, mam Evera 700, 420W mocy, wentylator z włącznikiem termicznym 40°C, gdy go obciążałem;
  -100W chodził przez kilka godzin, wentylator się nie załączał,
  -150W włączał się co ok 30 min. na kilka minut i pracował dalej.
  -350W po godzinie włączył się wentylator, popracował ok 20 min. i się wyłączył. Myślałem, że go ugotowałem, ale ostygł i po 15 min pracował dalej pod obciążeniem 100W kilka godzin. Podpięty pod aku kwasiaki i ładowarkę solarną.
  Czyli na 25% mocy może pracować ciągle, bez dodatkowego chłodzenia, na 50% przez krótki czas. Myślę, że z innymi UPSami będzie podobnie.
 • #9
  Miro55555
  Level 5  
  Przy instalacji 23 KW jakiej mocy dać rezystor żeby zapobiec korozji TCO?
 • #10
  Miro55555
  Level 5  
  Miro55555 wrote:
  Przy instalacji 23 KW jakiej mocy dać rezystor żeby zapobiec korozji TCO?

  nikt nic nie pomoże

  Dodano po 49 [sekundy]:

  ????ważna sprawa ...
 • #11
  zielon_1215
  Level 18  
  Może zamiast rezystora, lepiej dać PIDbox.