Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grzałka element grzejny do lutonicy 60W czyli zrób to sam.

WS38 30 Mar 2020 17:03 726 6
    WS38
    Level 13  
    Grzałka w mojej lutownicy przestała działać. Mamy taki okres, że Poczta działa na 1/4 gwizdka i generalnie zalecane jest siedzenie w domu. Czy ktoś rozbierał i naprawiał ten element? Czy to jest jednorazówka, pozbawiona możliwości naprawy? Wolę zapytać, zanim zacznę pruć bebechy.
    Proszę o jakieś wskazówki, jak się do tego zabrać?
    Fotka:
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    prosiak_wej
    Level 38  
    Jakiej lutownicy? Użyj dwóch terminali jak na obrazku poniżej, odetnij oczko i zaciśnij kombinerkami.

WS38
    Level 13  
    To taka zwykła prosta mała lutownica 60W za 20 zł służyła mi do rozlutowywania elementów z odzysku. Widocznie się przegrzała.

prosiak_wej wrote:
    Jakiej lutownicy? Użyj dwóch terminali jak na obrazku poniżej, odetnij oczko i zaciśnij kombinerkami.

Problem jest nie w połączeniu ale z samą grzałką. Sprawdziłem kabel zasilający multimetrem na ciągłość obwodu i jest O.K.
    Żadnej elektroniki nie ma grzałka jest na 230V. Przy okazji sprawdziłem grzałkę i nic nie piszczy a przecież to chyba jest zwykła spirala grzejna? Tak mi się przynajmniej wydaje, że tak to jest zbudowane, wiec chyba powinno piszczeć?
    mczapski
    Level 39  
    Jeśli uda się to naprawić to będzie chyba pierwszy przypadek. To, że ciężko w warunkach domowych operować z zastosowanym drutem oporowym to jedno ale może się to udać. Natomiast wręcz musi się rozpaść izolacja mikowa i nie będzie jak złożyć w całość. Ale niewiele masz do stracenia jako, że lutownica już nie działa a z zakupem odpowiedniej też może być niełatwo.
    WS38
    Level 13  
    Już rozebrałem tę grzałkę. Ten drut, który widać na zewnątrz jest wyłącznie dla utrzymania izolacji zewnętrznej. Osłonę izolacyjną mikową udało mi się zsunąć bez uszkodzenia. Pod spodem znajduje się właściwy drut oporowy, niestety okazało się, że jest przepalony na samym środku. Ten drut w środku jest niewiarygodnie cienki - jak włos. W związku z tym mam pytanie, czy można go mechanicznie ze sobą połączyć - po prostu skręcić?
    Nie mam takiego cienkiego drutu, mam grubszy z grzałki od mikrofalo-piekarnika (2 w 1).
    Czy ewentualnie użycie grubego drutu będzie dobrym pomysłem?
    Elekto chomik
    Level 7  
    Polecam od czegoś wyciągnąć grzałkę a jak to nie pomoże można z suszarki do włosów drut oporowy pozyskać albo z farelki
    naprawianie grzałki mija się z celem bo ona jest w takim ceramicznym kruchym strasznie . A jak nie to zkręcić razem te 2 druciki i tyle.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    WS38 wrote:
    Żadnej elektroniki nie ma grzałka jest na 230V. Przy okazji sprawdziłem grzałkę i nic nie piszczy a przecież to chyba jest zwykła spirala grzejna? Tak mi się przynajmniej wydaje, że tak to jest zbudowane, wiec chyba powinno piszczeć?
    Nie powinno. Oblicz sobie rezystancje takiej grzałki i porównaj z czułością miernika na zakresie pomiaru zwarcia. O ile się nie mylę, ten zakres kończy się na 400 Ω. Zmierz porządnie na zakresie 20 kΩ.
    Na przyszłość.

WS38 wrote:
    Czy ewentualnie użycie grubego drutu będzie dobrym pomysłem?
    Nie. Jeżeli możesz skręcić końce, to jest metoda na ich trwale zespawanie. Drobny kryształek azotanu srebra (lapisu), przyłożony w miejscu skręcenia i podgrzanie do temp. pracy grzałki. O lapis zapytaj w aptece.