Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hyundai elantra 2013 - radio z usa zmiana rastra na EU

xufox 04 Apr 2020 22:02 1200 21
    xufox
    Level 11  
    Hyundai elantra 2013 - radio z usa zmiana rastra na EU Hyundai elantra 2013 - radio z usa zmiana rastra na EU Hyundai elantra 2013 - radio z usa zmiana rastra na EU Witam. Mam nadzieje, że nie ponawiam tematu ani nie zaczynam już istniejącego wątku, ale nic nie znalazłem wcześniej. Chodzi mi o radio hyundai elantra z USA i jego dostosowanie do polskich potrzeb. model radia to :AM180MDANRA5, główny układ to chyba SAF7741HV/115. Mam sporo zdjęć i dostępną w sieci dokumentacje tego układu. pytanie do Was- czy da się przestroić te radio? może ktoś ma jakieś propozycje. w podlaskim nie mogłem nikogo znaleźć kto by się tego podjął. Liczę na Państwa pomoc
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    zadam64
    Level 37  
    xufox wrote:
    Witam. Mam nadzieje, że nie ponawiam tematu ani nie zaczynam już istniejącego wątku, ale nic nie znalazłem wcześniej. Chodzi mi o radio hyundai elantra z USA i jego dostosowanie do polskich potrzeb. model radia to :AM180MDANRA5, główny układ to chyba SAF7741HV/115. Mam sporo zdjęć i dostępną w sieci dokumentacje tego układu. pytanie do Was- czy da się przestroić te radio? może ktoś ma jakieś propozycje. w podlaskim nie mogłem nikogo znaleźć kto by się tego podjął. Liczę na Państwa pomoc

Uklad scalony to procesor dzwieku .musi to byc obslugujacy urzadzenie a szczegolnie tuner .Trudny temat .Moze radio z jakiejs europejskiej dystrybucji .

Nazwa: SAF7741HV-N115

Obudowa: SMD-HLQFP144

Producent: NXP SEMICONDUCTORS

Opis: Dual IF car radio and audio DSPThe SAF7741HV is a combined Intermediate-Frequency (IF) car radio and audio DigitalSignal Processor (DSP) with several powerful cores integrated onto a single device. Itcombines analog IF input, digital radio and audio processing, sample-rate converters anddigital and analog audio output to enhance listening clarity and noise suppression whilereducing multipath channel effect.
    Opisz nazwy scalakow od tego kwadratowego duzego bo ze zdjec pod powiekszeniem trudno rozczytac .
    xufox
    Level 11  
    bardzo proszę. również dotarłem do układu wskazanego przez kolegę i próbuje się do niego odnieść. pozostałe układy to :
    tcc 8002-0bx-i
    en5v8tmq

is42s1616od-7tli
    p25204100ax1 1316
    oraz
    t13104
    29lv640etti-70g
    3l845200
    czy jakos tak(jest na ni jakis napis nadrukowany )m1760 631600 7kv1.03
    zadam64
    Level 37  
    xufox wrote:
    bardzo proszę. również dotarłem do układu wskazanego przez kolegę i próbuje się do niego odnieść. pozostałe układy to :
    tcc 8002-0bx-i
    en5v8tmq

is42s1616od-7tli
    p25204100ax1 1316
    oraz
    t13104
    29lv640etti-70g
    3l845200
    czy jakos tak(jest na ni jakis napis nadrukowany )m1760 631600 7kv1.03

Ten TCC9002 OBx O jest odpowiedzialny za organizacje pracy calego odbiornika i zapewne obok niego jest pamiec z oprogramowaniem i chyba nic nie ugryziesz na razie bez jakiejkolwiek aplikacji .
    xufox
    Level 11  
    Nie wiem czy mam racje ale zmieniając kwarc powinienem uzyskać zmianę skoku.
    zadam64
    Level 37  
    xufox wrote:
    Nie wiem czy mam racje ale zmieniając kwarc powinienem uzyskać zmianę skoku.

Mozesz wszystko eksperymentowac ale wedlug mnie powinno sie poznac jak on dziala a jego dzialanie jest dosc zlozone .Zmieniajac kwarc nie zmieniasz skoku tylko caly system radia .
    leonov
    Level 42  
    Przerabiałem temat w moim Dodge, ciężki temat, jest mało fachowców od tego, ja akurat znalazłem blisko mnie, ale jak szukałem na forach itp. To widziałem linki do eBay, jakiś przemiennik częstotliwości, wpinalo się go pomiędzy radio a antenę. Ale czy to zadziała?
    zadam64
    Level 37  
    leonov wrote:
    Przerabiałem temat w moim Dodge, ciężki temat, jest mało fachowców od tego, ja akurat znalazłem blisko mnie, ale jak szukałem na forach itp. To widziałem linki do eBay, jakiś przemiennik częstotliwości, wpinalo się go pomiędzy radio a antenę. Ale czy to zadziała?

To tylko byl konwerer FM ale nie zmienial krokow strojenia .W USA jest nieparzyste a w EU parzyste dlatego wiekszosc programow radio z USA nie znajdzie stacji w Polsce .
    leonov
    Level 42  
    zadam64 wrote:
    a w EU parzyste
    U nas, wyszukuje i parzyste i nie, 😜
    Jedno jest pewne, ja byłem w stanie przejechać pół polski do serwisu, i tyle serwisów obdzwoniłem, żeby mieć to zrobione porządnie i w miarę tanio, na olx i allegro są ogłoszenia, ale tam cena zabija 😮
    zadam64
    Level 37  
    leonov wrote:
    zadam64 wrote:
    a w EU parzyste
    U nas, wyszukuje i parzyste i nie, 😜
    Jedno jest pewne, ja byłem w stanie przejechać pół polski do serwisu, i tyle serwisów obdzwoniłem, żeby mieć to zrobione porządnie i w miarę tanio, na olx i allegro są ogłoszenia, ale tam cena zabija 😮

Chodzi o koncowki czestotliwosci 0,5 Mhz .
    leonov
    Level 42  
    I mówisz, że radio na Europę nie wyszuka mi końcówki nieparzystej np. 95,7 MHz?
    xufox
    Level 11  
    Osobiście spotkałem się z kilkoma skokami w radiach eu od 50k do 100k a w moim USA jest skok co 200k poczynając od nieparzystych. Jak szukam i widze to może być problem. Dobrze ze chociaż kilka stacji u mnie działa.
    zadam64
    Level 37  
    xufox wrote:
    Osobiście spotkałem się z kilkoma skokami w radiach eu od 50k do 100k a w moim USA jest skok co 200k poczynając od nieparzystych. Jak szukam i widze to może być problem. Dobrze ze chociaż kilka stacji u mnie działa.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic322204.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic322204.html
    I jest cala literatura na temat rastra strojenia odbiornikow montowanych i uzywanych w USA.Przypadek ze trafisz na program nadajacy w czestotliwosci akurat pasujace do rastra .A ile wyszukiwanie takich programow OMINIE .
    W usa jest 106,5 i 107,5 a nastepnym programem bedzie 108 .0 Mhz i jak myslisz znajdzie,zatrzyma sie?
    xufox
    Level 11  
    Uważam że nawet nie dotrze do 108,0 Mhz bo go radio nie puści. Ten model obsługuje do 107,9Mhz. Zapoznam się z podesłanymi linkami. Liczę się z tym ze może być to trudne do wykonania a nawet niewykonalne w „domowych” warunkach
    TomaszN1987
    Level 7  
    Nie sądzę że jakakolwiek zmiana hardware cokolwiek zmieni. Raczej spowoduje uszkodzenie radia. Ustawianie częstotliwości odbywa się przez software. Potrzebujesz wsadu pamięci z radia europejskiego. Prawdę powiedziawszy zabawa nie warta zachodu. Te radia są dostępne za naprawdę niewielkie pieniążki. Posiadam radio z wersji po face liftingu bo wymieniłem w swoim samochodzie na radio z kolorowym wyświetlaczem. Oryginalne które było od nowości w samochodzie leży i się kurzy. Jeżeli jesteś zainteresowany proszę o kontakt.
    __Grzegorz__
    Level 28  
    z czasów gdy zajmowałem się audio samochodowym:
    ustalanie wersji radia bardzo często odbywało się drogą czysto sprzętową.
    Obecność zworki do masy, albo rezystory pullup albo pulldown na pinie, albo diody ustalające stany na pinach wejściowych procesora.
    Te elementy ustalały zawartość jakiegoś tam rejestru w scalaku.
    Program przy starcie czytał ten rejestr i wiedział z czym ma do czynienia.
    Opcja utrzymywania kilku wersji kodu jest niewygodna dla producenta.
    Natomiast jeden kod, który sobie sprawdzi z czym ma do czynienia i się dostosuje do tego - to brzmi o wiele lepiej i tak zwykle bywało.

Bardzo często elementy ustalające opcje radia znajdowały się blisko siebie.
    Bardzo ładnie widać było na PCB puste miejsca i widać było że ścieżkę PCB można było zapiąć do GND albo do jakiegoś zasilania rezystorem, albo zworką.
    Gdy widać było 3 lub 4 takie ścieżki, trzeba było sprawdzić odpowiednio 8 lub 16 kombinacji (binarnie) i praktycznie zawsze dawało to efekt.
    Pojawiały się dziwne opcje w radio, czasem radio głupiało, ale to tylko znak, że jesteśmy na dobrym tropie i trzeba kombinować w tej okolicy dalej.
    TomaszN1987
    Level 7  
    Większość podzespołów w samochodzie pracuje w magistrali komunikacyjnej. Dysponując odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem można zmieniać ustawienia tych podzespołów lub nawet zmieniać cały firmware. Jeżeli chodzi o skok radia jest to realizowane przez oprogramowanie radia i jestem przekonany że w tym wypadku również należy dokonać zmiany softwarowej. Jeżeli poszczególne wersje radia różnią się sprzętowymi możliwościami (np. jedna wersja posiada bluetooth a druga wersja nie posiada) wtedy różnice w radiu są najczęściej w oprogramowaniu układowym oraz w hardwarze. Żeby to zrobić to należy zdobyć oprogramowanie producenta do zmiany ustawień i przeprogramowania radia (co jest raczej nie możliwe) lub pobrać oprogramowanie układowa radia, dokonać disassemblacji oraz dokonać zmian w oprogramowaniu.
    Z punktu widzenia procesu produkcyjnego dużo łatwiej realizować zmiany na poziomie oprogramowania niż zmiany realizować dodając lub eliminując elementy na płytce PCB. To wymaga przeładowania programu na linii produkcyjnej oraz przezbrojenia linii produkcyjnej. To niestety zajmuje chwile czasu a maszyny w fabryce mają pracować najlepiej na okrągło i bez jakichkolwiek przestojów. Poza tym dodatkowe komponent na płycie PCB wydłużają cykl produkcyjny i zwiększają koszt produkcji.
    W dzisiejszych czasach zmiana wyposażenia samochodu często ogranicza się do zmiany ustawień i/lub oprogramowania. Są oczywiście różne ograniczenia wynikające z hardware i bez zmiany urządzenia się nie obejdzie ale bardzo często zmiany dokonywane są z poziomu oprogramowania układowego. W nawiązaniu do tematu związanego z radiem zachęcam do zapoznania się z SDR (Software Defined Radio) bardzo ciekawa zabawka za dosłownie parę złotych.

Zobacz że dzisiaj bardzo często w katalogach nowych samochodów widnieją silniki o tej samej pojemności ale różnią się mocą.

Dla przykładu Mercedes W176:
    R4 1.6 122 KM A180
    R4 1.6 156 KM A200

Te silniki nie różnią się miedzy sobą dosłownie niczym. Osprzęt silnika w jednej i drugiej wersji jest taki sam. Również sterownik silnika jest dokładnie taki sam. Różnią się tylko i wyłącznie oprogramowaniem ECU no i oczywiście ceną. W zasadzie to nawet nie różnią się oprogramowaniem tylko poszczególnymi mapami i limiterami.
    Hardware ECU z wersji 122KM i 156KM nie różni się ani jednym komponentem.
    sosarek

Level 43  
    @TomaszN1987 O czym ty piszesz? Czytałeś temat czy po prostu naszła Cię chęć pisania bzdur? Co ma do tego jakaś wersja silnikowa Mercedesa???
    TomaszN1987 wrote:
    Nie sądzę że jakakolwiek zmiana hardware cokolwiek zmieni. Raczej spowoduje uszkodzenie radia. Ustawianie częstotliwości odbywa się przez software. Potrzebujesz wsadu pamięci z radia europejskiego.

Większej bzdury dawno nie czytałem...
    TomaszN1987
    Level 7  
    Wyraziłem swoją opinie na temat poruszanego tematu i podałem kilka prostych przykładów uzasadniających moje poglądy. Informacja na temat silnika Mercedesa to był tylko przykład na to że samochody wypuszczane na rynek przez producentów osiągają różne moce które wynikają tylko i wyłącznie z oprogramowania układowego.

Jeżeli masz odmienne zdanie dotyczące poruszanego problemu to podziel się z nami swoją wiedzą. Twoja wypowiedź nie jest poparta żadnymi argumentami.
    sosarek

Level 43  
    TomaszN1987 wrote:
    Twoja wypowiedź nie jest poparta żadnymi argumentami.

Mało tematów na Forum? Poczytaj sobie https://www.elektroda.pl/rtvforum/find.php?q=...C165%2C253%2C163%2C164%2C459%2C412%2C483%2C17
    emik
    Level 30  
    sosarek wrote:
    Mało tematów na Forum? Poczytaj sobie

To akurat nie najlepszy przykład, bo dotyczy radiów technologicznie starych gdzie były zworki, diody, rezystory itd. A pozostałe przestrojenia nierozwiązane. Przykład podany przez kol. TomaszN1987 jest akurat symptomatyczny dla dzisiejszych konstruktorów czy to samochodów, telewizorów. pralek itp. Jako przykład temat tu. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic154049.html
    TomaszN1987
    Level 7  
    Oczywiście że tak. Wystarczy spojrzeć na ten laminat. Komunikacja pomiędzy układami odbywa się cyfrowo poprzez magistrale danych. W Tym radiu z analogowych rzeczy jest tylko zasilanie i wyjście dźwięku na głośniki. Ale żeby to zauważyć to potrzeba się chwilę nad układem pochylić i zastanowić i samodzielnie wnioski wyciągnąć. Co to za argument wysyłanie odnośników do innych sprzętów? Jak będzie problem z telewizorem OLED to będziemy starali się problem rozwiązać na podstawie tego co pomogło w rozwiązaniu problemu z telewizorem kineskopowym?