Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Sterownik bramy wiśniowski Optima 600

michu_h 05 Apr 2020 16:44 2037 2
 • #1
  michu_h
  Level 10  
  Dzień dobry.

  Posiadam napęd Wiśniowski Optima 600 (sterownik eL16 v9. Niestety pewnego dnia spalił się bezpiecznik i napęd przestał działać. Wymiana bezpiecznika nie pomogła. Przepalał się każdy kolejny. Metodą eliminacji zacząłem odpinać poszczególne kable od sterownika. Po odpięciu silnika bezpieczniki przestały się przepalać i zaczęły mrugać diody na sterowniku. Myślałem, że to wina silnika więc zadzwoniłem do sklepu, aby taki zakupić. Uprzejmy Pan zasugerował podłączenie zamiast oryginalnego kabla łączącego zasilacz i sterownik skrętki w celu sprawdzenia czy to kabel nie jest przyczyna problemu. Zgodnie z jego sugestią tak uczyniłem. Kable zasilające pozostawiłem jak były (tam nie było problemu na 100%). Efekt jest taki, że na chwilę obecną sterownik przestał mrugać i nie działa, bezpiecznik się nie uszkadza. Dzisiaj sprawdziłem kabel (sprężynkę) i faktycznie był uszkodzony.

  Co sprawdziłem:

  Napięcie AC/DC na mostku (KBU8J )/ sterownika: 27/36V
  Napięcie na zasilaczu AC1/2 - 27V
  Na styku R/GND zasilacza- 28,6 V  Prośba o poradę, co najlepiej z tym zrobić. Co mogę jeszcze sprawdzić Wymiana kabla + sterownika i silnika nie ma sensu. Chyba lepiej wtedy kupić jakiś napęd z marketu za ok 500 zł. Z moim sterownikiem mam złe doświadczenia, ponieważ na gwarancji był juz naprawiany trzy razy. Ale jeśli da się go taniej naprawić to oczywiście tak zrobię.


  Poniżej zdjęcia sterownika i zasilacza po demontażu (podłączonego na stole)

  Sterownik bramy wiśniowski Optima 600 Sterownik bramy wiśniowski Optima 600

  Pozdrawiam.

  Michał
 • Helpful post
  #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Sprawdź jednak na odpiętym silniku i protezie kabla, jeśli centralka się obudzi - jednak silnik. Ale czy zdecydujesz się na wymianę....? Sprawdź silnik na zasilaczu 24V DC, zajrzyj do niego - może to błahostka - szczotki, ewidentne zwarcie w stojanie. Ale czy naprawiać - ciężko doradzić. jeśli to silnik i kabel (aby nie centralka) - czyli niecałe 400 i 100 zł - faktycznie 500 zł na naprawę, a napęd niezłej klasy, np Faac D600 to już ok 700 zł.
  Może tak - jeśli sytuacja j/w (na pewno walnięty kabel, być może silnik i może centralka) to, w przypadku prostej naprawy silnika opłaca się jeszcze w to Optimum brnąć, jeśli coś więcej - rozejrzeć się za innym.
  Tak na boku, problem z kablem będzie wracał.
 • #3
  michu_h
  Level 10  
  Okazało się, że uszkodził się procesor w sterowniku. Ponoć jest to normalne przy tych mechanizmach, że uszkadza się kabel łączący sterownik z zasilaczem (na zasilaniu 24V) i idzie zwarcie na elektronikę sterownika. Na szczęście udało mi się znaleść serwis, który za niewielkie pieniądze naprawił płytkę, bez potrzeby zakupu nowej. Kosztowało mnie to 200 zł, razem z nowym kablem.

  Pozdrawiam.

  Michał