Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica z akumulatorem + agregat prądotwórczy

zendenman 18 Apr 2020 19:30 1662 8
    zendenman
    Level 15  
    Witam , ponieważ nie mam prądu na budowie postanowiłem zamontować sobie przetwornicę Volt SinusPro 1000W z akumulatorem 100Ah do podtrzymywania kamery oraz routera LTE. W ciągu dnia są panowie budowlańcy i przetwornica jest wpięta przez około 8 godzin do agregatu ( karcher pgg 8/3). Całość działała po pierwszym podłączeniu prawie dwie doby ( bez ładowania ). Chciałem sprawdzić jak długo wytrzyma akumulator. Następnego dnia podłączyłem przetwornice pod agregat ale już w nocy akumulator rozładował się. Zastanawiam się co może być przyczyną.
    fotzsyzrk
    Level 12  
    Witaj,
    Wczoraj zatankowałem samochód, dziś nie mam juz paliwa, co się stało?

Napisz więcej, jaki jest przybliżony pobór energi ?
    Co to jest za akumulator? W jakim stanie? Czy aby napewno się akumulator ładował przez 8h ? Podczas ładowania kontrolowałeś napięcie jakie bylo na nim ? Jakie napięcie uzyskał na koniec ładowania?

Ogólnie główny trop to niedoładowany akumulator bądź uszkodozny.
    ewoo
    Level 29  
    zendenman wrote:
    Całość działała po pierwszym podłączeniu prawie dwie doby ( bez ładowania ). Chciałem sprawdzić jak długo wytrzyma akumulator.
    zendenman wrote:
    Następnego dnia podłączyłem przetwornice pod agregat ale już w nocy akumulator rozładował się.

Co tu dziwnego, rozładowałeś akumulator przez dwa dni, potem nie naładował się na full więc padł w nocy.

Za pierwszym razem wytrzymał dwa dni po ładowaniu przez 8 godzin bo przyniosłeś naładowany akumulator i te 8 godzin ładowania nie miało większego znaczenia.
    zendenman
    Level 15  
    Router około 2,4 W, kamera w podczerwieni około 5 W jest jeszcze centrala satela + 4 czujniki. Akumulator AGM 100 Ah nowy. Niestety nie miałem możliwości sprawdzić jakie jest napięcie na koniec ładowania.
    CYRUS2
    Level 43  
    zendenman wrote:
    Akumulator AGM 100 Ah nowy.
    Niedoładowany.
    100Ah to 10 godzin ładowania prądem 10A.
    8 godz, to jeszcze większy prąd.
    Masz tak wydajny prostownik ?
    fotzsyzrk
    Level 12  
    Ogólnie twoja przetwornica nie jest w stanie doładować dobrze akumulatora 100ah przez 8h.
    Jeśli mówimy o pełnym naładowaniu to 20h może być mało. Prąd ładowania będzie spadł wraz z stopniem naładowania. Nie wiem jamie parametry może osiągnąć twoja ładowarka w przetwornicy, producent podaję prąd ładowania do 20A, o napięciu nic nie znalazłem. Wątpię że w pierwszej fazie podbija napięcie w celu zwiększenia prądu.

Minusy powyższego rozwiązania.
    1 Duży akumulator/długi czas ładowania.
    2 Kilkukrotna inwersja energi duże straty.
    3 niskie napięcie po stronie DC, przykładowo przy 48V DC 4 aku po 25Ah czas ładowania znacznie mniejszy.

Przy tym rozwiazaniu lepiej by się sprawował kilka akumulatorów o mniejszej pojemności niz 1 duży (pod warunkiem że miały by zbliżone parametry Rw. Wew. Itp, prąd wyrównawczy można by było pominąć)

Wszystkie twoje podane wyżej odbiory korzystają z niskiego napięcia DC, można było by pominąć inwersje na AC.

Do tego rozwiązania można by było dodać panel PV obecnie większość doby świeci słońce, akumulator byłby rozładowany tylko w nocy.

Tu też kwestia czy dany agm może pracować cyklicznie czy tylko buforowo.
    CYRUS2
    Level 43  
    zendenman wrote:
    Niestety nie miałem możliwości sprawdzić jakie jest napięcie na koniec ładowania.
    Ważny jest prad przy napięciu końcowym.
    ładowanie buforowe: 13,5 – 13,8 V
    ładowanie cykliczne: 14,4 – 15,0 V
    zendenman
    Level 15  
    Czyli przetwornica nadawać będzie się jako buforowe podtrzymanie bo nie ładuje akumulatora do wyższego napięcia?
    Myślę, że w przeciągu 2-3 miesięcy będzie już prąd na budowie jednak do tego czasu muszę czymś zabezpieczyć obiekt. Zastanawiam się nad panelem 100W z regulatorem. Pytanie tylko czy przetwornica może być podpięta do agregatu i jednocześnie do regulatora?