Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kopiąca prądem woda z Jacuzzi

bartosz215 24 Apr 2020 23:14 3555 8
e-mierniki
    bartosz215
    Level 2  
    Witam,

Mam ostatnio problem z ogrodowym Jacuzzi. Polega to na tym, że gdy Jacuzzi jest włączone, powierzchnia wody lekko kopie prądem, gdy dotknie się jej stojąc gołymi stopami na ziemi. Wsadziłem goły przewód do wody i wbiłem pręt uziemiający obok działającego jacuzzi i zmierzyłem napięcie pomiędzy nimi, wyszło ok. 15V. Zauważyłem również, że podczas używania spawarek oraz szlifierek przyłączonych do wspólnej sieci na przedłużaczu bez bolca PE, napięcie pomiędzy ziemią, a wodą skacze do poziomu ok. 20V.

Jacuzzi jest przyłączone do sieci jednofazowej, zabezpieczone różnicówką bezzwłoczną, 30mA. Różnicówka nie wybija. Przewód PE jest połączony z główną szyną uziemiającą, dodatkowo pod jacuzzi jest wbity w ziemię dodatkowy uziom. Sprawdziłem impedancję pętli zwarcia L-PE zasilania do Jacuzzi, wyszło 2,32 Omów, więc założyłem, że przewód PE jest ciągły.
    Sprawdziłem również pompy, grzałkę oraz moduł UV jacuzzi pod kątem przebicia na obudowę, wyniki negatywne.

Gdy odłączam przewód PE od instalacji i jacuzzi jest uziemione tylko poprzez lokalny uziom, napięcie pomiędzy ziemią, a wodą spada do 0,0V. Czy w takim razie problem leży po stronie instalacji, czy może jakieś urządzenia podłączone bez przewodu PE sieją po sieci ? Dodam, że na ogrodzie jest podłączone wiele urządzeń automatyki domowej i budowa ciągle trwa, więc nowych urządzeń przybywa. Proszę o sugestie, jacuzzi działało poprawnie od roku, dopiero niedawno zaczęło lekko kopać prądem.
  • e-mierniki
    mieszaczwcz
    Level 30  
    Miałem podobny problem jak spółdzielnia w starej kamienicy wymieniła instalację wody na plastik, instalacja w mieszkaniu 2 przewodowa Lekkie odczucie "kopania" ustało jak z podciągnąłem przewód "0" i podłączyłem go do baterii w zlewie w którym zainstalowany jest również młynek (uziemniony) do odpadków. "kopanie" odczuwalne było wyłącznie w sytuacji gdy dotykało się lejącego się strumienia wody. Pozostałe odbiorniki wanna,natrysk,umywalka nigdy nie wykazywały podobnych objawów.
  • e-mierniki
    kkas12
    Level 43  
    Impedancja na poziomie 2,32 oma to nie jest normalna sytuacja.
    Brak ciągłości PEN lub PE gołym okiem widoczny. Uziom pod jakuzzi i RCD w jego obwodzie tylko to potwierdzają.

mieszaczwcz wrote:
    Miałem podobny problem jak spółdzielnia w starej kamienicy wymieniła instalację wody na plastik, instalacja w mieszkaniu 2 przewodowa Lekkie odczucie "kopania" ustało jak z podciągnąłem przewód "0" i podłączyłem go do baterii w zlewie w którym zainstalowany jest również młynek (uziemniony) do odpadków. "kopanie" odczuwalne było wyłącznie w sytuacji gdy dotykało się lejącego się strumienia wody.
    . Durny, niedopuszczalny i niebezpieczny sposób na spokojny sen laika.
    W żadnym przypadku nie naśladować.
    bartosz215
    Level 2  
    Brak ciągłości przewodu PE wyjaśniałaby zjawisko ?
    W innym gniazdku przyłączonym do wspólnej tablicy rozdzielczej impedancja L-PE wynosi również 2,33 oma, jednak na jego bolcu napięcie nie występuje.
    Edytowałem.[T.M.]
    kkas12
    Level 43  
    Nie szukaj samodzielnie, bo zwyczajnie tego nie ogarniasz. I wcale nie musisz.
    Tylko wizyta naprawdę kumatego elektryka pozwoli na postawienie diagnozy po wizji lokalnej.
    I radzę z zaproszeniem kompetentnej osoby nie zwlekać, gdyż po tym co przedstawiłeś sytuacja wygląda nieciekawie. Z zagrożeniem życia włącznie.
    bartosz215
    Level 2  
    Interesuje mnie najbardziej dlaczego, po odłączeniu przewodu PE jest wszystko ok, czy brak ciągłości przewodu PE lub niepoprawnie zamontowany uziom dawałby takie objawy ?

Był już jeden elektryk, który nic nie stwierdził, sam też jestem początkującym elektrykiem i pomagam znajomemu w tej kwestii i szukam sugestii w tej sprawie.
    Edytowałem.[T.M.]
    kkas12
    Level 43  
    Kolego, skąpisz informacji.
    Nie wiemy nic o układzie sieci.
    Nie wiemy nic o podziale PEN jeśli układ TN.
    Nie wiemy nic o uziemieniu szyny PE w tablicy głównej.
    Nie wiemy nic o wartości impedancji L-PE; L-N w szafce licznikowej i w tablicy bezpiecznikowej.

Jako elektryk (nawet początkujący) powinieneś wiedzieć jak te informacje są istotne.
    bartosz215
    Level 2  
    Układ sieci to TN-S, instalacja jest sprzed 2-3 lat. Podział jest dokonany przed wejściem do rozdzielnicy głównej. Szyna PE jest podłączona do głównego uziomu. Uziom był sprawdzany(podobno) i jest w porządku. O reszcie rzeczy nie wiem.
    kkas12
    Level 43  
    bartosz215 wrote:
    Podział jest dokonany przed wejściem do rozdzielnicy głównej.
    To znaczy gdzie?
    bartosz215 wrote:
    O reszcie rzeczy nie wiem.
    To jak my na odległość możemy pokusić się o diagnozę?
    bartosz215 wrote:
    Uziom był sprawdzany(podobno) i jest w porządku.
    Tu nic na "podobno" się nie wyjaśni.
    Jaki to jest uziom?
    Fundamentowy sztuczny czy naturalny, a może punktowy, a może otokowy?
    bartosz215 wrote:
    Szyna PE jest podłączona do głównego uziomu.

Co to znaczy "główny" Są jeszcze inne?

Kolego, to nie może tak być by prosić cię o podawanie informacji.

Weź kartkę, narysuj (i zamieść na forum) jak to wygląda poczynając od licznika, przez tablice bezpiecznikową do jakuzzi.