Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o przewody fazowe licznika energii?

25 Kwi 2020 16:19 651 18
 • Poziom 17  
  Witam. Mam do was pytanie. Posiadam licznik z takim oto "wejściem" instalacji. Chciałbym zapytać(bo widzę tu tylko 2 przewody niebieski i brązowy) czy jeśli w mieszkaniu instalacja jest wymieniona i są zamontowane gniazdka z bolcem uziemiającym(podłączonym do żółto-zielonego przewodu), to czy spełniają one swoje zadanie i chronią? Dodam że obok licznika jest wyłącznik różnicowo-prądowy.

  Pytanie o przewody fazowe licznika energii?

  Pytanie o przewody fazowe licznika energii?
 • e-miernikie-mierniki
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  rupert201 napisał:
  czy spełniają one swoje zadanie i chronią
  O tym świadczy protokół pomiarów - sprawdzenia skuteczności ochrony przeciwporażeniowej.
 • Poziom 17  
  Rozumiem. Sama różnicówka na pewno działa, bo już raz podczas spalenia żarówki spełniła swoje zadanie. Bardziej pytam czy na wejściu do tego licznika wszystko wygląda ok., tzn. czy to normalne że w takiej instalacji są tylko 2 przewody(niebieski i brązowy) a brakuje tam tego trzeciego żółto-zielonego?
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  A z jakiego układu sieci jest zasilana Twoja instalacja ?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  rupert201 napisał:
  Sama różnicówka na pewno działa, bo już raz podczas spalenia żarówki spełniła swoje zadanie.

  Nie jest to raczej argument, teoretycznie przy przepaleniu się żarówki sam RCD nie powinien zadziałać, chyba że ma człon nadprądowy, ale to nie świadczy że RCD działa.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  rupert201 napisał:
  Sama różnicówka na pewno działa, bo już raz podczas spalenia żarówki spełniła swoje zadanie


  A to ciekawe, żarówka zrobiła zwarcie do ochronnego przy przepaleniu :?:

  rupert201 napisał:
  pytam czy na wejściu do tego licznika wszystko wygląda ok., tzn. czy to normalne że w takiej instalacji są tylko 2 przewody(niebieski i brązowy) a brakuje tam tego trzeciego żółto-zielonego?


  Tak to normalne że do licznika nie jest prowadzony przewód ochronny ale nie wiadomo czy wszystko jest OK moim zdaniem przewód pokazany na fotkach ma za mały przekrój lecz trzeba sprawdzić zabezpieczenie tego obwodu.
 • Poziom 17  
  slawekx napisał:
  A z jakiego układu sieci jest zasilana Twoja instalacja ?
  A można to sprawdzić na umowie, ewentulanie można napisać w tej sprawie do PGE?
  Nasz blok jest z 1923 roku(oczywiście jest ocieplony, wymienione są drzwi, okna, rynny itp). Instalacja elektryczna również jest wymieniona tzn. nie ma już "klasycznych" bezpieczników a "różnicówki", są zamontowane automatyczne wyłączniki światła(można ustawić czas po którym to się stanie). Jakiś czas temu "coś" było robione w naszym bloku, nie pamiętam co, ale ta osoba która to robiła(oczywiście fachowiec) powiedział że gdyby tego nie zrobili, to w razie awarii przez miesiąc(plus minus) nie mielibyśmy prądu. Więc nie wiem dokładnie jaka to instalacja, zapytam i dam wam znać, ale może na podstawie samej daty budowy bloku da się oszacować jakie wtedy stosowana rozwiązania. Moja niewiedza wynika z tego że piszę nie w swoim imieniu a "seniorów", do tej pory takie rzeczy mnie nie interesowały.

  Dodano po 1 [minuty]:

  rupert201 napisał:
  A to ciekawe, żarówka zrobiła zwarcie do ochronnego przy przepaleniu
  To było chyba było w pokoju jeśli dobrze pamiętam, a tam jest jeszcze stara instalacja bez przewodu ochronnego. A może to nie była żarówka? Nie pamiętam dokładnie. W kuchni, łazience, i przedpokoju były remonty i tam zostało to zmodernizowane. Teraz kolej na pokoje.
 • Pomocny post

  Poziom 32  
  Instalacja bardziej wygląda na pudrowanie trupa niż na wymienianą, sądząc po tym zdjęciu. A ten elektryk lał wodę mówiąc o tym braku prądu przez miesiąc, tak by wyszedł w waszych oczach na jakiegoś bohatera.
  Po tym zdjęciu nie można stwierdzić, czy gniazda są bezpieczne. Trzeba by było sprawdzić czy ich kołki ochronne i inne przewody PE są fizycznie podłączone, prawdopodobnie do przewodu zerowego, wychodzącego z tego licznika. A na samym końcu wykonanie pomiarów.

  Proponowałbym by obejrzał to wszystko ktoś obeznany.
 • Poziom 17  
  slawekx napisał:
  A z jakiego układu sieci jest zasilana Twoja instalacja ?
  Instalacja w naszym bloku to TN-C. czy w takim przypadku można zrobić tzw Mostek w gniazdku(do którego podłączona jesi listwa a do niej komputer)? Instalacja w przedpokoju, kuchni i łazienice jest wymieniona. Ale pokoje czekają na remont i nie ma tam tego 3 przewodu ochronnego(żólto-zielonego). Podobno w niektórych typach sieci tzw. mostkowania nie powinno się wykonywać?

 • Poziom 32  
  Nie powinno się wykonywać zerowania w sieci TT, dawne uziemienie, ponieważ tam nie ma przewodu PEN/zerowego. Nie gwarantuje się jego ciągłości, więc nie opiera się na tym ochrony przeciwporażeniowej.
  Moderowany przez Krzysztof Reszka:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

 • Poziom 17  
  A w siect TN-C?

  Dodano po 8 [minuty]:

  Streszczę jeszcze krótko moje "problemy". W kuchni, przedpokoju, i łazience instalacja jest wymieniona. Pralka, Lodówka, Pierkarnik elektryczny są podłącozne do gniazdka z bolcem a ten bolec do przewodu ochronnego(żółto-zielonego). Ale pokoje są przed remontami, i tam jest tylko faza i przewód neutralny. Chciałbym zrobić mostek w gniazdku, tam gdzie jest listwa zasilająca, z komputerem, monitorem, drukarką, głośnikami, routerem. Dowiedziałem się od zarządcy budynku że instalacja w bloku to stare TN-C. Instalacja światła była wymieniana, tzn. były zamontowane automatyczne czasowe wyłączniki(można zmieniać czas po którym światło się wyłączy), włączniki oświetlenia, światło w piwnicy, różnicówki lub wyłączniki nadprądowe przy licznikach itp, ale z resztą instalacji chyba nic nie było robione na to wygląda. A było też malowanie. Obok licznika energii jest coś takiego. NIe wiem czy jest to wyłącznik nadprądowy czy różnicowo-prądowy. Do i z licznika wychodzą 2 przewody, czyli faza i neutralny. Moje pytanie brzmi, czy mogę wykonać takie mostkowanie(zerowanie)? Oraz czy ten trzeci przewód ochronny podłączony do bolców w gniazdkach do których podłączone są pralka, lodówka i piekarnik elektryczny spełnia swojąfunkcję i chroni? W którymś z poprzednich postów jeden kolega napisał, że prawdopodobnie ten trzeci przewód ochronny jest podłączony do tego neutralnego. Kable w pokoju są miedziane w jakimś dziwnym oplocie, chyba materiałowym, Jest to blok z 1923 roku.
  Pytanie o przewody fazowe licznika energii?
 • Pomocny post

  Poziom 32  
  To przy liczniku to wyłącznik nadprądowy, "ograniczający moc". Nie jest to wyłącznik różnicowo-prądowy. Mając te informacje jakie podałeś, myślę, że możesz zerować gniazda, po wykonaniu odpowiednio zerowania przydałoby się sprawdzić pętle zwarcia.
  Zbędne usunąłem[T.M.]
 • Poziom 17  
  Rozumiem.
  Mam jeszcze 2,3 pytania. Ten wyłącznik nadprądowy znajduje się nad licznikiem energii, który jest na klatce, obok drzwi za takimi metalowymi "drzwiczkami". Czy istniałaby możliwość przeniesienia go do np. przedpokoju? Ponieważ jest tylko jeden dla całego domu, więc pojawia się drugie pytanie. Czy warto zamontować ich więcej dla każdego pomieszczenia i obwodu osobno? I pytanie trzecie. Czy biorąc pod uwagę że w bloku jest stara instalacja TN-C, a w części mieszkania instalacja jest wymieniona, i jest 3 przewód ochronny podłączony do bolca w poszczególnych gniazdkach, a z drugiej strony do przewodu neutralnego, czy efekt tego nie jest podobny do wykonania mostkowania/zerowania? Czy do pełnej ochrony nie należałoby wymienić całej instalacji w bloku, tak żeby z i do licznika wychodził i wchodził ten 3 przewód ochronny (PE)?
  Gniazdko jest podwójne i ma 2 bolce. Takie mostkowanie(zerowanie) warto zrobić na obu, czy tylko na jednym potrzebnym?

 • Poziom 32  
  Czyli poza tym jednym B 25 nie masz żadnych innych bezpieczników? Czy może masz jeszcze jeden, na przykład B 16?
  Jeśli tylko jeden to oczywiście, że warto to podzielić na kilka obwodów/osobnych bezpieczników. Ale ten B 25 ma zostać przy liczniku na klatce. Zależy też od tego jakie masz możliwości, poprowadzone okablowanie.

  Przy gnieździe podwójnym masz i tak "oba gniazda" sprowadzone do pojedynczych zacisków, więc tu nie ma żadnej różnicy w stosunku do pojedynczych gniazd. Dobrze myślisz, dawne zerowanie jest bardzo podobne do teraźniejszego "SWZ", można powiedzieć, że jest to w dalszym ciągu zerowanie, tylko, że zrobione dużo wcześniej. Eliminuje się tutaj opieranie ochrony na "cienkich przewodach" 1.5 i 2.5mm2² które są również przewodami roboczymi, więc przewodzącymi większy prąd. To z kolei ma wpływ na ewentualne upalanie połączeń, lub inne uszkodzenia spowodowane przepływającym prądem. Rozdzielenie 2 żył na 3 powoduje to, że przez żyłę ochronną PE prąd nie przepływa w normalnych warunkach, toteż jest mniej narażona na uszkodzenia. Ochrona jest wtedy opierana na przewodzie zerowym/PEN o większym przekroju, aktualnie wymaganym minimum 10mm² dla miedzi. Jest on wytrzymalszy niż 1.5-2.5mm².
  Dodatkowo, w przypadku 3-żyłowych instalacji wymagany jest również wyłącznik różnicowo-prądowy, który potrzebuję dużo mniejszego prądu wyzwalającego 0.03A w stosunku do zakładanych 80A w przypadku wyłącznika nadprądowego B 16.
  Co do wymiany całej instalacji w bloku. Teoretycznie dobrze myślisz. Im większy przekrój, tym mniejsze szanse na ciągłość. Zależy też jakie w tym bloku są przekroje i jaki pobór mocy/ile mieszkań. Spotyka się i 4 i 5 przewodowe WLZ-ty, co nie ma już aż takiego znaczenia jak przy małych przekrojach, a poza blokiem to już raczej typowa energetyka na grubych kablach aluminiowych, co już znaczenia nie ma.
 • Poziom 17  
  B25 to jedyny bezpiecznik dla całego domu i znajduje się na klatce nad licznikiem. Widziałem że takie mini rozdzielnice instaluje się na ogół w przedpokoju. A czemu musi on być na klatce przy liczniku? Myślałem o tym żeby przypadkiem dla żartu ktoś sobie nie "cpyknął" w nocy. Mamy domofon, ale kto wie. Teoretycznie wystarczy jeden bezpiecznik dla całego domu, ale wtedy wyłącza się np lodówka, zegar w piekarniku też się zeruje, i trzeba ustawiać na nowo. Oczywiście i tak prąd wyłączamy bardzo rzadko, a ostatnio wogóle, bo już wszystko praktycznie jest "porobione", choć mając dla każdego obwodu osobny wyłącznik nadprądowy jest wygodniej w razie jakiejś wymiany gniazdka itp.

 • Poziom 32  
  W takim razie, jeśli była wymieniana instalacja w kuchni, łazience, to gdzie zostały doprowadzone końce nowych przewodów, do tej skrzyneczki nad licznikiem? Ile ich tam jest?
 • Poziom 17  
  Wychodzą/wchodzą 2 przewody z licznika i tej mini rozdzielnicy z jednym bezpiecznikiem(widać na zdjęciach), i co dalej się z nimi dzieje nie wiem. W przedpokoju jest puszka na górze ale do niej nie zaglądałem. Pamiętam że jak elektrycy montowali te bezpieczniki i remontowali instalację oświetlenia w bloku, to robili coś również w mieszkaniu, w przedpokoju i w obu pokojach przy puszkach. Jak to sprawdzić? Rozumiem że w teorii powinno być tak że ten 3 przewód ochronny (PE) z mieszkania powinien być podłączony do tego neutralnego (L), bo innej możłiwości w instalacj TN-C nie ma?
 • Poziom 28  
  Wezwij elektryka niech sprawdzi czy poprawnie funkcjonuje Twoja instalacja i czy trzeba ja zmodernizować.