Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pegasus MT-777DX brak sygnału

BeMore 04 May 2020 18:57 741 21
Termopasty
    BeMore
    Level 8  
    Witam mam taki problem kupiłem dziś Pegasus MT-777DX, kupiłem w ciemno po pieniądzach okazało się, że nie działa myślałem, że to wina stabilizatora 7805 prze lutowałem na nowy, który wcześniej umieściłem w moim Iq 502 dalej nie działa stabilizator 7805 w momencie nagrzewa się tak, że aż parzy nie wiem co to może być, ktoś zna się na tym i może pomóc? Zasilacz mam oryginalny oraz kupiony inny 9 V/3 A, który przeciąłem i odwróciłem polaryzacje plus na zewnątrz minus w środku. Po podłączeniu do tv zero reakcji telewizor również nie wykrywa nic.
  • Termopasty
    ojciec
    Level 33  
    LM7805 nie może parzyć, masz zwarcie na szynie 5V.

Usuń LM, rozładuj kondensatory, zmierz rezystancję na szynie 5V
    BeMore
    Level 8  
    Witam rozumiem ze wylutowac 7805 i co mam zrobic dalej?

W jaki sposob rozladiwac kondensator i co jezeli nie mam miernika? Da sie inaczej?
    ojciec
    Level 33  
    Bez miernika, niektórzy szukają po grzejącym się układzie scalonym
  • Termopasty
    sosarek

Level 43  
    Chyba przepalona ścieżka, do tego przegrzane wyprowadzenia elementu.
    ojciec
    Level 33  
    Oddaj komuś, kto ogranie temat
    BeMore
    Level 8  
    Mozliwe ze to sie dzieje przez ta sciezke uszkodzona da sie to naprawic?

Chcialbym dodac ze guzik power dziala, puki nie wlacze na ON stabilizator sie nie grzeje. Grzeje sie TYLKO gdy wlacze konsole na ON.
    ojciec
    Level 33  
    Nie dzieje się przez ścieżkę.
    Albo ścieżka został uszkodzona zbyt dużym prądem i ktoś sztukował albo kawałek spoiwa się przykleił do solder maski po lutowaniu stabilizatora
    BeMore
    Level 8  
    Czyli blad lezy przy stabilizatorze?
    ojciec
    Level 33  
    Masz zwarcie na szynie 5V za stabilizatorem, któryś z układów został uszkodzony.
    W przypadku uszkodzenia któryś z układów "LS"/"HC" da się tanio naprawić, w przypadku UM6527/UM6538 naprawa jest niewykonalna/nieopłacalna. Trzeba je zdobyć.
    ojciec
    Level 33  
    To pozostałości po sposobie lutowania płytek. Może być przyczyną gdzieś zwarcia ale mało prawdopodobne - oczyścić płytkę
    BeMore
    Level 8  
    Zauwazylwm. Również ze jeden slot na joysticki jest taki brązowaty a drugi nie Pegasus MT-777DX brak sygnału
    ojciec
    Level 33  
    Ktoś poprawiał punkty lutownicze (zimne luty) - bardzo częsta usterka - słabe mechaniczne mocowanie gniazdek do PCB i obudowy pegasusa
    BeMore
    Level 8  
    W takim razie niewiem chyba bedzie trzeba oddac do jakiegos speca ktory to ogarnia i moze uda mu sie uratowac a jak nie to sprzedam uszkodzona naoewno ktos potrzebuje części

Dodano po 7 [minuty]:

Teraz widze jeszcze ze gniazdo zasilacza jest od spodu troche przytopione i w środku popekany plastik moze to w nim jakies zwarcie bo widzialem ze koncowka zasilacza w zestawie byla troche rzeźbiona

Jak by trzebabylo moglbym przelutowac gniazdo od iq 502
    ojciec
    Level 33  
    Te gniazda są przytopione, to też wina braku zabezpieczeń podczas lutowania na fali.

Gniazdo można wymienić ale nie jest to wina gniazda, że stabilizator się grzeje.

Pomiar omomierzem da odpowiedz czy tam jest zwarcie na szynie 5V ale nie wskaże, który układ scalony jest uszkodzony.
    BeMore
    Level 8  
    Zamierzam dzis podjechac do sklepu elektronicznego po czesci mam kilka pegasosow z uszkodzonym stabilizatorem i kondensatorem wie ktos jakie kondensatory oraz stabilizatory mi sie przydadza? I jakie byly uzywane w pegazusach? Wczoraj po rozebraniu jednego zauwazylem ze nie jest 16v 100uf tylko 16v 470uf we wczesniejszym mam 16v 1000uf dlatego pytam fajnie jakby ktos dal znac jakie kondensatory byly uzywane w pegazusach i ewentualnie co tam sie moglo zepsuc jeszcze co moge kupic w elektronicznym lutownica z odsysaczem i miernik już zakupiony oraz gdzie przykladac miernik zeby sprawdzic czy jest dobry stabilizator oraz kondensator mam miernik DT33D oraz ktory zakres wybrac na pokrętle. Ps: czym moge przeczyscic kasetki z grami bo niektore maja obraz nie rowny sieje pasy przechodza roznie jest lezaly troche na strychu.
    Atr3ju
    Level 16  
    Poszukaj użytkownika krzysiobal w googole, jutub (ten od krzysiocartów). Mnie on naprawił MT-777DX za jakieś 50 - 60 zł (już nie pamiętam dokładnie).
    BeMore
    Level 8  
    Dzieki za odpowiedz konsole juz mu wyslalem mam nadzieje ze podola ale to potrzevuje tak dla siebie do podlubania chcialem sie wglebic w pegasusa i zabawe z tym mam egzemplarze ssoje ktore dziala sa sprawne i kompletne mam kilka uszkodzonych i chce sie pobawic z nimi moze uda mi sie je naprawic.