Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch SMV50E70EU/59 - nie pobiera wody, świeci kranik

Roadwarrior 07 May 2020 20:10 2325 9
 • #1
  Roadwarrior
  Level 4  
  Zwracam się z pytaniem dość powszechnym w zmywarkach tzn po uruchomieniu zmywarki wypompowuje starą wodę a następnie napuszcza trochę wody i po chwili ją tez wypompowuje i załącza się pikanie, oraz świeci kranik. Czytałem forum wszelkie wątki na ten temat ale u mnie podpowiedzi nie działają. Rozebrałem zmywarkę na części pierwsze, wszystkie węże czyste, płaszcz wodny, czysty, obie pompy czyste. Wymieniłem przepływomierz (płytka na płaszczu z kontaktorem), wyczyściłem czujnik zmętnienia wody i dalej nic się nie zmieniło. Po odłączeniu przepływomierza cały czas nalewa wodę aż do uruchomienia pikania, czasami załączy się zmywanie ale przy kolejnym pobraniu wody załącza się pikanie i kranik. Pod zmywarka sucho. Ktoś może wie co jest grane bo mi się pomysły skończyły ?
 • #2
  machefi
  Home appliances specialist
  Prawdopodobnie tulejki łożyskujące wirnik pompy myjącej dokonały żywota. Zmywarka na początku sprawdza komponenty swego wnętrza, najprawdopodobniej stwierdziła pobierany za duży prąd pompy myjącej, przerwała dalszą procedurę i wypuściła wodę sygnalizując błąd.
 • #3
  Roadwarrior
  Level 4  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Czy to możliwe w 3 letniej pompie? Zmywarka ma 8 lat, ale pompa już raz była wymieniona w 5 roku użytkowania, był to ten większy model, który miał problem z tymi tulejkami. Nowa pompa chodzi ok 3 lata i jest to ta nowa pompa, nieco mniejsza, rzekomo wolna od tej wady. Dodam tylko, że trochę mam wątpliwości czy to pompa gdyż jak odłączam przepływomierz to co któryś raz uda mi się załączyć pranie. Wtedy zmywarka chodzi, grzeje wodę aż do czasu ponownego pobrania wody. Dlatego też wydaje mi się, że to mimo wszystko przepływomierz. Nowy który mi dosłano to oryginał, z wyglądu taki sam, a jednak model na tabliczce inny. Załączam zdjęcia.
  Bosch SMV50E70EU/59 - nie pobiera wody, świeci kranik Bosch SMV50E70EU/59 - nie pobiera wody, świeci kranik
  Bardziej biały to stary przepływomierz, a ten żółty to nowy, oba oryginały Bosch. Po odłączeniu przepływomierza zmywarka cały czas pobiera wodę aż do uruchomienia alarmu o przepełnieniu.
  Jakieś pomysły.
 • #4
  Marcin_mp
  Level 5  
  Niestety, ja już wymieniłem pompę 2 razy (średni żywot to 3,5 roku) i teraz dojrzewam do 3 wymiany, wymieniam na oryginalne nowe części. Najdłużej chodziła ta zamontowana fabrycznie, te następne (nowszego typu), które miały być pozbawione wady wieku dziecięcego, żyją jeszcze krócej. Zastanawiam się czy warto jeszcze inwestować w tą zmywarkę, która ma 11 lat, ale oprócz pompy myjącej jeszcze nigdy nie nic się w niej nie zepsuło.
 • #5
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Marcin_mp wrote:
  te następne (nowszego typu), które miały być pozbawione wady wieku dziecięcego, żyją jeszcze krócej.

  Bo to nie problem wieku dziecięcego tylko środków myjących które zawierają ścierniwo by dobrze myły. Bosch pierwszy przecierał szlaki z taką konstrukcją pomp, dziś już wszyscy w tą mańkę idą i nie tylko w rodzinie BSH pompy padają.

  Marcin_mp wrote:
  Zastanawiam się czy warto jeszcze inwestować w tą zmywarkę, która ma 11 lat,

  Twoja decyzja, nowe sprzęty mają swoje nowe problemy, nic lepszego i tak nie kupisz.
 • #6
  Roadwarrior
  Level 4  
  Kupiłem nową zmywarkę, moja zabawa z reanimacją trwała miesiąc. Jak zacząłem dzwonić po specjalistach i powiedziałem co już posprawdzałem to nikt nie chciał przyjechać.
 • #7
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Roadwarrior wrote:
  Jak zacząłem dzwonić po specjalistach i powiedziałem co już posprawdzałem to nikt nie chciał przyjechać.

  Nie ma się co dziwić, często gęsto urządzenie zastane po domorosłym mechaniku wymaga pracy w doprowadzeniu do ładu nim można coś dalej sprawdzić. Często serwisy jak słyszą, że ktoś coś już grzebał to nie chcą takiego zlecenia przyjąć.
 • #8
  Roadwarrior
  Level 4  
  Z wykształcenia jestem inżynierem i na co dzień w pracy mierzę się z bardziej skomplikowanymi urządzeniami niż zmywarka.
  Dziwi mnie też to że każdy specjalista do jakiego zadzwoniłem mówił że nie ma części na podmianę aby coś wyeliminować, śmiech na sali. Po rozmowach z nimi to ja miałem wrażenie, że są samozwańczymi specjalistami od AGD.
 • #9
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Roadwarrior wrote:
  Z wykształcenia jestem inżynierem i na co dzień w pracy mierzę się z bardziej skomplikowanymi urządzeniami niż zmywarka.

  Wybacz, ale Twoje wykształcenie czy stanowisko niewielkie tutaj mają znaczenie. Istotna jest znajomość danej branży czy urządzeń. Wystarczy nie wiedzieć o czujniku wirtualnym w tych zmywarkach i już się leży i kwiczy.

  Roadwarrior wrote:
  Dziwi mnie też to że każdy specjalista do jakiego zadzwoniłem mówił że nie ma części na podmianę aby coś wyeliminować

  Bo gdyby specjalista miał do kazdej zmywarki każdą część na podstawienie to otworzył by najlepszą hurtownię na tym kontynencie. Sztuką jest zrobić trafną diagnostykę, a nie podstawiać ja małpa kolejne elementy. Poza tym ilość potrzebnych części zwaliła by z nóg. Gdyby jeszcze taki specjalista zajmował się tylko sprzętem z stajni BSH to zapewne był by wstanie mieć co nieco na podstawienie, choć przy uwzglednieniu ilości odmian podzespołów to koszty i tak były by odlotowe, o tyle przy serwisowaniu sprzętu wszelakiej maści piszesz o rzeczach abstrakcyjnych.
 • #10
  Roadwarrior
  Level 4  
  Wątek do zamknięcia.