Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G580 - Wymiana HDD oraz dołożenie RAM.

19 Maj 2020 18:40 141 12
  • Poziom 6  
    W związku z coraz wolniejszym działaniem laptopa zacząłem zastanawiać się nad kupnem nowego, lub przyspieszeniem starego. I tu nasuwa się pytanie czy warto wymienić dysk na SSD oraz dołożyć RAM.

01-Laptop: Lenovo G580
    02- Intel(R) Core(TM) i5-3230M CPU 2,60 GHz
    03- 4 GB RAM.
    04- NVIDIA GeForce GT 635M
    09- Windows 8.1 64bit.
    Dysk: WDC WD10JPVX-60JC3T0, 1TB
    Na ile zasadna jest wymiana dysku na SSD 256 GB oraz dołożenie 4GB RAM?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jeżeli Twój model posiada napęd, a nie korzystasz z niego, możesz zrobić tak, że w to miejsce wstawisz aktualnie posiadamy dysk by mieć więcej miejsca, oczywiście kieszonkę z dyskiem możesz wyjąć i włożyć napęd jak będziesz potrzebował. Jeżeli chcesz pozostawić napęd, wybierając SSD sprawdź ile dane zajmują Ci aktualnie na dysku, żebyś nie kupił za malego.
  • Moderator - Komputery Serwis
    maverick09877 napisał:
    Na ile zasadna jest wymiana dysku na SSD 256 GB oraz dołożenie 4GB RAM?

Warto to zrobić, jeśli masz RAM w jednej kości to najlepiej dokupić drugą identyczną, co do SSD również warto dobrze wybrać, zdecydowanie nie patrząc jedynie na maksymalne prędkości deklarowane przez producenta, bo to jest w sumie najmniej ważny parametr.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Platforma i5-3230M oparta jest jeszcze o procesor umieszczany w koszyczku na płycie i z mojego doświadczenia jest to platforma dużo mniej wadliwa niż wyższe serie procesorów BGA, które wyginają się od temperatury przez co naprawa płyty raczej jest nie opłacalna. Sam przez długi okres posiadałem podobną platformę i była nie do zdarcia więc uważam że powinieneś zainwestować w tego laptopa.
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Wychodzi ,że masz płytę LA-7981p lub LA-7988P
    - są tam dwa sloty pod RAM
    - jak pisano , wymiana dysku ( wzamian za stary) lub w miejsce napedu
  • Poziom 6  
    Dokładnie, po rozkręceniu są dwa sloty na RAM.
    Jaki dysk SSD byście polecali (model, producent)? Czy laptop obsługuje SATA III?
    Czy po wymianie dysku na SSD mogę podpiąć poprzez przejściówkę SATA-USB stary dysk i mieć dostęp do plików z tego dysku?
    Czy lepiej dokupić dwie nowe kości RAM po 4 GB, czy dokupić jedną kość 4GB taką samą jaką mam teraz?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    maverick09877 napisał:
    Jaki dysk SSD byście polecali (model, producent)? Czy laptop obsługuje SATA III?

Plextor M8Vc, Crucial MX500. Powinny być kompatybilne, ale zawsze lepiej kupić z możliwością zwrotu, raz na jakiś czas okazuje się, że mimo teoretycznie tego samego standardu nie chcą ze sobą poprawnie te sprzęty gadać - ale to sporadyczny problem.

maverick09877 napisał:
    Czy laptop obsługuje SATA III?

Powinien obsługiwać.

maverick09877 napisał:
    Czy po wymianie dysku na SSD mogę podpiąć poprzez przejściówkę SATA-USB stary dysk i mieć dostęp do plików z tego dysku?

Tak. Można też, jeśli nie używa Kolega napędu optycznego, kupić kieszeń na drugi dysk montowaną zamiast napędu optycznego i mieć zamontowane w komputerze oba dyski.

maverick09877 napisał:
    Czy lepiej dokupić dwie nowe kości RAM po 4 GB, czy dokupić jedną kość 4GB taką samą jaką mam teraz?

to jest pytanie na zasadzie czy lepiej wydać 150 złotych, czy połowę tego. Jeśli obecna pamięć jest sprawna to oczywiście lepiej kupić drugą pamięć, najlepiej taką samą, albo chociaż jak najbardziej zbliżoną.
  • Poziom 6  
    Dzięki kolego za odpowiedzi.
    Jaki RAM kupić? DDR3 na napięcie 1,5V? O czymś jeszcze powinienem pamiętać?
  • Poziom 22  
    Pobierz program CPU-z i zamieść 5tą zakładkę z niego, tam będziesz miał wypisane parametry pamięci DDR3, producenta oraz oznaczenie :)
  • Poziom 6  
    Co mogę z tego odczytać, żeby kupić jak najbardziej zbliżoną kość?
    Producent: Samsung
    Napięcie: 1,5V

Na aukcjach widzę 1600 MHz, a tutaj jest pięć czestotliwości.
    Lenovo G580 - Wymiana HDD oraz dołożenie RAM.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Pamięć to ddr3-1600 1.5V, dokładnie identycznej szukasz po part number.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Na te częstotliwości nie patrz ;)

Ogólnie ta kość, którą masz w laptopie ma oznaczenie m471b5173bh0-ck0 i po tym oznaczeniu szukaj drugiej, dokładne jej parametry : 4gb 1600mHz CL11

Poszukaj teraz drugiej o identycznym oznaczeniu, dokup i dołóż do lapka, będą pracowały w trybie dual.