Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool AWO/D 5520/P - zgrzyt pralki podczas wirowania

lina313 23 May 2020 22:12 1023 16
 • #3
  lina313
  Level 4  
  Robert B wrote:
  Pokazujesz łożysko. Masz pewność, że to łożysko hałasuje?


  Po zdjęciu paska jak kręce kołem to słychać chrobotanie.
 • #4
  Kenworth 18
  Level 42  
  Podaj model pralki bo w numerze serwisowym chyba jest błąd bo nie można nic ustalić.
  Mogą być uszkodzone łożyska bębna, ale równie dobrze krzyżak bębna.
  Twoje zdjęcie przedstawia łożysko zewnętrzne a częściej uszkodzeniu ulega to wewnątrz zbiornika.
 • #5
  lina313
  Level 4  
  Kenworth 18 wrote:
  Mogą być uszkodzone łożyska bębna, ale równie dobrze krzyżak bębna. Twoje zdjęcie przedstawia łożysko zewnętrzne, a częściej uszkodzeniu ulega to wewnątrz zbiornika.
  Wkleiłam zdjęcie z nazwą modelu itp. Pralka ma 9 lat. Nie znam się zbytnio wydawało mi się, że to to łożysko, a nie wiedziałam, że jest jeszcze wewnętrzne. Pan, który dokonuje takich napraw w mojej okolicy po rozmowie telefonicznej tylko stwierdził ze to łożysko i że nie da się wymienić bo pokrywa bębna jest zgrzewana. Nawet nie chciało mu się przyjechać i obejrzeć 😞
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #7
  lina313
  Level 4  
  niewolno2 wrote:
  Są firmy które zajmują się rozcinaniem zbiorników i wymieniają łożyska, wysyłasz do nich ww element.
  Tylko już sama nie wiem co to sie zepsuło i ciekawi mnie jaki ewentualny jest koszt naprawy.
 • #9
  lina313
  Level 4  
  niewolno2 wrote:
  Masz pewność że nic nie dostało się pomiędzy zbiornikiem a bębnem?
  Pewności nie mam, ale nie wiem jak to sprawdzić?
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #12
  Marcin125
  Level 23  
  Jak kręcisz ręką bębnem to raczej można wyczuć skąd dobiega hałas.
 • #13
  lina313
  Level 4  
  Kenworth 18 wrote:
  Tak pracuje bęben z mocno zużytymi łożyskami: https://youtu.be/ksf8jWKBmpI
  Dodany jest plik z dźwiękiem jaki wydaje mi pralka. Chodzi jak traktor 🙂
  Marcin125 wrote:
  Jak kręcisz ręką bębnem to raczej można wyczuć skąd dobiega hałas.
  No właśnie jak kręce bebnem to słychac z tego łożyska moim zdaniem.
  niewolno2 wrote:
  Wyjęcie grzałki może pomóc w częściowym zdiagnozowaniu.
  Zgrzyt słychac tak jakby z tego kułka przy kręceniu, a jak wyjmę grzałkę to na co mam zwrócić uwagę?
 • #14
  Kenworth 18
  Level 42  
  Kolega @niewolno2 miał na myśli to, że po zdemontowaniu grzałki będzie można zauważyć potencjalne ciało obce pod bębnem typu fiszbina biustonosza bo często się zdarza, że owa część damskiej bielizny dostaje się do wnętrza pralki.
  Dużo by się mogło wyjaśnić gdyby dołączyła Pani film ukazujący pracę bębna podczas dynamicznego kręcenia nim dłonią oczywiście po uprzednim demontażu paska napędowego. Warto również złapać za krawędź bębna i szarpiąc góra-dół zweryfikować ewentualne luzy bębna, których być nie może.
  Niestety nie mając możliwości realnego kontaktu z urządzeniem nikt nie jest w stanie jednoznacznie podpowiedzieć w czym leży problem.
 • #15
  lina313
  Level 4  
  Oczywiście zaraz wyjmiemy grzałkę i sprawdzimy. Postaram sie rowniez nagrać filmik. Ja wiem, że i rozumiem iż bez realnego kontaktu raczej ciężko stwierdzić jak jest przyczyna. Więc jeszcze raz rozkręcamy i sprawdzamy. Luzów nie widać przy szarpaniu bębnem. Grzałki wyjąć nie można gdyż przeszkadza obudowa dojście z tyłu jest tylko do tego kułka. Żeby grzełkę wyjąć trzeba by bylo wyjąć bęben obudowa jest nie zdejmowana tylko blaszka odkrecana do koła z paskiem. Chyba już po pralce.
 • #16
  Kenworth 18
  Level 42  
  No niestety sprawa jest poważna bo hałas wskazuje na mocno zużyte łożyska i teoretycznie uszkodzony krzyżak bębna, ale skoro nie ma wyczuwalnego luzu bębna wobec zbiornika to jest szansa, że krzyżak jest cały. Fakty są takie, że dopiero po rozcięciu zbiornika będzie można ocenić rozległość awarii. Serwis AGD z prawdziwego zdarzenia robii to tak: https://youtu.be/Urj0MvOb4vk
  Jak już było wspomniane w tym temacie to istnieją w Polsce firmy do których wysyła się kompletny zespół piorący i oni dokonują naprawy z gwarancją, ale należy zdemontować zbiornik z pralki i oczywiście najlepiej zrobić to we własnym zakresie bo przy pomocy serwisu koszt naprawy skoczy do sum na tyle dużych, że sens naprawy będzie nikły.
  Teraz kwestia zasadnicza, jeśli pralka pracowała głośno już od dłuższego czasu to prawda jest taka, że będzie za późno na naprawę z powodu uszkodzeń osi krzyżaka, ale czy tak było wie tylko sam użytkownik urządzenia. Cena nowego zbiornika jest absurdalna: https://north.pl/karta/zbiornik-kompletny--wa...lki-whirlpool-awo-d-5520,ENG-MU-ZMMN-YX2.html toteż opłacalność naprawy poprzez wymianę żadna.
  W razie decyzji o zakupie nowej pralki odradzam pójście w kierunku marki Whirpool i radzę rozważyć podane opcje: https://www.prorankingi.pl/blog/aktualna-lista-pralek-z-wymiennymi-lozyskami/
 • #17
  lina313
  Level 4  
  Chyba niema sensu naprawa bo to tanie nie będzie a pralka i tak ma juz 9lat. Narazie zostanie pranie reczne a potem zobaczymy. Nie w pore ta awaria. Ale z całego serca dziękuję wszystkim za pomoc. Dziękuję i pozdrawiam