Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

donQi wininverter & turbina pionowa i potrzebuję....

31 Maj 2020 21:40 312 12
  • Poziom 2  
    Dzień dobry wszystkim. Mam problem i dokładnie nie wiem w czym jest problem.
    Mianowicie zbudowałem turbinkę pionową 4 łopaty 2500mm generator nawinięty drutem 1.3mm 24x2 magnesy N38. Przed zakupem wymienionego w temacie falownika turbinę testowałem iż kolejno załączane były grzałki (3szt) każda 2000Wat odpowiednio przy napięciu 70/80/95 V domoticz rejestrował mi przez miesiąc napięcie szczytowe zarejestrowane to 99.5 V grzałki nie raz sprawdzałem gorące aż miło, czyli powiedzmy obciążenie momentami około... 3 kW. Przyszedł czas kiedy uzbierało się na falownik (donQi wininverter) o mocy max 2500wat napięciu wejściowym 0-230 V napięcie międzyfazowe prąd do 10A, 200 Hz max częstotliwość wejściowa. No i przyszło do rozruchu gdzie czekało mnie wielkie rozczarowanie. Założyłem go 2 dni temu wiało naprawdę fajnie. Inverter ładnie wykrył falownik pokazuje obroty doszły do prawie 600obr napięcie z turbiny ponad 130 V a prąd jaki pobierał falownik nie przekroczył 0.7A. Można łatwo policzyć generowaną moc. Turbinę przełączałem trójkąt gwiazda nic nie pomogło. Dodam inverter ten nie ma możliwościwpisania krzywej mocy. Proszę o pomoc o co chodzi... Ja poradzić sobie z tym problemem
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 14  
    PiotrMk71 napisał:
    domoticz rejestrował mi przez miesiąc napięcie szczytowe zarejestrowane to 99.5 V grzałki nie raz sprawdzałem gorące aż miło,

Co znaczy "gorące aż miło"? Przy 100V na grzałce 230V/2kW mogło się wydzielić ok 350 W.
  • Poziom 2  
    Odpowiem że falownik z drugiej ręki wyprodukował 17kW, co chodzi o parametry znalazłem manuala ale nic ciekawego w nim niema wręcz to samo co na tabliczce znamionowej. Odpowiadając na druga odpowiedź to nie przysz\lo mi do głowy by zmierzyć płynący prąd do grzałek. Jeszcze dziś odepnę od falownika i podłacze do grzałek i zmierzę płynący prąd. Dodam tylko że kiedy kolejno załączały się grzałki było słychać pracę generatora, a tu jest cisza. Bardzo dziękuję za wpisy. Pozdrawiam. Jak zrobię pomiary napiszę co i jak.
  • Poziom 14  
    PiotrMk71 napisał:
    falownik z drugiej ręki wyprodukował 17kW,

17kW?! Z tego wiatraka? !!!
  • Poziom 23  
    Opór grzałki 2kW dla 230V to około 26 ohm wiec przy 99V taka grzałka ma moc około 370W wiec skąd Ci się wzięło to ze produkcja z wiatraka dochodziła do 3kW jeśli maksymalnie miałeś 99V ?????
  • Poziom 2  
    @Jarek. Nie z tamtego wiatraka.
    Dziś wiatr słaby, ale zmierzyłem na ile się dało tak więc przy napięciu 65 V popłynęło 2,7 A. +- 175 wat. Po dłuższym czasie spadło do 47 V i 1,6 A czyli około 75 wat. Po podłaczeniu do falownika napięcie 60-65 V i 0,17 A czyli 10-12 wat generowane a na zewnątrz nic 0 wat.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Zgranie i zmuszenie tej turbiny do pracy będzie wymagało pracy i cierpliwości. Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że moc turbiny wiatrowej rośnie z 3-cią potęgą prędkości wiatru. Natomiast moment obrotowy i prąd generatora PMDC to zależność liniowa.

Trzeba szukać takiego kompromisu aby te dwie krzywe przecinały się w zakresie użytecznych prędkości wiatraka. Przy prądnicy obcowzbudnej da się nieco przygiąć krzywą momentu regulując prądem wzbudzenia. W prądnicy z magnesami trwałymi stosuje się krzywe w inwerterze, gdzie dla najniższych obrotów nie odbiera się energii a dla najwyższych załącza hamulec. W przypadku kiedy nie da się zmienić krzywej obc. będzie bardzo ciężko zgrać całość. Ja bym wymienił ten inwerter na Elnix-a Wind Link. Na początek uruchomił algorytm MPPT Wind i założył konto na PV_Monitor z logowaniem podstawowych parametrów WE i WY. Na podstawie tych danych można by później skleić charakterystykę P=f(u) i sukcesywnie ją dopracowywać.
  • Poziom 2  
    Czyli nie koniecznie falownik jest uszkodzony tylko ma taką a nie inną charakterystykę . Rozumiem że potrzebowałby większych obrotów. Niestety nie ma on możliwości wpisania obciążenia do obrotów czy generowanego napiecia.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Z zamieszczonych do tej pory danych tak to wygląda że inwerter cały czas pracuje w obszarze rozruchu turbiny czyli jej po prostu nie obciąża. Podłączenie grzałek na sztywno też nie jest dobrym pomysłem. One po prostu działają jako hamulec. Korzyść z grzałek jest niewielka i mogła by być znacznie większa gdyby po drodze był jakiś sterownik.

Jeśli to możliwe oddał bym falownik w którym nie da się zmienić nastaw i podłączył Elnixa Wind w trybie Wind MPPT z ustawionym napięciem startu na 50 - 60V i obserwował co się dzieje. Z racji że zebranie danych do ułożenia charakterystyki P=f(u) trwać może nawet rok to warto założyć sobie konto na PV Monitorze i tam gromadzić dane.
  • Poziom 22  
    Fajnie dzisiaj zaczęło wiać więc można by zdjąć charakterystykę P(n) turbiny. Na początek wystarczy wiatromierz: Link Obciążenie w postaci grzałek oraz woltomierz z TrueRMS. Moc można wyliczyć ze wzoru P=U²/R. Otrzymane dane wrzucić do Excela wtedy z przebiegu krzywej będzie można coś wywnioskować.
  • Poziom 23  
    Byle nie pchać się w Elnixa jak widać na forum nie jest to sprzęt godny polecenia 😔a szkoda bo Polski.