Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

donQi wininverter & turbina pionowa i potrzebuję....

PiotrMk71 31 May 2020 21:40 1326 16
 • #1
  PiotrMk71
  Level 10  
  Dzień dobry wszystkim. Mam problem i dokładnie nie wiem w czym jest problem.
  Mianowicie zbudowałem turbinkę pionową 4 łopaty 2500mm generator nawinięty drutem 1.3mm 24x2 magnesy N38. Przed zakupem wymienionego w temacie falownika turbinę testowałem iż kolejno załączane były grzałki (3szt) każda 2000Wat odpowiednio przy napięciu 70/80/95 V domoticz rejestrował mi przez miesiąc napięcie szczytowe zarejestrowane to 99.5 V grzałki nie raz sprawdzałem gorące aż miło, czyli powiedzmy obciążenie momentami około... 3 kW. Przyszedł czas kiedy uzbierało się na falownik (donQi wininverter) o mocy max 2500wat napięciu wejściowym 0-230 V napięcie międzyfazowe prąd do 10A, 200 Hz max częstotliwość wejściowa. No i przyszło do rozruchu gdzie czekało mnie wielkie rozczarowanie. Założyłem go 2 dni temu wiało naprawdę fajnie. Inverter ładnie wykrył falownik pokazuje obroty doszły do prawie 600obr napięcie z turbiny ponad 130 V a prąd jaki pobierał falownik nie przekroczył 0.7A. Można łatwo policzyć generowaną moc. Turbinę przełączałem trójkąt gwiazda nic nie pomogło. Dodam inverter ten nie ma możliwościwpisania krzywej mocy. Proszę o pomoc o co chodzi... Ja poradzić sobie z tym problemem
 • #3
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  PiotrMk71 wrote:
  domoticz rejestrował mi przez miesiąc napięcie szczytowe zarejestrowane to 99.5 V grzałki nie raz sprawdzałem gorące aż miło,


  Co znaczy "gorące aż miło"? Przy 100V na grzałce 230V/2kW mogło się wydzielić ok 350 W.
 • #4
  PiotrMk71
  Level 10  
  Odpowiem że falownik z drugiej ręki wyprodukował 17kW, co chodzi o parametry znalazłem manuala ale nic ciekawego w nim niema wręcz to samo co na tabliczce znamionowej. Odpowiadając na druga odpowiedź to nie przysz\lo mi do głowy by zmierzyć płynący prąd do grzałek. Jeszcze dziś odepnę od falownika i podłacze do grzałek i zmierzę płynący prąd. Dodam tylko że kiedy kolejno załączały się grzałki było słychać pracę generatora, a tu jest cisza. Bardzo dziękuję za wpisy. Pozdrawiam. Jak zrobię pomiary napiszę co i jak.
 • #5
  Jarek Kordalewski
  Level 18  
  PiotrMk71 wrote:
  falownik z drugiej ręki wyprodukował 17kW,

  17kW?! Z tego wiatraka? !!!
 • #6
  Leon444
  Level 25  
  Opór grzałki 2kW dla 230V to około 26 ohm wiec przy 99V taka grzałka ma moc około 370W wiec skąd Ci się wzięło to ze produkcja z wiatraka dochodziła do 3kW jeśli maksymalnie miałeś 99V ?????
 • #7
  PiotrMk71
  Level 10  
  @Jarek. Nie z tamtego wiatraka.
  Dziś wiatr słaby, ale zmierzyłem na ile się dało tak więc przy napięciu 65 V popłynęło 2,7 A. +- 175 wat. Po dłuższym czasie spadło do 47 V i 1,6 A czyli około 75 wat. Po podłaczeniu do falownika napięcie 60-65 V i 0,17 A czyli 10-12 wat generowane a na zewnątrz nic 0 wat.
 • Helpful post
  #8
  MichałS
  Level 29  
  Zgranie i zmuszenie tej turbiny do pracy będzie wymagało pracy i cierpliwości. Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że moc turbiny wiatrowej rośnie z 3-cią potęgą prędkości wiatru. Natomiast moment obrotowy i prąd generatora PMDC to zależność liniowa.

  Trzeba szukać takiego kompromisu aby te dwie krzywe przecinały się w zakresie użytecznych prędkości wiatraka. Przy prądnicy obcowzbudnej da się nieco przygiąć krzywą momentu regulując prądem wzbudzenia. W prądnicy z magnesami trwałymi stosuje się krzywe w inwerterze, gdzie dla najniższych obrotów nie odbiera się energii a dla najwyższych załącza hamulec. W przypadku kiedy nie da się zmienić krzywej obc. będzie bardzo ciężko zgrać całość. Ja bym wymienił ten inwerter na Elnix-a Wind Link. Na początek uruchomił algorytm MPPT Wind i założył konto na PV_Monitor z logowaniem podstawowych parametrów WE i WY. Na podstawie tych danych można by później skleić charakterystykę P=f(u) i sukcesywnie ją dopracowywać.
 • #9
  PiotrMk71
  Level 10  
  Czyli nie koniecznie falownik jest uszkodzony tylko ma taką a nie inną charakterystykę . Rozumiem że potrzebowałby większych obrotów. Niestety nie ma on możliwości wpisania obciążenia do obrotów czy generowanego napiecia.
 • Helpful post
  #10
  MichałS
  Level 29  
  Z zamieszczonych do tej pory danych tak to wygląda że inwerter cały czas pracuje w obszarze rozruchu turbiny czyli jej po prostu nie obciąża. Podłączenie grzałek na sztywno też nie jest dobrym pomysłem. One po prostu działają jako hamulec. Korzyść z grzałek jest niewielka i mogła by być znacznie większa gdyby po drodze był jakiś sterownik.

  Jeśli to możliwe oddał bym falownik w którym nie da się zmienić nastaw i podłączył Elnixa Wind w trybie Wind MPPT z ustawionym napięciem startu na 50 - 60V i obserwował co się dzieje. Z racji że zebranie danych do ułożenia charakterystyki P=f(u) trwać może nawet rok to warto założyć sobie konto na PV Monitorze i tam gromadzić dane.
 • #11
  MichałS
  Level 29  
  Fajnie dzisiaj zaczęło wiać więc można by zdjąć charakterystykę P(n) turbiny. Na początek wystarczy wiatromierz: Link Obciążenie w postaci grzałek oraz woltomierz z TrueRMS. Moc można wyliczyć ze wzoru P=U²/R. Otrzymane dane wrzucić do Excela wtedy z przebiegu krzywej będzie można coś wywnioskować.
 • #12
  Leon444
  Level 25  
  Byle nie pchać się w Elnixa jak widać na forum nie jest to sprzęt godny polecenia 😔a szkoda bo Polski.
 • #14
  Vego91
  Level 10  
  Witaj PiotrMk71. Jest to dość dobry inwerter do małych elektrowni wiatrowych który nie wymaga regulatora zrzutowego o dużym zakresie napięcia wejściowego AC. Kupiłeś używany więc należy zrobić mu reset aby zaczął wprowadzać nową charakterystykę i uczył się elektrowni na nowo gdyż on widzi poprzednią. Przy dobrym wietrze zajmie mu to miesiąc lub więcej i nie potrzeba tu nic przeliczać bo on sam zrobi to lepiej i szybciej, widoczne 20W to jest jego konsumpcja własna, możesz nabyć proponowanego Elnixa, miałbyś wtedy porównanie. Link
 • #15
  MichałS
  Level 29  
  Przywołanie w temacie turbiny wiatrowej inwertera solarnego pokazuje prawdziwe intencje ale przede wszystkim że kompletnie się na tym nie znasz!

  Założyłem kilka Elnixów, również wiatrowych i tam gdzie turbina nie posiadała żadnej przebadanej charakterystyki (bo po prostu była składakiem) inne inwertery "obserwowały" to Elnix rozpoczynał pracę.
  Zbędne usunąłem.Proszę o bardziej stonowane odpowiedzi.[T.M.]
 • #16
  Vego91
  Level 10  
  Starałem się odpowiedzieć i pomóc autorowi tematu.

  Stosowanie elektrowni wiatrowej do falownika solarnego istniejącej już instalacji jest możliwe lecz nie do końca zgodne z warunkami zabudowy, posiadany model inwertera przez autora tematu pracuje jak widać na Link. Ten falownik również jest godny obejrzenia Link. Według mnie takie sugestie handlowe na forum uważam za zbędne.
 • #17
  wnoto
  Level 34  
  PiotrMk71 wrote:
  Mianowicie zbudowałem turbinkę pionową 4 łopaty 2500mm generator nawinięty drutem 1.3mm 24x2 magnesy N38.

  Robiłeś może opis tej konstrukcji ? Czym sie wzorowałeś ?