Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

donQi wininverter & turbina pionowa i potrzebuję....

31 May 2020 21:40 840 15
  • Level 10  
    Dzień dobry wszystkim. Mam problem i dokładnie nie wiem w czym jest problem.
    Mianowicie zbudowałem turbinkę pionową 4 łopaty 2500mm generator nawinięty drutem 1.3mm 24x2 magnesy N38. Przed zakupem wymienionego w temacie falownika turbinę testowałem iż kolejno załączane były grzałki (3szt) każda 2000Wat odpowiednio przy napięciu 70/80/95 V domoticz rejestrował mi przez miesiąc napięcie szczytowe zarejestrowane to 99.5 V grzałki nie raz sprawdzałem gorące aż miło, czyli powiedzmy obciążenie momentami około... 3 kW. Przyszedł czas kiedy uzbierało się na falownik (donQi wininverter) o mocy max 2500wat napięciu wejściowym 0-230 V napięcie międzyfazowe prąd do 10A, 200 Hz max częstotliwość wejściowa. No i przyszło do rozruchu gdzie czekało mnie wielkie rozczarowanie. Założyłem go 2 dni temu wiało naprawdę fajnie. Inverter ładnie wykrył falownik pokazuje obroty doszły do prawie 600obr napięcie z turbiny ponad 130 V a prąd jaki pobierał falownik nie przekroczył 0.7A. Można łatwo policzyć generowaną moc. Turbinę przełączałem trójkąt gwiazda nic nie pomogło. Dodam inverter ten nie ma możliwościwpisania krzywej mocy. Proszę o pomoc o co chodzi... Ja poradzić sobie z tym problemem
  • Level 17  
    PiotrMk71 wrote:
    domoticz rejestrował mi przez miesiąc napięcie szczytowe zarejestrowane to 99.5 V grzałki nie raz sprawdzałem gorące aż miło,

Co znaczy "gorące aż miło"? Przy 100V na grzałce 230V/2kW mogło się wydzielić ok 350 W.
  • Level 10  
    Odpowiem że falownik z drugiej ręki wyprodukował 17kW, co chodzi o parametry znalazłem manuala ale nic ciekawego w nim niema wręcz to samo co na tabliczce znamionowej. Odpowiadając na druga odpowiedź to nie przysz\lo mi do głowy by zmierzyć płynący prąd do grzałek. Jeszcze dziś odepnę od falownika i podłacze do grzałek i zmierzę płynący prąd. Dodam tylko że kiedy kolejno załączały się grzałki było słychać pracę generatora, a tu jest cisza. Bardzo dziękuję za wpisy. Pozdrawiam. Jak zrobię pomiary napiszę co i jak.
  • Level 17  
    PiotrMk71 wrote:
    falownik z drugiej ręki wyprodukował 17kW,

17kW?! Z tego wiatraka? !!!
  • Level 25  
    Opór grzałki 2kW dla 230V to około 26 ohm wiec przy 99V taka grzałka ma moc około 370W wiec skąd Ci się wzięło to ze produkcja z wiatraka dochodziła do 3kW jeśli maksymalnie miałeś 99V ?????
  • Level 10  
    @Jarek. Nie z tamtego wiatraka.
    Dziś wiatr słaby, ale zmierzyłem na ile się dało tak więc przy napięciu 65 V popłynęło 2,7 A. +- 175 wat. Po dłuższym czasie spadło do 47 V i 1,6 A czyli około 75 wat. Po podłaczeniu do falownika napięcie 60-65 V i 0,17 A czyli 10-12 wat generowane a na zewnątrz nic 0 wat.
  • Helpful post
    Level 26  
    Zgranie i zmuszenie tej turbiny do pracy będzie wymagało pracy i cierpliwości. Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, że moc turbiny wiatrowej rośnie z 3-cią potęgą prędkości wiatru. Natomiast moment obrotowy i prąd generatora PMDC to zależność liniowa.

Trzeba szukać takiego kompromisu aby te dwie krzywe przecinały się w zakresie użytecznych prędkości wiatraka. Przy prądnicy obcowzbudnej da się nieco przygiąć krzywą momentu regulując prądem wzbudzenia. W prądnicy z magnesami trwałymi stosuje się krzywe w inwerterze, gdzie dla najniższych obrotów nie odbiera się energii a dla najwyższych załącza hamulec. W przypadku kiedy nie da się zmienić krzywej obc. będzie bardzo ciężko zgrać całość. Ja bym wymienił ten inwerter na Elnix-a Wind Link. Na początek uruchomił algorytm MPPT Wind i założył konto na PV_Monitor z logowaniem podstawowych parametrów WE i WY. Na podstawie tych danych można by później skleić charakterystykę P=f(u) i sukcesywnie ją dopracowywać.
  • Level 10  
    Czyli nie koniecznie falownik jest uszkodzony tylko ma taką a nie inną charakterystykę . Rozumiem że potrzebowałby większych obrotów. Niestety nie ma on możliwości wpisania obciążenia do obrotów czy generowanego napiecia.
  • Helpful post
    Level 26  
    Z zamieszczonych do tej pory danych tak to wygląda że inwerter cały czas pracuje w obszarze rozruchu turbiny czyli jej po prostu nie obciąża. Podłączenie grzałek na sztywno też nie jest dobrym pomysłem. One po prostu działają jako hamulec. Korzyść z grzałek jest niewielka i mogła by być znacznie większa gdyby po drodze był jakiś sterownik.

Jeśli to możliwe oddał bym falownik w którym nie da się zmienić nastaw i podłączył Elnixa Wind w trybie Wind MPPT z ustawionym napięciem startu na 50 - 60V i obserwował co się dzieje. Z racji że zebranie danych do ułożenia charakterystyki P=f(u) trwać może nawet rok to warto założyć sobie konto na PV Monitorze i tam gromadzić dane.
  • Level 26  
    Fajnie dzisiaj zaczęło wiać więc można by zdjąć charakterystykę P(n) turbiny. Na początek wystarczy wiatromierz: Link Obciążenie w postaci grzałek oraz woltomierz z TrueRMS. Moc można wyliczyć ze wzoru P=U²/R. Otrzymane dane wrzucić do Excela wtedy z przebiegu krzywej będzie można coś wywnioskować.
  • Level 25  
    Byle nie pchać się w Elnixa jak widać na forum nie jest to sprzęt godny polecenia 😔a szkoda bo Polski.
  • Level 9  
    Witaj PiotrMk71. Jest to dość dobry inwerter do małych elektrowni wiatrowych który nie wymaga regulatora zrzutowego o dużym zakresie napięcia wejściowego AC. Kupiłeś używany więc należy zrobić mu reset aby zaczął wprowadzać nową charakterystykę i uczył się elektrowni na nowo gdyż on widzi poprzednią. Przy dobrym wietrze zajmie mu to miesiąc lub więcej i nie potrzeba tu nic przeliczać bo on sam zrobi to lepiej i szybciej, widoczne 20W to jest jego konsumpcja własna, możesz nabyć proponowanego Elnixa, miałbyś wtedy porównanie. Link
  • Level 26  
    Przywołanie w temacie turbiny wiatrowej inwertera solarnego pokazuje prawdziwe intencje ale przede wszystkim że kompletnie się na tym nie znasz!

Założyłem kilka Elnixów, również wiatrowych i tam gdzie turbina nie posiadała żadnej przebadanej charakterystyki (bo po prostu była składakiem) inne inwertery "obserwowały" to Elnix rozpoczynał pracę.
    Zbędne usunąłem.Proszę o bardziej stonowane odpowiedzi.[T.M.]
  • Level 9  
    Starałem się odpowiedzieć i pomóc autorowi tematu.

Stosowanie elektrowni wiatrowej do falownika solarnego istniejącej już instalacji jest możliwe lecz nie do końca zgodne z warunkami zabudowy, posiadany model inwertera przez autora tematu pracuje jak widać na Link. Ten falownik również jest godny obejrzenia Link. Według mnie takie sugestie handlowe na forum uważam za zbędne.