Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie wentylatora sufitowego - nie działa silnik.

29 Cze 2020 21:11 165 2
  • Poziom 12  
    Witam

Jakiś czas temu przestał działać wentylator sufitowy sterowany modułem elektronicznym . Pozwalał on oprócz sterowania oświetleniem wbudowanym w wentylator, na zmianę ilości obrotów i ich kierunku .

Z silnika wychodzą trzy przewody , na sterowniku mam informację , że ma trzy fazy , do zasilania silnika. Więc zakładam , że w wentylatorze jest silnik trójfazowy.
    Ponieważ nie mogę znaleźć sterownika , który pozwalałby na zasilanie takiego silnika , kupiłem moduł z pilotem , do silnika jednofazowego .

Silnik wg naklejki ma 28W , więc według wzoru znalezionego w sieci , próbowałem dołączyć kondensator rozruchowy 2uF.

Sprawdziłem też rezystancję w silniku pomiędzy uzwojeniami , w każdej kombinacji jest około 100 OM .

I teraz mam następujący problem . Próbowałem zasilać silnik z nowego sterownika jednofazowego podłączając dodatkowy kondensator 2uF według ogólnie znanych zasad zasilania silnika trójfazowego z sieci jednofazowej.

Silnik "buczy" i zaczyna się kręcić delikatnie prawo /lewo .
    Próbowałem podłączyć też silnik bezpośrednio do sieci z pominięciem sterownika . Efekt jest identyczny .
    Podłączenie dowolnych dwóch faz na chwilę do sieci, powoduje identyczne efekty jak próba z dołączonym kondensatorem.
    Gdzie jest problem ??? Rezystancja uzwojeń silnika wydają się identyczne , więc zakładam , że jest sprawny .
    Może źle dobrałem pojemność kondensatora ?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
  • Poziom 31  
    Mi się zdaje ze to silnik BLDC to ze wentylator jako całość był na 230V (sieć) wcale nie oznacza że silnik też jest na 230V~, bo może być i raczej podejrzewam silnik BLDC najprostsza konstrukcja magnes się kręci wirnik stoi...

Rozbierz silnik pokaż zdjęcia..
  • Poziom 12  
    Dziękuję za pomoc . Czyli nie działa , bo nie może działać przy takim podłączeniu . Będę dalej szukał oryginalnego sterownika .
    Z rozkręceniem , to trochę problem , bo on ma z tego też oświetlenie salonu .