Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasada najpierw chronić, potem zasilać

08 Lip 2020 22:30 888 18
  • Poziom 23  
    Witam, z wykształcenia jestem elektrykiem, ale nie pracuję w zawodzie. Brat buduje dom i poprosił mnie o zamontowanie prowizorycznego gniazda w rozdzielni, ponieważ poprzednie, wiszące na przewodzie, zamontowane przez elektryków wykonujących instalację zdjęli tynkarze. Wczesniej było to gniazdo z niepodlaczonym wogóle stykiem ochronnym. Układ sieci to TN-C i postanowiłem zamontować wraz z gniazdem także RCD. Rozdział PEN zrobiłem na zacisku RCD, ale teraz doszedłem do wniosku że może tu nie być spełniona zasada najpierw chronić potem zasilać. Gniazdo ma podwójny zacisk śróbowy PE i zastanawiam się czy do niego nie powinienem podłączyć PEN i zrobić odejście na rożnicówkę ? Czy to poważny błąd w tym przypadku ? Czy trzeba podłączenie poprawić ? Rzadko tam jeżdżę, a za około pół roku instalacja będzie dokańczana przez elektryków wykonujących instalację

Zasada najpierw chronić, potem zasilać
  • Poziom 23  
    Tą kostkę założyli elektrycy montujący instalację. Trzyma się solidnie, poprzednie gniazdko było na niej podłączone. Ją wogole nie pomyślałem, bo do rozdzielni dochodzi WLZ 5 zyłowy, mogłem podlaczyć styk ochronny gniazda do szyny PE. Ale brat chciał żeby na szybko zrobić, nie miałem tak długiego przewodu ze sobą, żadnej drabiny, czy stołka, żeby dosięgnąć góry rozdzielni, nie wiem nawet czy PE jest tam podłączony do szyny. Nie chciałem też za bardzo przerabiać, czy mieszać w przewodach rozdzielni, bo tak ułożyli sobie wszystko elektrycy, którzy będę dokańczać instalację, dlatego RCD i gniazdo podłączyłem pod wydzielony przez nich obwód. Czy tak może zostać ?
  • Poziom 17  
    Tak jak zrobiłeś, jest dobrze. Nie pogwałciłeś zasady "najpierw chronić, później zasilać", ponieważ nie odnosi się ona do takiej sytuacji.

Jednak musisz wymienić PEN na nowy. Żeby nie miał tej kostki i żeby był zielono-żółty.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wini 230 napisał:
    ...do rozdzielni dochodzi WLZ 5 zyłowy, mogłem podlaczyć styk ochronny gniazda do szyny PE.

Więc nie można pisać iż
    K_B napisał:
    ...jest dobrze.

Bo wcale dobrze nie jest.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Post zacząłem pisać zanim Autor wspomniał o tych pięciu żyłach.

Jeżeli dochodzi pięć żył, to PE do gniazda musisz poprowadzić bezpośrednio z szyny uziemiającej.

A ten niebieski przewód z kostką to skąd idzie: z PE czy z N? Powinien iść z N.
  • Poziom 23  
    Niebieski przewód jest podłączony tylko do tej kostki. Fazy z WLZ też nie są nigdzie podłączone, tylko zaizolowane, oprócz tej jednej z której zasilane jest gniazdo, PE nie wiem czy jest podłączone do szyny. Elektrycy pospinali tam przewody opaskami, poukladali sobie, nie chciałem za bardzo im tam przedstawiać przewodów. Oni PE wogóle nie podłączyli do prowizorycznego gniazda. Połączę jednak styk ochronny gniazda z przewodem PE z WLZ
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    K_B napisał:
    ...jest dobrze.

kkas12 napisał:
    Bo wcale dobrze nie jest.

Wini 230 napisał:
    Rozdział PEN zrobiłem na zacisku RCD

To kpina z zasad elektryki.
    Przewodem PEN wchodzi się na listwę PE, z listwy PE wychodzi się na listwę N.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Wini 230 napisał:
    Niebieski przewód jest podłączony tylko do tej kostki. Fazy z WLZ też nie są nigdzie podłączone, tylko zaizolowane, oprócz tej jednej z której zasilane jest gniazdo, PE nie wiem czy jest podłączone do szyny. Elektrycy pospinali tam przewody opaskami, poukladali sobie, nie chciałem za bardzo im tam przedstawiać przewodów. Oni PE wogóle nie podłączyli do prowizorycznego gniazda. Połączę jednak styk ochronny gniazda z przewodem PE z WLZ

Panie kolego - niebieski przewód ma 2 końce - jeden podłączony do widocznej na zdjęciu kostki, a drugi też gdzieś jest podłączony.

Jeżeli ten niebieski przewód to jest N, to w jaki sposób kolega sobie wyobraża podział tego N na PE i N?

Ogólnie jak w ogóle można podłączyć gniazdo do jakiegoś kawałka przewodu zakończonego w rozdzielnicy złączką, nie sprawdzając nawet do czego jest przyłączony ten przewów i jeszcze tłumacząc swoje zachowanie brakiem drabiny.

Jeżeli do wykonywania prac we wnętrzu rozdzielnicy jest potrzebna drabina, to znaczy że rozdzielnica jest umieszczona zbyt wysoko.
  • Poziom 23  
    Z zakładu energetycznego jeszcze przed montażem instalacji dostaliśmy pismo, że w przyłączu jest system TN-C. Ten niebieski przewód, to jest N, po rozdziale PEN na PE i N w przyłączu, gdzie jest zamontowany również czterobiegunowy rozłącznik, rozłączajacy również N. Na razie do jesieni nic tam nie będzie robione, gniazdko nie jest obecnie wykorzystywane, ale będzie to poprawione w tym, lub w przyszłym tygodniu. Zacisk ochronny gniazda zostanie podłączony do szyny z przewodem PE
  • Poziom 40  
    Wini 230 napisał:
    Z zakładu energetycznego jeszcze przed montażem instalacji dostaliśmy pismo, że w przyłączu jest system TN-C. Ten niebieski przewód, to jest N, po rozdziale PEN na PE i N w przyłączu, gdzie jest zamontowany również czterobiegunowy rozłącznik, rozlaczajacy rownież N.

To co kolega chciał rozdzielać (post #1) - rozłączany N ???
    Tak żeby ludzi prąd pozabijał ?

Pisałem poprzednio - wezwać elektryka.
    Zapłacić fachowcowi.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Nie tam żadne zapłacić fachowcowi.

Mając komplet informacji można to w końcu zrobić dobrze samemu. Sprawa jest prosta. Przewód PE poprowadź bezpośrednio z szyny PE rozdzielnicy do zacisku ochronnego gniazda, a przewód N poprowadź z szyny N rozdzielnicy, przepuść przez RCD i wtedy dopiero przyłącz do gniazda. Ot, cała filozofia.
  • Poziom 23  
    Wcześniej PE wogóle nie był podłączony do prowizorycznego gniazda. Ja mając wiedzę że przyłącze jest w systemie TN-C, trochę rutynowo podszedłem do montażu i zmostkowalem PE z niebieskim przewodem, przedtem sprawdzając, czy nie jest to jednak faza. Wcześniej robiłem tylko drobne prace u znajomych w dwuprzewodowych instalacjach w systemie TN-C. Rozłącznik rozłącza również fazy, wcześniej niż N, a więc nie stwarza tutaj zagrożenia związanego z przeniesieniem potencjału fazy przez odbiornik na PE. Rozłącznika nie wziąłem pod uwagę, ponieważ podszedłem do tego, jakby WLZ był w systemie TN-C, a nie TN-C-S. Przewód N ma galwaniczne podłączenie z uziemieniem, a więc nie ma ryzyka że będzie występowało na nim napięcie, jak w systemie TT. Zdaje sobie jednak sprawę, że tak zostać nie może i poprawię podłączenie w przyszłym tygodniu.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Gwoli ścisłości:
    Z tym przerywaniem faz wcześniej niż N nie chodzi o przeniesienie potencjału na PE (bo niby jak?). Chodzi o to, że przerwanie przewodu neutralnego - gdy fazy jeszcze podają zasilanie - może spowodować asymetrię napięć. Grozi to uszkodzeniem odbiorników, zwłaszcza małej mocy. Ale to już ciekawostka na inną okazję. Jak chcesz, to na PW Ci wyślę.

Najważniejsze, żebyś to gniazdo właściwie zrobił.
  • Poziom 23  
    To wiem, mieliśmy taką sytuację u nas w bloku. Najprawdopodobniej w przyłączu poluzował się przewód PEN i mieliśmy skoki napięć, od mocno zanizonego, do mocno zawyżonego, aż niektóre urządzenia buczały przydźwiekiem sieciowym. Kiedy zanika w instalacji punkt neutralny, może się pojawiać napięcie miedzyfazowe w jednofazowej części instalacj. Spalił nam się wtedy bezpiecznik w radiu Unitra, a po 3 miesiącach w telewizorze spaleniu uległ trafopowielacz, być może nadwyrężony wcześniej zawyzonym napięciem
  • Poziom 40  
    Wini 230 napisał:
    To wiem, mieliśmy taką sytuację u nas w bloku. Najprawdopodobniej w przyłączu poluzował się przewód PEN i mieliśmy skoki napięć, od mocno zanizonego, do mocno zawyżonego, aż niektóre urządzenia buczały przydźwiekiem sieciowym.

Należy się zabezpieczyć przed takimi awariami.

Wini 230 napisał:
    Wcześniej robiłem tylko drobne pracę u znajomych w dwuprzewodowych instalacjach w systemie TN-C. Rozłącznik rozlacza również fazy, wcześniej niż N, a więc nie stwarza tutaj zagrożenia związanego z przeniesieniem potencjału fazy przez odbiornik na PE.
    To zrobiłeś „partactwo” u znajomych.
    W instalacji 2 przewodowej TN-C ten niebiski to był PEN.
    Kto PEN przerywa rozłącznikiem ten nie ma…….

I nie tłumaczy kolegi to, że PEN jest rozłączany po fazach.
  • Poziom 23  
    Witam, byłem dzisiaj na budowie, okazuje się że mimo iż w projekcie był WLZ 5 żyłowy, elektrycy dali tam kabel 4 żyłowy i PE tam nie ma. Zostawiłem gniazdo, tak, jak podłączyłem wcześniej. Na pewno do przyłącza dochodzi system TN-C z tym że potem przewód PEN jest przerywany rozlacznikiem w przyłączu
  • Poziom 17  
    Wini 230 napisał:
    przewód PEN jest przerywany rozlacznikiem w przyłączu

Tak nie wolno.

A przewód 4-żyłowy niech zamienią na 5-żyłowy. Tak było w projekcie i tak ma być. Tak też nakazuje rozporządzenie.
  • Poziom 23  
    Ale to już nie moja decyzja, to od brata zależy. Teraz jest już tynk położony, ewentualnie może brat zgodzi się na wymianę rozłącznika, na 3 biegunowy