Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KERNAU KIH 3211-1B - Dziwne zachowanie płyty indukcyjnej

koczis_ws 22 Jul 2020 08:26 1329 3
Wago
    koczis_ws
    Level 27  
    Witam serdecznie,
    Kupiłem tą płytę i zainstalowałem w domku na wsi. Jest to płyta z dwoma polami zasilana jednofazowo. Wszystko było ok przez ok. miesiąc aż nagle wywaliło różnicówkę. Po sprawdzeniu okazało się, że to ta płyta jest winowajcą (inne urządzenia jak lodówka , mikrofalówka, zmywarka pracują poprawnie). Zawiozłem płytę do serwisu i w ramach gwarancji wymieniono całą elektrykę tak że została tylko stara obudowa i szkło. Płyta zaczęła działać ale po pewnym czasie znowu to samo. Po ponownej wizycie w serwisie powiedziano mi, że płyta jest sprawna bo u nich pracuje normalnie. Eksploatuję ją ale z duszą na ramieniu bo czasami wywala zabezpieczenie. A żeby było ciekawiej to dzieje się to w momencie podania napięcia na płytę bo robię tak: wyłączam bezpiecznik, podłączam płytę, załączam bezpiecznik i .. pstryk różnicówka wyłącza się. Po kilku próbach załączenia RCD zaskakuje i wszystko jest ok. Ale czasami sie tak nie dzieje i działa od razu. Nadmieniam, że tam na wsi zdarzają się wyłączenia prądu i wtedy po przywróceniu zasilanie jest problem.
    Jest jeszcze jedna dziwna rzecz z tą płytą. Okazało sie , że w stanie spoczynku pobiera dość duży prąd, ok. 0.35A, mierzony miernikiem cęgowym i wskazówkowym. Ale po podłączeniu tej płyty przez miernik zużycia energii okazało się, że pobór prądu jest 0.0A. Ale podłączona szeregowo zwykła żarówka o mocy 60W świeci pełnym światłem i miernik energii pokazuje prawidłowy prąd. Tak samo po podłączeniu miernika wskazówkowego miernik energii zaczyna pokazywać prąd ok. 0.35A tyle samo co miernik wskazówkowy i cęgowy.
    Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć to dziwne zjawisko. Czy zerowe wskazanie miernika energii przenosi się na zerowe wskazanie licznika? Nie mogę tego sprawdzić bo żeby licznik coś pokazał to musiał bym wyłączyć wszystko w całym domu na cały dzień a na to mi domownicy i lodówka nie pozwolą. Licznik jest elektroniczny bez tarczy, która by mi pokazała pobór prądu.

PS.
    Do pomiaru użyłem tego miernika : https://allegro.pl/oferta/watomierz-licznik-m...jIyOWFlYzgyNGMxNGJjZjdjMjI4Mjk1YjZkMGFmZTg%3D
  • Wago
  • Wago
    koczis_ws
    Level 27  
    Dziekuje za instrukcję, ale taką dostałem razem z płytą. Sprawdzałem w innych sieciach i jest to samo jeśli chodzi o pobór prądu w czuwaniu. Ale za to przestała wywalać RCD ot tak sama z siebie :) pomimo sporadycznych wyłączeń prądu, zwłaszcza w nocy.
    koczis_ws
    Level 27  
    Akurat tak sie złożyło , że mogłem z powodu wyjazdu na tydzień wyłączyć lodówki. W związku z tym wyłączyłem wszystkie odbiorniki z wyjątkiem tej płyty. Pozostała na czuwaniu przez tydzień i okazało się, że stan licznika prądu się nie zmienił. Czyli jednak nie bierze prądu. Tylko czemu w czuwaniu, szeregowo włączona żarówka świeci i wtedy pobór prądu jest?