Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Laguna 2 - Wycieraczki czasowe i spryskiwacze szyb nie działają prawidłowo

13 Sep 2020 11:59 666 9
  • Level 9  
    Witam Wszystkim,
    mam następujący problem w mojej Renault Laguna 2 1.8 2002. Dodam, że kupiłem ten samochód z tą wadą, wcześniej jej nie widziałem.
    1. Wycieraczki czasowe przednie nie działają - tylna działa bez problemu. Coś kiedyś przeczytałem chyba nawet na elektrodzie, że w Laguna 2 te wycieraczki czasowe to mają nagminny problem i jakiś przekaźnik na UCH odpowiada za nie. Ja rozebrałem moduł UCH, pozamiatałem przekaźniki (w jednej linii kolorów) i nic nie dało. Żadnego wlutowanego nie widziałem na płytce.
    2. Mam problem ze spryskiwaczem. Jak włączam spryskiwacz przedniej szyby to wycieraczki przedniej szyby się załączają i działa spryskiwacz tylnej szyby, jak wezmę spryskiwacz tylnej szyby to jest na odwrót, włącza się spryskiwacz przedniej szyby, a wycieraczka tylna zaczyna działać. Gdzie zacząć szukać przyczyny.

Z góry dziękuje i pozdrawiam
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
  • Level 9  
    bubu1769 wrote:
    2. Zamień miejscami wężyki przy pompce spryskiwacza.

Jejku jakie to banalnie proste :D Ta pompka jak rozumiem znajduje się obok zbiorniczka? Co do czujnika deszczu dobre pytanie. To niby Laguna 2 Dynamique (tak jest napisane w drzwiach od schowka pasażera, ale to w sunie mogło być przełożone) z 2002 Przedlift - rejestracja maj, ale ma zwykła szybę, ze zwykłym lusterkiem (nie taką pod czujnik deszczu). Szyba jest oryginalna Renault
  • Level 40  
    Ogólnie problem chyba leży w obwodzie niskiej prędkości, odpowiadają za to przekaźniki REL09 (1040) i REL10 (470), niestety ale posiadam jedynie schemat ideowy ale sądzę że po ścieżkach będziesz w stanie znaleźć które to są, interesują cie linie 14K i 14L.
  • Level 9  
    bubu1769 wrote:
    Ogólnie problem chyba leży w obwodzie niskiej prędkości, odpowiadają za to przekaźniki REL09 (1040) i REL10 (470), niestety ale posiadam jedynie schemat ideowy ale sądzę że po ścieżkach będziesz w stanie znaleźć które to są, interesują cie linie 14K i 14L.

Dziękuję za schematy. Wczoraj naprawiłem spryskiwacze. I teraz mam się zamiar wziąć za te wycieraczki. Nie jestem bardzo biegły w czytaniu schematów, mam na 99% pewność, że to co mi podesłałeś, jest tym co uwidoczniłem na zdjęciu, ale chciałbym się upewnić, czy w dobrym miejscu będę grzebał. ;) Laguna 2 - Wycieraczki czasowe i spryskiwacze szyb nie działają prawidłowo
  • Level 9  
    Hej ostanie czasy zająłem się rozbiórką tego układu. Niestety nie jestem w stanie po schemacie znaleźć odpowiedniego obwodu. Problemem jest również, że płytka na której znajdują się bezpieczniki, jest tak jakby złączona z dwóch płytek, które są ze sobą bardzo mocno zlutowane. Takiego amatora jak ja przerasta możliwość rozlutowania tych dwóch płytek, a następnie zlutowania ich.

Laguna 2 - Wycieraczki czasowe i spryskiwacze szyb nie działają prawidłowo Laguna 2 - Wycieraczki czasowe i spryskiwacze szyb nie działają prawidłowo Laguna 2 - Wycieraczki czasowe i spryskiwacze szyb nie działają prawidłowo Laguna 2 - Wycieraczki czasowe i spryskiwacze szyb nie działają prawidłowo

Są dwie płytki, jedna z bezpiecznikami i przekaźnikami, a druga to chyba właśnie moduł UCH - cała elektronika.
    Podczas jazdy odkryłem jedną rzecz. Tylne czasówki działają okay. Przednie czasówki nie działają, ale niekiedy działają, np tryb czasowy nie działa, jak włączę 1 bieg wycieraczek - ruch ciągły i zatrzymam się na światłach, tryb ciągły przechodzi w tryb czasowy. Jak ruszę znów tryb czasowy przełącza się w tryb ciągły. Natomiast same czasówki dalej nie działają.
  • Level 9  
    Problem okazał się banalny. Należało przez program diagnostyczny (np. ddt2000) wyłączyć czujnik deszczu i włączyć normalny tryb wycieraczek.
  • Level 9  
    Problem okazał się banalny. Należało przez program diagnostyczny (np. ddt2000) wyłączyć czujnik deszczu i włączyć normalny tryb wycieraczek.

Dodano po 1 [minuty]:

Dokonałem modyfikacji w module UCH, poprzez wyłączenie czujnika deszczu.