logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Jak poprawić odbiór sygnału na kanale 8? Antena 22km od nadajnika, telewizory LG i Sony KDL 40W5740

Borygo123 06 Paź 2020 18:26 714 10
REKLAMA
  • #1 18962593
    Borygo123
    Poziom 28  
    Posty: 1074
    Pomógł: 121
    Ocena: 195
    Witam
    Co można zmienić, poprawić by mieć lepszy sygnał na kanale 8. Pozostałe kanały mają dobry sygnał.
    Do nadajnika mam ok 22km (Krynice k. Białegostoku). Nowszy telewizor (LG) daje radę z odbiorem programów (zdjęcia są z niego), ale starszy (Sony KDL 40W5740) czasami ma problem z odbiorem. Nie wszystkie kanały można też na nim oglądać (ale to już chyba za stary telewizor jest).

    Jak poprawić odbiór sygnału na kanale 8? Antena 22km od nadajnika, telewizory LG i Sony KDL 40W5740
    Jak poprawić odbiór sygnału na kanale 8? Antena 22km od nadajnika, telewizory LG i Sony KDL 40W5740
    Jak poprawić odbiór sygnału na kanale 8? Antena 22km od nadajnika, telewizory LG i Sony KDL 40W5740
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 18963183
    Borygo123
    Poziom 28  
    Posty: 1074
    Pomógł: 121
    Ocena: 195
    Mam zamontowany wzmacniacz, był razem z anteną, Ta antena fajnie wygląda, ale z nią jest taki problem, że nie ma przycisku kupuj. Sprzedają tylko na meila czy trzeba szukać tej anteny po różnych sklepach?
  • REKLAMA
  • #4 18963211
    borg77
    Poziom 31  
    Posty: 1176
    Pomógł: 197
    Ocena: 444
    Nie szukaj po sklepach.Nie wiem jak z tym modelem,ale podobna ,tyle ,że na polaryzację HV ,była nieosiągalna.Napisz meila z zamówieniem,lub zadzwoń do firmy.Przysyłają bardzo szybko.Twój wzmacniacz może być tylko na UHF.To dodatkowo ogranicza ci wzmocnienie na kanale 8.Czy sprawdzałeś może odbiór ,ale bez wzmacniacza?
  • #5 18963223
    Borygo123
    Poziom 28  
    Posty: 1074
    Pomógł: 121
    Ocena: 195
    Sprawdzałem odbiór bez zasilonego wzmacniacza i odbioru nie było, ale to chyba normalne. Gdzieś przeczytałem, że niezasilony wzmacniacz tłumi mocno sygnał. Antenę kupowałem i montowałem dawno temu. Bardzo możliwe, że mój wzmacniacz pracuje tylko na UHF. Wcześniej nie pomyślałem o tym. Jutro zadzwonię do nich i kupię.
  • REKLAMA
  • #6 18963224
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    Borygo123 napisał:
    Do nadajnika mam ok 22km

    Borygo123 napisał:
    Mam zamontowany wzmacniacz, był razem z anteną

    Przy tej odległości jeśli nie ma większych przeszkód terenowych - wyrzuć go i zamontuj symetryzator.

    Dodano po 52 [sekundy]:

    Borygo123 napisał:
    Sprawdzałem odbiór bez zasilonego wzmacniacza i odbioru nie było, ale to chyba normalne. Gdzieś przeczytałem, że niezasilony wzmacniacz tłumi mocno sygnał.

    Zgadza się, zamieniłeś separator z zasilaczem zwykłym wtykiem antenowym?
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #7 18963247
    Borygo123
    Poziom 28  
    Posty: 1074
    Pomógł: 121
    Ocena: 195
    Trochę się tego obawiam, gdyż obecnie mam podłączone 2xTV a zamierzam dodać jeszcze co najmniej jeden TV i nie wiem czy wtedy sygnał nie będzie za słaby. Jeśli moja obecna antena nie obsługuje VHF i pomimo tego mam siłę sygnału na poziomie 34% to może być za mało dla tej instalacji (nie wiem czy można to w taki sposób interpretować). Ale to jest tylko moje gdybanie. Jako, że antenę mam zamontowaną na spadzistym dachu nie za bardzo mam ochotę na eksperymenty czy bez wzmacniacza będzie działało, gdyż za każdą zmianą konfiguracji musiałbym wychodzić na dach. Chyba nie będzie się nic złego działo jeśli ze wzmacniaczem będzie maksymalny sygnał.
  • #8 18963258
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    Wejdziesz góra dwa razy - żeby wymienić na symetryzator i ew.drugi by go zmienić.
    Wszystkie MUXy masz nadawane w tej samej polaryzacji a przy małej odległości i dużej mocy wzmacniacz przesterowuje bądź blokuje sygnał.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #9 18963270
    borg77
    Poziom 31  
    Posty: 1176
    Pomógł: 197
    Ocena: 444
    Kup antenę.Wzmacniacz rozgałęźnik na kilka telewizorów np.https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Wzmacniacze-przedwzmacniacze/Mikrowzmacniacze-abonenckie/RTA-120-RTA-140-aktywne-rozgalezniki-RTV.Zasilacz zostanie.Nie wiem jak wygląda u ciebie instalacja antenowa w domu.
  • #10 18963584
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19070
    Pomógł: 1987
    Ocena: 2921
    Dołóż do dipola tej anteny pręt miedziany, aluminiowy aby "dorobić mu dipol do VHF". Do całości jakieś ok 70cm, zacisnąć mocno trytytkami. Może wystarczy to.
    Jak masz wzmacniacz w antenie na kanały 21-69 to wymiana go na 6-60 lub zamień na symetryzator..
  • #11 18964422
    Borygo123
    Poziom 28  
    Posty: 1074
    Pomógł: 121
    Ocena: 195
    Kupiłem antenę poleconą przez kolegę @borg77. Wymieniłem i mam na wszystkich kanałach praktycznie 100/100. Wymieniłem też wzmacniacz. Najprawdopodobniej cała instalacja chodziła by poprawnie bez wzmacniacza, ale nie chciało mi się tego testować i biegać po dachu. Co do firmy Barczak to dodzwoniłem się do nich i podali mi namiary na firmę która kupuje od nich anteny w Białymstoku.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukiwał sposobów na poprawę odbioru sygnału na kanale 8, mając na uwadze, że inne kanały działają poprawnie. Antena znajduje się w odległości około 22 km od nadajnika w Krynicach k. Białegostoku. Użytkownik posiada nowy telewizor LG, który dobrze odbiera sygnał, ale starszy model Sony KDL 40W5740 ma problemy z odbiorem. W odpowiedziach zasugerowano wymianę anteny na model logarytmiczny oraz sprawdzenie wzmacniacza, który może działać tylko na UHF, co ogranicza odbiór na kanale 8. Użytkownik rozważał również zamontowanie symetryzatora oraz dodanie dipola do anteny. Po wymianie anteny i wzmacniacza, użytkownik uzyskał znakomity odbiór na wszystkich kanałach.
REKLAMA