Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Somfy Elixo 500 3S RTS nie zamyka do końca

Hollillo 04 Dec 2020 08:24 1029 4
    Hollillo
    Level 2  
    Witajcie,

od kilkunastu dni mam następujący problem z bramą. Sporadycznie, co drugie zamknięcie, brama nie domyka się do końca. Zatrzymuje się jakieś 40cm przed słupkiem i wraca do pozycji otwartej. W momencie jak to się dzieje widać, że brama zwalnia przed końcem wcześniej niż zwykle. Przy powrocie zwalnia później niż zwykle tak jakby było jakieś przesunięcie. Zrobiłem procedurę uczenia i niestety dalej to samo.
    W momencie jak zatrzyma się na końcu i zaczyna cofać, jeśli z pilota ją zatrzymam i ponownie wymuszę zamykanie to dojeżdża prawidłowo. Dlaczego zwalnia wcześniej niż zwykle ? Dlaczego dzieje się to nie zawsze ?

Dzięki za pomoc.
    adamjur1
    Level 41  
    Może masz ustawione ( jak jest w tym napędzie) zabezpieczenie przed uszkodzeniem czegoś co jest między bramą o słupkiem ( lub po drodze) i jest ustawione zbyt "czule"..
    Jak już idzie na trybie zwolnionym to brakuje siły i wraca.
    Pozdr. J.
    Dziku2000
    Level 11  
    Podłącze się do tematu. Mam dokładnie taki sam problem, że brama nie domyka się do końca i zatrzymuje się zawsze w tym samym miejscu. Dodatkowo na sterowniku wyrzuca błąd E5 czyli detekcja przeszkody na zamknięciu (w historii bledow zdarza sie tezblad P6, którego nie ma w rozpisce błędów). Myślałem, że uszkodzily się fotokomorki więc wymienilem je na nowe - niestety bez poprawy. Zrobiłem tez test, w ktorym na krótko zwarlem wejścia fotokomorki eliminując tym samym podejrzenie wadliwych przewodow. Na zwartym wejściu identyczne zachowanie. Jakieś 40cm przed końcem brama sie zatrzymuje. Czy ten model posiada jakiś enkoder na silniku?
    Po cofnięciu o kilka centymetrów i ponownym jej zamknięciu brama domyka sie juz do końca...
    Dziku2000
    Level 11  
    U mnie temat rozwiązany. Podczas przyuczenia brama zatrzymała się w miejscu, ale nie cofnęła się, po czym wyrzuciła blad H1 czyli nieprawidłowe przyuczenie. Rozsprzeglilem wtedy napęd kluczykiem i poruszałem ręcznie bramą. Okazało się, że przycina się w jednym miejscu dość mocno. I to właśnie było przyczyną błędów. Po wyregulowaniu jednego z wózków bramy i ponownym przyuczeniu brama chodzi elegancko.