Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Centrala sterująca bramy dwuskrzydłowej HB5 pro

Marmix11111 05 Dec 2020 16:29 2430 6
 • #1
  Marmix11111
  Level 6  
  Witam.
  Ostatnio kupiłem siłowniki "Power Jack" i centrale sterującą bramy skrzydłowej "MaxGate HB5 pro". Wszystko podłączyłem jak należy i przeszedłem do ustawiania parametrów. I tu zaczyna się problem. Do centrali nie było dołączonej instrukcji ale posiłkując się internetem udało się bramę ustawić. Po wciśnięciu przycisku brama się otwiera a po kolejnym zamyka. Ale pomimo tego że parametr P0 jest ustawiony na 2s a parametr P5 na 10s to brama powoli się rozpędza przez dwie sekundy po czym zwalnia i do pełnego otwarcia bądź zamknięcia siłowniki otwierają ją strasznie powoli (przez około 30-40s). Zwiększenie parametrów przeciążenia nic nie dało. Dodatkowo parametr odpowiedzialny za automatyczne zamknięcie ustawiony jest na 10s a brama mimo to się nie zamyka. Parametr PA odpowiedzialny za działanie lampki sygnalizacyjnej ustawiony jest na 01 czyli tylko podczas pracy siłowników, a mimo tego że siłowniki nie pracują to lampka dalej miga. Dodam że całość nie ma podłączonych fotokomórek. Dodatkowo w Centrali występują parametry P6 i PC których zastosowania nie udało mi się znaleźć. Czy ktoś zna rozwiązanie tego problemu ? Z góry dziękuję za pomoc.
 • Helpful post
  #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Mam wgląd w centralkę HB5 (bez pro) i tam też były podobne zonki . Ale od początku.

  Ta centrala, jak każda inna z siłownikami 24V (oprócz starej HB5 :) ) - jak się zdaje - bazuje tylko na odbojach mechanicznych. Wskazuje na to obecność napisu na koncu tutoriala na YouTube "siłownik zapamiętuje ustawienia, kiedy dostaje sygnał z przeciążenia - stopery w komplecie" czyli zatrzymanie na krancach polega na amperometrycznym wykryciu odboju. Podejrzewam że parametrem P5 masz ustawić czas pracy szybkiej siłownika, włącznie z miękkim startem, potem siłownik zwalnia - dojeżdża do odboju, opiera się o niego, wykrywa kraniec i zatrzymuje się. Być może ten powolny suw otwarcia to tryb uczenia - wykrywanie kranca otwarcia (patrz ten napis j/w). Ale poproś mądrale z JB Partner o normalną instrukcję - tutorial Video jest cosik niepełny - nie ma tam słowa - poza w/w napisem na koncu - o tym wykrywaniu kranców.

  W opisie na stronie dystrybutora stoi jak byk:
  Quote:
  9. Centrala funkcjonuje bez wykorzystania wyłączników krańcowych (np. z odbojnikami)
  10. Centrala działa z pełną prędkością przy funkcji przeciążenia (wymagane montaż stopera i odbojników)
  - chyba mam rację.
  W tym samym opisie jest o regulacji funkcji przeciążeniowej za pomocą "niewielkiego pokrętła" - a tu jest to ustawiane z menu - sami nie wiedzą co sprzedają...

  Czyli jeśli siłowniki (a Super PJ tak mają) zatrzymywane są przez wbudowane krańcówki i nie wykorzystujesz odbojów skrzydeł - centrala nie wie że siłowniki dojechały do końca (bo niby skąd...) i "otwiera" lub "zamyka" dalej. Stąd jak mniemam dziwne zachowanie pauzy i ciągłe mryganie koguta. Podejrzewam, że aby u ciebie włączyć zamykanie z otwarcia - trzeba 2x depnąć pilota (bo pierwsze naciśnięcie dopiero wyłączy otwieranie, drugie dopiero zacznie zamykanie). Do tego w w/w napisie na koncu tutoriala stoi że jeśli używasz siłowników z wbudowanymi krancówkami - to sterownik wchodzi w tryb "serwisowy" cokolwiek miałoby to znaczyć.

  Podsumowując - daj dla skrzydeł fizyczne odboje, czas na P5 ustaw na okres otwierania bramy minus oczekiwane zwolnienia na koncu, krancówki słowników ustaw tak aby nie odłączały silników przed odbojami i spróbuj wtedy puścić bramę. Jeśli dalej będą cuda - kontakt z dystrybutorem https://jbpartner.pl/ i ŻĄDANIE PEŁNEJ instrukcji lub chociaż wyjaśnienia - w koncu na stronie jest piękny obrazek "Stałe wsparcie i opieka" ... ;)

  PS. W tutorialu lektor stwierdził, że parametr P6 jest nie używany, a parametr PC po prostu pominął przy oracji.
  A co do lampki - PA zalecają ustawić na 03, niby to to samo co 01 ale....
 • #3
  Marmix11111
  Level 6  
  Tak dokładnie żeby zamknąć bramę muszę wcisnąć przycisk na pilocie lampka zgaśnie i wcisnąć ponownie dopiero brama się zamyka. Chyba że będzie stała otwarta przez jakieś 1min 1.5min to lampka gaśnie sama i w tedy wystarczy jedno wciśnięcie. "Podsumowując - daj dla skrzydeł fizyczne odboje, czas na P5 ustaw na okres otwierania bramy minus oczekiwane zwolnienia na koncu, krancówki słowników ustaw tak aby nie odłączały silników przed odbojami i spróbuj wtedy puścić bramę. Jeśli dalej będą cuda - kontakt z dystrybutorem https://jbpartner.pl/ i ŻĄDANIE PEŁNEJ instrukcji lub chociaż wyjaśnienia - w końcu na stronie jest piękny obrazek "Stałe wsparcie i opieka" ... ;)". Rozumiem że mam ustawić wyłącznik krańcowy w siłowniku dalej niż chcę żeby brama się zatrzymała i dodać jakiś odbojnik żeby bramę zatrzymało przeciążenie?

  Dodano po 14 [minuty]:

  Dodam jeszcze że powolny start jest ustawiony na 2 s a szybka praca na 10s a brama mimo to przez dwie sekundy otwiera lub zamyka się w szybkim tempie a resztę czasu działa powoli.
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Quote:
  Rozumiem że mam ustawić wyłącznik krańcowy w siłowniku dalej niż chcę żeby brama się zatrzymała i dodać jakiś odbojnik żeby bramę zatrzymało przeciążenie?

  Tak, ale w międzyczasie przydałby się kontakt z dystrybutorem i zdobycie instrukcji lub opisu - czy nie trzeba jakoś aktywować biegu przyuczającego - może po nim brama normalną pracę będzie miała szybką.
  Quote:
  a szybka praca na 10s a brama mimo to przez dwie sekundy otwiera lub zamyka się w szybkim tempie a resztę czasu działa powoli.

  A daj próbnie dłuższy czas.
 • #5
  Marmix11111
  Level 6  
  Chyba znalazłem rozwiązanie. Dostałem instrukcje od sprzedawcy a w niej pisze tak "3. Ustawienia prędkości pracy
  Gdy wyświetlacz cyfrowy wskazuje P5, mechanizm otwierający bramę jest w trybie regulacji czasu
  pracy na dużych obrotach. Opcjonalnie dostępne poziomy od 0-33s. 0s oznacza, że brama pracuje z
  małą prędkością, natomiast przy ustawieniu 33s pracuje z dużą prędkością (poziom fabryczny: 5).
  Gdy wyświetlacz cyfrowy wskazuje P6, mechanizm otwierający bramę jest w trybie regulacji czasu
  cyklu pracy bramy. Opcjonalnie dostępne poziomy od 0-99s (poziom fabryczny: 10)." Czyli to parametr P6 ustawia cykl pracy szybkiej nie P5 XD. Zupełnie inaczej i fabrycznie niby P6 jest na 10 a u mnie fabrycznie było na 3 XD. Sprawdzę to i napisze czy problem rozwiązany.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dołączam instrukcje :)
 • #6
  Marmix11111
  Level 6  
  Tak problem rozwiązany :). Musiałem pozwolić bramie na przeciążenie w miejscu gdzie ma się zatrzymać. Centrala zapamiętała i teraz działa normalnie tak jak powinna włącznie z "kogutem". Co do prędkości to parametry P5 i P6 trzeba ustawić tak jak pisałem wcześniej. Wobec czego zamykam temat. Wielkie dzięki za pomoc :).
 • #7
  Marmix11111
  Level 6  
  Tak problem rozwiązany :). Musiałem pozwolić bramie na przeciążenie w miejscu gdzie ma się zatrzymać. Centrala zapamiętała i teraz działa normalnie tak jak powinna włącznie z "kogutem". Co do prędkości to parametry P5 i P6 trzeba ustawić tak jak pisałem wcześniej. Wobec czego zamykam temat. Wielkie dzięki za pomoc :).