Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt

70mek 06 Dec 2020 20:35 1539 20
Optex
    70mek
    Level 3  
    Witam chciałem zapytać czy dysk jest sprawny, bo wydaje mi sie, że prędkości są za niskie jak na ssd.
    Parametry PC:
    dysk: Crucial MX500 500 GB 2.5''
    płyta główna: P8H67-M LE
    procesor: Intel core i5 2500
    grafika: gtx 1050
    ram: 8gb, producenta nie pamiętam

Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt

Parametry dysku podane przez producenta:
    Szybkość odczytu: 560 MB/s
    Szybkość zapisu: 510 MB/s

Przy dysku jest kabel SATA III

Kolejny problem to 100% zużycie dysku. Nie mam pojęcia skąd sie to bierze. Komputer może cały dzień działać normalny i nagle zostaje cały zamulony i nic nie można zrobić. Wystąpiło to już kilka razy, dzisiaj po skopiowaniu pliku zaczął się zacinać jak nigdy wcześniej. Reset komputera nic nie dał mimo, że wcześniej to rozwiązywało problem. Dopiero po odczekaniu 20 minut użycie dysku spadło do kilku/zera procent. Dysk jest nowy i system też, mam go może 2 tygodnie. Wyłączałem automatyczne aktualizacje Windows Defender ale to nic nie dało. System to Windows 10 Pro.
  • Optex
    70mek
    Level 3  

Sprawdziłem jeszcze jak z biosem najnowszy jest z 22/05/2014 a ja mam z 09/12/2013 nie wiem czy robi to jakąś różnice ale podaje.
    roman106
    Level 22  
    70mek wrote:
    Przy dysku jest kabel SATA III

... podłączony do portu SATA II.
    70mek
    Level 3  
    Faktycznie kabel był podpięty pod wejście SATA II. Przepiąłem na SATA III 1 i komputer po 3 s się za każdym razem wyłączał (zaraz po okienku windowsa). Pewnie wada płyty głównej. na wejściu SATA III 2 już normalnie ruszył.
    Mimo to prędkości nadal są słabe jak na ten dysk. Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt
  • Optex
    artaa
    Level 43  
    Ten test jest do niczego ;-) to teoria.
    Wyniki wysokie-teoretyczne, jak z testów w czasopismach/portalach możesz uzyskać tylko na takim samym lub lepszym sprzęcie i pustym SSD - tylko ze świeżym Windowsem.

Zrób ponownie test benchmark.
    Istotny jest wykres i min.
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    70mek wrote:
    Faktycznie kabel był podpięty pod wejście SATA II. Przepiąłem na SATA III 1 i komputer po 3 s się za każdym razem wyłączał (zaraz po okienku windowsa). Pewnie wada płyty głównej. na wejściu SATA III 2 już normalnie ruszył.
    Mimo to prędkości nadal są słabe jak na ten dysk. Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt

Powiem tak. Nie powinien się tak komputer zachowywać. Zarówno na SATA III 1 jak i 2. To już samo w sobie jest niepokojące. Prędkości w CDI owszem są zaniżone.

artaa wrote:
    Ten test jest do niczego ;-) to teoria.
    Wyniki wysokie-teoretyczne, jak z testów w czasopismach/portalach możesz uzyskać tylko na takim samym lub lepszym sprzęcie i pustym SSD - tylko ze świeżym Windowsem.

Nie do końca się zgodzę. Faktycznie przy zajętej części miejsca wydajnośc może spaść, ale nie aż tak... Tu mamy kontroler SATA 3.0 intela, on powinien trzymać poziom.

Ogólnie, widać wzrost co do przepięcia do SATA III. Ale to jeszcze nie jest to. Spytam czy płyta jest napewno rewizji R3.0 z poprawionym PCH w wersji B3?
    Jak nie, to prawdopodobnie wadliwy PCH jest winowajcą całego zamieszania.
    70mek
    Level 3  
    Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt

hardware dysku zaktualizować nie moge a płyta główna ma końcówke REV. 2.01T
    Dodam jeszcze, że kiedyś przy uruchamianiu komputera nie działała mi klawiatura/myszka/ekran jednocześnie a czasami sam monitor. Po ruszeniu komputera monitor sie uruchamiał (mimo, że kabelki były dobrze dociśnięte) . Kiedy te 3 urządzenia sie nie włączały odłączałem komputer od zasilania i po włączeniu nagle wszystko ruszało bez problemu (często po 2,3 próbach). Jeszcze wcześniej po dłuższym nieużytkowaniu włączonego pc klawiatura/mysz się wyłączała. Dopiero po ponownym podłączeniu działała. Na razie ten problem zniknął. Przypuszczam, że te wszystkie problemy są przez płytę główną.
    artaa
    Level 43  
    Teraz wykres jest do przyjęcia.
    Jest typowy, dla tego SSD z normalnym systemem, aplikacjami i innymi śmieciami.

Nowy BIOS do MB wgraj - jeśli jest.

Tego MX500 to skąd masz że wyświetla OEM, i nie chce aktualizować?
    lisek
    Service technician RTV
    Mimo ,że zamiast swojego kontrolera (Marvell 88SS1074) z serii MX200/300 uzyli
    - znany SM2258 (słabszy od topowego SM2259) i TLC 3D NAND
    * SM spotyka się w ADATA Ultimate SU900/ Transcend SSD23
    - bufor 1GB DDR3L-1866

to ma parametry niższe (Read/Write) od zakłądanych ,
    - dużo zależy od płyty, co jest zapisywane-czytane , zajetośc SSD. wielkośc plików

Zobacz co mówi
    Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt

Test PCMark 8 , pokazuje w miarę dokłądnie rzeczywiste parametry dysku i jego

sylweksylwina
    70mek wrote:

hardware dysku zaktualizować nie moge a płyta główna ma końcówke REV. 2.01T

Dla pewności podaj CPU-Z zakładka mainboard - southbridge rev.
    Ale po twoim REV niestety ale możesz mieć wadliwy PCH.
    70mek
    Level 3  
    artaa wrote:
    Tego MX500 to sąd masz że wyświetla OEM, i nie chce aktualizować?
    Kupiony z Morele
    Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt Użycie dysku na poziomie 100%, słaby zapis i odczyt
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    kiedyś przy uruchamianiu komputera nie działała mi klawiatura/myszka/ekran jednocześnie ...

Wskazuje na problemy z PCH
    - może coś z zasilaniem
    - może Rebal pomoże?
    sylweksylwina
    Niby rewizja B3. Sprawdził bym na bootowalnym linuxie jak wygląda test odczytu w "Dyskach". Jak będzie lipa, to ostatecznie inny kabelek sata testuj (najlepiej podpisany SATA III 6.0Gb/s) i pomiar napięć zasilacza. Jak to będzie ok/nie pomoże to płyta do wymiany...

Lisek jak zawsze oderwany od rzeczywistości :D
    Na pewno ktoś na tej budżetowej płycie reball będzie robił :D
    artaa
    Level 43  
    Dysk SSD powinien być w AHCI MODE, masz ostrzeżenie o krótkich nazwach i braku AHCI
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    Na pewno ktoś na tej budżetowej płycie reball będzie robił

To pozostanie :D tańsza zalecana opcja
    - znany PL portal aukcyjny i uzywka za 199pln
    * na ebay rev.H67 B3 to ok. 45 eur
    dt1
    Admin of Computers group
    artaa wrote:
    Dysk SSD powinien być w AHCI MODE, masz ostrzeżenie o krótkich nazwach i braku AHCI

Dokładnie tak, w trybie IDE wydajność dysku będzie mniejsza. Po zmianie trybu na AHCI Windows się wyłoży (ze względu na brak sterownika na starcie, nie jest on włączony), ale są metody na zrobienie tego bez reinstalacji Windowsa i nie jest to bardzo trudne, więc warto to zrobić.
    lisek
    Service technician RTV
    :idea: Zeby duzo nie pisać > poczytaj opracowanie Link+ komentarze
    Quote:
    Crucial MX500 1TB SSD review - Installation & Recommendations
    by Hilbert Hagedoorn on: 12/22/2017 11:22 AM [ 5] 26 COMMENT(S)

Enable AHCI(!)
    Spoiler:
    The last and great tip we want to give you to gain a little extra performance boost is that you should enable AHCI mode. AHCI mode can help out greatly in performance for SSDs. Now, if you swap out an HDD for an SSD with the operating system cloned and THEN enable AHCI in the BIOS, you'll likely get a boot error / BSOD. The common question is, is there a solution for this?

To answer that question (and as we do safely with all modern chipsets) there is a way to safely enable AHCI mode. Here we go:

Startup "Regedit"
    Open HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlset / Services
    Open msahci
    In the right field left click on "start" and go to Modify
    In the value Data field enter "0" and click "ok"
    exit "Regedit"
    Reboot rig and enter BIOS (typically hold "Delete" key while booting)
    In your BIOS select "Integrated Peripherals" and On Chip PATA/SATA Devices. Now change SATA Mode from IDE to AHCI. You now boot into Windows, and the OS will recognize AHCI and install the devices. Now the system needs one more reboot and voila... enjoy the improved SSD performance.

Dodano po 9 [godziny] 40 [minuty]:

To jest ciekawe
    Wygląda jakby co 7-8 min był właczany !???

66h pracy i ponad 580 włączeń

O tym nowym firmware (firmware M3CR023 from March"20) napisano Link_ mx500-support

Quote:
    M3CR033 includes the following changes:

Fixed SATA protocol error that causes start-up failure on certain data center RAID systems
    Improved boot time after unexpected power loss
    Fixed Read DMA command abort after an interrupted Secure Erase

Quote:
    Firmware M3CR022 has been tested and qualified for immediate release in the Crucial factory, including 2.5-inch and M.2 models of the MX500 SSD. The update from M3CR010 to M3CR022 is an optional update for SSDs in the field, but is recommended if the MX500 is experiencing any of the following issues:

Improved ready time from DEVSLP low-power state.
    Improved TRIM and Wear Leveling performance.
    Improved SATA error handing.
    Improved compatibility with some TCG Opal 2.0 third-party encryption utilities (this change does not affect MS BitLocker).
    Dra98
    Zwróciłbym jeszcze uwagę na atrybut (AE) Unexpected Power Loss, który dotyczy dysków SSD - Ilość niespodziewanych zaników zasilania, gdzie zasilanie zostało utracone przed wysłaniem komendy wyłączenia dysku. Żywotność dysków twardych w odniesieniu do takich wyłączeń jest dużo mniejsza niż w przypadku normalnego zamykania systemu. W dyskach SSD istnieje ryzyko uszkodzenia wewnętrznej tabeli stanów komórek pamięci podczas nagłego braku zasilania.
    Może to wskazywać na problem z zasilaczem. Nie zauważyłem jaki to model PSU.