logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ford Mondeo mk3 02r. - Samochód gasnie po nagrzaniu sie do temperatury 80-90C

Cobra23 07 Lut 2021 15:29 1548 7
REKLAMA
  • #1 19239873
    Cobra23
    Poziom 5  
    Posty: 8
    Ocena: 15
    Witam mam problem z silnikiem 2,0 85kw diesel samochód gasł jak w temacie zostało wymienione w nim filtr paliwa oraz czujnik położenia Wału przeszło tak jakby na chwile i znów to samo się pojawiło i nie wyświetla usterki silnika.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 19240138
    darek640
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 4
    Ocena: 193
    Sprawdź czy masz obroty pompy i silnika. Prawdopodobnie czujnik obr. pompy wtryskowej
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 19244217
    wojciechjanusz
    Poziom 28  
    Posty: 879
    Pomógł: 97
    Ocena: 465
    Nie wyświetla usterki silnika - to znaczy, że kontrolka świec się nie zapala? Czy jednak sprawdzałeś błędy testerem i ich nie ma?
    Jeżeli nie ma żadnych błędów i gaśnie po nagrzaniu silnika - to może być, że czujnik CHT temperatury silnika jest uszkodzony lub jego wiązka. W oprogramowaniu jest zaimplementowany system ochrony silnika przed przegrzaniem, w przypadku zwarcia obwodu czujnika, PCM przyjmuje temperaturę 132 st.C, silnik gaśnie i nie daje się uruchomić. Sam wskaźnik wtedy nie reaguje logicznie, wskazania mogą być bardzo różne.
    Sprawdzić sam czujnik można rozłączając jego wtyczkę - przy otwartym obwodzie czujnika, PCM redukuje dawkę wtrysku, ale silnik można odpalić i pracuje ze zmniejszoną mocą. Jeżeli nadal nie odpala, to może być zwarcie na wiązce czujnika...

    Dopisałem później:Druga możliwa rzecz, to uszkodzony czujnik położenia wałka rozrządu. O tyle jest to ciężkie do zdiagnozowania, że jego błąd nie jest zapisywany w pamięci PCM - to jest wyjątek. Błąd jest pokazywany tylko wtedy gdy czujnik w danym momencie padł i nie pracuje - a jest to czujnik Halla (półprzewodnik zasilany napięciem) i podczas uszkodzenia jego stany są najczęściej chwiejne. Zimny może być ok, po nagrzaniu kaput. Czyli błąd będzie ewentualnie odczytany tylko wtedy, gdy silnik się nagrzeje i zgaśnie.

    Np błąd czujnika wału korbowego jest zapisywany, a jego stany też bywają chwiejne...

    darek640 napisał:
    Sprawdź czy masz obroty pompy i silnika. Prawdopodobnie czujnik obr. pompy wtryskowej
    Mondeo Mk3 85kW to 115KM czyli to nie jest tddi na rotacyjnym Boschu, ale tdci na pompie Delphi CR. Ta pompa nie ma czujnika obrotów i położenia wałka.
    PCM porównuje obroty i położenie wału korowego (czujnik magnetyczny) z położeniem ssącego wałka rozrządu (czujnik Halla).
  • REKLAMA
  • #4 19244361
    E8600
    Poziom 41  
    Posty: 8874
    Pomógł: 525
    Ocena: 2475
    Jak dobrze kojarzę to te silniki miały wadliwe pompy wysokiego ciśnienia łuszczyły się i opiłki uszkadzały wtryski.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 19244526
    wojciechjanusz
    Poziom 28  
    Posty: 879
    Pomógł: 97
    Ocena: 465
    E8600 napisał:
    Jak dobrze kojarzę to te silniki miały wadliwe pompy wysokiego ciśnienia łuszczyły się i opiłki uszkadzały wtryski.
    W Mk3 tdci jest układ wtryskowy Delphi i pompy w pierwszych latach stosunkowo szybko ulegały awarii, opiłkowały i wymagało to regeneracji i pompy i wtryskiwaczy plus płukanie całego układu. Typowy objaw to było wchodzenie w tryb awaryjny, sczytanie błędów to błędy P1211 i/lub P0251. Silnik nie gasł, tylko miał obniżoną moc.
    A tu jest inny problem, silnik gaśnie.

    Dopisałem jeszcze w poście wyżej uwagę o czujniku Halla wałka rozrządu. On może być przyczyna opisanych kłopotów nawet prędzej, niż czujnik CHT.
  • #6 19245034
    darek640
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 4
    Ocena: 193
    Witam.
    Proszę sprawdzić czy pompa płynu chłodzącego działa, jest napędzana przez vacum ,wałek jest wytarty i nie napędza pompy płynu.
  • #7 19245535
    wojciechjanusz
    Poziom 28  
    Posty: 879
    Pomógł: 97
    Ocena: 465
    darek640 napisał:
    Witam.
    Proszę sprawdzić czy pompa płynu chłodzącego działa, jest napędzana przez vacum ,wałek jest wytarty i nie napędza pompy płynu.
    Chyba Kolego zupełnie nie o tym silniku piszesz...
    Pompa wodna w fordowskich silnikach Puma Duratorq 2,0 tddi/tdci napędzana jest wieloklinem od pompy serwa, a pompa vacu jest zupełnie gdzie indziej.
  • #8 19249778
    darek640
    Poziom 15  
    Posty: 213
    Pomógł: 4
    Ocena: 193
    Masz rację moja pomyłka chodziło mi o pompę wspomagania a nie płynu.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Sory pokręciłem ,pompa wody jest napędzana przez pompę wspomagania

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z silnikiem diesla 2.0 85kW w Fordzie Mondeo mk3, który gaśnie po nagrzaniu do temperatury 80-90°C. Wymieniono filtr paliwa oraz czujnik położenia wału, jednak problem powraca. Użytkownicy sugerują sprawdzenie obrotów pompy wtryskowej oraz czujnika temperatury silnika (CHT), który może być uszkodzony. Wskazano również na możliwość awarii czujnika położenia wałka rozrządu, który nie zapisuje błędów w pamięci PCM. Dodatkowo, poruszono temat wadliwych pomp wysokiego ciśnienia w tych silnikach, które mogą powodować uszkodzenia wtryskiwaczy. Wskazano na konieczność sprawdzenia działania pompy płynu chłodzącego oraz pompy wspomagania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA