Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przystosowanie elektrośmiecia do funkcji automatycznego czyścika grotów.

11 Feb 2021 18:42 2877 6
  • Level 12  
    Witam.

Ostatnio zaciekawił mnie temat Yihua 200Q - automatyczny czyścik do grotów. Opis i recenzja.
    I zastanawiam się czy dało by się przerobić elektronikę z czujnikami i silnikiem na własny projekt automatycznego czyścika grotów.
    Elektronika została po automatycznym mechanicznym dozowniku do płynu dezynfekcyjnego.
    Posiada diodę IR nadawczą i odbiorczą, mechaniczny endstop i silnik DC, układ działał na 6 bateriach AA, ale już testowałem z DC12V i działa OK. Więc można powiedzieć że kwalifikuje się do roli automatycznego czyścika grotów. MCU bazuje na procesorze 8051 firmy NOVUTON N76E003AT20, a na PCB jest dostępne złącze do programowania, prawdopodobnie UART + reset. Po podłączeniu do prądu, by uruchomić elektronikę, trzeba przyłożyć magnes do włącznika magnetycznego - jakieś zabezpieczenie było. Następnie wystarczy machnąć obiektem przed czujnikiem IR i silnik załącza się - na około 6 sekund.
    I tu zaczyna się cały problem tego wątku, pasuje mi przeprogramować MCU by załączał silnik po wykryciu na 1 do 2 sekund, lub krócej. Albo tylko jak czujnik IR wykrywa obiekt. Niestety nie miałem styczności z procesorami 8051 i szukam jakieś osoby która się zna na tym by pomogła mi spróbować napisać najprostszy program do obsługi tego układu do funkcji automatycznego czyścika grotów i próby wgrania to na ten procesor.
    Dla ułatwienia, próbowałem zrobić "inżynieria wsteczna" PCB, cudów nie ma, ale chciałem pokazać jakie piny gdzie idą.

Łatwiejsza część jak zaprojektowanie uchwytów na PCB, silnik i szczotki, oraz obudowę zostawię sobie na koniec jak uda się przerobić program w tym MCU. Oczywiście wydrukowane na drukarce 3D.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 12  
    Myślę, że nie warto przeprogramowywać - 6 sekund a 2 sekundy - robi Ci to jakąś większą różnicę tak naprawdę?
    Zdecydowanie zacząłbym od tego co zostawiłeś sobie na koniec, zaprojektuj modele, poskładaj i zobacz czy działa.
    Jeśli będzie Ci bardzo zależało to potem zmienisz kod.
  • Level 12  
    To może inaczej jeszcze do tego podejść. Tam jest endstop, był wykorzystywany do zliczania obrotów na przekładni, która już nie jest potrzebna. Z tego zo zauważyłem, silnik wyłącza się zaraz po wciśnięciu endstopu lub kilkakrotnym wciśnięciu - zależnie o wybranej pozycji przełącznika SW1 na schemacie. Może wlutować się odpowiednim wyjściem endstopu do wyjść diody odbiorczej ? Albo dorobić hakersko jakiś układ czasowy, by emulował wciśnięcie endstopu?

PS. Może dało by się to zrobić na układzie NE555 ?
  • Level 13  
    Całość możesz zrealizować na timerze 555, bez dokładania do uC timera, żeby zmienić działanie programu. Tak jak kolega wyżej radzi - rozrysuj sobie całość, zaprojektuj elementy, sprawdź jak to działa, a dopiero potem rozmyślaj na jaki czas ma być włączony silnik itd - bo to kosmetyka :)
    Do tego, jeśli będzie przez Twoje ręce przechodziło więcej „elektrosmieci”, zauważysz że wykorzystywanie - nazwijmy to - „całego potencjału” elektroniki mija się z celem i jest nieefektywne czasowo i zasobowo. W tym przypadku zaprojektowanie od nowa elektroniki - zasilania, drivera silnika, fotodiody, uC lub NE555, zajmie Ci mniej czasu niż rozgryzanie tej, którą masz i adaptowanie jej do tego projektu.
  • Level 28  
    kapi11711 wrote:
    wykorzystywanie - nazwijmy to - „całego potencjału” elektroniki mija się z celem i jest nieefektywne czasowo i zasobowo

Tym bardziej, że w tym przypadku układ wydaje się nadmiernie skomplikowany. Tyle tranzystorów, ile tu dali, wystarczyłoby do realizacji zadanej funkcji bez µC :D No i druga sprawa: coś jest nie halo z Q5. Ciekawe, czy to tylko błąd przy rozrysowywaniu schematu, czy tak jest faktycznie na płytce.
pcbway logo