Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Brak ogrzewania kabiny Fiat Scudo 2008r 2.0 JTD RHR. Potrzebny schemat.

NYCHA 10 Apr 2021 12:06 1599 3
 • #1
  NYCHA
  Level 11  
  Nie działa ogrzewanie z tyłu w moim samochodzie. Nie włącza się dodatkowa pompa cieczy, nie włącza się elektrozawór, nie można aktywować tych elementów z poziomu urządzenia diagnostycznego. Potrzebny schemat instalacji elektrycznej klimatyzacji/ ogrzewania kabiny samochodu Fiat Scudo/ Citroen Jumpy/ Peugeot Expert.
  Dziękuję za pomoc
 • #3
  NYCHA
  Level 11  
  błędów nie ma. Jest kilka w sterowniku silnika, ale to nieistotne dla ogrzewania. Klimatyzacja działa dobrze, zarówno z przodu jak i z tyłu. Nawiewy działają, klapa sterująca ciepłe zimne działa, jedynie nie uruchamia się pompa i elektrozawór (na krótko, z akumulatora pompa działa, więc jest sprawna).
 • #4
  NYCHA
  Level 11  
  Temat ogarnięty. Dla kolegów, którzy mają/ będą mieli podobny problem. Powody były dwa, pierwsze to brak połączenia, na jednej z kostek (panel sterujący klimatyzacją z tyłu, który znajduje się w podsufitce), po poprawieniu połączenia okazało się, że zawór elektromagnetyczny pobiera zbyt duży prąd i zaczął się przepalać bezpiecznik 10A f39 znajdujący się w skrzynce koło akumulatora. Wymiana zaworu załatwiła sprawę definitywnie. Ogrzewanie powróciło, a moje podejrzenia co do sprawności elektrozaworu, bo na krótko działa okazały się fałszywe.
  Wyjaśnię jeszcze jak wygląda sterowanie tymi dwoma elementami:
  Zasilanie do cewki przekaźnika wychodzi z BSI z wtyczki 16 pinowej znajdującej się blisko bezpieczników.
  Zasilanie pompy i elektrozaworu pochodzi od skrzynki bezpieczników koło akumulatora (F39 10A), do styków dwóch przekaźników.
  Sterowanie przekaźnikami odbywa się masą załączaną z panelu nawiewów kabiny. Panel znajduje się w podsufitce, włączenie nawiewów na ciepło i włączenie wentylatora tylnego powoduje podanie masy na cewki przekaźników.