Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant EcoTec + Calormatic 430 - zuzycie gazu wieksze w cieplejszym okresie

04 May 2021 11:50 171 6
  • Level 8  
    Witam,
    Chcialem zapytac o jakies racjonalne wytlumaczenie sytuacji, gdzie w okresie od polowy grudnia do konca lutego piec wzial DUZO mniej gazu nic w marcu-kwietniu. Nic nie zostalo zmieniane na ustawieniach.

Dokladnie wyglada to tak:
    07.12.2020 - 28.02.2021 (72 dni) - 541 m3 na podstawie odczytu rzeczywistego gazowni
    01.03.2021 - 30.04.2021 (61 dni) - 870 m3 na podstawie odczytu rzeczywistego gazowni

Regulator pogodowy, krzywe 1.1/4.5 (grzejniki/podloga), 20/15.5 (zadana/obnizona), okna czasowe 7:30-9:20/16:00-19:30.

Czy mozliwe jest, zeby zuzywal wiecej gazu w momencie w ktorym jest wyzsza temp na zawnatrz i naprzyklad podloga nie jest w stanie dogrzac i wylaczyc obiegu?
  • Helpful post
    Moderator of Heating systems
    Związane może to być z taktowaniem kotła.
    Zbyt duża moc kotła.

Pytanie czy odczyt był rzeczywisty czy inkasent z palca wpisał przybliżoną wartość.

Jak ze zużyciem ciepłej wody?
    Nie zwiększyło się w tym "cieplejszym" okresie?
    Może jacyś goście?
  • Level 8  
    Dzieki za sugestie @piracik

piracik wrote:
    Związane może to być z taktowaniem kotła.
    Zbyt duża moc kotła.

Czy jest jakis sposob na sprawedzenie gdzies w ustawieniach czy taka sytuacja ma miejsce?

piracik wrote:

Pytanie czy odczyt był rzeczywisty czy inkasent z palca wpisał przybliżoną wartość.

Rzeczywiscie przeszlo mi to przez glowe ale zalozylem ze takie sytuacje nie maja miejsca. Do tego pewnie juz nie dojdziemy, monitoringu nie mam :)

piracik wrote:

Jak ze zużyciem ciepłej wody?
    Nie zwiększyło się w tym "cieplejszym" okresie?
    Może jacyś goście?

Gosci nie bylo. Co do c.w.u, nie wiem czy do tego dojde, bo woda tez rozliczana prognozami. Na piecu zakladam, ze nie ma tego typu metryk.
    Swoja droga to tego mi bardzo brakuje, jakiegos sposobu na ciagle monitorowanie wartosci zuzycia gazu, potrzebnej energii dla c.o. i c.w.u. Wiem ze nowsze urzadzenia typu pompy ciepla juz maja takie urzadzenia, i nowsze Vaillanty pewnie tez ale ten moj raczej nie. Fajnie byloby miec mozliwosci zsylania takich danych do jakiegos centralnego huba celem analizy.
  • Level 27  
    Sprawdź na fakturze i na liczniku czy mniej więcej się zgadza stan licznika. te wartości co podałeś to zużycie czy stan licznika? Upewnij się...
  • Helpful post
    Level 38  
    nie kojarzę by gazownia robiła odczyty co 2 miesiące. U mnie odczyt pracownika jest raz do roku, a co miesiąc ja podaję stan licznika i na podstawie moich stanów jest wystawiana faktura.
    Ewentualnie zamiast co miesięcznego stanu gazownia wystawia tzw. prognozy na 2 miesięczne okresy i raz do roku pracownik spisuje stan licznika. Ewentualnie w taryfie W-3.6 spisanie licznika przez pracownika może odbywać się 2x w roku ale nadal są wystawiane prognozy.
    Musisz być pewny, że faktycznie przychodzi pracownik i spisuje stan licznika.
    Zresztą jak chcesz mieć pewność to rób sobie raz w miesiącu fotkę licznika ze stanem to zawsze będziesz miał materiał do porównań i problem z głowy.
  • Level 8  
    Dzieki @Bucks,
    Calkiem mozliwe, ze rzeczywiscie do tego doszlo - gazownia wpisala rzeczywisty gdzie byl szacunkowy. Bede zapisywal, fajnie gdyby dalo sie tego typu dane wyciagnac z pieca/sterownika ale jak pisalem w tym przypadku raczej za stara technologia.
  • Helpful post
    Level 38  
    z kotła nie uzyskasz stanu licznika.
    Chcesz mieć stan licznika to dokumentuj cyklicznie jego stan np. rób wspomniane fotki i wyniki możesz wpisywać do Excela.
    Albo zmień taryfę na *.12T i wtedy będziesz co miesiąc podawał stan licznika i te wartości będziesz widział w eBOA PGNiG.

Jeśli masz kocioł ze złączem eBUS to ewentualnie możesz monitorować na bieżąco pracę kotła wykorzystując np. Raspberry Pi z odpowiednim oprogramowaniem i na tej podstawie można szacować zużycie gazu. Mój Vaillant nie ma złącza eBUS, więc nie korzystałem w praktyce z takiego rozwiązania.
    Ale jeśli mówimy tylko o samym stanie licznika to prostsza będzie fotka licznika np. od dzisiaj, bo danych z przeszłości już nie ustalisz.