Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogolne pytania o strojenie anten

djbpm 05 Nov 2005 21:57 10683 16
Tespol
 • #1
  djbpm
  Level 21  
  Temat mnie interesuje, a czytając sprzeczne teorie na tym forum i nie mając praktyki, doszedłem do takich, wydaje mi się logicznych wniosków:

  (jeśli coś źle zrozumiałem, proszę o wyjaśnienie)

  Antenę można traktować jako obwód rezonansowy szeregowy lub równoległy.
  Antena zestrojona to taka, która jest w rezonansie, ma odpowiednią charakterystykę promieniowania, oraz ma założoną impedancję, najlepiej taką jak linia zasilająca i wyjście nadajnika.
  Anteny o długościach nieparzystej wielokrotności ćwiartki fali ( 0,25, 0,75...) wchodzą w rezonans szeregowy (niska impedancja wejściowa), anteny o długościach parzystej wielokrotności ćwiartki fali (0,5, 1...)wchodzą w rezonans równoległy (wysoka impedancja), podobnie jest z kablem, odpowiednie jego długości wchodzą w rezonans.
  Anteny o innych długościach dopasowuje się cewką lub kondensatorem.
  Kabel w rezonansie równoległym (0,5 1, 1,5...* dł. Fali.* wsp.skrócenia) nie wprowadza transformacji impedancji. Inne długości wprowadzają transformację, o ile impedancja obciążenia jest różna od impedancji kabla. Kabel w rezonansie szeregowym (długości 0,25, 0,75... fali) wprowadza transformację w szczególny, dość prosty sposób.
  Przy strojeniu, aby uniknąć transformacji impedancji niezestrojonej anteny, a co za tym idzie sfałszowania wyników pomiarów, należy stosować kabel o długości rezonansu równoległego.

  Antena 5/8 zawdzięcza swój zysk i charakterystykę swojej długości, i przeciwwagom. Aby ją dopasować stosujemy cewkę. Na forum gdzieś wyczytałem, że istnieją anteny 5/8 do CB o długości 1m tylko mają jakąś specjalną cewkę. Jak coś takiego może działać?

  Czy reflektometr pokaże niski swr w przypadku jeśli antena ma impedancję 50 ohm, a nie będzie w rezonansie? Przykładowo, mamy jakąś antenę ćwierć fali, która wchodzi w rezonans przy 25 ohmach. W tym przypadku, mimo że antena jest w rezonansie reflektometr nie pokaże nam niskiego swr. Jeśli zaczniemy odstrajać antenę od rezonansu, impedancja będzie rosnąć i przejdziemy przez punkt w którym ma 50 ohm. Jaki swr w tym punkcie pokaże reflektometr?

  Czy są jakieś proste wynalazki, za pomocą których można określić, czy antena jest w rezonansie?

  Pozdrawiam!!
 • Tespol
 • #2
  pukury
  Level 35  
  witam !! prawdę powiedziawszy poruszyłeś tak wiele tematów i zadałeś tak wiele pytań że szczerze wątpię czy możliwa jest w miarę zwięzła odpowiedź na Twój post . proponuję abyś wybrał jedno zagadnienie ( np .czy kabel wpada w rezonans szeregowy czy równoległy ?) i wtedy ktoś Ci pewnie fachowo odpowie . pozdrawiam !!
 • Tespol
 • #3
  niunio
  Level 15  
  Przepraszam z pytanie, czy ty piszesz prace magisterska?. Napisz jaka antene masz na mysli, bazowa czy mobilna.
  Pozdrawiam.
 • #4
  Leszel
  Level 11  
  też jestem żywo zainteresowany tematem mam antenę magnum 1,7 m
  radio alan 100 i bardzo słaby odbiór jak sprawdzić czy antena jest zestrojona ???
 • #5
  szymon210
  Level 21  
  ja to robie miernikiem k-swr222p i widze moc nadawania i swr, jak jest zle to reguluje batem góra dół oczywiście po odkręceniu śrubeczki imbusowej. lub pierścieniami jak np president hawaii, moja rada normalnym językiem: nie skracajcie kabla do anteny, starajcie się go nie przedłużać to nie będzie więkrzych problemów z zestrojeniem anteny, nie mam pojęcia w jakie rezonase wpada po przedłużeniu kabla wiem że są duże straty :) pozdrawiam
 • #6
  djbpm
  Level 21  
  Nie pisze pracy, po prostu interesuje mnie ten temat, i chcę się dowiedzieć jak najwięcej. W tym momencie bardziej interesuje mnie część teoretyczna, żeby zrozumieć, i umieć zestroić każdą antenę, nie na zasadzie robie tak bo tak mi się wskazówka mniej wychyli.

  Najbardziej interesuje mnie odpowiedź na pytanie o reflektometr, powtórzę je jeszcze:
  Czy reflektometr pokaże niski swr w przypadku jeśli antena ma impedancję 50 ohm, a nie będzie w rezonansie? Przykładowo, mamy jakąś antenę ćwierć fali, która wchodzi w rezonans przy 25 ohmach. W tym przypadku, mimo że antena jest w rezonansie reflektometr nie pokaże nam niskiego swr. Jeśli zaczniemy odstrajać antenę od rezonansu, impedancja będzie rosnąć i przejdziemy przez punkt w którym ma 50 ohm. Jaki swr w tym punkcie pokaże reflektometr?
  (wpływ kabla pomijamy)

  Oraz następne:
  Czy są jakieś proste wynalazki, za pomocą których można określić, czy antena jest w rezonansie?

  Pozdrawiam!
 • #7
  sp8gsc
  Level 26  
  Moim zdaniem lepszym sposobem zdobywania wiedzy jest przeczytanie odpowiedniej ksiazki na ten temat.
  Jedna o podobnej tematyce jest nawet dostepna online
  http://www.radioam.net/old/ebooks/sp6lb/index.htm
  Zasady dzialania anten czy to KF czy UKF sa takie same wiec spokojnie mozna ja poczytac bo wszystkie zasady w niej zawarte da sie zastosowac do anten na CB (27MHz).
 • #8
  Dykus
  Level 27  
  djbpm wrote:
  Najbardziej interesuje mnie odpowiedź na pytanie o reflektometr

  Przeczytaj jeszcze cały ten wątek - trochę czytania, ale myślę, że warto:
  http://groups.google.pl/group/pl.rec.radio.amatorskie/browse_frm/thread/feef989c3d990240
  Kiedyś pytałem, bo podobny temat mnie interesował...
  Ogólnie reflektometr nie mierzy rezonansu anteny, a stopień dopasowania. No i wg mnie wpływu kabla nie należy pomijać w przypadku anten nie znajdujących się w rezonansie...

  djbpm wrote:
  Czy są jakieś proste wynalazki, za pomocą których można określić, czy antena jest w rezonansie?

  Kiedyś użytkownik Żytni opisywał metodę pomiaru napięcia na zaciskach anteny woltomierzem diodowym:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic319025.html
  Poszukaj też inne posty tego użytkownika...
 • #9
  djbpm
  Level 21  
  Dzięki Dykus za ten link. Dużo ciekawych informacji. Co do postów Żytniego, to strasznie dużo ludzi jest przeciwnych jego teoriom, chodź mi się wydają sensowne. Zbudowałem tą jego sondę, ale za pomocą jej nie zmierzy się wprost czy antena jest blisko rezonansu czy nie, dopiero trzeba przejść przez rezonans przy skracaniu/wydłużaniu promiennika, żeby go zauważyć.

  Sp8gsc > poradnik ukf znam, trochę zakręcony jest, i czasem trzeba kilka razy coś przeczytać, żeby załapać, a i tak nie zawsze, bo czasem braknie jakiejś odrobiny wiedzy, która była zapisana 300 stron wcześniej.

  Pozdrawiam!
 • #10
  Dykus
  Level 27  
  djbpm wrote:
  Co do postów Żytniego, to strasznie dużo ludzi jest przeciwnych jego teoriom, chodź mi się wydają sensowne.

  Osób, które mają konkretne argumenty przeciw jest niewiele. Zawsze należy przeczytać trochę literatury, a później przystąpić do poprawnych doświadczeń praktycznych, by potwierdzić lub obalić daną teorię. Tym bardziej, że sporo eksperymentów w paśmie 27MHz nie należy do niewykonalnych (tzn. np. wymagających sprzętu za >10 tys. zł:)...

  djbpm wrote:
  Zbudowałem tą jego sondę, ale za pomocą jej nie zmierzy się wprost czy antena jest blisko rezonansu czy nie, dopiero trzeba przejść przez rezonans przy skracaniu/wydłużaniu promiennika, żeby go zauważyć.

  To znaczy?! Nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi i w czym problem...
  Dlaczego zakładasz, że częstotliwość jest stała i szukasz rezonansu poprzez zmianę długości promiennika? Czy nie prościej zamiast skracać/wydłużać promiennik, po prostu zmieniać częstotliwość generatora (TRXa)? Wystarczy przecież obserwować wskazania sondy podczas przestrajania np. 26-28MHz by znaleźć rezonans i już mamy informację, czy skrócić, czy wydłużyć. Raz skrócimy/wydłużymy i mamy kolejną informację (może mało dokładną, ale jednak), ile musimy skrócić/wydłużyć promiennik przy następnej operacji (jeśli jest wymagana).

  djbpm wrote:
  poradnik ukf znam, trochę zakręcony jest, i czasem trzeba kilka razy coś przeczytać, żeby załapać, a i tak nie zawsze, bo czasem braknie jakiejś odrobiny wiedzy, która była zapisana 300 stron wcześniej.

  Nie przesadzaj. :) Skoro uważasz, że w tego typu książkach tekst jest zakręcony, to jestem ciekaw, gdzie znajdziesz jeszcze łatwiej przystępną, na tym samym poziomie. A widziałeś kiedyś podręczniki akademckie? Zmień więc lepiej nastawienie... :)
 • #11
  djbpm
  Level 21  
  Quote:
  Dlaczego zakładasz, że częstotliwość jest stała i szukasz rezonansu poprzez zmianę długości promiennika?


  Bo w momencie jak przestrajam nadajnik, to jemu się zmienia moc wyjściowa. Niby nie wiele, ale żeby uzyskać dokładny pomiar, należałoby po każdej zmianie częstotliwości regulować moc, aby była dokładnie identyczna jak na tej poprzedniej częstotliwości. Np można by mierzyć napięcie na sztucznym obciążeniu zawartym w tej sondzie, albo zrobić jakąś automatyczną stabilizację, ale to już dodatkowy kłopot.

  Quote:
  Skoro uważasz, że w tego typu książkach tekst jest zakręcony...


  Brakuje mi wiedzy. Tą książkę mam juz z rok, i przez ten czas troszkę więcej wiem, i czytając niektóre rozdziały których kiedyś nie rozumiałem, teraz stają się dla mnie jasne, i pewnie za rok to i kolejne rozdziały jaśniejsze będą ;)

  Szkoda, że kolega Żytni już się nie wypowiada... pewnie dał sobie spokój po postach ludzi, którym wydaje się że wiedzą lepiej od niego. Jego posty mi dużo wyjaśniły.

  Pozdrawiam!
 • #12
  Dykus
  Level 27  
  djbpm wrote:
  Bo w momencie jak przestrajam nadajnik, to jemu się zmienia moc wyjściowa.

  Więc najwyższy by sprawić sobie generator w.cz.... Albo kupić lepszy nadajnik. ;)

  djbpm wrote:
  Niby nie wiele, ale żeby uzyskać dokładny pomiar, należałoby po każdej zmianie częstotliwości regulować moc, aby była dokładnie identyczna jak na tej poprzedniej częstotliwości.

  Może spróbuj mierzyć dodatkowo napięcie bezpośrednio na wyjściu nadajnika i odczytuj iloraz tych napięć (musisz je podzielić)? Nie wiem czy to ma sens, tak tylko sobie gdybam...

  djbpm wrote:
  Np można by mierzyć napięcie na sztucznym obciążeniu zawartym w tej sondzie, albo zrobić jakąś automatyczną stabilizację, ale to już dodatkowy kłopot.

  Skoro lubisz radiotechnikę to potraktuj to jako wyzwanie. :) Otwórz radio i wepnij się w układ regulacji mocy...
  Poza tym nie przesadzaj znowu, że ten pomiar rezonansu jest już kłopotliwy... Najlepiej, gdyby się dało to multimetrem zmierzyć, nie? :)
 • #13
  djbpm
  Level 21  
  Quote:
  Więc najwyższy by sprawić sobie generator w.cz

  hm... co rozumiesz w tym momencie przez generator w.cz. ?
  Do tej sondy należy doprowadzić przynajmniej kilka W mocy, żeby spadki napięć na diodach nie uniemożliwiły pomiaru. Można także zastosować rezystory mniejszej oporności, (te za 50ohm, a jego troszku zwiększyć) ale wtedy większy wpływ na końcówkę mocy nadajnika będzie miało to nieznane mierzone obciążenie.
  Quote:
  Otwórz radio i wepnij się w układ regulacji mocy.

  Jeśli nie ma prostszych sposobów, to zrobię sobie układ stabilizacji mocy.

  Są mostki do pomiaru rezonansu, tylko nie za bardzo wiem jak tego szukać, i nic konkretnego nie udało mi się znaleźć.
 • #14
  Dykus
  Level 27  
  djbpm wrote:
  hm... co rozumiesz w tym momencie przez generator w.cz. ?

  Urządzenie, dzięki którym będziesz mógł płynnie zmieniać częstotliwość w interesującym Ciebie zakresie (czyli np. 26-28MHz) i które zapewni dostatecznie stały poziom napięcia w tym zakresie. :)

  djbpm wrote:
  Do tej sondy należy doprowadzić przynajmniej kilka W mocy, żeby spadki napięć na diodach nie uniemożliwiły pomiaru.

  Sugerujesz, że miliwatów nie można diodą mierzyć?

  djbpm wrote:
  Można także zastosować rezystory mniejszej oporności, (te za 50ohm, a jego troszku zwiększyć) ale wtedy większy wpływ na końcówkę mocy nadajnika będzie miało to nieznane mierzone obciążenie.

  Nie bardzo wiem w czym problem, przecież przy 1W mamy na rezystorze 50Ohm napięcie ~7V i gdy antena będzie miała impedancję 50Ohm to będzie na niej panowało napięcie ~0.6V. To za mało?

  Gdybyś miał generator to i bez rezystorów się obędzie. Z nadajnikiem przy małych mocach (by nie uszkodzić końcówki) pewnie podobnie...

  djbpm wrote:
  Są mostki do pomiaru rezonansu, tylko nie za bardzo wiem jak tego szukać, i nic konkretnego nie udało mi się znaleźć.

  Chodzi Ci o mostki do pomiaru rezystancji (impedancji) lub do pomiaru składowych reaktancyjnych (jak np. fabryczny MFJ)? Te pierwsze mają prosty schemat, ale konstrukcja może być kłopotliwa, oto przykład:
  http://home.earthlink.net/~wa0vsl/antanal.html
  Są też DIP-metry (inaczej TDO, GDO)...

  W tym schemacie Żytniego oczywiście nie zapomnij o kondensatorze w prostowniku. Możesz spróbować diodę podłączyć przez kondensator równolegle do anteny...
 • #15
  djbpm
  Level 21  
  Wydaje mi się, że poniżej 10mW to nie można, przy najminej w ten najprostszy sposób.

  Fajna sonda, można by zrobić, ale mam już sondę Żytniego zrobioną, i rozszerzoną. Mam w niej dodatkowy dzielnik rezystorowy, który mi pokazuje napięcie jakie powinno być na zaciskach anteny w momencie jak ma 50 ohm. Poszukuje sondy, która mi pokaże składową reaktancyjną, nie koniecznie dokładnie, bylebym wiedział czy jest dużo czy mało ;) i kiedy się zmniejsza:).
  W sumie DIP-meter to by było chyba jeszcze lepsze rozwiązanie, bo dzięki niemu znam częstotliwość na jakiej strojona antena jest w rezonansie(dobrze myślę?), a sondą Żytniego dążę do 50 ohm. Znasz jakiś sprawdzony schemat?;)
 • #16
  Dykus
  Level 27  
  djbpm wrote:
  Mam w niej dodatkowy dzielnik rezystorowy, który mi pokazuje napięcie jakie powinno być na zaciskach anteny w momencie jak ma 50 ohm.

  Poszukaj, nawet tu na Elektrodzie (w dziale Radio) układów do pomiaru impedancji. Sposób pomiaru jest podobny, tzn. też mostek...


  djbpm wrote:
  Poszukuje sondy, która mi pokaże składową reaktancyjną, nie koniecznie dokładnie, bylebym wiedział czy jest dużo czy mało ;) i kiedy się zmniejsza:).

  Poszukaj informacji o mostakch szumowych (Noise-Bridge) - dzięki niemu możesz odczytać składową reaktancyjną, jej znak i składową rezystancyjną.
  Dzięki temu mostkowi, do którego link podałem poprzednio też można uzyskać informacje o składowej reaktancyjnej i rezystancyjnej obciążenia poprzez odpowiednie zależności (tak działają np. analizatory firmy MFJ), ale jest to dosyć trudne, tzn. trzeba dokładnie wykonać układ (mechanicznie) i skalibrować go (np. programowo). Zerknij jeszcze raz na ten link co dałem poprzednio, tam przecież na dole strony są wyniki pomiarów autora: SWR, Z, R, X, oraz kod źródłowy oprogramowania.
  Wykonałem kiedyś taki jeden w SMD z dokładnie dobranymi diodami Schottky i/lub germanowymi, ale wyniki nie były zadowalające. Obecnie jestem w trakcie wykonywania innej wersji płytki...
  Tylko czy faktycznie potrzebujesz pomiaru reaktancji?

  djbpm wrote:
  W sumie DIP-meter to by było chyba jeszcze lepsze rozwiązanie, bo dzięki niemu znam częstotliwość na jakiej strojona antena jest w rezonansie(dobrze myślę?), a sondą Żytniego dążę do 50 ohm.

  Szukając rezonansu sondą Żytniego (he-he, fajna nazwa - Pan Żytni staje się coraz bardziej słynny:) powinieneś szukać najmniejszego wskazania - jeśli dana antena stanowi szeregowy obwód rezonansowy to przecież w rezonansie impedancja (rezystancja) jest najmniejsza, czyli mierzone napięcie najmniejsze. A to, czy antena będzie miała w rezonansie 50 Ohm, czy więcej/mniej to już inna sprawa.
  Zapewne wskazania sondy porównujesz ze wskazaniami sondy dla rezystora 50 Ohm, tak więc porównania powinieneś wykonywać w zasadzie tylko w rezonansie, bo poza nim to Ty porównujesz rezystancję rezystora z impedancją anteny, której moduł może wynieść 50 Ohm, ale nie będzie to czysta rezystancja.

  Schematy DIP-metrów można znaleźć bez problemu w sieci. Z wykonaniem już różnie bywa... :)
 • #17
  sp6rgb
  Level 12  
  Witam.
  Parę odpowiedzi na Twoje pytania w artykule poniżej:
  po angielsku (oryginał) "My Feed Line Tunes My Antenna"
  Link
  i po polsku (tłumaczenie artykułu jw)
  Link
  Robert SP6RGB