Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźnik sterowany dwoma kanałami

aro_h 24 Jun 2022 16:23 450 19
IGE-XAO
 • #1
  aro_h
  Level 11  
  Witam,

  Poszukuję prostego/gotowego rozwiązania dla zasilania radia samochodowego. Radio powinno włączyć się dopiero po podaniu zasilania 12V na dwa piny sterujące i wyłączyć jeżeli zasilanie zginie dopiero w obu pinach.

  Pozdrawiam,
  Arek
 • IGE-XAO
 • #3
  aro_h
  Level 11  
  Dwa piny - chodzi o dwa źródła napięcia 12v, które będę kontrolował. Pierwsze od alarmu i drugie od stacyjki.

  Kupiłem radio PIONEER SPH-DA160DAB w którym zgodnie z instrukcją jedno źródło zasilania ma być odcięte jeżeli nie używam radia, inaczej rozładowuje akumulator. Problem w tym, że jak podam zasilanie na radio to niezależnie od tego czy wcześniej było włączone czy wyłączone radio uruchamia się i gra ostatnio odtwarzany utwór.

  Samochód Skoda Octavia II, niestety w skrzynce bezpieczników nie znalazłem sygnału, gdzie miałbym podtrzymanie 12v w momencie gdy kluczyk jest w stacyjce, więc aktualnie radio gra tylko wtedy gdy silnik pracuje.

  Rozwiązanie które szukam, ma dać zasilanie na radio po rozbrojeniu alarmu (kontroluję to pojawieniem się 12v) i po włączeniu zapłonu w samochodzie. Zasilanie na radiu powinno być jednak podtrzymane po zgaszeniu samochodu (tutaj również kontroluję pojawieniem się 12v). Zasilanie na radiu ginie jak samochód jest zgaszony i alarm uzbrojony (na obu źródłach ginie napięcie 12v).
 • #4
  kokapetyl
  Level 43  
  Nie bardzo kolegę rozumiem o co chodzi.
  W kazdym samochodzie jest stałe napięcie zasilania, które należy podłączyć do pamięci radia.
  I dalej po załączeniu zapłonu (bez odpalenia samochodu) pojawia się napięcie które wykorzystuje się do zasilania radia.
  W rezultacie, radio załączy się tylko po włączeniu zapłonu, wyłączenie zapłonu powoduje wyłączenie radia i nie ma poboru prądu przez nie.
 • IGE-XAO
 • #5
  aro_h
  Level 11  
  Wydawało mi się, że zadałem precyzyjne pytanie :)

  Radio ma podpięte stałe napięcie zasilania zgodnie z instrukcją producenta plus zasilanie po zapłonie.

  Załączenie zapłonu jak kolega pisze, czyli stan II na stacyjce jest jednoznaczny z świeceniem kontrolek, grzaniem świec w dieaslu itd. Stan III to odpalenie samochodu. Tak mam podłączone ale to żadne rozwiązanie jeżeli radio gra tylko przy włączonym zapłonie lub silniku.

  Przypuszczam, że kolega pisze o stanie I na stacyjce, kiedy jest włożony kluczyk ale zapłon NIE jest włączony. W Octavii ten stan jest kontrolowany po szynie CAN i nie znalazłem źródła 12v do którego mogę się podpiąć radiem, jeżeli się mylę proszę o wyprowadzenie mnie z błędu i temat będzie do zamknięcia.

  Dwie rzeczy utrudniają mi zadanie, pierwsza to brak źródła zasilania po włożeniu kluczyka do stacyjki bez odpalania zapłonu i druga to że radio od razu się uruchamia jak dostaje prąd (podobno ten typ tak ma). Jak podłączę się tylko pod alarm to po otwarciu drzwi pilotem od razu uruchomi się radio.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  78db78
  Level 40  
  Każde radio możesz włączyć bez stacyjki na postoju i powinno być funkcja auto off programowanie.
 • #8
  aro_h
  Level 11  
  trymer01 wrote:
  Kombinujesz jak koń pod górkę

  Chętnie poznam inne rozwiązanie, zaproponuj coś. Kombinuję bo nie widzę innej opcji.

  78db78 wrote:
  Źle podłączyłeś radio. Radia nie podłącza się pod alarm.

  Jeszcze tak nie podłączyłem, ale dlaczego źle jeżeli z alarmu biorę wyłącznie sygnał na na przekaźnik?
 • #9
  78db78
  Level 40  
  Czyli kombinujesz jak słuchać radia bez włączenia zapłonu, podłącz po zapłonie radio i bez wkładania kluczyka przytrzymaj ON radia kilka sekund powinno się włączyć.
 • #10
  aro_h
  Level 11  
  Bez wkładania kluczyka (zapłonu) mam prąd tylko na jedym z dwuch kabli zasilających. Przytrzymanie przycisku włączania na kilka sekund nie działa, radio nie włącza się.
 • #11
  78db78
  Level 40  
  To daj plus przez diodę prostowniczą z lampki oświetlenia wnętrza radio będzie grało przy włączonym oświetleniu i drugi plus po zapłonie.
 • #12
  aro_h
  Level 11  
  Wolałbym rozwiązanie, które automatycznie poda prąd i go wyłączy.
  Jeżeli nie znajdę prostego gotowca wrzucę płytkę arduino, ktora bedzie startowała po rozblokowaniu alarmu i przy pierwszym zapłonie poda prąd na radio.
 • #13
  LEDówki
  Level 37  
  Chcesz użyć Arduino - mikroprocesor, pamięć i nne gadżety, które załatwi bramka OR wykonana w technice DTL (diode transistor logic), a nawet DL (diode logic). Realizujesz zasilanie z tego lub z tego źródła. Podłącz anody diod do napięć zasilających, katody razem i do radia albo do przekaźnika. Efekt takie połączenia - jeśli ze stacyjki lub z centralki zostanie podane napięcie, to radio będzie zasilane. Zasilanie ustanie po zaniku obu napięć. To są podstawy działania układów cyfrowych, a kolega bierze się za programowanie mikroprocesora.
  Dla jasności działania kolega popatrzy na kursy elektroniki albo dokumentację układów TTL/CMOS/HC/HCT. Link.
  Żeby ograniczyć wpływ diod na układ zasilany należy diodami zasilać przekaźnik, a dopiero ten zasili radio pełnym napięciem z instalacji samochodu. na diodach mamy spadek napięcia 0,7-1V.
  Można zrobić krok wstecz i użyć dwa przekaźniki. Tu się sprawa komplikuje jeśli nie chcemy zwierać wyjścia centralki ze stacyjką.
 • #14
  korystor
  Level 19  
  aro_h wrote:
  wrzucę płytkę arduino

  Na arduino sobie zaprogramuj a potem wrzuć program na attiny bo po co aż taki gadżet do prostej funkcji. Chyba że w przyszłości planujesz rozwinąć projekt automatyki w samochodzie.
 • #15
  aro_h
  Level 11  
  LEDówki wrote:
  To są podstawy działania układów cyfrowych

  Fakt mam spore braki w wiedzy jeżeli chodzi o elektronikę ale to nie jest temat w którym siedzę na codzień. Ostatecznie użyję arduino tylko dlatego, że wiem jak napisać program, który obsłuży mi przekaźnik w taki sposób jak będę chciał.

  LEDówki wrote:
  jeśli ze stacyjki lub z centralki zostanie podane napięcie, to radio będzie zasilane.

  To nie jest poprawne rozwiązanie, odsyłam do pierwszego postu. Radio musi włączyć się po podaniu napięcia z centralki (alarmu) AND stacyjki. Zanik napięcia ma być również w momencie, gdy zginie zasilanie na centralce AND stacyjce.

  Jeżeli będę miał bramkę OR na wejściu odblokując centralke alarmu radio samo się włączy (pisałem o tym wcześniej, radio zawsze samo się włącza po podaniu prądu). Krew mnie zalewa, że Pioneer wprowadził coś takiego na rynek ale niechcialbym już zmieniać radia tylko z tego powodu.

  korystor wrote:
  wrzuć program na attiny

  To coś nowego dla mnie, dzięki, sprawdzę to rozwiązanie.
 • #16
  mam_pytanie
  Level 21  
  Stara, dobra technika przekaźnikowa.
  Przekaźnik sterowany dwoma kanałami
 • #17
  LEDówki
  Level 37  
  Już sobie podałeś odpowiedź - zamiast bramki OR robisz bramkę AND. Jak Ci się nie chce robić, to kupujesz gotową - 4 bramki AND lub NAND w jednym układzie scalonym.
  Na przekaźnikach będą to dwa styki połączone szeregowo. Napięcie na wyjściu pojawi się wtedy gdy obie cewki będą zasilane.
 • #18
  mam_pytanie
  Level 21  
  Rysunek był dla opisu z pierwszego postu i przekaźników z dwoma stykami (DPST lub DPDT).
  Do zasilania radia w sposób, o jakim piszesz w poście #3, potrzebujesz innego układu:
  Przekaźnik sterowany dwoma kanałami
  Jak już wcześniej napisano, radio ma dwa wejścia zasilające. Jedno musi być stale pod napięciem, by pamiętało ustawienia. Skoda powinna posiadać takie niewyłączalne stacyjką napięcie wyprowadzone na kostce.
  Drugie natomiast wejście zasila m.in. wzmacniacz audio. I to nakłada pewne wymagania na źródło - musi ono mieć odpowiednią moc.
  Stąd na rysunku alternatywa a, b lub c.
  Podłącz się do obwodu zasilania pamięci "c" lub obwodu alarmu "a", jeśli stosowny bezpiecznik ma odpowiednią wartość, a przewody, przekrój.
  Jeśli zaś nie będą one odpowiednie, musisz wykonać nowy obwód "b" i zabezpieczyć go odrębnym bezpiecznikiem lub ewentualnie, podłączyć się do któregoś z innych, istniejących bezpieczników. Naturalnym wydawałby się ten, który podaje 12V odłączane stacyjką na wzmacniacz.
  Oczywiście, podłączasz się przed tą stacyjką.

  Edytowano:
  Obrazek poprawiony.
  Dioda zaznaczona gwiazdką niekonieczna jeżeli poza przekaźnikiem 2, nic innego nie będzie w tym miejscu podłączone (przepięć łączeniowych do reszty instalacji nie "wypuszczą" pozostałe dwie diody).
 • #19
  ArturAVS
  Moderator HP/Truck/Electric
  aro_h wrote:
  W Octavii ten stan jest kontrolowany po szynie CAN i nie znalazłem źródła 12v do którego mogę się podpiąć radiem, jeżeli się mylę proszę o wyprowadzenie mnie z błędu i temat będzie do zamknięcia.

  Chcesz powiedzieć że w tym aucie stacyjka nie ma pozycji ACC (Accesory czyli zasilanie dodatkowego wyposażenia/odbiorników bez włączania zapłonu)? Który to rocznik i z jakim wyposażeniem?
 • #20
  _jta_
  Electronics specialist
  Może by sprecyzować wymagania:
  * są dwie linie, którymi może być doprowadzone zasilanie;
  * radio ma się włączyć, gdy zasilanie pojawi się na obu;
  * radio ma się wyłączyć, gdy zasilania nie będzie na żadnej
  - logicznie z tego wynika, że jeśli zasilanie pojawiło się obu, a potem na jednej z nich zanikło, to radio pozostaje włączone.

  Jest kwestia: czy te linie zasilają coś jeszcze? Bo jeśli tak, to podłączenie samych przekaźników spowoduje, że po włączeniu obu linii, a następnie wyłączeniu jednej z nich ta wyłączona nadal będzie miała zasilanie - poprzez przekaźniki. I żeby tego uniknąć, potrzebne są diody: przekaźnik załączany napięciem z A daje połączenie B z diodą, przekaźnik załączany z B - połączenie A z drugą diodą, a każda dioda przekazuje zasilanie do radia. Dla mniejszego spadku napięcia można użyć diod Schottky; jeśli jednej podwójnej w obudowie 3-pinowej, to o wspólnej katodzie, bo to katoda (albo katody dla odrębnych diod) ma być połączona do +zasilania radia, a anody (muszą być odrębne) do styków przekaźników.

  Można zamiast przekaźników użyć układu tranzystorowego, ale jest potrzebne blokowanie połączenia dla obu kierunków przepływu prądu, i trudno o tranzystor, który się do tego nadaje (zwykle tranzystory bipolarne mają dopuszczalne napięcie baza-emiter 5V, albo 6V, a tu, aby użyć jednego tranzystora do blokowania w obie strony, musiałby mieć dopuszczalne napięcie ponad 2x większe; a MOSFET-y mają wbudowane diody, które puszczają prąd w drugą stronę niezależnie od sterowania); czyli albo też diody, albo każde połączenie poprzez dwa MOSFET-y.

  Inne rozwiązanie, to przekaźnik, albo MOSFET, który podłączałby zasilanie radia nie z którejkolwiek z tych linii, a wprost z + instalacji, plus układ sterujący, który dostawałby sygnały z obu linii. Taki układ sterujący musiałby zawierać przerzutnik, np. NE555 by się nadawał. Jeśli MOSFET, to do załączania + potrzebny jest z kanałem P.

  Układ z NE555: do obu linii i do masy podłącza się oporniki (ten do masy ma mieć znacznie większy opór - np. do linii po 10k, do masy 22k), i łączy się je w gwiazdę; środek gwiazdy podłącza się do pinów Trig i Thres NE555; NE555 ma mieć stale zasilanie (podłączone GND i VCC), do pinu Cont kondensator, pin Reset do +zasilania, pin Disch wykorzystać do sterowania bramki MOSFET-a, potrzebny jest jeszcze opornik (np. 4k7) między tą bramką, a źródłem, które ma być połączone z +zasilania; dren MOSFET-a do + radia.

  I ma to działać tak: przy braku napięcia na obu liniach na piny Trig/Thres zostanie podane 0V, które ustawi Disch w stan nieaktywny; po pojawieniu się napięcia na jednej linii napięcie na Trig/Thres będzie około 40% napięcia zasilania, po pojawieniu się na obu - około 81%; napięcie ponad 67% napięcia zasilania powoduje przejście Disch w stan aktywny i włączenie zasilania radia; do powrotu Disch w stan nieaktywny trzeba na Trig podać napięcie poniżej około 33% napięcia zasilania, co nastąpi przy braku napięcia na obu liniach.

  Uwaga: między środek gwiazdy z oporników, a masę dobrze byłoby wstawić jakiś kondensator - żeby zakłócenia nie powodowały zmiany stanu. Sensowne pojemności dla obu kondensatorów (jest jeszcze przy Cont) to około 0,1µF.

  Alternatywnym rozwiązaniem mogłoby być użycie przerzutnika Schmitta o dużej histerezie (w tym układzie NE555 działa jako taki przerzutnik) - można go zrobić na komparatorze, na tranzystorach... ale chyba na NE555 wychodzi prościej.