logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Samodzielny montaż używanej instalacji fotowoltaicznej - Zgłoszenie do Enea, uprawnienia E

rafalx3 29 Cze 2022 12:06 2409 18
REKLAMA
  • #1 20080359
    rafalx3
    Poziom 7  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Witam w dziale. Mam pytanie odnośnie samodzielnego montażu instalacji. Jestem świadom wydajności systemu itd. Nie wiem czy Enea rozpatrzy takie zgłoszenie bez faktur oraz bez certyfikatu falownika.
    Posiadam uprawnienia E.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 20080573
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4316
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    rafalx3 napisał:
    Nie wiem czy Enea rozpatrzy takie zgłoszenie bez faktur oraz bez certyfikatu falownika.


    Nie ma szans co do certyfikatu, faktury ich nie obchodzą.
  • #3 20080661
    rafalx3
    Poziom 7  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Jest jeszcze opcja :
    -nowy falownik, panele używki
    -uzywka falownik, panele używki i instalacja off gird.
    -wszystko nowe lecz nawet z dotacją raczej za drogie.
  • REKLAMA
  • #4 20080675
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4316
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    rafalx3 napisał:
    -nowy falownik, panele używki


    Nowy falownik, ale z listy akceptowanych przez ZE, czyli z obowiązującym certyfikatem, panele mogą być używki.

    rafalx3 napisał:
    -uzywka falownik, panele używki i instalacja off gird.


    Instalacji Off Grid nie zgłaszasz do ZE, więc jak najbardziej tak.

    rafalx3 napisał:
    -wszystko nowe lecz nawet z dotacją raczej za drogie.


    Nie muszą być nowe, ale z obowiązującymi papierami, to jest podstawa żeby móc mieć instalację On Grid.
  • #5 20080691
    rafalx3
    Poziom 7  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
    Dodam na marginesie, że zużywamy ok 0,35 kW dziennie. Budżet wynosi 6-7tyś. Nie biorę pod uwagę zwrotu inwestycji w czasie itp. (taka gotówka jest przeznaczona na ten cel) po prostu chce obniżyć rachunki za energię i PV traktować bardziej jako gadżet.
  • Pomocny post
    #6 20080696
    rokbok
    Poziom 40  
    Posty: 4316
    Pomógł: 641
    Ocena: 1018
    rafalx3 napisał:
    Dodam na marginesie, że zużywamy ok 0,35 kW dziennie


    To jest raczej niemożliwe, 0,35 kWh to potrafi sam telewizor pochłonąć, u mnie zużycie waha się od 10 kWh do 13, a nawet w porywach do 15 kWh dziennie.
  • #7 20080697
    rafalx3
    Poziom 7  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Przepraszam za błąd. 8,3 kW na dobę. 0.3 kW na godzinę, ale tak nie powinno się podawać.
  • #8 20081243
    poldeczek1
    Poziom 12  
    Posty: 280
    Ocena: 36
    rokbok napisał:
    rafalx3 napisał:
    Nie wiem czy Enea rozpatrzy takie zgłoszenie bez faktur oraz bez certyfikatu falownika.


    Nie ma szans co do certyfikatu, faktury ich nie obchodzą.


    U mnie przy zgłoszeniu nikt o certyfikaty nie pytal
    Po prostu wybrałem inventer z listy panele z listy na której jest ich setki jak nie tysiące i za dwa dni panowie montowali licznik i tyle
  • #9 20081277
    rafalx3
    Poziom 7  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Chętnie zapoznał bym się z tą listą. Gmina w której mieszkam ma cudownych urzędników, którzy odsyłają od jednego do drugiego i nie dowiedziałem się praktycznie nic. Więc fuck off🖕 wolę działać na własną rękę.
  • REKLAMA
  • #11 20081313
    rafalx3
    Poziom 7  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Właśnie szukam i u większości operatorów nie działa. Jutro skontaktuję się z Eneą.
  • #12 20081790
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5797
    Pomógł: 220
    Ocena: 1452
    rafalx3 napisał:
    Chętnie zapoznał bym się z tą listą.

    Listę masz u dostawcy, u mnie to tauron, zacznij wypełniać wniosek (przecież nie musisz go finalizować) i wtedy w kolejnym punkcie masz listę, tam sobie poszukaj swój falownik.

    Dodano po 1 [minuty]:

    rafalx3 napisał:
    Gmina w której mieszkam ma cudownych urzędników, którzy odsyłają od jednego do drugiego i nie dowiedziałem się praktycznie nic.

    Bo gmina się takimi sprawami nie zajmuje, więc trudno żeby coś wiedzieli, od tego masz dostawcę energii.
  • #13 20081883
    pawel1148
    Poziom 24  
    Posty: 596
    Pomógł: 55
    Ocena: 230
    Polecam też zapytać w hurtowni elektrycznej Np. w lokalnym Grodno(jak jest). O to ile kosztują nowe panele. Bo ceny w internecie, a szczególnie na portalach aukcyjnych zawierają zwykle sporą marżę. Może się okazać, że te używane panele są złudnie tanie. A w sklepie taniej kupisz nowe. Ceny paneli są obecnie niskie i stanowią małą część inwestycji, nie wydaje mi się, by było warto na nich oszczędzać.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #14 20081902
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5797
    Pomógł: 220
    Ocena: 1452
    Zapytać może ale wątpię, ja jak kupowałem w maju '21 to lokalne hurtownie mi 320W 'wołały' od 450 netto w górę, a na aledrogo kupiłem za 350zł brutto +365 za transport, oczywiście nówki. Teraz może być inaczej ale wątpię.
  • #15 20081982
    rafalx3
    Poziom 7  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Teraz nowe to ok 800 zł za 400w
    Ściągane z niemieckich farm 10letnie 200zl za 240w
  • #17 20082089
    sigwa18
    Poziom 43  
    Posty: 11922
    Pomógł: 1180
    Ocena: 3317
    Generalnie nowe panele oscylują gdzieś w okolicach 2zł za Wat. Używki połowę z tego czyli 1zl za Wat czasem można trafić taniej choć teraz zwłaszcza na olx potrafią wystawić używane w cenie nowych. Niestety degradacja zachodzi. Sam mam 10 letnie panele poli 250Wat i zamiast 250 Wat jest jakieś 225 Wat.
  • #18 20082213
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5797
    Pomógł: 220
    Ocena: 1452
    10% czyli w normie, używane są ok tylko że moce małe więc trzeba mieć miejsce na nie.
  • #19 21395679
    rafalx3
    Poziom 7  
    Posty: 26
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Instalacja zbudowana na nowych elementach

Podsumowanie tematu

✨ Samodzielny montaż używanej instalacji fotowoltaicznej wymaga zgłoszenia do operatora sieci (np. Enea) z użyciem falownika posiadającego aktualny certyfikat, natomiast faktury nie są konieczne. Panele mogą być używane, ale falownik musi pochodzić z listy akceptowanych przez operatora i mieć ważne dokumenty. Instalacje off-grid nie wymagają zgłoszenia do zakładu energetycznego. Lista certyfikowanych falowników i paneli jest dostępna u dostawcy energii lub na stronach branżowych, choć czasem trudno dostępna. Koszt nowych paneli oscyluje około 2 zł/W, używane można znaleźć za około 1 zł/W, jednak należy uwzględnić ich degradację mocy (ok. 10%). Przykładowo, panele Longi 375W kosztują około 670 zł brutto. Budżet 6-7 tys. zł pozwala na instalację o mocy dostosowanej do zużycia około 8 kWh dziennie. Warto rozważyć zakup nowych paneli ze względu na cenę i trwałość, mimo że używane są tańsze.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA