Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toyota Avensis T22 - szarpie na zimnym

BC313 21 Oct 2022 20:09 120 0
Relpol
    BC313
    Level 17  
    Witam. Mam taki problem. Toyota Avensis t22 1.6 benzyna gaz 1999r produkcji. Po odpaleniu na zimnym silniku oczywiście na benzynie szarpie, czasami nie da się ruszyć bo się dławi. Jak złapie temperatury na benzynie można jechać ale brak jej trochę mocy. Po przełączeniu na gaz zachowuje się normalnie. Praktycznie cały czas jeździ na gazie. Sprawa jest tego typu że po podłączeniu programu ( seterownik Bingo S4) sonda normalnie pracuję w normalnym zakresie. Po podłączeniu się do sterownika benzynowego po przełączeniu na benzynę sonda nie pracuje ( kiedyś pracowała) napięcie na odczycie ok 0,2V. Odłączyłem sterownik gazu zwarlem na wtyczce do niego sygnał z sondy żeby przechodził do sterownika benzynowego i pominąłem emulator wtryskiwaczy podłączając wtyczki od wtrysków bezpośrednio nie przez Bingo. Myślałem że może sterownik gazu nie przekazuje sygnału z powodu uszkodzonego przekaźnika (sterownik sprawdzony przekaźnik sprawny) sygnał sondy w takiej oryginalnej konfiguracji też nie jest widoczny. Sonda nie pracuje a korekta krótkoterminowa paliwa +20. Mierząc sygnał multimetrem na mostku wtyczki do sterownika gazu mam wartość ok 0,2V ( to samo w programie laptopa) przy zwartym przewodzie sondy( sygnał przekazywany do sterownika benzynowego) mowa o pracy na benzynie bo gaz odłączony. Po rozwarciu mostka pomiar od strony sondy pokazuje 0,7V a od strony komputera benzynowego napięcie ok. 0,4V ( pewnie jakieś napięcie referencyjne sterownika benzyny). Zarówno przy zwartym mostku jak i rozwartym korekty nie zmieniają się. Nie mierzyłem przewodów pod względem zwarć itp. mam zamiar zrobić to jutro. Może ktoś z was miał taki przypadek. Sonda stara 4 przewodowa do niedawna pracowała na benzynie i gazie. Dodam że wywala błąd P0170. Kiedyś przed zmianą sterownika (był jakiś prosciejszy technicznie AL bez możliwości podłączenia kompa) kupiłem sondę z wtyczka. Miałem ją podłączona chwilę też do Bingo ale ona generowała napięcie do ok 1,2V i zmieniłem spowrotem na starą i było ok. Samochód 350000 przebieg ale po remoncie oleju nie bierze. Zastanawia mnie dlaczego po podaniu sygnału na sterownik benzyny napięcie na nim spada do 0,2V skoro na sterowniku gazu zachowuje się normalnie i oscyluje. Czy to może zwarcie jakieś w sondzie, uszkodzony sterownik benzyny czy może komputer wyuczył się nowych wartości ponieważ emulacja sondy była ustawiona 0,5/0,5 ( powinna być na masę w tym aucie). Ze względu na to że na benzynie nie jeździ prawie wcale ( w lecie prawie od razu przełącza się na gaz nie było to taki uciążliwe) w zimie był nagrzewany na postoju do przełączenia na gaz. W związku ze samochodem ma jeździć ktoś inny postanowiłem rozwiązać ten problem. Jutro podmienię sondę na tą drugą i zobaczę jak się zachowuje. Na tamtej sondzie działała i benzyna i gaz ( chodzi o przebiegi sondy) tylko wywalało błąd w sterowniku benzyny pewnie z powodu za wysokiej wartości napięcia 1,2V. Jak ktoś coś wie to poproszę będzie łatwiej przy pomiarach. Do miejsca dlubania przejadę na benzynie może zaskoczy chociaż wątpię. Ciśnienie paliwa mierzone jakiś czas temu. Nie pamiętam ale coś ok 3bary. Filtr benzyny zmieniony.

Nie było żadnych pomiarów elektrycznych. Rano przed wyjazdem po odłączeniu akumulatora i podłączeniu, przy emulacji w centralce Bingo na masę wszystko zaczęło działać. Sonda oscyluje na benzynie i na gazie. Samochód po odpaleniu nie traci mocy.
  • Relpol