Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cięcie butelek drutem oporowym - dobór drutu i źródła prądu

GacekSSJ4 02 Nov 2022 10:15 531 20
 • #1
  GacekSSJ4
  Level 12  
  Witam wszystkich,

  Wstęp:
  Potrzebuję przyciąć kilka butelek, w miarę równo. Oglądałem trochę w necie rzeczy, głównie z palnikami. Ale te metody nagrzewaja całą butelkę etc.
  Widziałem, że niektórzy tną "sznurkiem" etc. Sąd wpadłem na pomysł, ze może zrobić urządzenie elektryczne do tego, które będzie punktowo grzało butelkę, a potem pyk. Drut nagrzewa się szybciej i stabilniej, niż sznurek namoczony w czymś palnym. Więc zakładam, że dałoby to lepszy efekt i szybsze "obcinanie".

  Problem:
  Chciałbym prosić Was o radę, jaki drut dobrać i jakie napięcie. Mogę używać 220V, choć to lekko niebezpieczne. Ale leży u mnie stary transformator 250VA / U1: 220V / U2: 24V.

  Pytanie, czy coś sensownego dałoby się z tego zrobić? I czy jest jakiś bardziej "elastyczny" drut oporowy? Taki, żeby można było zacisnąć pętelkę na około butelki i ją nagrzać.
 • #2
  Tumiwisizm
  Level 28  
  Na początek..drut oporowy jest elastyczny. napięcie sieciowe sobie odpuść, bo drut o długości kilkudziesięciu cm od razu się przepali. Najlepszym rozwiązaniem byłby ten trafo. Sprawdź jaki prąd daje na U2, najlepiej gdyby był w kilku amperach. Chodzi tutaj o grubość drutu uzwojenia wtórnego. Jeśli będzie za cienkie, to się przepali, a drutu oporowego nie nagrzeje. No i drut oporowy weź w miarę cienki..do 0,3mm max. Ja zrobiłem sobie taką przecinarkę do styropianu, jak dom ocieplałem: trafo 52V-4A, drut oporowy fi 0,25mm i hajda w długą :). Szło w styropian jak gorący nóż w masełko-płyty równej grubości. Najtaniej ci wyjdzie drut oporowy typu spirala grzejna ze starej farelki albo piekarnika, tytanowe czy tzw. Kanthalowe są droższe w przeliczeniu na mb, ale się nie rozciągają podczas nagrzewania. Ewentualnie na uzwojeniu wtórnym trafo możesz zamocować bezpiecznik termiczny wielorazowy, żeby zabezpieczyć je przed przepaleniem.
 • #3
  sigwa18
  Level 40  
  Na pewno zaopatrzył bym się w drut wolframowy np z Alle.... potem zasilacz regulowany (przetwornica i dobranie napięcie i ograniczenia prądowego) do długości drutu.
 • #4
  kazikszach
  Level 36  
  Ponad 50 lat temu ciąłem butelki rozgrzanym drutem.
  Butelka dobrze i równo zarysowana w miejscu cięcia, drut o grubości 4 do 6mm wygięty o średnicy butelki obejmujący jej połowę rozgrzewałem w piecu do czerwoności, butelkę przykładałem do niego i obracałem ją kilka razy po drucie w miejscu cięcia i na koniec kilka kropli wody na rozgrzane miejsce i butelka pękała wzdłuż rysy.
 • #5
  GacekSSJ4
  Level 12  
  @Tumiwisizm Z tego co kojarzę, na tabliczce transformatora jest 1.3A.

  @sigwa18 Mam rezystor regulowany (taka ceramiczna rurka z przesuwem). Może to i dobry pomysł, aby mieć jakąkolwiek regulację :)

  @kazikszach Ja na YT widziałem właśnie, ze nacinają. Próbowałem nacinać i ciąć palnikiem gazowym. Ale jednak palnik ma szeroki promień. A drut nagrzeje idealnie tam, gdzie trzeba.
  Trochę mi wyszczerbione wyszły. Chyba, że za płytko może nożem do szkła naciąłem. Mało doświadczenia z cięciem szkła mam jeszcze :)
 • Helpful post
  #6
  kazikszach
  Level 36  
  Przy nacinaniu ważne, żeby była jedna rysa, bo jak postrzępiona to źle pęka.
  Trochę testów trzeba zrobić, aby uzyskać zadowalający efekt.
 • Helpful post
  #7
  sigwa18
  Level 40  
  Lepiej kupić przetwornice Step -Down CC 300W na allegro poniżej 40 PLN. Do tego trafo ,może być używane z 230/24V 300-400 VA (to co masz raczej za słabe) mostek prostowniczy i parę kondensatorów. Z tych rzeczy zbudujesz zasilacz regulowany 0-30V i 0- 8A to już spokojnie powinno wystarczyć do rozgrzania drutu wolframowego do czerwoności.
 • #8
  GacekSSJ4
  Level 12  
  @kazikszach to ja to tak w powietrzu trochę robiłem. Bez żadnych prowadnic i wałków. Może dlatego :)

  @sigwa18 Dziękuję, to idę kombinować z tematem!
 • #9
  sigwa18
  Level 40  
  Tylko jesteś świadomy że wydasz na całość jakieś 400 PLN.
 • #10
  GacekSSJ4
  Level 12  
  @sigwa18, po napisaniu poszedłem na Allegro, i właśnie dostałem łopatą w twarz. :D Bo w sumie, sam transformator to duży koszt z tego co widzę. Więc nie wiem, czy nie zrezygnuje z pomysłu... Ew. pokombinuję z tym transformatorem na zmiennym napięciu. Tylko drutu kawałek muszę zdobyć, albo rozebrać jakąś starą grzałkę (może tam będzie coś, co się nada).
 • #12
  anchilos
  Level 37  
  kazikszach wrote:
  Przy nacinaniu ważne, żeby była jedna rysa, bo jak postrzępiona to źle pęka.


  Bardzo dawno temu, "ciąłem" sznurkiem bawełnianym nasączonym denaturatem.

  Nasączyć, obwiązać butelkę, wytrzeć co spłynęło, podpalić, jak gaśnie lub się przepali -do wody.

  Nawet równo pękały.

  Dodano po 2 [minuty]:

  robarek wrote:
  A nie lepiej kupić coś takiego od myfriendów: https://pl.aliexpress.com/item...-07444635c3bc-10&pdp_ext_f=%7B"sku_id"%3A"12000029463668631"%7D&pdp_npi=2%40dis%21PLN%2128.38%2119.85%21%21%21%21%21%400b0a182b16673986681504866e7309%2112000029463668631%21sea&curPageLogUid=PiKVN72Gy0Me


  Chyba nie taka kasa, żeby działało jak na obrazkach
 • #13
  jarek_lnx
  Level 43  
  Transformatory w dzisiejszych czasach są drogie, zostały wyparte przez zasilacze impulsowe. To rozwiązania z ubiegłego wieku i chyba liczy się wartość kolekcjonerska ;)

  Zasilacz serwerowy mocy 700W można kupić za 50-80zł, zasilacze te zazwyczaj dają 12V, ale drut do owinięcia butelki nie będzie jakoś szczególnie długi, wątpię żeby było potrzeba 24V i wątpię żeby było potrzeba kilkuset watów, zamiast przetwornicy można użyć regulatora PWM.

  Można użyć zasilacza ATX, można przerobić zasilacz ATX na 24V, wymieniając elementy w linii -12V na mocniejsze.
 • #14
  homo_sapiens
  Level 21  
  anchilos wrote:
  Bardzo dawno temu, "ciąłem" sznurkiem bawełnianym nasączonym denaturatem.

  Nasączyć, obwiązać butelkę, wytrzeć co spłynęło, podpalić, jak gaśnie lub się przepali -do wody.

  Nawet równo pękały.

  To najprawdziwsza prawda. Na potwierdzenie: https://www.youtube.com/watch?v=7OrOP0zn5oA Potem można przeszlifować tarczą z popierem ściernym.
 • #15
  Tumiwisizm
  Level 28  
  homo_sapiens wrote:
  Potem można przeszlifować tarczą z popierem ściernym.
  Tylko nie zwykłym do drewna czy metalu, a musisz kupić specjalny do szkła z węglika krzemu, bo zwykły papier korundowy nie da rady. Albo żeby się nie męczyć to tarcza na flexa, taka jak ta:
  Cięcie butelek drutem oporowym - dobór drutu i źródła prądu


  Dodano po 37 [sekundy]:

  Tylko z drobnym ziarnem 80-120
 • #16
  GacekSSJ4
  Level 12  
  @robarek @Tumiwisizm Z tymi tarczami wszystko pięknie. Ale nawet na Ali widać, że jest poszarpane strasznie po cięciu.
  Teoretycznie mam tarczę diamentową do ostrzenia widii, może taka tarcza by to wyrównała.

  @homo_sapiens Potestuję. Drug miał być nieco szybszą i dokładniejszą alternatywą.
 • #17
  Tumiwisizm
  Level 28  
  GacekSSJ4 wrote:
  jest poszarpane strasznie po cięciu
  jeśli tniesz diamentową pełna lub segmentową to tak. nawet tymi diamentowymi magicznymi z Ali. Ale po to ci podsuwam taką tarczę do szlifowania gresu, która ze szkłem również dobrze sobie radzi. Ja taka kupiłem do fazowania i właśnie szlifowania gresu po cięciu diamentową, bo powyszczerbiane było, a po przejechaniu krawędzi taką tarczką, krawędź jest jak fabrycznie fazowana czy szlifowana. Wystarczy pewna ręka. Jak do szlifowania szkła, to jak najdrobniejsza gradacja.

  GacekSSJ4 wrote:
  Potestuję. Drug miał być nieco szybszą i dokładniejszą alternatywą.
  Tak. Ale do drutu trzeba mieć odpowiedni transformator, bo bezpośrednio z sieci 230V czy spawarki trafo nie możesz rozgrzać drutu, bo go przepalisz. Przy czym zasilając drut 40cm spawarką ustawioną na najniższy prąd, rozgrzeje się on w ciągu sekundy, a przy zasilaniu 230V, w ciągu ułamków sekundy on się przepali. Zauważ, że przecież nawet kilkumetrowe spirale grzejne w "farelkach" potrafią się rozgrzać do czerwoności, a co dopiero drut 40 czy ileś cm.
 • #18
  sigwa18
  Level 40  
  A nie masz czasem w domu prostownika samochodowego z regulacją ręczną prądu. 12V i te 15 A powinno spokojnie wystarczycz do rozgrzania kawałka drutu. Drut grzejny zwykły ( tylko że będzie w ciasnej spirali) kupisz na jarmarku za parę zł. Potem wystarczy dobrać ustawienie prostownika i długośc drutu. Do testów powinno wystarczyć.
 • #19
  misiek1111
  Level 30  
  Kiedyś pokazywali filmik gdzieś tam z Afryki, jak z butelek robili kubki. Niestety nie pamiętam dokładnie jak, ale do środka był wlewany chyba gorący olej. Butelka pękała dokładnie na syku gorącej i zimnej strefy.
  Możliwe, że to było pokazane w odcinku Cejrowskiego.
 • #20
  misiek1111
  Level 30  
  misiek1111 wrote:
  Możliwe, że to było pokazane w odcinku Cejrowskiego.

  Boso-Karaiby-odc.3
 • #21
  _jta_
  Electronics specialist
  A po co taka duża moc? Drut z konstantanu o grubości 0,1 mm ma opór około 63 ?/m, przy prądzie 1 A przepala się - trzeba używać mniejszego. Powiedzmy, że trzeba 20 cm drutu na owinięcie butelki - 12 V, 1 A to już będzie za dużo, a taki zasilacz kosztuje kilka zł (wysyłka drożej).

  Drut z chromonikieliny ma około 2,2x większy opór, z Kanthalu D 2,7x większy, i materiały te wytrzymują nieco wyższe temperatury - moc kilkanaście W na 20 cm to już będzie dużo, ale przy grubości 0,1 zapewne przyda się nieco wyższe napięcie - może z 18 V dla Kanthalu D.

  Na Allegro widzę, że są druty Kanthal D o grubościach 0,16 mm, 0,25 mm, 0,3 mm - im grubszy, tym większy prąd jest potrzebny do nagrzewania, więc lepiej nie używać zbyt grubego: dla 0,16 mm może być potrzebny prąd do 1 A (i napięcie 13,5 V dla 20 cm), dla 0,25 mm do 2 A (11 V/20 cm) , dla 0,3 mm do 2,6 A (10 V/20 cm).

  Czytałem jeszcze o takiej technice cięcia butelek: zrobić rysę i podgrzewać po małym kawałku - tyle, by pękała w miejscu podgrzewania. To pozwala użyć mniejszej mocy.