Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Harfa laserowa czyli zostań JARRE'M projekt

dymek 16 Nov 2005 21:45 16325 23
Optex
    dymek
    Level 27  
    Może kilka słów na początek
    W tym roku jak wszyscy pewnie wiecie był koncert Jarre'a i tak się złożyło że pracowałem przy nim w ochronie.jak każdy pewnie wie Jarre słynie z fantastycznej muzyki pokazów pirotechnicznej i z laserowej Harfy na której gra jeden ze wspaniałych utworów ogólnie po koncercie byłem zafascynowany wszystkim fajerwerkami, laserami tym czymś skonstruowanym przez Leona Thermina(chyba tak sie pisze) czyli prekursor syntezatora jakby w każdym razie stwierdziłem po koncercie kurde ja też chce zagrać na harfie po czym ludzie mi powiedzieli ty debilu to taka ściema oczywiście ja na to a udowodnię im że nie
    I sprawdziłem czy możliwa jest konstrukcja tego czegoś
    a no jest pierwszy raz w '81roku skonstruował to Bernard Szajner (niemiec)

Nie zastanawiając się wiele stwierdziłem, że jak on dał radę to i ja musze dać i tak powstał pierwszy projekt bedąc jeszcze na koncercie stwierdziłem że działa to tak jak drzwiczki w hipermarkecie bariera optyczna napotyka przeszkodę drzwiczki sie otwierają.

no wiec nic prostszego projekt musi się składać z
    1)Lasera
    2)Fotorezystora
    3)układu elektronicznego przetwarzającego np sterującego przekaźnikiem
    lub selektor multiplekser miałem akurat pod reką sn74150 bo z texasa z próbek :) ale można i na tranzystorku schematy będą później
    4)jakiegoś układu który by nam to przekształcił najlepiej na midi do komputerka żeby tym wszystkim pięknie zagrać

Jest w necie pewien schemat z wsadem do procka na pic 16f84 i tego można użyć budując na przekaźniku

ale można też zrobić inaczej jeśli użyjemy selektora/multipleksera
    łączymy wtedy ze sobą tylko 5 nóżek prościej i taniej zależy co kto woli

5)komputera z midi
    6)cierpliwości i troche złomu

1)laser minimum 50mW tak mi sie wydaje że będzie rozsądnie oczywiście na wskaźnikach laserowych też powinno działać(jak ktoś ma tani dostep do laserów niech da znać albo podpowie jakiś model)
    2)fotorezystor np.Rpp130 ale to może być niewypał bo czułość do 700nm a niektóre lasery maja inna długość fal
    może to M996011A a może ktoś coś podpowie

w nastepnym poście ciąg dalszy zmagań tylko przygotuje do końca schematy poglądowe do konsultacji:)

ciekaw jestem czy ktoś się zainteresuje
    aha c co powiecie na ten laser??
    HLDH-780-A9001 jest w TME

Oto i przedstawiam moduł wykonawczy na przekaźniku pod 2 górne piny we wtyku podpinamy fotorezystor pod 2 dolne zasilanie jednym słowem czujnik zmierzchowy tak jakby a właściwie dokładnie tak samo tylko że z laserem:)
  • Optex
    dee jay G
    Level 26  
    Pomysł jest świet(L)ny :)
    Kiedyś też myślałem nad tym, po obejrzeniu koncertu w Paryżu (chyba ze 100 lat temu).
    Powiem tak:
    Na mój gust, lepiej będzie zastosować osobne lasery na każdą "strunę" takiej harfy, ponieważ wskaźniczki laserowe są mega tanie, a rozdzielenie promienia jednego lasera na kilka równoległych będzie trochę kłopotliwe (filtry półprzepuszczalne, odpowiednio mocny laser).

Pozdrawiam.
    Łukasz.

PS: Czekam na rozwinięcie tematu (z utęsknieniem ;) )
    dymek
    Level 27  
    dziś dodam reszte jak mi sie uda bo kończe 2 wzmacniacze i nie mam tak zabardzo czasu dopracowywac schematów ale bedzie.
    też myślałem nad pojedyńczymi wskaźnikami ale sie nie opłaca moim zdaniem pozatym wiazka tutaj bedzie grubsza a ze wskaznika raczej nie a zeby uzyskac efekt potrzebna jest moc jeden plus z zastosowania wskaznikow to bezpieczenstwo maja mala moc jesli ktos wie jaka dokladnie moc i dlugosc fali ma wskaznik niech da znac

Dodano po 4 [godziny] 43 [minuty]:

a tutaj jest schemat prostego syntezatora midi do tego układu powyżej można z niego zrobić zarówno klawiaturę midi jak i właśnie przystawkę midi do tego urządzenia rolę klawiszy spełniają przekaźniki diody wszystkie 1n4148 zwierane sa w segmenty po 4 i dzwieki kolejno wydobywa sie zwierajac sie do stykow 1-4 przy picu i tak kazdy segment segment pozniej dam plytke to zobaczycie jakie to proste no i wsad do pica też daje.

niestety plików hex nie przyjmuje :/ wiec spakuje

Daodaje wzór płytki moze bedzie jaśniej o co chodzi w schemacie przekaźniki włączamy tak abyzwierały dziurki parami górna z dolną
    dee jay G
    Level 26  
    Jak zamierzasz wykonać układ optyczny?
    Masz jakiś plan, rysunki?
    Co z rozdzieleniem promienia lasera?
    dymek
    Level 27  
    Układ optyczny bedzie bazował na 1 laserze a właściwie diodzie laserowej
    90mW bedzie to HLDH-780-A9001 prawdopodobjnie musze tylko sprawdzic d konca jej parametry a niegdzie nie moge znalezc
    rozdzielacz promienia hmmm niektórzy twierdza ze wystarczy plexiglas ja mysle ze nie da rady ale gdzies w necie natknalem sie na specjalny rodziaj szklad beam splittery i nie sa nawet drogie ale mysle ze i u zdolnego polskiego szklarza sie cos wyczai pokombinuje a czujniki tak jak mowilem beda to fotorezystory tylko jeszcze musze dobrac dokladnie ten ktory nbedzie działał przy określonej długości fali świetlnej i bedzie tani przy okazji:)
    dzis albo jutro bedzie druga wersja układu lepsza tańsza-ta którą ja osobiście wykonam
    filip.s
    Level 23  
    Witam. Czy aby czas reakcji fotorezystora nie jest za mały? ja bym zastosował fototranzystory lub fotodiody, do rozdzielenia promienia lasera mozna wykorzystac lustra dichro, w każdym module laserowym lub odtwarzaczu CD , CD-ROM znajduje sie takie lustro dichro. Polecam temat w dziale optoelektronika i efekty wizualne temat pt. Projektor laserowy :)

pozdrawiam!
    Filip
    dymek
    Level 27  
    hmmm wydaje mi sie ze nie a napewno nie jest zbyt mały aby zagrać kawałek ten co jarre gra na nim bo jego harfa działa z tego co mi wiadomo właśnie w oparciu o fotorezystory
    ale i na fototranzystorachtez sprobuje zrobic ale mysle ze starczy tak jak jest z reszta sie okaze.
  • Optex
    lechoo
    Level 39  
    Jeśli mogę dodać coś od siebie to postaraj się o zielony laser DPSS, taki o mocy 10mW świeci jaśniej niż czerwony 50mW, nie mówiąc o dużo lepszym efekcie wizualnym. Natomast rozdzielenie promienia najlepiej zrobić układem skanującym z ruchomym zwierciadłem - tzw. galwo. Odpowiednio programując sterownik będziesz mógł uzyskać efekt płynnego rozjazdu promieni, jak podczas koncertu w stoczni.
    dymek
    Level 27  
    no właśnie o zielonym dpss juz slyszalem ze jest na wypasie ten laserek a co do tego efektu to z opto ogolnie raczkujacy jestem czy moglbys powiedziec jak ogolnie to dziala bylbym wdzieczny chociaz jakas ogolna idea tego to cos sie pomysli.
    Alchemik2600
    Level 21  
    Witam. Też myślę o zrobieniu czegoś takiego nawet na zwykłych wskaźnikach laserowych bardzo dobrze współpracują one ze zwykłymi fotorezystorami. Tylko, że chciałbym uzyskać taki efekt stroboskopowy jaki harfa miała na koncercie Jarre,a w Katowickim Spodku. Myślałem o tym żeby włączać te wskaźniki w sposób multipleksowy, tak jak są sterowane wyświetlacze LED i za pomocą potencjometru taką prędkosć generatora ustawić, aby ludzkie oko dostrzegło to, ale jednocześnie dźwięki były generowane dopiero przy dłuzszej chwili braku oswietlenia fotorezystorów (zasłoniecie dłonią strumienia światła). Myślałem też o uzyciu jednego lasera, który wahał by się z odpowiednio duzą prędkoscią oswietlajac wszystkie fotoelementy, ale wydaje mi się, że było by to trudne do zrealizowania, a w warunkach domowych wręcz niemożliwe. Pozdrawiam.
    Alchemik2600
    Level 21  
    dj_stopa wrote:
    Witam. Czy aby czas reakcji fotorezystora nie jest za mały? ja bym zastosował fototranzystory lub fotodiody, do rozdzielenia promienia lasera mozna wykorzystac lustra dichro, w każdym module laserowym lub odtwarzaczu CD , CD-ROM znajduje sie takie lustro dichro. Polecam temat w dziale optoelektronika i efekty wizualne temat pt. Projektor laserowy :)

pozdrawiam!
    Filip

Fotorezystory mają szybki czas reakcji. Zrobiłem barierę świetlną z użyciem fotorezystora i przełącznika zmierzchowego. Naprawdę bardzo szybko reagował, więc w tym przypadku nie chodzi o szybkość fotoelementu, ale o koszt. U mnie w sklepie fototranzystor kosztuje 4zł, a fotodioda L271 0,80zł. Różnica jest. A wiadomo, że fotodiody mogą działać w obu kierunkach jako nadawcze i odbiorcze. Pozdrawiam
    r2d2004
    Level 31  
    Witam!

Coś mi tu nie "gra" Panowie. Z tego co się orientuję, to "Harfa laserowa" i "Theremin" to dwa różne instrumenty i jak dobrze pamiętam, to Jarre grał zarówno na jednym jak i na drugim. Rozumiem, że ten temat dotyczy harfy laserowej. Ciekawe, czy Ktoś w końcu postawi temat o Thereminie, bo to też interesujący instrument? W nim nie ma strun, nieważne czy laserowych, czy innych, a gra na nim wymaga nie lada kunsztu. Jeśli chodzi o harfę laserową to co prawda nie jestem muzykiem, ale wydaje mi się, że bardzo istotny jest sposób "zaatakowania" struny (niech ona będzie i laserowa) czyli obwiednia dźwięku, nie wystarczy tylko przerwać wiązkę lasera, ale trzeba jakoś rozróżnić, jak to zostało zrobione. Nie mam pojęcia jak Jarre ma to rozwiązane, a Wy jak zamierzacie z tym powalczyć??

Pozdrawiam
    PS Może jakiś muzyk wypowie się na ten temat?
    dymek
    Level 27  
    nie robi żadnej różnicy sposób w jaki strunę laserową przetniemy gdyż działa to w sposob I/O czyli włącz wyłącz nie ma stanów pomiędzy więc nie ma różnicy czy z góry z dołu czy jeszcze jakoś inaczej
    r2d2004
    Level 31  
    Witam.

... w zabawce, jaką tu próbujecie zrobić to owszem, ale o ile dobrze pamiętam. w harfie Jarre promienie laserowe nie są wcale takie "cieniutkie", a to już daje pewne możliwości. :idea:

Pozdrawiam
    dymek
    Level 27  
    jego harfa wykonana jest w dokładnie taki sam sposób jedyną różnicą tam jest sposób w jaki jest projektowany laser w stoczni grał on chyba nawet na imitacji bo to był pół playback.
    Brałęm udział w tym oncercie od strony organizatora więc i conieco wiem na temat budowy jego urządzeń wystarczy pogadać z obsługą sceny. Ogólnie rzecz biorąć wszystko działa na midi jedyne co można regulować to pitch za pomoćą pokrętła tak jak w zwykłej klawiaturze(keyboardzie) a co do zabawki to nie nazwałbym tak urządzenia w którym jest laser bo lasery do zabawek nie należą a szczególnie te średniej mocy bo taki tu należałoby zastosować.
    zbydowałem już tą"zabawkę" a właściwie jedną strunę i więcej mi się nie chciało bo i tak grał na tym nie będę a nie chce mi się tym zajmować efekt taki jak był spodziewany działa

Po skrócie harfa jarrea to zwykła bariera optoelektroniczna taka sama jak na bramce w hipermarketach która powoduje otwieranie się drzwiczek przed wózkiem tyle że tam nie ma lasera a podczerwień. Przykro mi że to tak banalne ale takie to urządzenie już jest w działaniu
    Alchemik2600
    Level 21  
    Dokładnie tak jak myślałem, jeśli chodzi o harfę:).
    Ktoś zaproponował coś o Thereminie. Chętnie pogadałbym na ten temat, a i posiadam też kilka schematów, tego intrygującego instrumentu. Chciałem złożyć, ale nie biorę się za to, bo to radio, a na tym się nie znam.
    Paweł Es.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    HArfa laserowa z laserem dużej mocy i dylemat:

Czy ręka muzyka wpierw przetnie "strunę" czy też "struna" wpierw przetnie rękę muzyka ;))))

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_harp

Strona o historii laserowej harfy

http://www.laserharp.org/

Nowsze rozwiązania "harfy" używają wirującego lustra odbijającego światło lasera a także światło odbite od ręki muzyka, tak, że harfa nie musi być zamknięta od góry.

Ciekawym uruzmaiceniem było by zastosowanie dwóch laserów np. zielonego i czerwonego włączanych w odpowiednich położeniach lustra skanera. tak by zrobić "harfaturę" z półtonami:

Harfa laserowa czyli zostań JARRE'M projekt

Układ sterujący dostaje informację o położeniu luster skanera i odpowiednio odpala lasery, oraz koduje sygnał z detektora pod odpowiednim kodem MIDI.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Alchemik2600 wrote:
    Dokładnie tak jak myślałem, jeśli chodzi o harfę:).
    Ktoś zaproponował coś o Thereminie. Chętnie pogadałbym na ten temat, a i posiadam też kilka schematów, tego intrygującego instrumentu. Chciałem złożyć, ale nie biorę się za to, bo to radio, a na tym się nie znam.

Theremin działa na zasadzie rozstrajania generatora częstotliwości ponadakustycznej przez zmianę pojemności człowiek-antena (zmiana pojemności).

Są dwa generatory: jeden pracuje na stałej częstoliwości np. 100 kHz a drugi jest przestrajany zbliżaniem ręki w granicach 100-120 kHz, po zmieszaniu tych dwóch sygnałów i obcięciu pasma do zakresu 20Hz -20kHz pojawia się ton wynikający z różnicy częstotliwości generatorów w.cz.
    Druga antena służy do regulacji głośności (rozstrajanie drugiego gienia jest zamieniane na sygnał napięciowy sterujący głośnością całego urządzenia.
    User removed account
    User removed account  
    Wujek94
    Level 11  
    Ja zrobiłbym tak:
    1zwykły wskaźnik laserowy z targu
    2fotoelement
    3stara klawiatura sterująca

wskaźniki skierował bym na fotoelementy połączone ze starą klawiaturą sterującą połączoną przez midi do syntha
    Alchemik2600
    Level 21  
    Ja chcę zrobić, ale zeby miała taki fajny efekt stroboskopowy jak u Jarre'a. Jak pauzuję koncert, to strun jest mniej. Jak włączę i znowu zatrzymam, to świecą inne struny.

Wujek94, będziesz potrzebował tyle fotoelementów ile chcesz mieć strun i przyda Ci się wytwornica dymu lub ktoś, kto dużo fajek pali, bo te tanie wskaźniki pracują chyba w widmie zbliżonym do podczerwieni, więc sam promień ciężko zobaczyć gołym okiem.
    Pozdrawiam
    Wujek94
    Level 11  
    hmm w sumie to widoczne lasery dają taki fajny efekt wizualny, ale chodzi o to , żeby przede wszystkim grający widział "struny" albo zapamiętał ich położenie.
    Kolejnym pomysłem jest niżej opisany projekt:

-fotorezystory
    -lasery
    -mała klawiatura numeryczna pod USB

Po prostu mozna podłączyć fotorezystory pod styki na klawiaturze, napisać program wyzwalający dane sample poprzez przerwanie wiązki lasera. I gites. :D
    Alchemik2600
    Level 21  
    W zasadzie, to klawiatura od kompa w niektórych programach może działać jako sterująca do wirtualnych instrumentów. Jeśli masz zamiar bawić się w podłączanie fotorezystorów bezpośrednio do styków klawiszy, czy to w klawiaturze alfanumerycznej czy sterującej midi, to nie trzeba pisać żadnych programów.
    Pamiętam jak przez jakiś czas nie miałem syntezatora, to grałem na klawiaturze z kompa i co ciekawe zrobiłem na niej dwa fajne utwory (a to tylko jakieś 2,5 oktawy) :P

Pozdrawiam
    Urgon
    Editor
    AVE...

A po co bawić się w klawiaturę komputerową, skoro są dedykowane do takich zastosowań układy. Sam składam coś takiego(będę składał, jak zrobię ten cholerny programator), nazywa się to MIDIBox i jest dedykowanym do zastosowań MIDI, modułowym kontrolerem/sekwencerem/syntezatorem(zależnie od konfiguracji). Rozwiązanie jest o tyle lepsze, że do grania nie potrzebowałbyś komputera - wystarczy dowolny syntezator z wejściem MIDI. A że można zrobić kilka różnych MIDIBoxów, to możesz mieć cały, gotowy system. Z syntezą Wavetable lub 1-8xSID... MIDIBox 64E dysponuje nawet 64 wejściami cyfrowymi. Mój będzie miał sporo mniej, gdyż potrzebuję tylko ośmiu enkoderów i 28 przycisków do obsługi kluczowych funkcji. MIDIO128 ma właśnie 128 cyfrowych wejść i tyleż samo wyjść. Byłby jak znalazł na wielostrunową harfę na fototranzystorach...
    Więcej informacji znajdziesz na www.uCapps.de