Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zabezpieczenie przed napięciem stałym NE-159K - zwiększenie opóźnienia załączenia przekaźnika.

Marvell_88i8945 30 Nov 2022 21:17 339 15
    Marvell_88i8945
    Level 14  
    Witam, poskładałem sobie w niedalekiej przeszłości kit NE159K, jest to zabezpieczenie przed napięciem stałym głośników, samo zabezpieczenie działa ok, ale chciałem wydłużyć mu tzw. opóźnienie, ponieważ, wg mnie reaguje zbyt szybko. Które elementy odpowiadają za też zwłokę? Profilaktycznie zwiększyłem kondensator C7 z 47uF/16 do 100uF/16 lecz nic się nie zmieniło. Niestety w opisie działania nie jest napisane które elementy odpowiadają za opóźnienie. Oto schemat: Zabezpieczenie przed napięciem stałym NE-159K - zwiększenie opóźnienia załączenia przekaźnika.
  • Helpful post
    acctr
    Level 26  
    Rezystor R8 odpowiada za opóźnienie.
    Im więcej omów, tym większe opóźnienie.
    I wlutuj z powrotem ten C7 47 uF, bo on musi być szybko ładowany.
    Marvell_88i8945
    Level 14  
    Ok, w takim razie przywrócę wartość C7 do 47uF, oraz zwiększe wartość R8. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edit:

Niestety, dojechałem wartością rezystora R8 do 1M, i faktycznie jest opóźnienie, ale w drugą stronę, przy wlaczeniu układu niestety... Przekaźnik momentalnie zostaje załączony, nawet nie słychać załączenia samego przekaźnika, co dyskwalifikuje takie działanie we wzmacniaczu. Podłączyłem na chwilę pod starą Unitrę WS442 i jak było słychać walniecie w głośnik tak było słychać.
  • Helpful post
    kicajbas
    Level 32  
    Witam
    Marvell_88i8945 wrote:
    Niestety w opisie działania nie jest napisane które elementy odpowiadają za opóźnienie

W.g. mnie nie jest też napisane żeby taką funkcję spełniał.
    Można by próbować PIN_RESET ( 4 ) zasilić z opóźnieniem - zamiast "na sztywno" do Vcc połączyć :
    Zabezpieczenie przed napięciem stałym NE-159K - zwiększenie opóźnienia załączenia przekaźnika.
    ...ale jest późno i mogę się mylić.

Pozdr.
    acctr
    Level 26  
    Jest napisane, że po rozładowaniu C7 przez R8 układ powraca do stanu normalnego.
    Marvell_88i8945
    Level 14  
    Tak pisze, tylko pod warunkiem, że wejście gdzie podłącza się wyjście głośnikowe będzie miało napięcie stałe. I to napięcie stałe zniknie wtedy wraca do normy. A stan nieustalony to ułamek sekundy i układ sam nie jest w stanie wychwycić tego stanu i puszcza na głośnik strzał (wspomniana wcześniej UNITRA WS442), poza tym wydawało mi się, że prawie każdy układ zabezpieczeń przed napięciem stałym ma funkcję opóźnionego załączania kolumn. Być może się myliłem....
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 43  
    Marvell_88i8945 wrote:
    układ sam nie jest w stanie wychwycić tego stanu i puszcza na głośnik strzał Być może się myliłem....
    Oczekujesz opóżnienia włączenia głośników - ale opóźnienia od momentu załączenia zasilania.
    Ten układ tego nie realizuje.
    Marvell_88i8945
    Level 14  
    Tak, dokładnie. A można dostosować tak układ żeby miał i opóźnienie i realizował zabezpieczenie przed napięciem stałym? Czy rozejrzeć się za czymś innym?
    acctr
    Level 26  
    Akurat tutaj może być problem, bo przekaźnik normalnie zwiera głośniki.
    Myślę jednak, że dałoby się tak przerobić, żeby opóźniał i wyłączał dla DC.
    Przede wszystkim powinno być tak zrobione, że przy braku zasilania układu sygnał nie idzie na glośniki. Ponadto kondensator C7 powinien być normalnie pod napięciem a delay powinien wynikać ze stałej czasowej jego ładowania.
  • Helpful post
    sisko
    Level 30  
    Marvell_88i8945 wrote:
    Tak, dokładnie. A można dostosować tak układ żeby miał i opóźnienie i realizował zabezpieczenie przed napięciem stałym?

Czytaj post #4. Dobierz wartości rezystorów i kondensatora, wg. wymaganego czasu załączenia głośników po włączeniu zasilania.

Zabezpieczenie przed napięciem stałym NE-159K - zwiększenie opóźnienia załączenia przekaźnika.
  • Helpful post
    acctr
    Level 26  
    sisko wrote:
    Dobierz wartości rezystorów i kondensatora, wg. wymaganego czasu załączenia głośników po włączeniu zasilania.

A jesteś pewien, że na Reset można podawać łagodne zbocza? dokumentacja mówi o impulsach.
    Poza tym, przekaźnik w tym układzie i tak potrzebuje paru-nastu milisekund na odłączenie głośników, gdyż normalnie są one podłączone.
    Marvell_88i8945
    Level 14  
    sisko wrote:
    Czytaj post #4.
    Tak czytałem, Ale nie do końca jestem przekonany czy miało by to sens. Na sygnał reset bardziej może by bramka logiczna by podeszła, 0/1 z tzw delayem?
  • Helpful post
    acctr
    Level 26  
    Już lepiej dać kondensator z plusa do TR/THR a układ C7, R8 przez rezystor 10k do TR/THR. I jeszcze diodę zaporowo z masy do TR/THR.
  • Helpful post
    CYRUS2
    Level 43  
    Marvell_88i8945 wrote:
    Tak, dokładnie. A można dostosować tak układ żeby miał i opóźnienie i realizował zabezpieczenie przed napięciem stałym? Czy rozejrzeć się za czymś innym?
    Do tego układu co zrobić trzeba dorobić dodatkowy dający opóźnienie - powinno wynośić 2-5 sekund.
    Marvell_88i8945
    Level 14  
    acctr wrote:
    lepiej dać kondensator z plusa do TR/THR a układ C7, R8 przez rezystor 10k do TR/THR. I jeszcze diodę zaporowo z masy do TR/THR.
    Ciekawe rozwiązanie sprawdzę w symulatorze jak układ się zachowa.
    CYRUS2 wrote:
    Do tego układu co zrobić trzeba dorobić dodatkowy dający opóźnienie - powinno wynośić 2-5 sekund.
    To wiem. Sprawdzę wariant kolegi ACCTR.

Edit. Nie sprawdzałem jeszcze wariantów przedstawionych przez was koledzy, nie dlatego, że czasu brak, tylko dlatego, że mam zajęty warsztat i zajmę się tym w poniedziałek.
    Marvell_88i8945
    Level 14  
    Wariant kolegi ACCTR spisał się na medal, jest opóźnienie załączania przekaźników jak i ochrona przed DC, tanim kosztem.