logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

Smilel 17 Mar 2023 11:42 3291 34
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego aplikacja fotowoltaiki pokazuje duży pobór prądu i brak rozładowywania magazynu energii, gdy dom jest pusty?

Przyczyną był źle wpięty przekładnik prądowy na niewłaściwym przewodzie, przez co aplikacja pokazywała błędny pobór/oddawanie energii [#20493883][#20494097][#20527683] W takich sytuacjach trzeba porównać odczyty aplikacji z licznikiem głównym; jeśli się nie zgadzają, problem leży w opomiarowaniu, a nie w realnym zużyciu domu [#20493969][#20493934] W FusionSolar opisy mogą być mylące: „obciążenie” może odpowiadać eksportowi do sieci, a nie faktycznemu poborowi [#20495031][#20495283] Jeśli magazyn nie rozładowuje się w nocy, warto jeszcze sprawdzić tryb pracy falownika i priorytet źródeł PV/Battery/Grid, ale w tym przypadku po poprawieniu przekładnika sytuacja się wyjaśniła [#20495341][#20527683]
  • #1 20493782
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty) Co może być przyczyną???
  • Pomocny post
    #2 20493825
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #3 20493853
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #4 20493875
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    To samo mam przy mniejszej produkcji prądu. Wtedy pokazuje mi mniejszy pobór energii przez dom. A gdy w tym momencie załącze np. klimatyzację to pokazuje w aplikacji że np. przy produkcji 0,5kW "pcham" do sieci: 2kW. Jakiś kosmos normalnie.
  • Pomocny post
    #5 20493880
    vatomedia
    Poziom 6  
    Posty: 7
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    A więc jak myślisz co jest przyczyną ? (Dział marketingu piszę kolego a nie specialista) większości AI odpowiada prawidłowo na większość tutejszych problemów.
  • Pomocny post
    #6 20493883
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #7 20493907
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Czy coś z tego zdjęcia wywnioskujecie? Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

    O góry idzie zasilanie z licznika głównego a od dołu okablowanie z paneli.
  • Pomocny post
    #8 20493914
    vatomedia
    Poziom 6  
    Posty: 7
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    A licznik masz wymieniony na dwukierunkowy ?
  • #9 20493921
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Tak. Jakieś 2 lata temu była u nas akcja wymiany liczników przez ENERGA i miałem go zanim jeszcze zainstalowałem panele.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)
  • Pomocny post
    #10 20493928
    krawietz
    Poziom 16  
    Posty: 273
    Pomógł: 10
    Ocena: 45
    Smilel napisał:
    Tak. Jakieś 2 lata temu była u nas akcja wymiany liczników przez ENERGA i miałem go zanim jeszcze zainstalowałem panele.

    Dodano po 1 [minuty]:


    A pokaż jaki masz odczyt pod 2.8.0 w tym liczniku.

    Krawietz[/quote]
  • Pomocny post
    #11 20493934
    qropatwa
    Poziom 22  
    Posty: 604
    Pomógł: 50
    Ocena: 227
    1.8.0 to energia pobrana, a ile masz oddanej? Nie masz odwrotnie podłączonego licznika?
  • #12 20493929
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Na 2.8.0. pokazuje mi energię wysyłaną do sieci ale totalnie nic nie pasuje z tym co pokazuje aplikacja. Dodatkowo mam taki problem że załadowało mi magazyn energii (Huawei Luna) ale nijak nie rozładowywuje mi się on gdy już nie ma produkcji prądu. Od dwóch dni mam naładowany.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

    Dodano po 2 [minuty]:

    Wczoraj takie kwiatki miałem

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)
  • Pomocny post
    #13 20493939
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1302
    Jaki falownik ? jaka aplikacja ? skąd ta aplikacja zasysa dane, z falownika czy licznika ? jeżeli z licznika to jakiego ?

    Pozdr
  • #14 20493945
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    HUAWEI SUN 2000, FusionSolar, licznik jak na zdjeciu (DDSU666-H)

    Dodano po 38 [sekundy]:

    nie mam pojecia skąd zasysa
  • Pomocny post
    #15 20493969
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1302
    Jak masz takie dziwny odczyty to w tym momencie sprawdź co masz na liczniku głównym, czy się pokrywa, jak nie, to wywal ta aplikację i żyj spokojnie. Jeżeli się pokrywa, a faktycznie nie masz odbiorników które pobierają energię, to jest prawdopodobne, że magazyn ładujesz z sieci a nie PV - trzeba sprawdzić ustawienia falownika.

    Pozdr
  • #16 20493975
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Teraz taki odczyt. W domu nie ma domowników. Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

    Dodano po 11 [minuty]:

    >>20493969

    ale jakbym nawet ładował magazyn z sieci to jak to możliwe że tyle by pobierało mi prądu skoro pokazuje mi że magazyn jest naładowany w 100%?
  • #17 20494052
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1302
    Moim zdaniem, to tłumaczenie tej aplikacji jest głupie, bo to co jest nazwane "obciążenie" jest po prostu eksportem do sieci, a "sieć elektryczna" to pobór. Zerknij czy to ma sens ? wtedy się zgadza, produkcja z PV 2,44kW = pobór 0,05 kW + eksport 2,39kW
  • #18 20494093
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Pobór wg mnie za mały jednak wskazuje, bo chodzi obecnie np. lodówka, zamrażarka, pompka obiegowa pieca.
  • Pomocny post
    #19 20494097
    k_pec
    Poziom 34  
    Posty: 1772
    Pomógł: 271
    Ocena: 561
    To co pokazują obrazki mogłoby być, jeśli przekładnik od smarta byłby założony na gałęzi obciążenia, a nie licznika głównego. I tak też mi to ze zdjęcia wygląda, choć nie widać dokładnie połączeń na smarcie.
  • Pomocny post
    #20 20494115
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1302
    Smilel napisał:
    Pobór wg mnie za mały jednak wskazuje, bo chodzi obecnie np. lodówka, zamrażarka, pompka obiegowa pieca.

    To zrób to, o co Cię prosiłem, porównaj w tym samym momencie to co pokazuje ta aplikacja i licznik główny, będziemy wtedy wiedzieć na pewno co się zgadza a co nie. Bo zrzut ekranu zrobiłeś godzine temu a o pracy lodówki itp. piszesz w tym momencie. Po drugie, lodówka czy zamrażarka nie pobiera energii cały czas tylko w interwałach czasowych, wiec to, że jest włączona nie oznacza, że pobiera aktualnie dużo energii.

    Żeby Ci to uzmysłowić, poniżej zrzut ekrany z dobowego poboru mojej dużej lodówki, jak widać na żółtych wykresach (pobór W) lodówka pobiera energię okresowo a nie cały czas.

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

    Pozdr
  • #21 20494141
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    >>20494097
    Ok. Zrobie dodatkowe zdjęcia jak przyjadę do domu i prześlę.

    Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

    Dodano po 1 [minuty]:

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

    Dodano po 48 [sekundy]:

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

    Dodano po 47 [sekundy]:

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)
  • Pomocny post
    #22 20495031
    darkaav
    Poziom 15  
    Posty: 153
    Pomógł: 10
    Ocena: 40
    Na 99,9% to co na aplikacji zwie się obciążenie to jest Twoja produkcja do sieci minus bieżące zużycie. Nawet rysunek na apce to sugeruje.
  • #23 20495177
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    To co należy zmienić żeby pokazywało prawidłowo w apce?
  • #24 20495283
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1302
    Nic, dobrze pokazuje tylko ma tłumaczenie jakie ma.

    Niebieskie pole to pobór energii przez urządzenia w domu, czerwone eksport do sieci energetycznej lub w przypadku gdy zapotrzebowanie będzie większe niż produkcja z PV i magazynu to pobór z sieci.

    Duży pobór prądu przy dużej produkcji z paneli (dom jest obecnie pusty)

    Pozdr
  • #25 20495325
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Tylko co jest powodem że jak chmury zasłonią słońce to przy zmniejszonej produkcji prądu zmniejsza się też znacznie pobór prądu co jest dziwne skoro cały czas mam włączony np. piekarnik.
    Poza tym magazyn nie oddaje mi w nocy energii. Co może być przyczyną?
  • #26 20495341
    Slawek K.
    Poziom 35  
    Posty: 3020
    Pomógł: 259
    Ocena: 1302
    Pkt. 2 to musisz sprawdzić jaki masz ustawiony tryb pracy w falowniku, w zależności od tego priorytet mają różne źródła zasilania czyli PV, Battery lub Grid. Nie znam Twojego falownika więc nie wiem jakie ma tryby.
    Mój falownik ma :
    SBU - PV, Battery, Grid
    SUB - PV, Grid, Battery
    USB - Grid, PV, Battery

    Jeżeli masz ustawiony tryb podobny to tego ostatniego, czyli rasowy UPS, to z akumulatora będzie zasilał urządzenia dopiero w przypadku braku zasilania z sieci i PV.
    Sprawdź jakie masz ustawienia.

    Pozdr
  • #27 20496435
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Z tego co wiem to nastawiona jest opcja maksymalnej autokonsumpcji.
  • Pomocny post
    #28 20496683
    k_pec
    Poziom 34  
    Posty: 1772
    Pomógł: 271
    Ocena: 561
    @smilel:

    dokąd biegną przewody:

    1. gruby czerwony, ginący w lewym górnym rogu zdjęć

    2. gruby czarny, również ginący w lewym górnym rogu zdjęć, choć z prawej strony grubego czerwonego.

    3. cienki brązowy, ginący gdzieś za 666

    4. co zabezpiecza B16 zamontowany z prawej strony 666?


    666 powinien być podłączony do instalacji domowej dokładnie, jak na obrazku z manuala --> Link , a u ciebie ze zdjęć wygląda to zupełnie inaczej.
  • #29 20497722
    Smilel
    Poziom 4  
    Posty: 26
    Ocena: 8
    Nie znam się w ogóle na elektryce więc tak po "chłopsku" napisze co widzę:
    1. Czerwony przewód nie wiem gdzie idzie bo nijak tego nie widać. Jedynie co mi przychodzi do głowy to być może idzie on do tablicy rozdzielczej wewnątrz domu. Ewentualnie idzie do falownika bo do falownika widzę że dochodzi przewód w kolorze czerwonym i czarnym.
    2. Czarny przewód z tego co widzę to idzie w kierunku licznika głównego lub zabezpieczenia głównego domu (wyłącznika) ale tego nie jestem pewien bo chowa się i nie bardzo widać.
    3. Brązowy przewód jest od instalacji fotowoltaicznej.
    4. Te zabezpieczenie b16 nie ma pojęcie co zabezpiecza.
  • Pomocny post
    #30 20498448
    faradek
    Poziom 23  
    Posty: 399
    Pomógł: 56
    Ocena: 109
    Czyli same niewiadome, a dodatkowo wykonane jest to co najwyżej średnio. Chyba instalator instalacji PV powinien przekazać informacje co jest do czego i jak powinno działać. Ewentualnie trzeba myślącego elektryka na miejscu. A jeszcze zapytam o jedno, gdzie jest ta skrzynka z tym licznikiem 666?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z dużym poborem prądu przy produkcji energii z paneli fotowoltaicznych, gdy dom jest pusty. W odpowiedziach sugerowane są różne przyczyny, takie jak błędne podłączenie liczników, problemy z aplikacją monitorującą oraz ustawienia falownika. Użytkownik posiada falownik HUAWEI SUN 2000 oraz magazyn energii HUAWEI Luna. Po wymianie liczników przez ENERGA, użytkownik zauważył, że aplikacja pokazuje niezgodne odczyty, a magazyn energii nie oddaje energii w nocy. Po dalszej diagnostyce okazało się, że przekładnik był podłączony niewłaściwie, co zostało naprawione.
REKLAMA