logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Funkcja przekaźnika z oznaczeniami 30, 87, 86, 85, 86A - rola diody, cewki i rezystora

grzesiek_w 08 Sie 2023 13:42 2826 27
REKLAMA
  • #1 20686099
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Cześć, mam szybkie pytanie, jak działa ten przekaźnik ?
    Schemat elektryczny przekaźnika z oznaczonymi pinami 30, 87, 86, 85 i 86A, dodatkowo z diodą i rezystorem.
    Mamy tam od góry; obwód załączjący 30 87
    86 85 to zasilanie ? a 86a sterowanie ?
    rozumiem że jest tam jeszcze dioda, cewka na środku oraz rezystor
    Ale po co ten rezystor?
    dodam że 86A biegnie do komputera ECU

    Dodano po 55 [sekundy]:

    Za pomoc z góry dziekuje !
  • REKLAMA
  • #2 20686123
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12735
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    grzesiek_w napisał:
    Ale po co ten rezystor?

    Żeby nie było zwarcia między 86 a 85.
  • REKLAMA
  • #3 20686133
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Ok, ale dobrze rozumiem że sygnał sterujący jest z 86a ? bo 86 jest podłaczone do plusa a 85 do masy
  • #4 20686218
    decybel91
    Poziom 43  
    Posty: 7999
    Pomógł: 1021
    Ocena: 4213
    Wygląda na to że przekaźnik jest załączany z dwóch różnych miejsc 86 i 86a, zastosowano w nim diodę (86).
  • Pomocny post
    #5 20686226
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    Jeśli wyłączymy napięcie zasilania cewki przekaźnika , przełącznik i żelazny rdzeń nadal znajdują się w pozycji roboczej. Sprężyna przywraca je do pozycji wyjściowej. Może to spowodować skoki napięcia i uszkodzenie wrażliwych urządzeń elektronicznych. Z tego powodu rezystor lub tak zwana dioda gasząca jest często podłączany równolegle do uzwojenia magnesu w taki sposób, aby tego uniknąć. Dioda (prawy obrazek) ma zabezpieczyć przed odwrotną polaryzacją.
    Załączniki:
    • Funkcja przekaźnika z oznaczeniami 30, 87, 86, 85, 86A - rola diody, cewki i rezystora Zastoswanie.jpg (13.66 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #6 20686366
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12735
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    inot napisał:
    Dioda (prawy obrazek) ma zabezpieczyć przed odwrotną polaryzacją.

    Ano tak, wtedy cewka by odpychała rdzeń.
    To żart, czy tak na poważnie. Gdyby nie było 86a wtedy miałoby to sens.
    Ten przekaźnik można sterować z 86 lub 86a, dioda jest po to aby przy zasterowaniu z 86a napięcie "nie przeszło" na gałąź 86.
  • #7 20686436
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    Aleksander_01 napisał:
    po to aby przy zasterowaniu z 86a napięcie "nie przeszło" na gałąź 86

    No to nieprawidłowo się wyraziłem. Poprzez określenie "odwrotna polaryzacja", miałem na myśli ten przypadek.
  • Pomocny post
    #8 20686519
    carrot
    Moderator Samochody
    Posty: 8442
    Pomógł: 1311
    Ocena: 3577
    Cytat:
    Ale po co ten rezystor?

    Rezystor jest tam wstawiony w celu diagnostyki ciągłości obwodu przez sterownik, który załącza (między innymi) ten przekaźnik
  • Pomocny post
    #9 20686552
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    carrot napisał:
    Rezystor jest tam wstawiony w celu diagnostyki ciągłości obwodu przez sterownik

    Możliwe, ale ciągłość obwodu jest zagwarantowana także poprzez cewkę przekaźnika
  • Pomocny post
    #10 20686691
    carrot
    Moderator Samochody
    Posty: 8442
    Pomógł: 1311
    Ocena: 3577
    Cytat:
    ciągłość obwodu jest zagwarantowana także poprzez cewkę przekaźnika

    Oczywiście, że tak, ale jak cewka ulegnie uszkodzeniu, wystąpi przerwa w uzwojeniu to sterownik wykrywa zmianę rezystancji przekaźnika i zgłasza usterkę
  • REKLAMA
  • #11 20687144
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12735
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3391
    carrot napisał:
    Oczywiście, że tak, ale jak cewka ulegnie uszkodzeniu, wystąpi przerwa w uzwojeniu to sterownik wykrywa zmianę rezystancji przekaźnika i zgłasza usterkę

    Piszesz tak jak ten ruski "nałkowiec" - "dla ułatwienia oznaczmy ten tranzystor FDYH/765/RHT.
    A co sterownik już nie wykryje zero poboru prądu ? Sterowniki mają wyjścia OC (open collector).
    Ten opornik to najzwyklejszy gasik.
  • #12 20689839
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Dzięki za pomoc, dołaczylem schemat, może on rozświetli, linia żółta to własnie 30 87, niebieski to masy, czerwony wyjście sygnałowe z komputera, są cewki silnika 1.2 12v AZQ VW cztero przewodowe. Miedzy 1 a 4 jest napięcie okolo 5 V ale napięcie na wejsciu powinno być mierzone miedzy własnie 3 a 1 czyli dobrze rozumiem że w cewce jest tranzystor i za pomoca 1 4 jest załączna linia 3(30,87) 1 i wtedy mamy napiecie na cewce 12V ? po załaczeniu zaplonu linia 30 87 jest zamknięta czyli przewodzi caly czas.
    Schemat elektryczny cewek zapłonowych silnika 1.2 12V AZQ VW z oznaczeniami kolorów przewodów.

    Dodano po 5 [minuty]:

    30 idzie do plusa akumulatora
    Fragment schematu elektrycznego Volkswagena, z podświetloną na żółto linią zasilania 30.
  • Pomocny post
    #13 20689882
    carrot
    Moderator Samochody
    Posty: 8442
    Pomógł: 1311
    Ocena: 3577
    Na Twoim schemacie jest błąd, ten przekaźnik załącza zasilanie sterownika, cewek zapłonowych, elektrozaworów etc. natomiast pompa paliwa ma swój oddzielny przekaźnik.
    Na schemacie linia F2 to właśnie zasilanie cewek
    Fragment schematu elektrycznego Volkswagena z zaznaczeniem linii F2 zasilającej cewki zapłonowe.
  • #14 20689886
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    K46 czyli ten przekażnik nie jest do pompy do pompy jest inny. więc nie wiem gdzie jest bład.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Linia F2 idzie własnie do tego przekaźnika sterowania silnika 30 87

    Dodano po 3 [minuty]:

    Ok, drobny bład wszystko sie zgadza to ta linia Fragment schematu elektrycznego z zaznaczonym na żółto przewodem oraz widocznym przekaźnikiem K46.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Ale dobrze rozumiem że 5 v na linii 1 4 wystarczy i to jest tylko sterowanie linią 3 1 i wtedy mamy pełne 12v ?
  • #15 20689998
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    grzesiek_w napisał:
    Ale dobrze rozumiem że 5 v na linii 1 4 wystarczy i to jest tylko sterowanie linią 3 1 i wtedy mamy pełne 12v

    Tak jest. Tylko nie rozumiem, co to ma wspólnego z zapytaniem o rolę rezystora w przekaźniku K46.
  • #16 20690006
    carrot
    Moderator Samochody
    Posty: 8442
    Pomógł: 1311
    Ocena: 3577
    Generalnie chodzi o to w tym układzie, że ten przekaźnik włącza się po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłon i pozostaje jeszcze chwilę aktywny po jego wyłączeniu, wtedy jest podtrzymywany napięciem z wyjścia 23 sterownika
  • #17 20690011
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Sądziłem, że jednak jest coś nie tak z tym przekaźnikiem, i chciałem zrozumieć jak on działa, ponieważ instalacja silnika, sterownik silnika, cewki zaplonowe, swiece, zostały wymienione, zostały sprawdzone wszystkie masy, i na linii 1 4 występuje coś takiego (poniżej). czyli jakieś zakłócenia nie wiadomo skąd, i jest to sprawdzne na kilku sterownikach i nie powinno tak być, tak mi sie wydaje. Zrzut ekranu z oscyloskopu pokazujący charakterystyczne zakłócenia w sygnale, zaznaczone czerwonym kółkiem i strzałką.

    Dodano po 18 [minuty]:

    A linia 1 4 rozwiera okresowo obwód 3 1 czyli (30 87) i następuje przeskok iskry na świecy zapłonowej ?
  • Pomocny post
    #18 20690049
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    Sterownik wysyła sygnał prostokątny. To całkiem normalne.
  • #19 20690050
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    A ta poszarpana końcówka ? zaznaczona na czerwono ?

    Dodano po 3 [minuty]:

    Tak wyglada wzorcowy Wykres sygnałów sterujących silnikiem z zaznaczonymi na czerwono poszarpanymi impulsami, w tle zdjęcia auta Skoda Fabia oraz silnika.
    7 na 10 ma taką poszarpaną końcówkę, pytanie czy ma to wplyw na sterowanie kanałem 30 87 i wplyw na iskrę czy ten czas wystarczy na odpowiednie wyladowanie
  • #20 20690058
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    Jest tak na wszystkich trzech układów cewek zapłonowych ?
  • REKLAMA
  • #21 20690066
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Tak na wszystkich
  • #22 20690073
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    grzesiek_w napisał:
    pytanie czy ma to wplyw na sterowanie kanałem 30 87

    Tak jak napisał @carrot ten przekażnik dostarcza napięcie 12V cały czas gdy kluczyk znajduje się w pozycji zapłonu czyli nie powinno mieć wpływu.
  • #23 20690081
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Dokladnie tak, tylko skąd te zaklócenia na końcu fali prostokątnej zawsze na koniec, podmienilem 5 sterownikow na kazdym tak samo.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Wykres oscyloskopowy przedstawiający prostokątny sygnał z zakłóceniami na końcu przebiegu.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Nie występuje to zawsze, okolo 7 razy na 10

    Dodano po 6 [minuty]:

    Co bardzo ciekawe, jak się zaczną mają zawsze taka samą czestotliwość.
  • #24 20690086
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    Ma to wpływ na pracę silnika (jakie objawy) ?
  • #25 20690092
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1

    Wypadanie zapłonu i nierówna praca silnika na wolnych obrotach. Każda możliwość została sprawdzona i wymienione zostało wszystko, oprócz wiązki pokładowej. Nawet opcja przywieszających się zaworów również. Głowica po remoncie i sprawdzeniu.
    Oczywiście takie rzeczy jak ciśnienie paliwa, oleju, rozrząd i sprężanie itp. też zostały sprawdzone. Wszystkie możliwe czujniki, włącznie ze stacyjką i przekaźnikami. Sieć CAN nie odpowiada za pracę silnika. Sprawdzone wałki rozrządu, katalizator i wszystko inne. Chyba pomimo wszystko wydaje mi się, że głowica podczas skręcania musi się w jakiś sposób deformować i powodować przywieszanie zaworów. Nie mam opcji sprawdzenia dynamicznie ciśnienia sprężania. PICO na razie poza zasięgiem.

    Dodano po 2 [minuty]:

    W sterowniku żadnych błędów, poza niekiedy niewiarygodnym ciśnieniem w kolektorze ssącym. Oczywiście też podmieniany kolektor i sprawdzony czujnik ciśnienia, tak jak mówię, wszystko.
  • #26 20690557
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3560
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    Opis z pomiarami podobnego błędu.
    Link
    Nie napisana dokładnie, co było przyczyną (zaznaczono tylko na zdjęciu) z komentarzem, że prąd cewki płynie spowrotem do sterownika.
  • #27 20690777
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Tak, podobne objawy, tylko jaka może być przyczyna hmm.
  • #28 21169466
    grzesiek_w
    Poziom 8  
    Posty: 24
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Skończyło się wymiana silnika.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy działania przekaźnika z oznaczeniami 30, 87, 86, 85, 86A, w kontekście jego podłączenia do ECU oraz roli diody, cewki i rezystora. Uczestnicy wyjaśniają, że rezystor jest używany do diagnostyki ciągłości obwodu, a dioda chroni przed odwrotną polaryzacją. Przekaźnik może być sterowany z dwóch miejsc (86 i 86A), a jego działanie jest kluczowe dla zasilania cewek zapłonowych i innych komponentów. Pojawiają się również pytania o zakłócenia w sygnale oraz ich wpływ na pracę silnika, co prowadzi do analizy potencjalnych problemów z instalacją elektryczną.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA