Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AMICA PA 5580B421- PROGRAMATOR

27 Lis 2005 16:09 12270 14
  • Poziom 10  
    Witam
    Prawdopodobnie po zwarciu zaworu przesterowania/ po załączeniu pralki walły korki/ spalił się Z0607 MA A027zamieniłam na BT 136ww układ. Płytka zosyała spr. przepiszczana-chyba OK/.
    Wymieniłem również zawór przesterowania/myślę również o zabezpieczeniu wej/wyj bezpiecznikami 1A/.
    Ale do rzeczy, po zamontowaniu płytki pralka w dalszym ciągu się nie uruchamia - po wejściu w pr. serwisowy i przetestowaniu, po dojściu do pkt9 nie wchodzi w serwis tylko po krótkim czasie ok. 2s mruga raz dioda zielona gotów. Czy strzelił procek; dodam że w cześniej był problem z blokadą drzwi/nie włączała się pralka.
    P.S. Nie jestem elektronikiem więc może trochę mieszam pojęcia/płytkę sprawdzał elrktronik/.

Z góry dziękuję.
  • Admin grupy AGD
    Arkadiusz Koczur napisał:
    (...) po zamontowaniu płytki pralka w dalszym ciągu się nie uruchamia - po wejściu w pr. serwisowy i przetestowaniu, po dojściu do pkt9 nie wchodzi w serwis tylko po krótkim czasie ok. 2s mruga raz dioda zielona gotów (...).

A jak wchodziłeś w program serwisowy?
  • Poziom 10  
    Zgodnie z instrukcją podaną na elektrodzie.
    Pkt 1-9/w porządku wg instrukcji wszystkie diody sygnalizują to co powinny/ , po przejściu pkt9 zaświeca się dioda koniec i co jakiś czas /chyba 15s./ miga raz dioda gotów/zielona/.
    Wg instrukcji to chyba drzwi,ale nie jestem pewien.

Dodano po 6 [minuty]:

Acha triaka Z0607MA zamieniłem na BT 137-taki był dostępny na sobotę/ma trochę inne parametry prąd bramki itd.../, a nie na BT 136 jak wcześniej napisałem - może w tym tkwi problem?
  • Admin grupy AGD
    Arkadiusz Koczur napisał:
    Zgodnie z instrukcją podaną na elektrodzie.
    Pkt 1-9/w porządku wg instrukcji wszystkie diody sygnalizują to co powinny/ , po przejściu pkt9 zaświeca się dioda koniec i co jakiś czas /chyba 15s./ miga raz dioda gotów/zielona/.
    Wg instrukcji to chyba drzwi,ale nie jestem pewien.

Hm.. dziwne. Jaki pkt. 1-9?
    W tryb serwisowy wchodzisz: Z zero do 7 trzymając "start". Zaczyna migać led "gotowa" Nie puszczając "start", przekręcasz na "osiem". Zmienia się kombinacja led. Puszczasz "start" i z powrotem lecisz do "jeden". Czekasz na zmianę kombinacji led. Wciskasz "start" i powinny zapalić się trzy ledy naraz: start, gotowa i pracuje.
    Potem lecisz na każdym programie po kolei (wciskając za każdym razem "start") 1, 2, 3, 4 itd.. Sprawdzane są poszczególne komponenty. I nie zmienia się sygnalizacja led (wszystkie trzy sie świecą!). Dopiero po naciśnięciu start na "piętnaście" wyłączają się- wychodzisz z trybu serwisowego. Zazwyczaj taka próba powoduje odblokowanie się elektroniki (98%).
    Triak BT136, czy BT137, niekoniecznie powinien działać (nie praktykowałem tego- w zapasie mam orginały). Różni się prądem bramki. Ale skoro elektronik sprawdzał...

A próbowałeś również tego?:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic141824-300.htmll#1754833
  • Specjalista AGD
    triak to jeden problem, a SMDki po drugie stronie plytki jak wyglądają ??
  • Poziom 10  
    Zgodnie z twoim opisem wejścia w tryb serwisowy:
    trzymając start na 0 przekręcam pokrętło programatorana 7 zaczyna migać led "gotowa" Nie puszczając "start", przekręcam na "osiem". Zmienia się kombinacja led. Puszczam "start" i z powrotem przekręcam na1. Czekam na zmianę kombinacji led. Wciskam "start" i zapalają się trzy ledy naraz: start, gotowa i pracuje lecz po krótkiej chwili gasną dwie pierwsze i świeci się tylko led koniec.
    /czy przekręcając z 1do 8 i 8 do 1 należy robić to płynnym ruchem?; /

Dodano po 3 [minuty]:

A co do triaka to dopadłem MAC 97AB W55 - może ten będzie lepszy?

Dodano po 15 [minuty]:

Odnośnie testu 5%
    od podpunktu a) do j) w porządku wg opisupo dojściu do 1 pkt k) i pozostawieniu /...dalsza część testu będzie przebiegać automatycznie/ po krótkiej chwili zaświeca się dioda koniec co 15s. raz mruga dioda gotowa. ??????????????????

Dodano po 4 [godziny] 2 [minuty]:

Po przelutowaniu BT137 na MAC 97AB objawy te same !!!!!
  • Poziom 2  
    Witam, dołączę się do tego tematu.
    Zdarzyła mi się podobna sytuacja - spalony triak, pralka nie wypuszcza wody. Wymieniłem zawór, triak na BT136 oraz dwa rezystory SMD obok niego (trochę po harcersku ale trzyma ;) ), ścieżek spalonych nie znalazłem.
    Po wymianie pralka za pierwszym razem zakomunikowała "przepełnienie wodą", po teście 5% problem z sygnalizacją zniknął, ale niestety problem wylewania wody występuje nadal. Próbowałem wszystkie testy (5%, serwisowy w dziale download oraz ten powyżej), wszystkie się kończą z powodzeniem, z tym że ten ostatni niecałkiem - pralka nie wyświetla błędu, ale nabiera wody w nieskończoność (nie wiem, możliwe że tak ma być)..
    Tak czy inaczej, pralka nadal nie odpompowuje wody.
    Zauważyłem że pralka dosyć dziwnie steruje tym zaworem. po załączeniu pralki w programie 9 (odpompowanie wody) programator od razu podaje napięcie na triak i zamyka zawór, dopiero po wyłączeniu, po ODCZEKANIU kilku minut zawór powoli zaczyna się otwierać...
    Czy istnieje tam jakiś obwód RC czy coś takiego który mógłby dziwnie sterować czasowym otwieraniem/zamykaniem triaka ?
    mam nadzieję że się jasno wyraziłem ;)
    liczę na szybką odpowiedź, ja tu brudny siedzę ;))

pozdrawiam, Andrzej
  • Poziom 2  
    w innych tematach pisano że ten triak zadziałał, tym się kierowałem.
    Zatem jakiś odpowiednik?
    Niestety sam nie znam się na tym zbytnio, a w mojej okolicy elektronicy (i sprzedawcy) nie zajrzą do katalogu tylko od razu mówią że nie ma.
    jeszcze spróbuję wymienić ten kondensator, choć wyglądał na nie spalony..

Dodano po 4 [godziny] 19 [minuty]:

rozebrałem pralkę, mierzę po kolei napięcia, może na cos wpadnę..
    jak narazie mierzę napięcie bramki triaka (nie chcę rozlutowywać aby zmierzyć prąd) - po przełączeniu na program 9 (odpompowanie) pojawia się napięcie 1V, pralka zaczyna wypompować (o dziwo), napięcie powoli wzrasta, po przekroczeniu 1.30V zawór się przełączył..
    czy to przypadek ?

Poza tym, jeśli ten triak ma inny prąd bramki, to czy można go poprawić zmieniając wartości rezystorów ?
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    chester000 napisał:
    (....)

Poza tym, jeśli ten triak ma inny prąd bramki, to czy można go poprawić zmieniając wartości rezystorów ?

A po co kombinować???
    Kup Z0107, można go obciążać większym prądem i na 100% działa w tej pralce i jest dostępny, w odróżnieniu od 607.
    Co nie zmienia faktu że szanse na uratowanie tej płyty są niewielkie...
  • Poziom 17  
    zapytaj w scalaku w rybniku lub w hurtowni na prostej lub w rydułtowach w sklepie elektronicznym za biedronką zapytaj o z0107 pozdrawiam sasiad. na ulicy hutniczej też jest sklep
  • Poziom 11  
    Działaniem zaworu przesterowaniea się nie przejmuj. On zmienia położenie ze zwłoką. Działa pod wpływem temperatury, w środu jest termistor, dlatego potrzebuje czasu na zmianę położenia.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    czesiu1 napisał:
    Działaniem zaworu przesterowaniea się nie przejmuj. On zmienia położenie ze zwłoką. Działa pod wpływem temperatury, w środu jest termistor, dlatego potrzebuje czasu na zmianę położenia.

Wszystko się zgadza oprócz tego
  • Poziom 2  
    Wielkie dzięki za podpowiedzi.
    Kupiłem z0107, wymieniłem - wypompowuje, jednak zawór przełącza się dopiero po kilkunastu sekundach od rozpoczęcia pompowania (przez te parę sekund działa jet).
    Jakaś porada ?
    Mi to w sumie nie przeszkadza, pytam tylko czy ktoś się z tym spotkał też, bo może można rozwiązać. Dodam że zawór przesterowania jest nowy.

Mam jeszcze jedno pytanie, odnośnie testu 5%. Służy podobno do kasowania - odwieszania procesora..
    W instrukcji jest napisane że jeśli się nie przerwie testu kiedy pokrętło jest w pozycji 1, test następuje automatycznie.
    Czy to oznacza że przy pozostawieniu na pozycji 1 system sam sprawdza działanie modułów pralki ?
    Zostawiłem go tak, jednak po jakichś 10 minutach symulacji prania zaczął napełniać się wodą i nie chciał przestać, nie reagował też na gługie naciśnięcie START.

z góry dziękuję za kolejną pomoc ;)