logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zodiak 401: nierówna praca końcówek mocy BDP 285/284 - co sprawdzić?

Remeknapr 04 Sty 2024 19:59 573 17
REKLAMA
  • #1 20891609
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Witam

    Dostałem do naprawy amplituner Zodiak 401. Uszkodzona jest jedna końcówka mocy. Opornik R425 100Ω miał przerwę. Nie było śladów spalenia/zwęglenia. Wymieniłem opornik, w miejsce bezpieczników dałem oporniki 330Ω. Po włączeniu na kolektorze BDP 285 jest napięcie 4V, a na BDP 284 14V. Wymieniłem kondensatory C 405 i C409, ale nic to nie zmieniło.Wszystkie tranzystory w końcówce sprawdziłem miernikiem na zakresie "dioda". Nie znalazłem nieprawidłowości. Co jeszcze sprawdzić?

    Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku.
  • REKLAMA
  • #3 20891991
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Jaką wg Ciebie oporność powinienem zastosować?
  • REKLAMA
  • #5 20892030
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Dać bezpiecznik, takie jakie były? Oryginalne uległy przepaleniu. Przepraszam, że o tym nie napisałem na początku. Jeśli te oporniki dam na drugim kanale to głośnik "gra". Kanał wzbudza się przy silniejszym sygnale. To ogólnie znana prawidłowość. A ten wadliwy kanał milczy, nie ma nawet szumu. Pomiary napięć nic nie wyjaśniają. Są identyczne za wyjątkiem tych na tranzystorach mocy. Czego szukać?
  • #6 20892181
    mam_pytanie
    Poziom 30  
    Posty: 1074
    Pomógł: 164
    Ocena: 258
    Cytat:
    na kolektorze BDP 285 jest napięcie 4V, a na BDP 284 14V

    Oba dodatnie, czy plus 4 i minus 14?
    Czy na R435 i R437 jest jakieś napięcie?
    T413 i T415 sprawdzałeś? Padają wraz z końcowymi.

    Zamiast tak dużych rezystorów, na czas prób, w miejsce bezpieczników daj żarówki 24 V, np. samochodowe, o mocy 5 -10 W.
  • #7 20892273
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    Zmierz napięcia B-E i K-E każdego tranzystora w stopniu końcowym i stopniu wzmacniacza napięciowego oraz mnożnika Ube
  • #8 20892473
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    mam_pytanie napisał:
    Oba dodatnie, czy plus 4 i minus 14?

    Przepraszam za gapiostwo. +4V i -14V

    mam_pytanie napisał:
    Czy na R435 i R437 jest jakieś napięcie?

    Na obu +1V w stosumku do masy.
    mam_pytanie napisał:
    T413 i T415 sprawdzałeś? Padają wraz z końcowymi.

    Na mierniku są dobre.
    mam_pytanie napisał:
    Zamiast tak dużych rezystorów, na czas prób, w miejsce bezpieczników daj żarówki 24 V, np. samochodowe, o mocy 5 -10 W.

    Skąd ja Ci teraz wytrzasnę żarówki samochodowe? :) Na tym dobrym kanale na czas prób dałem zamiast bezpieczników oporniki 68Ω i kanał gra czysto i głośno, a napięcia na kolektorach wynoszą +24V i -24V. Za kila minut przygotuję odpowiednie "bezpieczniki" dla wadliwego kanału i zobaczymy.

    Po dokładniejszym sprawdzeniu napięć odkryłem, że między kolektorem a emiterem T405 jest jakieś szczątkowe napięcie, bliskie zera, natomiast odpowiednio na dobrej końcówce ok 1,2V.[/quote]
  • REKLAMA
  • #10 20892514
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Schemat odbiornika radiowego Zodiak DSS-401 i DSS-402 z zaznaczeniami elementów Schemat obwodu wzmacniacza z zaznaczonym elementem w kółku i opisanymi wartościami.

    Założyłem dwa "bezpieczniki" 68Ω na ten wadliwy kanał i głośnik zagrał! To oznacza, że miałeś dużo racji :) Jednak nie do końca jest dobrze. Na kolektorach jest +14V i - -18V. Czyli prąd jest za duży. Radiatory nie grzeją się. Na dobrym kanale na kolektorach jest +24V i - 24V. Co dalej?
  • Pomocny post
    #11 20893091
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    Ustawić prąd spoczynkowy stopnia końcowego, kręcąc R417 i mierząc napięcie na R437 albo R435. Tylko ostrożnie, bo potencjometr do prądu spoczynkowego może pozwalać na ustalenie tak dużej wartości, że tranzystory nie wytrzymają.
    Jaki jest prąd spoczynkowy w sprawnym kanale?
  • #12 20893311
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Prądu nie mierzyłem, zrobię to jeśli trzeba. Póki co zmierzyłem napięcia na wyjściach głośnikowych. Na sprawnym wyjściu jest ok 0,2V i napięcia na kolektorach prawie pełne, czyli OK. Natomiast na tym mniej sprawnym regulacja działa, ale mogę uzyskać min. 1.2V. Oporności w obwodach elektrod T405 są różne. W tym gorszym są większe. Teraz to wykryłem. Czy to może mieć znaczenie?
  • Pomocny post
    #13 20894189
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    Pomierz napięcia w układzie zaznaczone strzałkami, zobaczymy skąd sie bierze asymetria.
    Schemat układu elektronicznego z zaznaczonymi strzałkami
  • #14 20894809
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Już biorę się do roboty.

    Przepraszam za zwłokę, ale podczas pomiarów przypadkiem zauważyłem, że mocno się grzeje T 407/BC21 i gorączkowo szukałem radiatora do niego. Czy to może jest jaka wskazówka? W dobrym kanale ten tranzystor jest prawie zimny.
  • #15 20898213
    mam_pytanie
    Poziom 30  
    Posty: 1074
    Pomógł: 164
    Ocena: 258
    Podmień wreszcie tego T405.
  • REKLAMA
  • #16 20899123
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Tak mówisz? Też o tym pomyślałem, chociaż na mierniku jest dobry. Wymieniam.

    Dodano po 7 [godziny] 57 [minuty]:

    Narobiłem się jak dziki osioł szukając uszkodzenia i wreszcie znalazłem. Wręcz nieprawdopodobne. C415/100pF ma zwarcie!
  • #18 20902824
    Remeknapr
    Poziom 33  
    Posty: 3795
    Pomógł: 138
    Ocena: 183
    Nie, z zewnątrz wygląda na nieuszkodzony. Jest przebity, na mierniku ma ok. 80 Ω. Co mnie zresztą mocno wprowadziło w błąd. To ostatni element jaki bym podejrzewał. Wcześnie miał przerwę R 421/1,8 KΩ. Też bez oznak przegrzania. T mogło spowodować, że na tym kondensatorku było pełne +25V. Sam już nie wiem.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z amplitunerem Zodiak 401, w którym uszkodzona była końcówka mocy. Po wymianie opornika R425 i zastosowaniu oporników 330Ω zamiast bezpieczników, zauważono różnice napięć na tranzystorach BDP 285 i BDP 284. Użytkownik wymienił kondensatory C405 i C409, ale problem nie ustąpił. W trakcie dyskusji zasugerowano, aby zamiast dużych oporników użyć bezpieczników lub żarówek do testów. Po dalszych pomiarach i wymianie oporników na wadliwym kanale, amplituner zaczął działać, ale nadal występowały nieprawidłowości w napięciach. Ostatecznie zidentyfikowano uszkodzenie kondensatora C415, co mogło być przyczyną problemów.
REKLAMA