logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wzmacniacz do 90W stereo: LM3886 czy AVT na tranzystorach HEXFET?

viper02 12 Kwi 2003 21:49 2520 11
REKLAMA
  • #1 185616
    viper02
    Poziom 12  
    Posty: 6
    Od pewnego czsu mam zamiar zbudować wzmacniacz do 90 watowego zestawu(stereo) i już dawno zdecydowałem sie na przedwzmcniacz cefrowy na TDA 8425(Kit AVT) ale dalej nie wim jaki wzmcniacz wybrac. LM3886 czy ten z oferty AVT na tranzystorach HEXFET. Zależy mi bardzo na jakości dzwięku ale moc terz nie może byc za niska , choć jest kryterium drugorzędnym. Jeśli ktoś pomógł by mi wybrać był bym wdzięczny.
  • REKLAMA
  • #2 185619
    lukas000
    Poziom 1  
    Posty: 1
    lepsze sa hexfet sa bardziej stabilne i nie przesterowuje sie przy duzych mocach
  • REKLAMA
  • #3 188022
    wrath
    Poziom 16  
    Posty: 208
    Pomógł: 1
    Ocena: 2
    z drrugiej trony lm3886 ma prostsze uruchomienie...........w sensie brak uruchomienia i zintegrowane zabezpieczenia przepieciowe i termiczne
  • REKLAMA
  • #4 188032
    zoltar
    Poziom 24  
    Posty: 774
    Pomógł: 12
    Ocena: 24
    Jak Ci zależy na jakości dźwięku to zrezygnuj z przedwzmacniacza cyfrowego. Niezależnie od rozwiązania jake zastosujesz w przypadku końcówki mocy nie zaniedbaj kwestii porządnego zasilacza.

    Pozdrawiam.
  • #5 188108
    Piotrek Cieśliński
    Poziom 13  
    Posty: 47
    Ocena: 2
    Ja chyba zawsze będę za TDA7294 ze 2 razy tańszy od LM3886 a zdziwisz sie jak to gra no i power też niczego sobie. Ma podobnie jak LM zabezpieszenia przeciwzwarciowe i termiczne.
  • #6 188115
    Piotrek Cieśliński
    Poziom 13  
    Posty: 47
    Ocena: 2
    Aha jeszcze odnośnie przedwzmacniacza to polecam kit AVt 244 to procesor dźwięku na LM1036 sterowany napięciem stałym ze zwyczajnych poytencjometrów liniowych, regulacja balans bas sopran głośność, filtr kontur. Zniekształcenia to coś około 0.06%dla 0dB i 0.03 dla -20dB. Mam taki właśnie zestaw w domu (2x TDA7294 i LM1036) i jestem bardzo zadowolony, a jakość dźwięku też jest u mnie na czołowym miejscu. http://www.national.com/ds/LM/LM1036.pdf
  • #7 188292
    CKsrv
    Poziom 32  
    Posty: 2378
    Pomógł: 8
    Ocena: 87
    LM391 THD=0,01% 100W/4R
    LM12 THD=0,01% 150W/4R
    TDA7294 100W/4R - latwe wykonanie.
    A co do przedwzmacniacza cyfrowego to nie jest dla mnie 0,06% Co? Az tak zle na poczatku samym? To ja wole na isostatach przełącznik a pre na 2 tranzystorach.
    :)
  • #8 188588
    ALTON
    Poziom 38  
    Posty: 4153
    Pomógł: 304
    Ocena: 145
    A tak apropo jak już ktoś wspomniał o LM12C bodajrze.Czy ktoś na nim coś zrobił :?:
  • #9 217220
    myst
    Poziom 12  
    Posty: 55
    Ocena: 3
    POLECAM:
    Końcówka na LM to swietny pomysl - przedwzmacniacze sterowane napieciem - niebardzo - wszystkie i 1036N i TDA8425 szumią jak cholera - wiem bo wszystkie je przerobilem.
    Jeśli nie potrzebujesz regulacji barwy to polecam potencjometr ALPS i wieksze wzmocnienie ba końcówce, jeśli natomiast chcesz cyfrowy przedwzmacniacz to polecam TDA7318 - sprzedawany z zaprogramowanym mikroprocesorkiem w kicie Nowy Elektronik 135-K (ok 100zl- ale warto - układ z pilotem i wyswietlaczem)
  • #10 217957
    CKsrv
    Poziom 32  
    Posty: 2378
    Pomógł: 8
    Ocena: 87
    LM 3875 i LM 3886
    Nie wiem jak to hcodzi ale kiedys w prasie byly dobre recenzje (pewnie za kase) :)
    Pojawilo sie jeszcze LM4652 (170W) ale to klasa D.
  • REKLAMA
  • #11 218039
    smakismaki
    Poziom 16  
    Posty: 200
    Ocena: 6
    ze schematem wzmacniacza high-end nie powinno być problemów, a jeśli naprawdę zależy Ci na jakości to jako przedwzmacniacz zastosuj selektor wejść + potencjometr charakt. B najlepiej koło 10kOhm ( małe szumy), dodatkowe funkcje typu loudness lub barwa dźwięku przy dobrej reszcie tylko psują brzmienie. NAJLEPSZY PRZEDWZMACNIACZ TO BRAK PRZEDWZMACNIACZA :) I koniecznie zrezygnuj z układów scalonych w końcówkach mocy!! (chyba że do stabilizacji lub D.C. serva)
  • #12 218175
    CKsrv
    Poziom 32  
    Posty: 2378
    Pomógł: 8
    Ocena: 87
    Ja tez preferuje wzmacniacze na elem dyskretnych TYLKO ! ale budowa takiego wymaga pewnego doswiadczenia i nie kazdy bywalec tego forum podola takiemu przedsiewzieciu.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru wzmacniacza mocy do zestawu stereo o mocy około 90 W, porównując układy LM3886 oraz wzmacniacz AVT na tranzystorach HEXFET. Wzmacniacze na tranzystorach HEXFET są oceniane jako bardziej stabilne i mniej podatne na przesterowanie przy dużych mocach, natomiast LM3886 cechuje się prostszym uruchomieniem oraz wbudowanymi zabezpieczeniami przeciwzwarciowymi i termicznymi. Wskazano, że jakość dźwięku zależy również od zastosowanego przedwzmacniacza i zasilacza – zaleca się unikanie przedwzmacniaczy cyfrowych typu TDA8425 ze względu na szumy, a zamiast nich stosowanie analogowych rozwiązań, np. procesora dźwięku LM1036 lub potencjometru ALPS. Alternatywnie polecany jest wzmacniacz TDA7294, który oferuje dobrą jakość dźwięku, zabezpieczenia i niższą cenę. W dyskusji pojawiły się także sugestie dotyczące wzmacniaczy na elementach dyskretnych dla entuzjastów, choć wymagają one większego doświadczenia. Podkreślono, że najlepszy przedwzmacniacz to brak przedwzmacniacza lub prosty selektor wejść z potencjometrem o charakterystyce B, unikając dodatkowych funkcji pogarszających brzmienie.
REKLAMA