logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Czujnik wykrywający zapłon mieszanki paliwa w cylindrze silnika - jak zrobić?

12 Lip 2024 13:20 1599 70
Najlepsze odpowiedzi

Jak bezdotykowo i możliwie uniwersalnie wykryć, czy w cylindrze silnika spalinowego za każdym razem następuje zapłon mieszanki, bez ingerencji w sam silnik?

Nie ma prostego, naprawdę bezdotykowego i uniwersalnego czujnika, który wiarygodnie wykryje pojedyncze wypadanie zapłonu w dowolnym silniku; praktyczne metody zwykle wymagają choćby pośredniego sprzężenia z silnikiem albo z jego osprzętem [#21152310][#21153529][#21154334] Jeśli możesz tylko tymczasowo „przyłożyć” czujnik, najrozsądniejsza jest analiza drgań: mikrofon kontaktowy lub czujnik spalania stukowego z piezoelektrykiem, dociskany sprężystym klipsem, bo daje czystszy sygnał niż zwykły mikrofon [#21152310][#21154334] Druga klasyczna droga to wykrywanie wypadania zapłonu z różnic prędkości wału / koła fonicznego albo z danych ECU/OBD; ECU właśnie tak to zwykle robi [#21153529][#21154331] Wzmiankowano też pomiar prądu jonizacji świecy zapłonowej, ale to już wymaga ingerencji w układ zapłonowy [#21152452] Jako rozwiązania „na zewnątrz” padły też tylko metody pośrednie, np. EGT na wydechu albo sonda lambda, lecz one nie są czujnikiem bezpośrednio na cylinder i zwykle wymagają zmian w układzie wydechowym [#21152550][#21152456]
REKLAMA
  • #1 21151966
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #2 21151977
    a_jablon
    Poziom 35  
    Posty: 3009
    Pomógł: 338
    Ocena: 836
    Kolego, przede wszystkim: co to za silnik? W czym montowany? Z czego wynika potrzeba wykonania w/w czujnika? Czy jest jakaś usterka, którą próbujesz w ten sposób zdiagnozować? (pytam, bo może są inne sposoby i niepotrzebnie ograniczasz się do tego właśnie rozwiązania)
  • #3 21151980
    kindlar
    Poziom 42  
    Posty: 7853
    Pomógł: 915
    Ocena: 1613
    To stosowany już pomysł pomiaru prędkości obrotowej wału silnika podczas obrotu nie jest dobry? Jest zapłon to jest wzrost prędkości. Jest wypadanie zapłonu to prędkość obrotowa wału spada.
  • #4 21151987
    a_jablon
    Poziom 35  
    Posty: 3009
    Pomógł: 338
    Ocena: 836
    Przypuszczam, że tu jeszcze dodatkowo chodzi o identyfikację cylindra z wypadającym zapłonem... dajmy jednak uzupełnić info autorowi tematu.
  • #5 21151990
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #6 21151993
    kindlar
    Poziom 42  
    Posty: 7853
    Pomógł: 915
    Ocena: 1613
    Układ do sprawdzania to musi wiedzieć kiedy ten zapłon powinien nastąpić i brać pod uwagę wyprzedzenie zapłonu i inne a nie sygnalizować coś na ślepo.
  • REKLAMA
  • #7 21152001
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #8 21152015
    a_jablon
    Poziom 35  
    Posty: 3009
    Pomógł: 338
    Ocena: 836
    Obrotomierz nie wykryje, ale połączenie "mikrofonu" z czujnikiem halla już tak ;)
  • #9 21152032
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #10 21152042
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #11 21152048
    kkknc
    Poziom 43  
    Posty: 23660
    Pomógł: 1910
    Ocena: 6663
    Uniwersalny do wszystkiego to jest papier toaletowy. Tu się nie da. Za to bez żadnego ale oprogramowanie zaszyte w ECU to wykrywa.
  • #12 21152056
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #13 21152059
    kkknc
    Poziom 43  
    Posty: 23660
    Pomógł: 1910
    Ocena: 6663
    @emarcus knock sensor służy do wykrywania spalania stukowego. A nie do wykrywania spalania. I to nie jest mikrofon. Mierzy dość charakterystyczne drgania.
  • REKLAMA
  • #14 21152063
    a_jablon
    Poziom 35  
    Posty: 3009
    Pomógł: 338
    Ocena: 836
    Zatem warto poczytać: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1436273.html

    Może warto zrobić coś z gotowych i dostępnych na rynku czujników? Działający detektor odpowiedni do celu, do jakiego chcesz go użyć, powinien ułatwić projekt. Zgłębienie tematu knock sensorów wydaje mi się być podstawą w Twoim temacie.
  • #15 21152072
    ALIBABA I
    Poziom 33  
    Posty: 2594
    Pomógł: 220
    Ocena: 533
    emarcus napisał:
    Wygląda że ty sam powinieneś go przeczytać przed wysłaniem.
    Dokładnie, bo... a może powycinam i kwinti,
    grzegorz77xxx napisał:
    . Teoretycznie mogło by to chyba zdać egzamin gdyby w pobliżu nie pracował drugi taki silnik i
    No i .
  • #16 21152077
    MadPan
    Poziom 17  
    Posty: 188
    Pomógł: 9
    Ocena: 27
    kkknc napisał:
    @emarcus knock sensor służy do wykrywania spalania stykowego. A nie do wykrywania spalania. I to nie jest mikrofon. Mierzy dość charakterystyczne drgania.


    Do wykrywania spalania stukowego i stąd nazwa, ale również do wykrywania wypadających zapłonów.
  • #17 21152087
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #18 21152138
    kkknc
    Poziom 43  
    Posty: 23660
    Pomógł: 1910
    Ocena: 6663
    MadPan napisał:
    , ale również do wykrywania wypadających zapłonów.

    Ta... To w jaki sposób.
    Bo od wykrywania braku zapłonu to jest ECU. Dobrze sobie radzi samym CPS.

    Dodano po 2 [minuty]:

    emarcus napisał:

    Ty Pan, chyba dzisiaj po niedobrej stronie łóżka wstałeś!
    Przebudź sie!, przemyj oczy, zjedz śniadanie, odwiedź 'outhouse', nie spiesząc się tam zbytnio, przemyśl, co napiszesz, a potem przed wysyłką przeczytaj...

    e marcus

    To może opiszesz jak czujnik piezo wyczulony na odpowiednią częstotliwość zadział w razie braku zapłonu.
    Bo mi się jakoś tylko literówka zdarzyła. Litery obok jak piszesz z telefonu. A u ciebie co się zdarzyło że cały text ......
  • #19 21152167
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #20 21152169
    MadPan
    Poziom 17  
    Posty: 188
    Pomógł: 9
    Ocena: 27
    kkknc napisał:
    MadPan napisał:
    , ale również do wykrywania wypadających zapłonów.

    Ta... To w jaki sposób.
    Bo od wykrywania braku zapłonu to jest ECU. Dobrze sobie radzi samym CPS.


    W ten sposób, to można dojść do wniosku, że do wykrywania wszystkiego jest wyłącznie ECU.
    Nie zacietrzewiaj się jakbyś pozjadał wszystkie rozumy.
    Czujnik spalania stukowego generuje impulsy (jak one wygladają, to nie jest istotne) o różnej amplitudzie, ale przy każdym zapłonie. Jeśli nie ma impulsu, to znaczy, że nie było zapłonu.
    Gdyby ten czujnik wykrywał tylko i wyłacznie spalanie stukowe, to trudniej byłoby regulować kąt zapłonu.

    Dodano po 2 [minuty]:

    grzegorz77xxx napisał:
    Odbiornik radiowy wykryje zmianę siły sygnału? przebicia świecy?

    Wystąpienie iskry nie jest gwarantem zapłonu.
  • #21 21152176
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #22 21152229
    kkknc
    Poziom 43  
    Posty: 23660
    Pomógł: 1910
    Ocena: 6663
    MadPan napisał:


    W ten sposób, to można dojść do wniosku, że do wykrywania wszystkiego jest wyłącznie ECU.


    Bo tak jest. To programowanie w nim zaszyte udostępnia taką czy inną funkcjonalność.

    MadPan napisał:

    Nie zacietrzewiaj się jakbyś pozjadał wszystkie rozumy.


    Na razie to widzę to u ciebie.

    MadPan napisał:

    Czujnik spalania stukowego generuje impulsy (jak one wygladają, to nie jest istotne) o różnej amplitudzie, ale przy każdym zapłonie. Jeśli nie ma impulsu, to znaczy, że nie było zapłonu.



    To go odłącz większość ECU nawet błędu nie wygeneruje. Brak zapłonu wykrywane jest przez brak przyspieszenia wału korbowego.

    MadPan napisał:

    Gdyby ten czujnik wykrywał tylko i wyłacznie spalanie stukowe, to trudniej byłoby regulować kąt zapłonu.


    Jakoś sobie radzą i bez niego. A jak jest to po prostu wykrywa spalanie stykowe przyspiesz zapłon.

    A teraz z zasady działania. Ten czujnik ma być przykręcony w określonym miejscu silnika. Lub miejscach. Bo dis jest już więcej niż jeden. A do tego że ściśle określoną siłą. Inaczej nie działa prawidłowo.
    To teraz jak to się ma do wymogów autora że do dowolnego silnika przyłoży coś i mu to coś wykryje. Bez bez przykręcania bez nałożenia faz pracy z czujników.
    A wystarczy tylko zrozumieć jak ECU korzysta CPS. I wykorzystać ten sygnał. A nawet całe zaszyte tam oprogramowanie.
  • Pomocny post
    #23 21152310
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22648
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6076
    Jak wyżej napisano mikrofon ma pewne wady, lepszy jest mikrofon kontaktowy który może dotykać silnika i wykrywać drgania tej konkretnej jednostki. Amatorskie mikrofony kontaktowe robi się z głośników piezo. Czujnik spalania stukowego to akcelerometr piezoelektryczny czyli prawie to samo co mikrofon kontaktowy. Taki czujnik nie musi być mocowany na stałe można go docisnąć jakimś sprężystym klipsem w dowolnym miejscu które na to pozwala.
  • #24 21152329
    kkknc
    Poziom 43  
    Posty: 23660
    Pomógł: 1910
    Ocena: 6663
    Tak jak pisałem da się z CPS a i sygnał W z alternatora. To bez nałożenia fazy sygnału da się też z cewki da się z wtryskiwaczy.
  • #25 21152363
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22648
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6076
    Obojętnie jaki to będzie czujnik będzie wymagał obróbki sygnału, można sobie zrobić próby, nagrać sygnał takiego czy innego czujnika, dowolnym sprzętem z wejściem audio (tylko z dzielnikiem żeby nie spalić), a później pobawić się na komputerze w cyfrową obróbkę sygnałów.


    Z CPS to interesujące, widać wylicza chwilowe zmiany prędkości kątowej ciekawe jak duże są to zmiany.

    Mikrofon czy mikrofon kontaktowy zbierze mnóstwo nakładających się różnych dźwięków, trzeba by obejrzeć spektrogram żeby coś wyłowić.

    Istnieją stetoskopy dla mechaników, odgłosy silnika to nie tylko zapłon, różne usterki można tak wykryć.
  • #26 21152373
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #27 21152398
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22648
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6076
    grzegorz77xxx napisał:
    No i w tym jest problem, że nie chciałbym niczego montować do silnika, tylko zbliżyć takie urządzenie do silnika.

    Nie napisałem montować na stałe.
    Albo coś robisz, albo się boisz. Jeśli jesteś fachowcem, to nikt nie będzie miał pretensji, że podłączasz się do instalacji, albo tymczasowo zakładasz jakieś czujniki. Po prostu robisz swoją robotę. Możesz uzyskać sygnał z OBD
    https://www.nyvip.org/PublicSite/OBDII/misfire-detection-monitor.html

    grzegorz77xxx napisał:
    Mikrofon chyba mógłby rozpoznać natężenie dźwięku, czy ten głośniejszy/cichszy dźwięk pochodzi od tego silnika do którego przyłożyłem to urządzenie, czy innego.
    Ale masz na myśli dźwięk z silnika, czy z rury wydechowej? to te będą w innym czasie, mogą mieć też różne zależności czasowe z powodu różnej długości rur. Podejdź z uruchomionym dyktafonem na telefonie, do dowolnego samochodu, albo do kilku różnych, albo nawet w różnych miejscach, (komora silnika, rura wydechowa) nagraj dźwięk obejrzyj przebiegi na PC np a Audacity, to nic trudnego, nie musisz teoretyzować, kupować sprzętu, idź i coś zrób.

    Może poczytaj jakie są fachowe rozwiązania:
    https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/KONES/2001/JOK2001%20NO%201-2/R39.pdf
    Jak piszą poniżej, brak zapłonu wcale nie jest oczywisty, do wykrycia, bo nie zawsze jest to całkowity brak. Przyczyną mogą być nieszczelności. Gdyby to było takie banalne, profesjonaliści nie zawracali by sobie głowy, tyloma metodami wykrywania.
    https://www.vehicleservicepros.com/service-re...article/21276194/misfire-detection-strategies
  • #28 21152408
    Janusz_kk
    Poziom 39  
    Posty: 5804
    Pomógł: 221
    Ocena: 1455
    grzegorz77xxx napisał:
    Gdyby udało mi się wykryć zmianę mocy sygnału radiowego np. w silniku 4 cylindrowym, inna moc sygnału co czwarty zapłon, to byłbym zadowolony.

    W takim silniku to wypadanie zapłonów wykryjesz na ucho i oko, silnik na biegu jałowym pracuje idzie cicho i miarowo jak jest wszystko ok, a jak wypadają zapłony to silnikiem szarpie, i to widać i słychać.
    Wiem bo z czymś takim walczyłem, kable zapłonowe się dość szybko wypalały i właśnie taki potem był tego objaw.
  • #29 21152429
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    #30 21152452
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje sposobu na stworzenie czujnika, który wykrywałby zapłon mieszanki paliwa w cylindrze silnika spalinowego bez konieczności ingerencji w silnik. Proponowane rozwiązania obejmują wykorzystanie mikrofonu do analizy dźwięku zapłonu oraz czujników piezoelektrycznych, takich jak czujniki spalania stukowego. W dyskusji podkreślono, że istnieją już na rynku urządzenia do wykrywania wypadania zapłonów, a także że analiza sygnałów z ECU może być skuteczna. Użytkownik wyraża chęć stworzenia uniwersalnego urządzenia, które mogłoby być używane do różnych typów silników, jednak napotyka na trudności związane z dokładnością i niezawodnością pomiarów bezdotykowych. Wskazano również na potrzebę analizy akustycznej oraz wykorzystania sztucznej inteligencji do diagnozowania usterek silnika.
REKLAMA