Witam, zakupiłem kompresor Pomet A50 z silnikiem 7,5 kW i od razu zauważyłem, że silnik startuje na raz. Po szybkich oględzinach okazało się, że automatyka działa prawidłowo, tylko że po załączeniu stycznika od gwiazdy silnik nie rusza, a startuje dopiero po przełączeniu w trójkąt. Doszedłem, że w styczniku od gwiazdy nie ma zworki, tzn. stycznik po załączeniu nie zwierał końców uzwojeń. Po założeniu zworki silnik zaczął działać w gwieździe, ale nie daje rady wejść na obroty, tak jakby miał bardzo ciężko.
Po zdjęciu pasków sprawdziłem, czy nie ma oporów na łożyskach. Silnik kręci się bardzo lekko. Uruchomiłem go i bez sprężarki rozkręca się w gwieździe bardzo szybko do obrotów nominalnych, bo po przełączeniu w trójkąt nie widać nawet różnicy.
Założyłem paski, wykręciłem zawory odprężające, a nawet odkręciłem rurę łączącą cylinder ze zbiornikiem, tak żeby sprężarka nie stawiała oporu i ręcznie kręci się lekko, nawet w momencie kompresji nie czuć różnicy, ale nie ma żadnej poprawy. Silnik w gwieździe dalej nie daje rady wejść na obroty. Czy to znaczy, że silnik jest uszkodzony?
AI: Czy możesz podać szczegóły dotyczące zasilania elektrycznego, takie jak napięcie i faza, które są używane do zasilania silnika?
Silnik 3-fazowy o mocy 7,5 kW, napięcie 400 V.
AI: Czy były przeprowadzane jakieś ostatnie zmiany lub konserwacje na kompresorze lub silniku przed wystąpieniem problemu?
Nie wiem, kompresor kupiłem używany.
Po zdjęciu pasków sprawdziłem, czy nie ma oporów na łożyskach. Silnik kręci się bardzo lekko. Uruchomiłem go i bez sprężarki rozkręca się w gwieździe bardzo szybko do obrotów nominalnych, bo po przełączeniu w trójkąt nie widać nawet różnicy.
Założyłem paski, wykręciłem zawory odprężające, a nawet odkręciłem rurę łączącą cylinder ze zbiornikiem, tak żeby sprężarka nie stawiała oporu i ręcznie kręci się lekko, nawet w momencie kompresji nie czuć różnicy, ale nie ma żadnej poprawy. Silnik w gwieździe dalej nie daje rady wejść na obroty. Czy to znaczy, że silnik jest uszkodzony?
AI: Czy możesz podać szczegóły dotyczące zasilania elektrycznego, takie jak napięcie i faza, które są używane do zasilania silnika?
Silnik 3-fazowy o mocy 7,5 kW, napięcie 400 V.
AI: Czy były przeprowadzane jakieś ostatnie zmiany lub konserwacje na kompresorze lub silniku przed wystąpieniem problemu?
Nie wiem, kompresor kupiłem używany.