logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Krups EA89 Evidence – montaż uszczelki baristy i mocowanie elementu do kotła

majster911 30 Maj 2025 10:17 1209 20
  • #1 21564559
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    Witam wszystkich. Nurtują mnie dwie rzeczy odkąd zacząłem się bawić w konserwację ekspresu do kawy Krups EA89 Evidence.

    1. Od której strony założyć uszczelkę baristy? Od góry, czy od dołu przed sprężyną i plastikowym dociskiem?
    2. Czy ten element powinien być w jakiś sposób scalony z kotłem (lutowany, sklejony itp.), czy ma przylegać dociśnięty uszczelką?

    Wnętrze ekspresu do kawy Krups, zbliżenie na metalowy element z przewodami, zaznaczony czerwoną linią.
    AI: O jaki dokładnie element chodzi przy mocowaniu do kotła? Czy możesz dokładniej opisać ten element (np. jego kształt, położenie, funkcję)?
    Element jest zaznaczony na zdjęciu.
    AI: Czy korzystasz z oryginalnych części i masz dostęp do instrukcji serwisowej lub schematu technicznego ekspresu?
    Korzystam z oryginalnych części zamiennych.
  • #2 21564597
    mipix
    Poziom 38  
    Posty: 4067
    Pomógł: 495
    Ocena: 1475
    1. Uszczelka montowana jest od góry.
    2. Na zdjęciu jest OK, to jest bezpiecznik termiczny.
  • #3 21564635
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    Dokładnie rozchodzi się o to, czy piny mają być na stałe przymocowane do kotła. Znalazłem filmik, gdzie pokazane jest, jak je przylutować. Zastanawia mnie, czy bez lutu też będzie działać poprawnie.
  • #4 21564862
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    majster911 napisał:
    czy piny mają być na stałe przymocowane do kotła

    Jakie piny?
    Bezpieczniki termiczne zaznaczone na foto mają być jedynie dociśnięte wyprofilowaną blaszką, która jest przykręcona do kotła.
    Nic nie lutujemy, bezpieczniki termiczne są zaciskane do przewodów.
  • #5 21564909
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    To jest jakiś czujnik pod tą gumową, czarną osłonką. Przy rozbieraniu ekspresu odpadł, ponieważ luty puściły. Jeżeli nie będą przylegały do kotła, to jakie mogą być konsekwencje?
    Widok wnętrza ekspresu do kawy z zaznaczonym czujnikiem pod gumową, czarną osłoną przylegającą do metalowego kotła.
  • #6 21564918
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    To jest czujnik temperatury, termistor SMD 120k.
    Obetnij złączki i przylutuj bezpośrednio przewody.
    Uważaj, żeby nie przegrzać i nie uszkodzić termistora- to ten malutki kwadracik pomiędzy ścierzkami.
    Konsekwencje będą takie, że ekspres nie będzie działać jeśli czujnik nie łaczy.

    Dodano po 54 [minuty]:


    Dwa metalowe styki i mały termistor SMD umieszczony pomiędzy nimi, zaznaczony czerwonym okręgiem.
  • #7 21567025
    nioop

    Specjalista AGD
    Posty: 3359
    Pomógł: 503
    Ocena: 3330
    A dodatkowo dodam, że zwarcie któregoś z przewodów czujnika Ntc do masy spowoduje uszkodzenie modułu. Więc warto to robić z pewną dokładnością.
    Konto firmowe:
    Kawa i Naprawa - Serwis AGD
    Powstańców Śląskich 63, Warszawa, 01-355 | Strona WWW: https://www.kawainaprawa.eu
  • #8 21567263
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    Lutowanie nie powiodło się. Będę próbował z klejem elektroprzewodzącym.
  • #9 21567302
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Potrzebna lutownica o większej mocy i odpowiednia cyna. Klej może powodować problemy.
    Jak pisałem wyżej, odetnij końcówki złączek i przylutuj bezpośrednio przewody do ocynowanych złącz po złączkach.
  • #10 21567437
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    Zaryzykuję jeszcze z tym klejem. Jak nie zadziała, to zrobię tak, jak zalecasz. W ostateczności kupię nowy kocioł.
  • #11 21567532
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Ciekawe podejście. Lutowanie 10 minut roboty, nowy termistor 100k+22k jakieś 3-5zł. Nowy kocioł 400zł.
  • #12 21567935
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    Powiedz szczerze, że jestem zielony w tych oznaczeniach i dokładnej zasadzie działania tego urządzenia. Kompletny, sprawny kocioł używany kupię za około 100 zł.
  • #13 21568212
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    majster911 napisał:
    Powiedz szczerze, że jestem zielony w tych oznaczeniach i dokładnej zasadzie działania tego urządzenia. Kompletny, sprawny kocioł używany kupię za około 100 zł.

    W którym to wcześniej czy później lutowane złączki też odpadną.
  • #14 21568255
    mipix
    Poziom 38  
    Posty: 4067
    Pomógł: 495
    Ocena: 1475
    Skoro nie chcesz/nie potrafisz sam lutować, to możesz zanieść komuś kto potrafi.
  • #15 21571220
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    Zrobiłem tak, jak radziłeś. Ekspres po podłączeniu do sieci cały czas robi AUTOMATYCZNĄ KONSERWACJĘ. Nie wyskakują żadne błędy, ale kawy nie robi.
  • #16 21571244
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Sprawdziłeś oporność termistora na końcach przewodów we wtyczce do płyty? Jeśli tak to jaki wynik pomiaru, jeśli nie to zmierz.
    Przyczyn "AUTOMATYCZNA KONSERWACJA" może być wiele, trzeba kolejno eliminować, wadliwy czujnik przepływu też daje takie objawy.
    Wejdź w tryb serwisowy i sprawdź kody błędów. Jak to zrobić jest opisane w innych tematach, użyj przycisku szukaj; szukana fraza "KRUPS EA89 menu serwisowe"
  • #17 21571316
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    Nie sprawdzałem. Mam zamiast kupić miernik, bo takowego nie posiadam. Prawdopodobnie czujnik został nie do końca poprawnie zlutowany i to jest przyczyną. Przed konserwacją nie pojawiał się żaden komunikat...
  • #18 21579056
    majster911
    Poziom 2  
    Posty: 10
    Jeden problem rozwiązany. Pojawił się kolejny...

    Kawa zrobiona, fusów bardzo mało i pojawia się komunikat: OPRÓŻNIJ 2 POJEMNIKI. Reset ekspresu nie pomaga. Co może być przyczyną?
  • #19 21579081
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Czujnik obecności pojemnika na fusy nie łączy
  • #20 21729365
    kris8888
    Poziom 41  
    Posty: 6961
    Pomógł: 532
    Ocena: 1895
    Pozwolę sobie podczepić się do tematu z drobnym pytaniem dotyczącym takiego samego ekspresu. Też zająłem się jego naprawą, powymieniałem uszczelki, ale mam dylemat z jednym elementem. Chodzi mi o taką sprężynkę mocowaną z boku górnego tłoka, w okolicy kanału którym leci zmielona kawa. Czy jej drugi koniec ma być luźny i nieprzyczepiony do niczego? Do czego ta sprężynka służy? Zgarnia resztki zmielonej kawy?
    Nie zrobiłem sobie zdjęcia tego elementu w trakcie demontażu i dlatego mam kłopot. Z filmów na YT wynika że chyba faktycznie drugi koniec tej sprężyny wisi w powietrzu.
    Prośba o potwierdzenie.
  • #21 21729919
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    To jest zgarniacz kawy, drugi koniec sprężynki do tego służy, nie jest podczepiony do niczego, ślizga się po rynience spustowej zmielonej kawy.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji dotyczącej ekspresu do kawy Krups EA89 Evidence poruszono kwestie montażu uszczelki baristy oraz mocowania elementu do kotła. Uszczelka baristy powinna być montowana od góry, przed sprężyną i plastikowym dociskiem. Element zaznaczony na zdjęciu to bezpiecznik termiczny, który nie wymaga lutowania, lecz jest dociśnięty wyprofilowaną blaszką przykręconą do kotła. Natomiast czujnik temperatury (termistor SMD 120k) pod czarną gumową osłonką wymaga lutowania przewodów bezpośrednio do ocynowanych złączek po odcięciu końcówek, aby zapewnić prawidłowy kontakt z kotłem. Nieprawidłowe lutowanie lub brak przylegania czujnika może skutkować brakiem działania ekspresu lub ciągłym trybem automatycznej konserwacji. Zwarcie przewodów czujnika NTC do masy może uszkodzić moduł sterujący. Próby użycia kleju elektroprzewodzącego są ryzykowne i mogą powodować problemy. W przypadku braku umiejętności lutowania zaleca się skorzystanie z pomocy serwisu. Po naprawie pojawił się problem z komunikatem „OPRÓŻNIJ 2 POJEMNIKI”, co wskazuje na uszkodzony czujnik obecności pojemnika na fusy. Dodatkowo poruszono pytanie o sprężynkę mocowaną przy górnym tłoku, której drugi koniec pozostaje luźny i służy prawdopodobnie do zgarniania resztek zmielonej kawy.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA