logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Vectra C Kombi 1.9 150KM – auto ściąga w prawo mimo nowego zawieszenia i geometrii

PATRYKMAN1999 20 Cze 2025 20:34 642 14
REKLAMA
  • #1 21584983
    PATRYKMAN1999
    Poziom 17  
    Posty: 903
    Ocena: 40
    Auto samo zaczyna zjeżdżać w prawo po 2,3s jazdy prosto. Puszczam kiere i auto zaczyna lecieć w prawo po kilku sekundach. Zawieszenie bez luzów. Nowe amory tyl/przod, nowe sprężyny, nowe łożyska mc, nowe wahacze przednie/tylne, nowe opony, zrobione opory toczenia, zmienione koła lewe na prawe, geometria robiona 4 razy w różnych zakładach. W auto włożone kilka tysięcy, chce po prostu żeby auto jechało prosto jak już wydałem tyle kasy to chce nadal drążyć temat. Jakieś pomysły? VECTRA C KOMBI 1.9 150km

    Vectra C Kombi 1.9 150KM – auto ściąga w prawo mimo nowego zawieszenia i geometrii
    Vectra C Kombi 1.9 150KM – auto ściąga w prawo mimo nowego zawieszenia i geometrii
  • REKLAMA
  • #2 21585104
    slavik78
    Poziom 23  
    Posty: 454
    Pomógł: 65
    Ocena: 100
    PATRYKMAN1999 napisał:
    Auto samo zaczyna zjeżdżać w prawo po 2,3s jazdy prosto.


    Niezależnie od prędkości?

    Niezależnie od rodzaju nawierzchni?

    Czy przy skręcaniu słychać stuki jakby strzelanie sprężyny?

    Czy prześwit między kołem a błotnikiem na przedniej osi dla obu kół taki sam, na tylnej osi też?

    PATRYKMAN1999 napisał:
    Puszczam kiere i auto zaczyna lecieć w prawo po kilku sekundach.


    Ciśnienie w oponach prawidłowe?

    W jakim stanie tarcze hamulcowe i klocki, czy równomiernie zużyte?

    Jeśli nierównomiernie (nadmiernie) zużyte tarcze na jednym z kół to może blokuje się zacisk.

    W jakim stanie czujniki prędkości i pierścienie na kołach?
    Czy samochód ma system ESP?
    Czy w chwili ściągania w prawo czuć drgania/stuki w okolicy hamulca/pedału gazu?

    Możliwe, że ABS koryguje siłę hamowania przez wadliwy/uszkodzony czujnik prędkości na kole, nieprawidłowe odczyty zostają uznane za poślizg i dochodzi do przyhamowania jednego z kół a w efekcie zmianę toru jazdy. Może podpięcie kompa podczas jazdy coś zasugeruje.
  • #3 21585107
    PATRYKMAN1999
    Poziom 17  
    Posty: 903
    Ocena: 40
    slavik78 napisał:
    PATRYKMAN1999 napisał:
    Auto samo zaczyna zjeżdżać w prawo po 2,3s jazdy prosto.


    Niezależnie od prędkości?

    Niezależnie od rodzaju nawierzchni?

    Czy przy skręcaniu słychać stuki jakby strzelanie sprężyny?

    Czy prześwit między kołem a błotnikiem na przedniej osi dla obu kół taki sam, na tylnej osi też?

    PATRYKMAN1999 napisał:
    Puszczam kiere i auto zaczyna lecieć w prawo po kilku sekundach.


    Ciśnienie w oponach prawidłowe?

    W jakim stanie tarcze hamulcowe i klocki, czy równomiernie zużyte?

    Jeśli nierównomiernie (nadmiernie) zużyte tarcze na jednym z kół to może blokuje się zacisk.

    W jakim stanie czujniki prędkości i pierścienie na kołach?
    Czy samochód ma system ESP?
    Czy w chwili ściągania w prawo czuć drgania/stuki w okolicy hamulca/pedału gazu?

    Możliwe, że ABS koryguje siłę hamowania przez wadliwy/uszkodzony czujnik prędkości na kole, nieprawidłowe odczyty zostają uznane za poślizg i dochodzi do przyhamowania jednego z kół a w efekcie zmianę toru jazdy. Może podpięcie kompa podczas jazdy coś zasugeruje.


    Wszystko co Pan napisał jest prawidłowe, i było sprawdzane oprócz tych czujników.. na innym forum ktoś podpowiedział że jak było sprzęgło wymieniane to były ruszane sanki... I że możliwe że tam cos moze byc.. I że potrzeba fachowca żeby to wyregulował oczywiście w Rzeszowie takich brak..
  • REKLAMA
  • #4 21585121
    slavik78
    Poziom 23  
    Posty: 454
    Pomógł: 65
    Ocena: 100
    >>21585107
    PATRYKMAN1999 napisał:
    ruszane sanki.


    W treści postu nie było pisane o wymianie sprzęgła ale jeśli tak było i źle ustawili to możliwe.
  • #5 21585123
    PATRYKMAN1999
    Poziom 17  
    Posty: 903
    Ocena: 40
    slavik78 napisał:
    >>21585107
    PATRYKMAN1999 napisał:
    ruszane sanki.


    W treści postu nie było pisane o wymianie sprzęgła ale jeśli tak było i źle ustawili to możliwe.


    Poprzedni właściciel wymienial sprzęgło, pytanie czy da sie źle zamontować sanki przod. Może gosc co to robił udało mu sie.. to wystarczy 4 śruby poluzować i sprawdzić czy są na swoich miejscach?
  • REKLAMA
  • #6 21585126
    slavik78
    Poziom 23  
    Posty: 454
    Pomógł: 65
    Ocena: 100
    >>21585123

    Zasadniczo ustawia się poprzez odniesienie do fabrycznych punktów kontrolnych co bez dokumentacji ciężko samemu zrobić zwłaszcza, gdy w sankach znajdują się otwory z możliwością regulacji położenia.

    Tak samemu to można zerknąć czy nie ma jakichś otarć świadczących o przesunięciu i jeśli ma się suwmiarkę to można "zmierzyć" symetryczność położenia po obu stronach.
  • #7 21585130
    Mateusz_konstruktor
    Poziom 37  
    Posty: 4232
    Pomógł: 269
    Ocena: 1105
    Proponuję sprawdzić, czy to nie jest wadliwe działanie hamulca prawego koła.
    Trzeba poobserwować i popróbować różnego typu hamowań.
    Zacisk hamulcowy może nie do końca prawidłowo funkcjonować, przy prawidłowym samym hamowaniu.
    Chodzi o brak pełnego zluzowywania klocków.
  • REKLAMA
  • #8 21585131
    PATRYKMAN1999
    Poziom 17  
    Posty: 903
    Ocena: 40
    slavik78 napisał:
    >>21585123

    Zasadniczo ustawia się poprzez odniesienie do fabrycznych punktów kontrolnych co bez dokumentacji ciężko samemu zrobić zwłaszcza, gdy w sankach znajdują się otwory z możliwością regulacji położenia.

    Tak samemu to można zerknąć czy nie ma jakichś otarć świadczących o przesunięciu i jeśli ma się suwmiarkę to można "zmierzyć" symetryczność położenia po obu stronach.


    No to klops jak trzeba miec jakąś dokumentację jak w boeing 787 a to tylko vectra... nikt nie będzie sie tego chciał podjąć a jeśli już to koszt przekroczy wartosc samochodu.. mogę tylko dodac że poprzedni mechanik spartolil i krzywo założył kierownicę o jeden ząbek więc jak wymienial sprzęgło musiał krzywo założyć sanki to już jest prawie pewne...

    Dodano po 1 [minuty]:

    Mateusz_konstruktor napisał:
    Proponuję sprawdzić, czy to nie jest wadliwe działanie hamulca prawego koła.
    Trzeba poobserwować i popróbować różnego typu hamowań.
    Zacisk hamulcowy może nie do końca prawidłowo funkcjonować, przy prawidłowym samym hamowaniu.
    Chodzi o brak pełnego zluzowywania klocków.


    To raczej nie to bo opory toczenia były sprawdzane , bez hamowania sciaga auto w prawo... więc chyba bardziej celował bym jednak w te sanki..
  • #9 21585137
    slavik78
    Poziom 23  
    Posty: 454
    Pomógł: 65
    Ocena: 100
    PATRYKMAN1999 napisał:
    mechanik spartolil i krzywo założył kierownicę o jeden ząbek


    Ciekawe jakie wskazania są z czujnika położenia kierownicy który może mieć wpływ na system ESP.
  • #10 21585138
    PATRYKMAN1999
    Poziom 17  
    Posty: 903
    Ocena: 40
    slavik78 napisał:
    >>21585123

    Zasadniczo ustawia się poprzez odniesienie do fabrycznych punktów kontrolnych co bez dokumentacji ciężko samemu zrobić zwłaszcza, gdy w sankach znajdują się otwory z możliwością regulacji położenia.

    Tak samemu to można zerknąć czy nie ma jakichś otarć świadczących o przesunięciu i jeśli ma się suwmiarkę to można "zmierzyć" symetryczność położenia po obu stronach.


    Jutro jadę na geometrie bo powiedział gościu żeby jeszcze raz przyjechać..bo dzisiaj była ustawiana. Mogę podpowiedzieć że to prawdopodobnie sanki przód...

    Dodano po 1 [minuty]:

    slavik78 napisał:
    >>21585131

    Ciekawe jakie wskazania są z czujnika położenia kierownicy który może mieć wpływ na system ESP.

    Pan na geometri zasugerował żebym podłączył komputer i go wyzerował... ale przy próbie wyzerowania wyskoczył komunikat ze trzeba wpisać pin samochodu.. ktorego nie posiadam
    Vectra C Kombi 1.9 150KM – auto ściąga w prawo mimo nowego zawieszenia i geometrii
  • #11 21585140
    Mateusz_konstruktor
    Poziom 37  
    Posty: 4232
    Pomógł: 269
    Ocena: 1105
    Chodzi o to, że takie ściąganie to klasyczny przykład problemów z zaciskami hamulcowymi.
    To potrafi pojawiać się w dość przypadkowych okolicznościach, wraz z momentami zupełnie prawidłowego działania.
    Musisz pojeździć i pohamować w różnych wariantach, wraz z obserwacją pod kątem występowania tejże usterki.
  • #12 21585146
    slavik78
    Poziom 23  
    Posty: 454
    Pomógł: 65
    Ocena: 100
    >>21585140

    Gdyby zacisk był przyczyną - co sugerowałem w pierwszym swoim poście - to jedno z kół (felga) i sam zacisk byłby wyraźnie gorętszy niż pozostałe przy dotknięciu po przejechaniu jakiegoś dystansu. Można sprawdzić bo akurat tu diagnoza jest prosta do zrobienia.
  • #13 21585147
    PATRYKMAN1999
    Poziom 17  
    Posty: 903
    Ocena: 40
    slavik78 napisał:
    >>21585140

    Gdyby zacisk był przyczyną - co sugerowałem w pierwszym swoim poście - to jedno z kół (felga) i sam zacisk byłby wyraźnie gorętszy niż pozostałe przy dotknięciu po przejechaniu jakiegoś dystansu. Można sprawdzić bo akurat tu diagnoza jest prosta do zrobienia.


    Sprawdzałem obie temp jednakowe.
  • #14 21585158
    slavik78
    Poziom 23  
    Posty: 454
    Pomógł: 65
    Ocena: 100
    Trochę karkołomne i siłowe:
    Można sprawdzić jeszcze po ustawieniu kół na wprost czy po zwykłym przepchaniu samochodu (zgaszony i na luzie) na dystansie powiedzmy 10-20m, czy zmienia się tor jazdy aby wykluczyć ukł. wspomagania. Oczywiście na płaskiej i równej nawierzchni i nie na drodze publicznej i najlepiej nie w pojedynkę.

    Do weryfikacji jeszcze podczas jazdy czy zaczyna ściągać w chwili przyspieszania czy hamowania bo wtedy będzie bliżej do brzegu, że chodzi o ukł. hamulcowy lub geometrię zawieszenia.
  • #15 21733228
    PATRYKMAN1999
    Poziom 17  
    Posty: 903
    Ocena: 40
    Po wymianie zawieszenia, sprezyn przod na GM amortyzatorów przod na Mayer, amortyzatorów tył na blistein... wahaczy przod I tył.. I po objezdzeniu wszystkich zakładów do ustawiania geometri w okolicy i wydaniu na to jakies 1500 zl na samo ustawienie... auto jedzie PRAWIE bez ściągania w prawo, idzie sie przyzwyczaić... prawdopodobnie duzo pomogła wymiana amortyzatorów przod.. z tego co widziałem to były oryginalne a przebieg to juz 350 tyś.. gdyby ktoś miał ten sam problem co ja zapraszam na priv , temat zamykam

Podsumowanie tematu

✨ Vectra C Kombi 1.9 150KM ściąga w prawo po kilku sekundach jazdy na wprost mimo nowego zawieszenia, amortyzatorów przód i tył, sprężyn, łożysk, wahaczy oraz wielokrotnie wykonywanej geometrii kół. Problem występuje niezależnie od prędkości i nawierzchni, bez luzów w zawieszeniu i z prawidłowym ciśnieniem w oponach. Sprawdzono opory toczenia, temperaturę zacisków hamulcowych, tarcze i klocki, które są równomiernie zużyte, co wyklucza blokowanie hamulca. Podejrzenia padły na niewłaściwe ustawienie sanek przedniego zawieszenia, które mogły zostać źle zamontowane podczas wymiany sprzęgła przez poprzedniego właściciela. Regulacja sanek wymaga dokumentacji fabrycznej i fachowej wiedzy, co utrudnia samodzielną naprawę. Próby diagnostyki komputerowej systemu ESP i czujników prędkości kół napotkały na problem z brakiem PIN-u do resetu. Ostatecznie po wymianie amortyzatorów przednich na markowe i ponownym ustawieniu geometrii problem ściągania zmniejszył się do poziomu akceptowalnego.
REKLAMA