logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jakie kolumny 4Ω do gramofonu Unitra WG-1100 fs 2x20W, budżet do 1500 zł, 20 m²?

mimolioris 18 Lip 2025 09:19 486 19
REKLAMA
  • #1 21610075
    mimolioris
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam wszystkich,
    Mam gramofon Unitra WG-1100 FS (z wbudowanym wzmacniaczem) i chciałabym kupić do niego głośniki, jednak nie ukrywam, że zupełnie się na tym nie znam. Z tyłu gramofonu są podane parametry 2×20 W, opór 4 Ω.
    Wejścia do gramofonu, z tego co się zorientowałam, to DIN2 (kropka kreska) – widziałam takie końcówki do kupienia na internecie i wiem, że będę musiała przerobić kable od głośników, aby je podłączyć do gramofonu.
    Czy ktoś z użytkowników jest w stanie mi polecić jakiś zestaw kolumn/głośników? Domyślam się, że pewnie ceny kształtują się w szerokich widełkach, jednak nie ukrywam, że nie chciałabym na nie wydawać za dużo pieniędzy – fajnie, jakby komplet kosztował do 1500 zł, jednak jeśli w tym budżecie nie ma nic sensownego, to rozważę każdą propozycję.
    Jakie kolumny 4Ω do gramofonu Unitra WG-1100 fs 2x20W, budżet do 1500 zł, 20 m²?
    AI: Czy mogłabyś napisać, w jakim pomieszczeniu będą grały te kolumny (np. ile metrów kwadratowych ma pokój)?
    20 m²
    AI: Jakiej muzyki najczęściej słuchasz albo czy masz jakieś preferencje co do brzmienia lub wyglądu kolumn?
    Muzyka bardzo różnorodna, rock Coma, numetal, elektroniczna Faithless, Xxanaxx, Above and Beyond – wszystko ;)
    Najbardziej podobają mi się białe matowe kolumny, jednak rozważę każdą opcję.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21610111
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    Nie wiem, czy z elektronicznymi gatunkami będziesz się dobrze czuła z czarną płytą w tych czasach.
    To jednak ograniczone pasmo - porównując do tego jak dziś jest słuchana muzyka 100% elektronicznie.
  • Pomocny post
    #3 21610196
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Pasmo przenoszenia zależne od wkładki oraz igły, standardowo 20-20 000Hz.
    Można wstawić wkładkę Audio Technica AT-VM95E - dostępne igły ze szlifem eliptycznym.
    Pasmo przenoszenia wzmacniacza 20 HZ do 50 000Hz.
    Reszta zależy od jakości płyty.
    Szukaj kolumn w zakresie pasma 20-20 000Hz lub zbliżonego, ucho ludzkie odbiera do 20kHz max.
    Tu masz instrukcję obsługi.
    Załączniki:
    • Daniel-WG1100fs-instrukcja-obslugi.pdf (3.15 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #4 21610610
    mimolioris
    Poziom 2  
    Posty: 3
    O rany, dziękuję za te informacje... Im więcej czytam, tym zdaje mi się, że mniej wiem. Zupełnie nie pomyślałam o tym, żeby zwrócić uwagę na częstotliwości... Wkładka jest tam cały czas ta sama, oryginalna, może niedługo ją wymienię, ale najpierw chciałam takiej posłuchać, żeby potem poczuć różnicę.
    Gramofon już mam, bo znalazłam go w piwnicy, ale to może faktycznie nie będę się zaopatrywać w zbyt dużą ilość płyt z muzyką elektroniczną.
  • Pomocny post
    #5 21610763
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    To jest klasyk, dźwięk całkowicie przetwarzany analogowo, tak jak przetwarza ucho ludzkie.
    Dużo większa dynamika odsłuchu niż cyfrowe przetwarzanie.
    A i oko cieszy wyglądem.

    Jakie kolumny 4Ω do gramofonu Unitra WG-1100 fs 2x20W, budżet do 1500 zł, 20 m²?

    W niektórych egzemplarzach końcówka mocy zbudowana na tranzystorach TESLA.

    Jakie kolumny 4Ω do gramofonu Unitra WG-1100 fs 2x20W, budżet do 1500 zł, 20 m²?

    Dodano po 3 [minuty]:

    Możesz też kupić kolumny o mocy 30 lub 40Wat, tylko impedancja ma być 4 Omy.
  • REKLAMA
  • #6 21610782
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    techlock napisał:
    Dużo większa dynamika odsłuchu niż cyfrowe przetwarzanie.


    Bajki opowiadasz. Jak 99% bajek o wyższości analoga.
    Inżynier dzwięku MUSIAŁ się mocno spocić, aby basom zredukować dynamikę, bo by igła wyskakiwała z rowka itd
    Z dołu sygnał analogowy jest zakłócany szumami i zakłóceniami, co go czyni nie do (dobrego) wykorzystania, czyli (jak ktoś rozumie co to jest dynamika) to tę dynamikę mocno ogranicza

    Dodano po 1 [minuty]:

    techlock napisał:
    W niektórych egzemplarzach



    Właściwie wszystko z PRL-u było mocno losowe, co zaopatrzeniu udało się zdobyć w danych tygodniu, w tym również totalny Ersatz
  • #7 21610787
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    Cóż kolego, subiektywne odczucie. Ja cenię sobie analog, a jak kolega woli cyfrę to też OK.
    Audiofile używają wzmacniaczy lampowych za grube tysiące PLN, poczytać dlaczego.
    Ucho ludzkie odbiera sygnał analogowy.
    Te wszystkie przetwarzane cyfrowo mają stratę oraz zniekształcenia spowodowane przetwarzaniem sygnału, zmianą na cyfrowy a potem ponownie na analogowy.
    Próbkowanie, itd.
    A tu chodzi oto, żeby dźwięk był wiernie odtwarzany, a nie o wodotryski typu virtual itp.
    Posłuchać czarnych płyt z wytwórni USA, tam wiedzieli jak nadać basom brzmienie.
  • #8 21610826
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    techlock napisał:
    Audiofile używają


    Ha ha ha...
    Nawet złoconych złącz w torze cyfrowym – i rzekomo słyszą poprawę. I złoconych bolców 230 V.

    Super argumentacji używasz.
  • REKLAMA
  • #9 21610876
    dzidek1968
    Poziom 28  
    Posty: 1039
    Pomógł: 96
    Ocena: 398
    JacekCz napisał:
    techlock napisał:
    Audiofile używają


    Ha ha ha ...
    Nawet złoconych złącz w torze cyfrowym - i rzekomo słyszą poprawę. I złoconych bolców 230V.

    Super argumentacji używasz.


    A nie przyszło Ci do głowy że u niektórych (u mnie też) brzmienie winyla po prostu budzi ciepłe uczucia? I wspomnienia? Możesz to nazywać jak chcesz, ale nie musisz naśmiewać się z miłośników analoga. Akurat tak się składa, że też mam Daniela (bez wzmacniacza), którego kupiłem 40 lat temu jako używany. I nadal gra (choć rzadko go używam), przerobiłem kiedyś tylko sterowanie z płyt 250/33 na 300/45, żeby odtwarzał maxisingle (były kiedyś takie).

    Dodano po 4 [minuty]:

    techlock napisał:
    Cóż kolego, subiektywne odczucie. Ja cenię sobie analog, a jak kolega woli cyfrę to też OK.


    Dokładnie :-). Choć generalnie słucham CD, to czasem najdzie mnie ochota posłuchać starej płyty. Te trzaski coś w sobie mają ;-). A płyty mam raczej stare, a nawet bardzo stare. Nowych winyli nie kupuję.
    Mam też radio, starego lampowego Blaupunkta, którego lubię słuchać. Jego brzmienie jest... inne :-). Nie wiem czy to przez lampy, czy głośniki robiono wtedy inne?
  • #10 21611412
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    dzidek1968 napisał:
    brzmienie winyla po prostu budzi ciepłe uczucia? I wspomnienia? ... Te trzaski coś w sobie mają


    Nie mam nic przeciwko subiektywnemu lubieniu analoga przez tego czy innego człowieka. Sam mam karton czarnych płyt.

    MAM DUŻO przeciwko roztaczaniu "analogowych" kłamstw (często z własnej mizernej obiektywnej wiedzy, po kolosalnym akcie samo-manipulacji), kreowaniu atmosfery sekciarskiej itd
  • #11 21611472
    dzidek1968
    Poziom 28  
    Posty: 1039
    Pomógł: 96
    Ocena: 398
    JacekCz napisał:

    MAM DUŻO przeciwko roztaczaniu "analogowych" kłamstw (często z własnej mizernej obiektywnej wiedzy, po kolosalnym akcie samo-manipulacji), kreowaniu atmosfery sekciarskiej itd


    A z tym akurat się zgadzam. Kiedyś sporo naczytałem się bzdetów o szczerozłotych końcówkach, kabelkach z "miedzi elektrolitycznej" itd. Cuda owe miały wprowadzać "soczyste basy", okrutnie zwiększać dynamikę, powodować drżenie kolan słuchacza itp. efekty ;-)
  • #12 21611500
    techlock
    Poziom 33  
    Posty: 1865
    Pomógł: 203
    Ocena: 494
    >>21611412
    Nikt tu nie roztacza takich treści, parametry techniczne są wyznacznikiem faktycznym.
    To kolega @JacekCz ironizuje i pisze o wyimaginowanych inżynierach, podskakujących igłach, złotych połączeniach, które nie mają żadnego wpływu na jakość dźwięku wprowadzając niepotrzebny szum w temacie.
    Nawiasem pisząc domniemuję, że nawet nie zna procesu wytłaczania i produkcji płyt, które dzisiaj są na dużo niższym poziomie niż lata temu.
    Każdy człowiek ma zróżnicowany słuch, z wiekiem pasmo słyszalnych dźwięków się zmniejsza niezależnie od źródła sygnału.
    Jak słyszysz dźwięki o cz. = 16kHz to jeszcze nie jest źle, a jak nie słyszysz, to już nigdy nie usłyszysz tej częstotliwości.

    Skupcie się koledzy na kolumnach, bo jeszcze żaden z was nie doradził w temacie.
  • REKLAMA
  • #13 21611510
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26254
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7779
    mimolioris napisał:
    Czy ktoś z użytkowników jest w stanie mi polecić jakiś zestaw kolumn/głośników?

    W zasadzie dowolne kulumny/głośniki które nie mają mniejszej impedancji niż 4 Ω i podane wyżej pasmo przenoszenia.
  • #14 21611918
    dzidek1968
    Poziom 28  
    Posty: 1039
    Pomógł: 96
    Ocena: 398
    ArturAVS napisał:
    mimolioris napisał:
    Czy ktoś z użytkowników jest w stanie mi polecić jakiś zestaw kolumn/głośników?

    W zasadzie dowolne kulumny/głośniki które nie mają mniejszej impedancji niż 4 Ω i podane wyżej pasmo przenoszenia.


    Dokładnie tak jak mówisz. Wzmacniacz w Danielu nie jest jakimś górnolotnym urządzeniem HiEnd, w zasadzie każde średniej klasy kolumny będą przyzwoicie brzmiały.
    Lata temu mój zestaw to był Daniel, W 8040 (chyba) i kolumny od Amatora, tyle że z lepszymi głośnikami. Grało (jak na ówczesne odczucia) bardzo dobrze :-)
  • Pomocny post
    #15 21611931
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5703
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    Zg25C były sprzedawane do współpracy z radioodbiornikami Kleopatra; Elizabeth; Cezar; Radmor. Jedne z najbardziej udanych głośników z tamtych lat o bardzo przyjemnym i zrównoważonym brzmieniu. Pod logiem Unitry miały na maskownicy napis hifi :-), no i są nieduże, co jest zaletą.
  • #16 21613965
    mimolioris
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Bardzo ciekawa dyskusja się wywiązała ;)
    Wprawdzie chciałam pójść na łatwiznę i liczyłam na jakieś linki do sklepów internetowych ;), ale dam coś od siebie i sama poszukam, to i może się czegoś nauczę.

    Czy np. takie kolumny jak:
    - Klipsch New Reference Base R-50M
    Pasmo przenoszenia: 58 - 21 000 Hz (± 3 dB)
    Impedancja: 8 Ω
    - Klipsch Reference R-51M
    Pasmo przenoszenia: 62 Hz - 21 kHz (± 3 dB)
    Impedancja: 8 Ω
    - KEF Q1
    Pasmo przenoszenia (± 3 dB): 51 Hz - 20 kHz
    Impedancja: 4 Ω (min. 3,2 Ω)
    - KEF Q350
    Pasmo przenoszenia: 63 Hz - 28 kHz (± 3 dB), Impedancja nominalna: 8 Ω (min. 3,7 Ω)

    Byłyby dobre czy szukam w niewłaściwym kierunku?

    Pozdrawiam wszystkich
  • Pomocny post
    #17 21614404
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    Z dolnym pasmem 58/60Hz taka kolumna pozbawia wiele z tego, co zwolennicy muzyki elektronicznej chcą słyszeć.


    Bas będzie brzmiał jak kiszka, co nie zmienia faktu że większość o...stów czarnej płyty i tak zawoła Ooooo, bo jak wyżej moin zdaniem nie chodzi o żadną wymierną jakość, a o religię.

    Biorąc 8 Omowe do 4 Omowego wzmacniacza (a i to niewielkiej mocy) pozbawiasz sie jej efektywnie około połowy (co nie jest katastrofą, ucho słyszy inaczej)
  • Pomocny post
    #18 21614446
    bratHanki
    Poziom 39  
    Posty: 5703
    Pomógł: 451
    Ocena: 1385
    JacekCz napisał:
    Z dolnym pasmem 58/60Hz taka kolumna pozbawia wiele z tego, co zwolennicy muzyki elektronicznej chcą słyszeć.
    Bas będzie brzmiał jak kiszka

    W każdym pomieszczeniu o pow. 20m2 będą problemy z najniższymi częstotliwościami, niezależnie od ceny zakupionych kolumn. Co z tego, że głośnik odtworzy 30 Hz jak fala o tej częstotliwości i tak nie "zmnieści" się w pokoju. Poza tym nawet jeżeli testowane głośniki w sklepie zagrają pięknie to w miejscu docelowym mogą zabrzmieć fatalnie. Niewielka moc wzmacniacza również będzie miała wpływ na jakość odsłuchu więc nie ma co szaleć.
  • Pomocny post
    #19 21614609
    Zvirek
    Poziom 27  
    Posty: 1013
    Pomógł: 81
    Ocena: 335
    Do Daniela nadadzą się praktycznie każde kolumny - jego PA wytrzymuje 4ohm, więc można podłączyć zarówno kolumny 4 jak i 8 omowe (większa oporność nie uszkodzi PA, mniejsza już może). Jego konstrukcja nie jest wybitna, więc nie ma co szaleć z kolumnami.

    Na pewno nic ze stajni Klipscha, ich zestawy wybitnie grają konturowo, może zwolennikom manieczek/ekwadora to pasuje, ale na dłuższą metę taki dźwięk jest męczący.
    Wspomniany KEF Q1 jest niezłym wyborem, choć ja w ramach wspierania rodzimego sprzętu poleciłbym STX Electrino 150 lub 100 - tani rodzimy producent, ale serię Electrino zrobili naprawdę dobrze - każdy model z tej serii gra lepiej niż wskazywałaby jego cena i IMHO w kategorii budżetowej nie mają konkurencji. Grają bardzo naturalnie, płasko, bez żadnych podbarwień co w połączeniu z kluchowatym Danielem z pewnością przywoła nostalgiczne wspomnienia z czasów PRL.
    A z czasem, jak Cię wciągnie winyl, to wymienisz daniela na normalny gramofon i wzmacniacz, a kolumny zostaną.

    PS.
    JacekCz napisał:
    Nie wiem, czy z elektronicznymi gatunkami będziesz się dobrze czuła z czarną płytą w tych czasach.


    Oj mylisz się i to bardzo;)
    Akurat tak się składa, że Faithless czy Above&Beyond często słucham z winyla, na DIY lampiaku SE o zabójczej mocy 7W i kolumnach DIY i brzmi to niesamowicie - nieporównywalnie lepiej, niż te same utwory ze spotify na na tranzystorowym wzmacniaczu - czasem w ten sposób też zdarzy mi się coś włączyć.
    Jedynym problemem jest to, że winyl winylowi nie równy i trzeba wiedzieć gdzie szukać.
  • #20 21615031
    dzidek1968
    Poziom 28  
    Posty: 1039
    Pomógł: 96
    Ocena: 398
    mimolioris napisał:

    Czy np. takie kolumny jak:
    - Klipsch New Reference Base R-50M
    Pasmo przenoszenia: 58 - 21.000 (+/- 3dB)
    Impedancja: 8 Ohm
    - Klipsch Reference R-51M
    Pasmo przenoszenia: 62 Hz - 21 kHz +/- 3 dB
    Impedancja: 8 Ohm
    - KEF Q1
    Pasmo przenoszenia (±3dB): 51 Hz - 20 kHz
    Impedancja: 4 Ohm (min. 3.2 Ohm)
    - KEF Q350
    Pasmo przenoszenia: 63Hz-28kHz (± 3dB), Impedancja nominalna: 8 Ohmów (min.3.7 Ohm)

    Byłyby dobre czy szukam w niewłaściwym kierunku?



    W przypadku wyboru kolumn problem jest taki, że większość z nich na papierze ma zbliżone parametry, najczęściej przekraczające zakres percepcji słuchowej odbiorcy. Zwróć uwagę, że podane modele praktycznie niewiele się różnią, bo to nie jest tak że jak w danych jest pasmo 58-21000 Hz to 55 lub 50 Hz będzie niesłyszalne. Uważam że kolumny powinno dobierać się subiektywnie, czyli odsłuchując muzykę, najlepiej taką, którą będziemy najczęściej słuchać. Ufając zapisom producenta można kupić coś, co będzie nas tylko denerwowało... Nie masz gdzieś sklepu audio, żeby móc czegoś posłuchać?

Podsumowanie tematu

✨ Poszukując kolumn o impedancji 4 Ω do gramofonu Unitra WG-1100 FS z wbudowanym wzmacniaczem 2×20 W do pomieszczenia 20 m², należy zwrócić uwagę na zgodność impedancji oraz pasmo przenoszenia kolumn, które powinno mieścić się w zakresie około 20 Hz – 20 kHz, odpowiadającym możliwościom wkładki i wzmacniacza. Wkładka Audio Technica AT-VM95E z igłą eliptyczną jest polecana dla poprawy jakości dźwięku. Dyskusja podkreśla, że wzmacniacz w Unitra WG-1100 FS nie jest urządzeniem Hi-End, więc kolumny średniej klasy o mocy 30-40 W i impedancji 4 Ω będą odpowiednie. Wskazano, że kolumny o impedancji 8 Ω również mogą współpracować, jednak najlepiej trzymać się 4 Ω zgodnie z parametrami gramofonu. Wśród polecanych modeli z dawnych lat wymieniono głośniki Zg25C, znane z przyjemnego i zrównoważonego brzmienia, często stosowane z radioodbiornikami Unitra. W dyskusji pojawiły się także propozycje nowoczesnych kolumn takich jak Klipsch New Reference Base R-50M, Klipsch Reference R-51M, KEF Q1 oraz KEF Q350, które mają odpowiednie pasmo przenoszenia i impedancję, choć większość z nich ma nominalnie 8 Ω. Użytkownicy zwracają uwagę na subiektywne preferencje dotyczące brzmienia analogowego winyli oraz na konieczność dostosowania kabli do złączy DIN gramofonu. Podsumowując, do Unitra WG-1100 FS rekomenduje się kolumny o impedancji 4 Ω, mocy około 30-40 W, z pasmem przenoszenia 20 Hz – 20 kHz, a w budżecie do 1500 zł można znaleźć sensowne modele zarówno z rynku vintage (np. Zg25C), jak i nowoczesne zestawy Klipsch czy KEF, choć należy zwrócić uwagę na kompatybilność impedancji i ewentualną konieczność adaptacji okablowania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA