logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Sony TA-AX500 EU-popalone końcówki mocy oraz wysokie napięcie na Q305

Noname2212 22 Sie 2025 13:48 345 17
REKLAMA
  • #1 21641484
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    Witam. Wzmacniacz Sony TA-AX500 EU — pewnego dnia po uruchomieniu spalił się bezpiecznik F1 3,15 A. Po zdemontowaniu obudowy okazało się, że końcówki mocy, tj. jeden kanał Q311, Q312 oraz drugi kanał Q361, Q362, są uszkodzone. Tranzystor Q355 jest sprawny, natomiast Q305 był uszkodzony (na wszystkich nóżkach około 53 V). Dodatkowo, wizualnie, a później manualnie wylutowywałem i znalazłem jeszcze uszkodzone tranzystory Q310, Q308, Q307 oraz Q357. W mostku również była walnięta jedna dioda, więc wymieniłem wszystkie 4 na ::: P600M-DIO 5 SZT 162,36/100 SZT 23 8,12 Dioda: prostownicza; THT; 1 kV; 6 A; Ammo Pack; Ifsm: 400 A; P600; 1,5 µs::. Aktualnie wzmacniacz posiada nowe 4 diody, tamte uszkodzone tranzystory są wylutowane (końcówki mam już nowe, czekają). Uruchomiłem — nie pali bezpiecznika — jednak mam problem: po uruchomieniu napięcie na kondensatorach tych dużych C402 oraz C403 powinno być 51 V oraz −51 V, tak pisze na płycie PCB, jednak jest więcej — 56 V. Pomiary napięć na tranzystorach i punktach lutowniczych tych uszkodzonych wykazały, że na tranzystorze Q305 mam ciągle napięcie około 53 V na wszystkich punktach (pomiar rezystancji względem masy zarówno baza, jak i emiter wynoszą prawie 0 Ω). Tranzystor Q306 jest sprawny (sprawdzam miernikiem LCR-P1). Kondensatory C313 oraz C315 są również dobre — wylutowałem nawet bez rezultatu. Drugi kanał analogicznie — Q355, tam napięcia są w miarę w porządku. Może ktoś jest w stanie podpowiedzieć, co jeszcze sprawdzić, gdzie szukać, gdyż coś tutaj jeszcze musi być uszkodzone, według mojego rozumowania. Pod spodem wstawiam link do serwisówki wzmacniacza, strona 12/24 oraz screena, pomarańczowe to uszkodzone i chwilowo wymontowane elementy. Pozdrawiam
    Link: https://retronik.silicium.org/DOCUMENTS/Audiovideo/Sony/Sony-TA-AX500-Service-Manual.pdf
    Fragment schematu wzmacniacza Sony TA-AX500 z zaznaczonymi uszkodzonymi tranzystorami.
    AI: Czy pomiary napięć (np. na Q305 i kondensatorach C402/C403) wykonywałeś przy wylutowanych końcówkach mocy (Q311, Q312, Q361, Q362), czy były już zamontowane?
    Przy wylutowanych — nie były zamontowane.
    AI: Czy sprawdzałeś rezystory i inne elementy (np. diody, ścieżki PCB) w bezpośrednim otoczeniu Q305 pod kątem zwarć lub uszkodzeń? Jeśli tak, to które dokładnie i jakie były wyniki?
    Tak, nie są uszkodzone; wyniki zgodne z serwisówką, chyba że coś przeoczyłem.
  • REKLAMA
  • #2 21641619
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Co oznaczają czerwone znaki x?
  • REKLAMA
  • #3 21641632
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    >>21641619 Pomarańczowe to usunięte i uszkodzone elementy, zielone to poprawne napięcia, a na czerwono to tam, gdzie cały czas występuje to wysokie napięcie, czyli na C, B, E.
  • REKLAMA
  • #4 21641655
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Q309 jest nadal wlutowany?
  • #5 21641658
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    >>21641655 tak, Q309 znajduje się w płycie, jest przylutowany. Zmierzyłem go jeszcze raz testerem, jest sprawny, jednak zmierzyłem napięcia po wlutowaniu nóżek i na E ma 0,04 V, na C ma 55 V, a na B ma -0,3 V.
  • #6 21641668
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Ok, wylutuj ten Q309, następnie:
    1) Połacz kawałkiem drucika punkty do których były normalnie wlutowane Emiter i Kolektor tranzystora Q307. Tranzystor powinien być na razie wylutowany.
    2) Tak samo połącz punkty do których były normalnie przylutowane Emiter i Kolektor tranzystora Q308.
    3) Po tych operacjach zmierz napięcia wzgledem masy na tranzystorach Q304, Q303, Q306 oraz Q302 i wpisz je ładnie w schemat w odpowiednich miejscach.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Q307, Q308, Q309 i Q310 powinny być wylutowane. Tranzystory Q311 i Q312 mogą być wylutowane lub wlutowane, to nie jest istotne. Jeśli są wlutowane to niech tak zostanie, jeśli nie to też niech tak zostanie.
  • #7 21644391
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    Q307, Q308, Q309 i Q310 wylutowane; Q311, Q306 oraz Q312 też były wylutowane, więc tak zostawiłem. Wyniki pomiarów na zrzucie schematu:
    Schemat wzmacniacza z zaznaczonymi pomiarami napięć przy tranzystorach
  • #8 21644396
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Zmierz jeszcze raz napięcia na Q302 upewniając się że prawidłowo zidentyfikowałeś jego wyprowadzenia.
    Po tym pomiarze wylutuj Q306 i sprawdź go poza układem gdyż wygląda na to że jest niesprawny.
  • #9 21644422
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    >>21644396 Te pomiary, które wstawiłem o 19:07, to są pomiary, gdy Q306 jest wylutowany, nie było go na płycie, mam go wlutować i jeszcze raz pomierzyć?
  • #10 21644434
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Tak, on tam powinien być. Bez niego te pomiary nie mają sensu.
  • #11 21644438
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    >>21644434 Wlutuję Q306, powtórzę pomiary i wrzucę wyniki

    Dodano po 1 [godziny]:

    >>21644434 Wlutuję Q306, powtórzę pomiary i wrzucę wyniki
    >>21644434 >>21644438
    Schemat wzmacniacza z naniesionymi napięciami na tranzystorach Q302–Q306 Zmierzyłem również Q306 przed wlutowaniem:
    Tester LCR-P1 pokazujący parametry tranzystora NPN Q306 Zmierzyłem też teraz napięcie na polach od Q305 i już nie są wszystkie równe, te ~50 V, tylko kolejno: C 10,2 V, B 4,3 V oraz E -0,005 V
  • #12 21644584
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Q305 jest wlutowany?

    Czy R322 jest sprawny?
  • REKLAMA
  • #13 21644887
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    >>21644584 Q305 wylutowany, nie było go na płycie, wyciągnąłem teraz R322, powinien mieć 100 Ω, niestety na mierniku OL, czyli uszkodzony
  • #14 21645005
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Wlutuj więc Q305 i R322 i zmierz napięcia na Q305
  • #15 21645129
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    >>21645005 Stan elementów taki jak był. Wlutowałem nowy R322 100 Ω oraz sprawny Q305 i wyniki: C: 0,53 V B: -0,01 V E: -0,55 V
  • #16 21645279
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Ok, usuń połączenie punktu Kolektora i Emitera Q307, następnie zmierz napięcie na kondensatorze C314 w obydwu skrajnych położeniach potencjometru RT301.
    To napięcie zmierz przykładając ujemną sondę do minusa tego kondensatora a dodatnią do plusa kondensatora.
  • #17 21654059
    Noname2212
    Poziom 7  
    Posty: 11
    >>21645279 Usunąłem połączenie na Q307. Zmierzyłem C314 i wynosi w pierwszym skrajnym 1,96 V, a w drugim skrajnym 2,61 V.
  • #18 21654154
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16701
    Pomógł: 1570
    Ocena: 1940
    Ok, ustaw to napięcie na 1,96V, następnie wyłącz wzmacniacz i usuń połączenie Kolektor-Emiter tranzystora Q308.

    Następnie:
    1) wlutuj Q309 i Q310, tranzystory mocy nadal wylutowane

    2) połącz kawałkiem przewodu emiter Q310 z punktem w którym łączą się rezystory emiterowe tranzystorów mocy w tym kanale.

    3) zmierz napięcie pomiędzy punktami w których normalnie są wlutowane bazy tranzystorów mocy, (ujemna sonda do Bazy Q312, dodatnia do Bazy Q311) w obu skrajnych położeniach potencjometra RT 301,

    4) ustaw to napięcie najniższe i napisz tu jakie są to napięcia.

    5) zmierz napięcie względem masy w punkcie połączenia rezystorów emiterowych

    Nie pomyl tu niczego aby uniknąc uszkodzeń.

Podsumowanie tematu

✨ Wzmacniacz Sony TA-AX500 EU uległ uszkodzeniu końcówek mocy i bezpiecznika F1 3,15 A. Uszkodzone tranzystory mocy (Q311, Q312, Q361, Q362) oraz dodatkowe elementy (Q305, Q307, Q308, Q309, Q310, Q357) zostały zidentyfikowane i częściowo wymienione. W mostku prostowniczym wymieniono diody na P600M-DIO. Po wymianie elementów i uruchomieniu urządzenia bezpiecznik nie przepala się, jednak napięcia na kondensatorach C402 i C403 są wyższe niż nominalne (około 56 V zamiast 51 V). Przeprowadzono szczegółowe pomiary napięć na tranzystorach i elementach układu, w tym na Q305, Q306, Q307, Q308, Q309, Q310 oraz rezystorze R322, który okazał się uszkodzony i został wymieniony. Zalecane było wylutowanie i połączenie punktów emitera i kolektora niektórych tranzystorów w celu pomiarów oraz stopniowe wlutowywanie i testowanie elementów. Pomiar napięcia na kondensatorze C314 przy różnych pozycjach potencjometru RT301 wykazał wartości od 1,96 V do 2,61 V. Dalsze instrukcje dotyczyły ustawienia napięcia na 1,96 V, usunięcia połączenia kolektor-emiter tranzystora Q308, wlutowania tranzystorów Q309 i Q310 oraz pomiarów napięć na bazach tranzystorów mocy i punktach połączeń rezystorów emiterowych. Dyskusja koncentrowała się na diagnostyce i naprawie uszkodzeń końcówek mocy oraz stabilizacji napięć zasilających w układzie wzmacniacza Sony TA-AX500 EU.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA