Witam!
Znajomy podrzucił mi taki malutki piecyk do gitary, bo coś mu marnie grało. Jest to model EVB-10 Bass Amp. Szukałem w Internecie, ale nie znalazłem żadnego schematu, więc spróbowałem odczytać go z płytki drukowanej. Trochę było z tym kłopotu, bo na PCB nie ma ścieżek, a są pola oddzielone cienkimi przerwami, ale w końcu coś tam odczytałem. No i zaskoczył mnie taki dość nietypowy schemat, którego nie bardzo mogę rozszyfrować.
Pierwsza niespodzianka to potencjometr Volume wstawiony tak na początku toru sygnałowego. Raczej nie spotkałem się dotąd z takim rozwiązaniem, ale być może to nie ma dużego znaczenia. Potem jest układ barwy na trzech potencjometrach i taki układ na trzech tranzystorach, którego zadania nie bardzo kumam. Podejrzewam, że ma to za zadanie ograniczyć wysterowanie końcówki na TDA2030, ale co ja tam wiem
Może ktoś ma większe pojęcie o takich układach i do czego się to stosuje. Zawsze nie zaszkodzi zapytać.
Załączam odszyfrowany schemat - mam nadzieję, że poprawny. A co do tego, że kiepsko grał, to po prostu on ma realnie tylko ok. 6 W RMS mocy wyjściowej i wzmacniacz przesterowywał, a bas to musi mieć więcej mocy, bo inaczej go nie słychać.
Znajomy podrzucił mi taki malutki piecyk do gitary, bo coś mu marnie grało. Jest to model EVB-10 Bass Amp. Szukałem w Internecie, ale nie znalazłem żadnego schematu, więc spróbowałem odczytać go z płytki drukowanej. Trochę było z tym kłopotu, bo na PCB nie ma ścieżek, a są pola oddzielone cienkimi przerwami, ale w końcu coś tam odczytałem. No i zaskoczył mnie taki dość nietypowy schemat, którego nie bardzo mogę rozszyfrować.
Pierwsza niespodzianka to potencjometr Volume wstawiony tak na początku toru sygnałowego. Raczej nie spotkałem się dotąd z takim rozwiązaniem, ale być może to nie ma dużego znaczenia. Potem jest układ barwy na trzech potencjometrach i taki układ na trzech tranzystorach, którego zadania nie bardzo kumam. Podejrzewam, że ma to za zadanie ograniczyć wysterowanie końcówki na TDA2030, ale co ja tam wiem
Załączam odszyfrowany schemat - mam nadzieję, że poprawny. A co do tego, że kiepsko grał, to po prostu on ma realnie tylko ok. 6 W RMS mocy wyjściowej i wzmacniacz przesterowywał, a bas to musi mieć więcej mocy, bo inaczej go nie słychać.