Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór różnicówki

21 Gru 2005 15:38 14045 15
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  Nie ma matematycznych zależności. Zabezpieczenia dobiera się w zależności od warunków i co ma zabezpieczać. Najlepiej wziąść książkę i tam są podane warunki środowiskowe i wielkość zabezpieczenia. Jak znajdę to podam jeśli to potrzebne tzn. wielkość zabezpieczenia i z jakiej książki podane.
 • Poziom 22  
  dobiera się w zależności od wartości prądu różnicowego-do ochrony pporaż. zwykle 30 mA
  od wielkosci prądu obciążenia ale najlepiej (dac na wyrost) np 63A
  dobór w zaleznosci od selektywnosci zabezpieczeń (RCD-selektywne)
  dobór w zależnosci od charakteru zasilania-3 fazowe, 1-fazowe
 • Poziom 17  
  Generalnie zasada jest taka, iż wyłącznik różnicowo-prądowy (potocznie różnicówka) dobierany jest na wartość prądu różnicoweko. Jeżeli wyłącznik jest montowany w budynku mieszkalnym (domek jednorodzinny, mieszkanie, itp.) jego wartość nie może być większa niż 0.03A (30mA). Dla instalacji przemysłowych może wynsić więcej, np. 0.3A (300mA).
  Wyłącznik różnicowo-prądowy nie jest zabezpiczeniem nadprądowo-przeciążeniowym, a więc wartość prądu podana w oznaczeniu - np. 40/0.03 odnosi się do wytrzymałości prądowej styków głównych wyłącznika. Jak napisano wcześniej bezpieczniej jest przyjąć ją o jeden rząd większą niż spodziewany prąd ciągły w instalacji. Wszystkie te dane można odczytać z charakterystyki wyłącznika, która powinna być do niego załączona.
  Pnadto musisz też wiedzieć jaki jest system zasilania w zabezpieczanej instalacji, gdyż stosowanie "różnicówki" ma sens tylko w instalacji rozdzielonym przewodem PE i N.
 • Poziom 11  
  Istnieją jeszcze 100 i 200 mA zabezpieczenia różnicowo-prądowe.
 • Poziom 17  
  janusz7273 napisał:
  Istnieją jeszcze 100 i 200 mA zabezpieczenia różnicowo-prądowe.


  Dlatego napisałem : "Dla instalacji przemysłowych może wynsić więcej, np. 0.3A (300mA). "
  Dla wiadomości Kolegi isnieją również wyłączniki o mniejszych wartościach prądu różnicowego. Ponadto przy doborze wyłącznika należy uwzględnić rodzaj prądu, jaki będzie płynął przez wyłącznik - sinusoidalnie przemienny, sinusoidalny "połówkowy" czy wyprostowany. Pomijam już zagadnienia związane z selektywnością zadziałania wyłączników w łączonych szeregowo obwodach, itp.
 • Poziom 22  
  To co pisze Kapas wszystko się zgadza, dodam tylko że różnicówki wszystkie powyżej 30mA to są zabezpieczenia instalacji przed pożarem a nie do ratowania życia bo prąd rzędu 100mA jest to prąd śmiertelny dla człowieka. Różnicówka jest zabezpieczeniem tylko upływności a nie jest zabezpieczeniem od zwarć czy przeciążeń wtedy zachowuje się tylko jako zwykły wyłącznik więc nie można stosować jej bez zabezpieczeń od zwarć, czyli należy stosować jednocześnie bezpieczniki, choć w jednym przypadku zadziała, jeśli zwarcie będzie do przewodu PE bądź fazy lub zera ale dalej to traktuje jako jednocześnie płynność instalacji mimo że jest zwarcie.
 • Poziom 14  
  No są też różnicówki z wyłącznikami nadprądowymi. Można je poznać po tym, że mają obok prądu max napisaną charakterystykę np: 25A 0,03A - to różnicówka o prądzie max 25A natomiast: C25A 0,03A - to różnicówka z wbudowanym wyłącznikiem nadprądowym, który wyłączy ją po przekroczeniu 25A (z charakterystyką C).

  Pozdrawiam, Robs.
 • Poziom 17  
  To szczegół, ale tak gwoli sprecyzowania terminologi, nie ma różnicówek z wyłącznikiem nadprądowym, tylko wyłączniki nadprądowe z członem różnicowo-prądowym.
  Co do prądu 30mA, to tak jak napisałem wcześniej do zabezpieczeń przeciwporażeniowych można stosować różnicówki o maksymalnym prądzie upływu 30mA.
  Jeśli chodzi o wyższe, to ma kolega całkowitą słuszność.
  Pozdrawiam.:D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  standard na mieszkanie to 30mA /40A. wystarcza w zupelnosci. 30mA to granica bezpieczna dla czlowieka, ale na dobrze izolowanej podlodze..
 • Poziom 13  
  Prawo OHMA sie klania
  napiecie bezpieczne 50 V
  rezystancja przylocza ziemi masy Ω

  U
  I=R
  ogulnie maxymalne napiecie przecieku nie moze pszekroczyc <50 V

  a w lokalach mokrych 24
  :D
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  ja tylko podalem na jakiej podstawie ustalono te 30 mA
  gdysz teoretyczny opor czlowieka i prad 30 mA daje
  wlasnie napiecie bezpieczne <50v
  powinienes to wiedziec gdysz jest to pytaniem na uprawnienia SEPU
  mozesz tesz poczytac w ksiazkach :D
 • Poziom 14  
  Przy zakładaniu różnicowi musimy pamietać o tym żę powinna ona zacząć działac już przy prądzie równym 0,5ΔI czyli w przypadku różnicówki o 30 mA jej prąd zadziałania zaczyna sie już od 15mA oczywiście jedna przy takiej wartości zadziała inna jeszcze nie, a co za tym idzie jeżeli mamy w domu stare odbiorniki posiadające duży prąd upływowy salbo podokręcane styki to może nam powodować zadziałanie zabezpieczenie i wyłaczanie obwodów.