logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Deck Philips FC330 – zanikanie dźwięku po podłączeniu głowicy, tranzystor T126?

lordwader 19 Paź 2025 10:30 603 38
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego po podłączeniu głowicy kasującej w Philipsie FC330 zanika dźwięk przy odtwarzaniu i czy winny jest tranzystor T126 oraz jaki dać zamiennik?

Tak — w tym wątku problem ostatecznie rozwiązała wymiana T126 na BC337-25 [#21728745][#21728747] Wcześniej padła sugestia, że ten tranzystor warto sprawdzić testem diody, a jako zamiennik można dać dowolny NPN o podobnych parametrach, bo T126 „robi tylko za przekaźnik” [#21726441] Po wymianie magnetofon zaczął działać prawidłowo [#21728745]
REKLAMA
  • #1 21724580
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    Deck Philips FC330, mam dziwny objaw usterki, przy wpinaniu kostki z przewodem od głowicy kasującej w płytę główną zanika dźwięk przy odtwarzaniu kasety. Podejrzewam uszkodzenie (przebicie) tranzystora T126.
    Dołączam także serwisówkę i zdjęcie płyty (widać wypiętą kostkę z gniazda LK z kablem od głowicy). Nie jestem pewien czy to jest powodem usterki, więc gdyby ktoś potwierdził, albo podpowiedział czy to rzeczywiście ten tranzystor byłoby fajnie. Jednocześnie mam prośbę o wskazanie jakiegoś może mocniejszego zamiennika.

    pozdr.
    K.


    Zaznaczony schemat z tranzystorem T126 BC337-25 w torze audio magnetofonu Philips
    Załączniki:
    • Deck Philips FC330 – zanikanie dźwięku po podłączeniu głowicy, tranzystor T126? d12.jpg (4.66 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Deck Philips FC330 – zanikanie dźwięku po podłączeniu głowicy, tranzystor T126? 3.jpg (4.35 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • 70fc330.pdf (10.82 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 21724684
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Jeżeli ten tranzystor miałby zwarcie C-E to stale byłoby uruchomione kasowanie i pewnie włączony prąd podkładu w głowicy odczytującej.
    Jeżeli tylko przerywa odczyt a nie kasuje wcześniejszego zpisu to nie on.
    Czy on ma zwarcie to łatwo sprawdzić multimetrem.
  • #3 21724785
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    Faktycznie sprawdziłem tranzystor i jest sprawny, gdzie szukać problemu?
  • REKLAMA
  • #4 21724792
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Ale przerywa odczyt ale nie kasuje taśmy?
  • #5 21724809
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    Nie, nie kasuje taśmy, tylko przerywa odczyt. Na wskaźnikach VU pokazuje się sygnał ok. +3 dB, ale głośniki nie szumią, tylko się wyciszają.
    Próbowałem nagrać kawałek taśmy i nowe nagranie nie kasuje wcześniejszego zapisu, tylko dokłada dodatkowy dźwięk.
  • #6 21724823
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    To już cieplej.
    Pokaż cały SM lub tylko schemat.
  • REKLAMA
  • #7 21724843
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    >>21724823 W pierwszym poście wrzuciłem jako załącznik PDF.
  • #8 21724874
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Podczas odtwarzania zmierz napięcie na emiterze tego T126.
  • #9 21724896
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    jozgo napisał:
    Podczas odtwarzania zmierz napięcie na emiterze tego T126

    10,88 V bez podłączonego wtyku od głowicy, z podłączonym wtykiem głowicy 10,7 V
  • #10 21724919
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Dobra
    Teraz zmierz napięcie na bazie T126 można w punkcie HF kurz.
    Jeżeli wynosi rzędu 11V to zmierz napięcie na R227 (w bazie T132) od strony ozn. REC H.
    Czyli co jest podane na ten rezystor?
  • #11 21724953
    władziowek
    Poziom 25  
    Posty: 688
    Pomógł: 61
    Ocena: 104
    jozgo napisał:
    Teraz zmierz napięcie na bazie T126 można w punkcie HF kurz.
    Jeżeli wynosi rzędu 11V to zmierz napięcie na R227 (w bazie T132) od strony ozn. REC H.

    A co ma piernik do wiatraka?
  • #12 21724961
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    >>21724919 na bazie T126=10,24V; na R227=12,76V. Tak dla wyjaśnienia mierzę przy podłączonej głowicy - czyli wtyk LK wsadzony w gniazdo.
  • REKLAMA
  • #13 21724975
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Ale te pomiary przy PLAY

    Dodano po 46 [sekundy]:

    >>21724953
    A zgadnij?
  • #14 21724977
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    >>21724975 dokładnie tak :)
  • #15 21724981
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Czyli przy PLAY jest błąd bo sygnał REC jest H.
    Szukamy dalej. Wydrukuję schemat.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Widzisz kol, władziowek to chciałem zobaczyć, czy generator podkładu/kasowania działa dlatego że uszkodzone tranzystory w jego sterowaniu czy błędny sygnał REC.
    I wiem.

    Dodano po 26 [minuty]:

    Zmierz jeszcze napięcie na obu ,ońcach R227.
    Od strony REC i na bazie T132.
    Dziwne bo REC to ok 5V.
  • #16 21725036
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    jozgo napisał:
    Czyli przy PLAY jest błąd bo sygnał REC jest H.
    Szukamy dalej. Wydrukuję schemat.

    Dodano po 7 [minuty]:

    Widzisz kol, władziowek to chciałem zobaczyć, czy generator podkładu/kasowania działa dlatego że uszkodzone tranzystory w jego sterowaniu czy błędny sygnał REC.
    I wiem.

    Dodano po 26 [minuty]:

    Zmierz jeszcze napięcie na obu ,ońcach R227.
    Od strony REC i na bazie T132.
    Dziwne bo REC to ok 5V.

    12,86v i 12,74V
  • #17 21725039
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    T132 wygląda na uszkodzony.
    Zmierz napięcia na emiterze i kolektorze, bo na bazie jest 12,86V?
  • #18 21725054
    władziowek
    Poziom 25  
    Posty: 688
    Pomógł: 61
    Ocena: 104
    jozgo napisał:
    to chciałem zobaczyć, czy generator podkładu/kasowania działa dlatego że uszkodzone tranzystory w jego sterowaniu czy błędny sygnał REC

    Jak by pracował generator podczas PLAY to po podłączeniu głowicy kasującej skasowało by zapis. A tak się nie dzieje. Jeszcze raz - co ma piernik do wiatraka? Włączenie głowicy kasującej do obwodu nic nie spowoduje przy PLAY. Czary.

    Dodano po 3 [minuty]:

    jozgo napisał:
    Dziwne bo REC to ok 5V.

    I skąd się to 5V wzięło?
  • #19 21725057
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    lordwader napisał:
    mam dziwny objaw usterki, przy wpinaniu kostki z przewodem od głowicy kasującej w płytę główną zanika dźwięk przy odtwarzaniu kasety.
  • #20 21725064
    władziowek
    Poziom 25  
    Posty: 688
    Pomógł: 61
    Ocena: 104
    jozgo napisał:
    lordwader napisał:
    mam dziwny objaw usterki, przy wpinaniu kostki z przewodem od głowicy kasującej w płytę główną zanika dźwięk przy odtwarzaniu kasety.

    No i...?
  • #21 21725109
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    jozgo napisał:
    T132 wygląda na uszkodzony.
    Zmierz napięcia na emiterze i kolektorze, bo na bazie jest 12,86V?


    wrzucilem go na tester wygląda na sprawny
  • #22 21725117
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Co chcesz wszystkie elementy wylutowywać i brać na tester?
    Zrujnujesz płytę.
    Zmierz napięcia na B, C i E na T129 i T132.
    Pomiarem napięć da się znaleźć uszkodzony element.

    Dodano po 1 [minuty]:

    E w T132 też mimo że ma być na masie.
  • #23 21725150
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    dziś już odpuszczę, ale się nie poddaję. tak z doświadczenia innych, rozumiem, że tranzystory są najbardziej podejrzane, reszta elementów raczej chyba sprawna?
  • #24 21725165
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Niekoniecznie tranzystory, pomiar napięć na tranzystorze pokaże np. że np. rezystor w kolektorze ma przerwę jak Uc jest zero itp.
    Sprawdzanie, wylutowanie każdego elementu to jakaś paranoja.
    Czy lekarz, chirurg wyjmuje do sprawdzenia każdy organ.
  • Pomocny post
    #25 21725476
    ZbeeGin
    Poziom 39  
    Posty: 4320
    Pomógł: 602
    Ocena: 454
    władziowek napisał:
    Jak by pracował generator podczas PLAY to po podłączeniu głowicy kasującej skasowało by zapis.

    Niekoniecznie, choć to tylko hipoteza: Jeśli głowica kasująca byłaby uszkodzona tak, że jest zwarta (lub zwarty przewód ekranowany dla niej) to nie skasowałaby nic z taśmy. Choć sygnał podkładu przedostawałby się przez trymery na wejście toru odczytu - i być może tak jest, gdyż autor wątku twierdzi, że wskaźniki wtedy "od tak" pokazują +3dB. A ponieważ układ komutacji głowicy uniwersalnej (np. T102, T103) jest przełączony na odczyt to sygnał podkładu byłby na tyle niski, że również nie spowodowałby uszkodzenia zapisu obecnego na taśmie.
  • #26 21725485
    lordwader
    Poziom 10  
    Posty: 361
    Ocena: 37
    Panowie, jeszcze raz wszystko przeanalizowałem i wychodzi, że sporo nakłamałem bo:

    włożenie wtyku LK jednak powoduje uruchomienie kasowania taśmy, coś tam wprawdzie się cichutko odtwarza, ale generalnie przy odtwarzaniu włożenie wtyku LK powoduje wyciszenie aktualnego odtwarzania i kasowanie. Prawdopodobnie dlatego nic się nie odtwarza, bo właśnie dokonuje się jednocześnie kasowanie i odtwarzanie. Wskaźniki VU są na +3db nawet jak nie ma żadnego sygnału wejściowego.
    Zmierzyłem napięcie na gnieździe LK i wynosi -12.9V, wiec chyba faktycznie uruchamia sie kasowanie po podłączeniu glowicy...

    Multimetr którym mierzyłem okazało się, ze jest uszkodzony. Poprawne pomiary nowym multimetrem są następujące:

    T126 - B ->2,57V
    T126 - E -> 2V
    T126 - C -> 12,71V

    T132 - B -> 0,05V
    T132 - E -> 0,05V
    T132 - C -> 13,38V

    R227 na obu przyłączach 0,05V

    T129 - B -> 13,37V
    T129 - E -> 13,42V
    T129 - C -> 2,51V

    T133 - B -> 0,01V
    T133 - E -> 0,01V
    T133 - C -> 12,92V

    T124 - B -> 0,49V
    T124 - E -> 0
    T124 - C -> 1,93V

    T125 - B -> 0,46V
    T125 - E -> 0
    T125 - C -> 1,88V

    Przepraszam za zamieszanie, mam nadzieję że rzuci to nowe spojrzenie na problem...

    Podejrzenie w kierunku kondensatora C144?
  • #27 21725652
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Jest tak: na złączu do głowicy kasującej masz napięcie stałe -12,9V. Sprawdź skąd tu napięcie stałe?
    Czy to na pewno złącze dla głowicy?
    Generator kasowania i podkładu przy Play nie pracuje OK.
    Na złączu głowlicy kasującej napięcie stałe.
    Taki stan powoduje kasowanie prądem stałym i zwieranie jednego z napięć zasilających.
    Jeszcze raz:
    1. Skąd napięcie stałe na tym złączu?
    2. Czy to na pewno złącze dla głowicy.
  • #28 21725655
    ZbeeGin
    Poziom 39  
    Posty: 4320
    Pomógł: 602
    Ocena: 454
    Na emiterze T126 masz napięcie 2V co wystarcza by generator na T124/T125 już zaczął pracować i generować sygnał AC dla głowicy kasującej w trybie PLAY. Skoro sygnał REC nie jest w stanie H w trakcie odtwarzania, i na kolektorze T132 jest napięcie bliskie 12V to klucz na T129 nie powinien być wysterowany - a w pewnym stopniu jest. Dlatego największym podejrzanym dla mnie jest właśnie T129.

    BTW. Na schemacie serwisowym jest błąd. W kolektorze T131 powinien występować jeszcze rezystor R215, który nie został narysowany.

    jozgo napisał:
    Jest tak: na złączu do głowicy kasującej masz napięcie stałe -12,9V. Sprawdź skąd tu napięcie stałe?

    To nie będzie napięcie stałe, tylko przemienne. A wartość pokazywana na multimetrze w trybie DC to będzie pochodna właśnie napięcia AC.
  • #29 21725659
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Na 2V generator nie zadziała.
    Na głowicy kasującej jest -12,9V DC.

    Dodano po 2 [minuty]:

    T129 warto sprawdzić.
  • #30 21725663
    ZbeeGin
    Poziom 39  
    Posty: 4320
    Pomógł: 602
    Ocena: 454
    Weryfikacja jakie to napięcie: DC czy AC, jest możliwa tylko za pomocą oscyloskopu. Zwykły multimetr w trybie AC raczej nie pokaże napięcia o częstotliwości ok. 40kHz.

    Można zrobić pewien eksperyment: Wylutować jedną stronę R199. Jeśli napięcie na GK zniknie, wskaźniki przestaną szaleć to będzie oznaczało, że generator jednak działa kiedy nie powinien.

Podsumowanie tematu

✨ W magnetofonie Philips FC330 pojawił się problem zanikania dźwięku podczas odtwarzania po podłączeniu kostki z przewodem od głowicy kasującej do płyty głównej. Początkowo podejrzewano uszkodzenie tranzystora T126, jednak pomiary multimetrem wykazały, że jest sprawny. Analiza napięć na tranzystorach T126, T129, T132 i innych elementach układu wskazywała na nieprawidłowości w generatorze kasowania i podkładu, który podczas trybu PLAY nie powinien działać. Wykonano test odłączenia rezystora R199, co przywróciło prawidłowe działanie i wskazało na problem z generatorem. Ostatecznie wymiana tranzystora T126 (BC337-25) na nowy rozwiązała problem, przywracając poprawne działanie magnetofonu. W dyskusji podkreślono znaczenie pomiarów napięć na bazie, emiterze i kolektorze tranzystorów oraz unikanie wylutowywania wszystkich elementów bez wcześniejszej diagnostyki.
REKLAMA