logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Izera i Electromobility Poland – 4,5 mld zł z KPO na fabrykę w Jaworznie, czy to wypali?

OPservator 19 Lis 2025 09:22 228 4
REKLAMA
  • #1 21755891
    OPservator
    Poziom 39  
    Posty: 6790
    Pomógł: 555
    Ocena: 1233
    Cytat:
    Izera wraca. Electromobility Poland otrzyma miliardowe wsparcie z KPO na fabrykę aut elektrycznych


    Taki tytuł przywitał mnie dzisiaj na pierwszej stronie pewnego portalu "informacyjnego".

    Cytat:
    Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozytywnie ocenił wniosek Electromobility Poland. Spółka może otrzymać około 4,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie.
    [...]

    Według prezesa Kędzierskiego, nowa umowa inwestycyjna umożliwi również zakończenie negocjacji dotyczących partnerstwa strategicznego z globalną firmą motoryzacyjną. Spółka nie ujawniła jednak nazwy potencjalnego partnera ani szczegółów prowadzonych rozmów.

    Głównym założeniem przedsięwzięcia jest działanie w formule optymalnej zarówno z punktu widzenia komercyjnego sukcesu, jak i realizowania długofalowej strategii rozwoju sektora automotive w Polsce. Spółka wskazuje, że projekt przyczyni się do rozwoju krajowego przemysłu motoryzacyjnego w segmencie pojazdów elektrycznych.


    Myślicie, że realnie coś się wreszcie ruszy w temacie, czy jest to jeden z najgrubszych przekrętów ostatnich lat? :D
  • REKLAMA
  • #2 21755898
    Chris_W
    Poziom 39  
    Posty: 8449
    Pomógł: 384
    Ocena: 1047
    Jeśli ta kasa popłynie to będą robić Chińskie samochody, na Chińskiej licencji w Europie (będzie dla nich jakby darmowa fabryka, wyższe koszty produkcji, ale sprzedaż bezcłowa więc powinno się spinać). Jak starczy kasy, to nawet brand nowy wymyślą ;)
    W sumie może się udać.
  • REKLAMA
  • #3 21755900
    OPservator
    Poziom 39  
    Posty: 6790
    Pomógł: 555
    Ocena: 1233
    Chris_W napisał:
    Jeśli ta kasa popłynie to będą robić Chińskie samochody, na Chińskiej licencji w Europie

    Też tak mi się wydaje, że "Izera" to to będzie co najwyżej z nazwy :P To jak te mityczne różnice między Skodą, VW i Audi - przednie zderzaki pasują do siebie wzajemnie i nagle z VW robisz Audi xD
  • REKLAMA
  • #4 21755904
    Chris_W
    Poziom 39  
    Posty: 8449
    Pomógł: 384
    Ocena: 1047
    OPservator napisał:
    Chris_W napisał:
    Jeśli ta kasa popłynie to będą robić Chińskie samochody, na Chińskiej licencji w Europie

    Też tak mi się wydaje, że "Izera" to to będzie co najwyżej z nazwy :P To jak te mityczne różnice między Skodą, VW i Audi - przednie zderzaki pasują do siebie wzajemnie i nagle z VW robisz Audi xD

    Ale tak było planowane - jedynie na samym początku, na fali zachwytu były koncepcje, że samochód będzie całkiem Polski (tak się wydawało ludziom) ale to było nierealne - po urealnieniu pomysłu wyszło, że będzie Chińki klon ze znaczkiem "izera" - ew. Chińczyk" zrobi nowy design nadwozia (wg tego słynnego konkursu na wygląd Izery). Na żadnym etapie realizowania, nie zakładano wyłącznie polskiej produkcji - od początku szukano "inwestora" - czyt. kogoś kto wniesie technikę motoryzacyjną do spółki - czyli my damy kasę, a ktoś będzie robił nasz pomysł ;)
    Teraz wychodzi że kasa będzie Unijna, co daje szanse realizacji - bo teraz w Polsce nie byłoby pieniędzy na takie "fanaberie" jak samochody ;)
  • #5 21756653
    E8600
    Poziom 41  
    Posty: 8927
    Pomógł: 529
    Ocena: 2494
    OPservator napisał:
    Według prezesa Kędzierskiego, nowa umowa inwestycyjna umożliwi również zakończenie negocjacji dotyczących partnerstwa strategicznego z globalną firmą motoryzacyjną. Spółka nie ujawniła jednak nazwy potencjalnego partnera ani szczegółów prowadzonych rozmów.

    Chciałbym się mylić, ale na moje to jakaś zachodnia marka, a fabryka będzie Polska jedynie z nazwy. Części wiadomo, że ze z Chin, pytanie tylko kto na tym najwięcej zyska?
REKLAMA