logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Electrolux EWS126540W – hałasujący bęben, tarcie/trzeszczenie po zdjęciu paska

gutierez69 06 Gru 2025 14:51 552 33
Najlepsze odpowiedzi

Jak sprawdzić, co powoduje tarcie/trzeszczenie bębna pralki po zdjęciu paska i co zrobić dalej z taką usterką?

Sprawdź przede wszystkim luzy bębna i łożysk oraz bujanie góra-dół, bo jeśli pękł albo zerwał się krzyżak bębna, naprawa sprowadza się do wymiany całego zespołu piorącego [#21772976][#21773141] Jeśli winne są tylko łożyska, pozostaje naprawa w lokalnym serwisie albo demontaż zbiornika i wysłanie go do firmy zajmującej się wymianą łożysk [#21773141] Jeden z tropów to też odkręcenie krzyżaka, jego oczyszczenie i szukanie numeru/indeksu części, bo bez oznaczeń może być problem z doborem zamiennika [#21783588] Gdy testy luzów nic nie wykazują, trzeba brać pod uwagę także ciało obce w zbiorniku, np. drut, które potrafi dawać podobne odgłosy tarcia [#21784413] Przy 13-letniej pralce decyzja o naprawie zależy już głównie od kosztu względem wieku sprzętu [#21773141]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 21772968
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Witam. Ostatnio zaczęła hałasować pralka Electrolux EWS126540W. Konkretnie bęben. Zdjąłem obudowę z tyłu, zdjąłem pasek napędowy i zakręciłem bębnem. Robi kilka obrotów, ale wydaje dźwięk ni to tarcie, ni trzeszczenie. Co można sprawdzić dodatkowo i co dalej robić w tym temacie?
  • REKLAMA
  • #3 21772997
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Wszystko jest sztywne. Jak mocno zakręcę, to bęben robi kilkanaście obrotów. Wydaje mi się, że chrzęst jest z okolic łożyska, ale pewności nie mam. Czy da się zajrzeć między bęben a obudowę, czy coś nie utkwiło, czy to jest nierozbieralne?
  • REKLAMA
  • #5 21773017
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Pralka ma 13 lat, ale żona dbała o nią, często odkamieniała. Nie wiem, gdzie jest krzyżak ani jak wygląda.
    Jeśli dobrze doczytałem, to krzyżak zobaczę dopiero po rozcięciu obudowy. Czy mogło stać się coś innego niż łożyska i krzyżak, co można sprawdzić samemu? Ewentualnie czy można dalej używać pralki w tym stanie i ile może pochodzić, zanim padnie całkiem? Łożyska na pewno się nie rozsypały, bo kręci ładnie, a dźwięk jest dudniący, jakby bęben obcierał o coś.
  • Pomocny post
    #6 21773141
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11104
    Pomógł: 2415
    Ocena: 3705
    Jeżeli pękł lub zerwał się krzyżak bębna co stwierdzisz sprawdzając luz bębna góra-dół to niestety jedyną opcją naprawy jest wymiana zespołu piorącego: https://czesciagd.pl/electrolux-kompletny-beben-pralki-3484165117-p-265412.html
    Wykonaj takie testy: https://youtu.be/U9q99GkVbb4?si=1f7efdmFCfAY13cy
    Jeśli jednak to tylko kwestia łożysk to albo dzwonisz po lokalnych serwisach i pytasz o cenę naprawy albo demontujesz zbiornik i wysyłasz do firmy zajmującej się takimi naprawami: https://www.lozyskawpralce.pl/
  • #7 21773174
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Testy nic nie wykazały. Oprócz bujania się na zawieszeniu nie widzę nic niepokojącego. Czyli łożyska siadają, bo dopiero się to zaczęło. Po pierwszym razie prania z hałasem, po paru godzinach przy kręceniu ręcznie bębnem była cisza. Dzisiaj już nie ma poprawy. Chyba kupię nową. Niby 320 za naprawę nie jest dużo, ale po 13 latach to już się zaczną naprawy co chwila.
  • #8 21773237
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11104
    Pomógł: 2415
    Ocena: 3705
    Zależy co chcesz nowego bo jeśli kupisz obecnego Electrolux to po 5 latach możesz się z nim pożegnać a jeśli kupisz coś pod tytułem Candy nie daj Bóg to dopiero będziesz miał wesoło. Jak chcesz nowe to tylko Bosch/Siemens.
  • #9 21773317
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Myślałem o Haier I-Pro Series 7 Plus HW80-B14979S8TUS.
  • #10 21773591
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11104
    Pomógł: 2415
    Ocena: 3705
    Haier to Candy pod innym logo. Odradzam zdecydowanie takiego wyboru.
  • REKLAMA
  • #11 21773640
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Pracowałem dla Boscha w branży motoryzacyjnej i mam nieco inne zdanie na temat tej firmy. Może jednak wyślę do naprawy bęben. Orientuje się Pan, czy demontaż jest skomplikowany?
  • #12 21773730
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11104
    Pomógł: 2415
    Ocena: 3705
    Nie ma nic lepszego konstrukcyjnie na rynku niż BSH. Owszem elektronika sprawia problemy jak w każdej marce AGD, ale konkurencja jest sporo w tyle. Podaj numer PNC pralki. Ściana przednia w Twojej pralce powinna być demontowalna więc czeka Cię taka robota: https://youtu.be/30PVlTT_01o?si=5InaEXbiV5yFpqxg
  • #13 21773912
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Większość pralek Bosch i wszystkie Siemensa mają niewymienne łożyska, przynajmniej nieinwazyjną metodą, więc po co ten marketing?
  • #14 21773960
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11104
    Pomógł: 2415
    Ocena: 3705
    gutierez69 napisał:
    Większość pralek bosch i wszystkie siemensa mają niewymienne łożyska,przynajmniej nieinwazyjną metodą, więc po co ten marketing?

    Jezu, rzeczywiście a Whirlpool czy Beko albo jakiś Hisense to świetne marki w których również są zgrzewane zbiorniki? Tylko Samsung i LG albo Amica trzyma się sztywno że zbiorniki są rozkręcane w ich produktach tylko jakimś dziwnym trafem krzyżaki są z "mączki kostnej" chyba bo rozpadają się na morgi a tu niespodzianka producenta bo krzyżak występuje wraz z bębnem za chore pieniądze.
    BSH mi tyle płaci że po prostu tapetuję pieniędzmi bo nie mam co z nimi robić...
    Kolego @gutierez69 sprawdź sobie ile kosztuje zbiornik do Whirlpool na przykład lub Hisense. Technologia wymiany łożysk w zbiornikach zgrzewanych jest już na polskim rynku dopracowana i są serwisy lub firmy, które potrafią to wykonać prawidłowo udzielając na swoją usługę gwarancję. Dziś to już żaden wyznacznik jakości że pralka ma rozkręcany zbiornik. Chciałem Ci doradzić zakup sprzętu z najlepszym stosunkiem jakości do ceny dostępnym na polskim rynku, ale kup co co chcesz. Twoje pieniądze, Twój wybór i później Twój problem.
  • REKLAMA
  • #15 21774041
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Nie ma się co denerwować. Widziałem oszukańcze praktyki w tej firmie, ustawiane audyty, fałszerstwa dokumentacji. Więc niemiecka technologia odpada. Ale warto zgłębić temat, który pan poruszył. Na razie naprawię starą pralkę i będę szukać nowej na przyszłość. Dziękuję za pomoc.
  • #16 21783020
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Warto wymieniać łożyska, czy lepiej odpuścić?
    Silnie skorodowany element metalowy w pralce z widocznymi ubytkami i korozją
  • #18 21783104
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Niestety nie jest dostępny żaden na wymianę.
  • #19 21783588
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11104
    Pomógł: 2415
    Ocena: 3705
    Jedyny cień szansy na naprawę to odkręcenie krzyżaka od bębna oczyszczenie go i poszukiwanie numeru czyli indeksu części. Jeśli nie znajdziesz żadnych oznaczeń to lipa i koniec szans na naprawę.
  • #20 21783634
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6912
    Kenworth 18 napisał:
    koniec szans na naprawę

    Zależy, można szukać dawcę z innym uszkodzeniem, np elektroniką.
  • #21 21784016
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Z drugiej strony wygląda lepiej, ale to i tak ryzyko. Rezygnuję z naprawy i przeglądam oferty pralek slim ładowanych od przodu w cenie do około 2000. Czy kierować się możliwością wymiany łożysk i krzyżaka, bo różne opinie są?
    Uszkodzony aluminiowy krzyżak bębna pralki z widoczną korozją i osią w centrum.
  • #22 21784107
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11104
    Pomógł: 2415
    Ocena: 3705
    Dziś warto wybrać coś co będzie się opłacać naprawić czyli coś w stylu Beko do którego części są akceptowalnych cenach a szczególnie najdroższa i awaryjna elektronika.
  • #23 21784121
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Myślę tak samo.Tylko w żadnym sklepie nie idzie zdobyć informacji które modele są rozbieralne Konsultant w media expert stwierdził, że beko nie robi takich pralek.Gdzie w necie mogę znaleźć potwierdzone informacje?
  • #24 21784247
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13883
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6912
    gutierez69 napisał:
    Czy kierować się możliwością wymiany łożysk i krzyżaka, bo różne opinie są?


    Łożyska wymienialne są zawsze, tylko różną tecniką. Krzyżaki dziś już tak częśto nie pękają, a w wielu przypadkach winna jest stosowana chemia.

    Wiem, ze możesz mieć uraz, ale ja z slimów zasugerwał bym ponownie Electrolua.
  • #25 21784394
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Nie zaprzecze, że rozważałem tą opcję.Jakby nowa też miała przeżyć 13 lat to byłoby nieźle.
  • #26 21784413
    Marksrz
    Poziom 23  
    Posty: 552
    Pomógł: 38
    Ocena: 129
    gutierez69 napisał:
    Jakby nowa też miała przeżyć 13 lat to byłoby nieźle.

    Nie ma szans, aby tyle robiła nowa, znam stare Eluxy i mam o nich jak najlepsze zdanie, mam ich na magazynie kilkanaście sztuk, EWF są warte naprawy, szukaj dawcy i naprawiaj, można zdobyć używkę nawet na chodzie, ale wersję EWF bym brał, moja kalkulacja jest taka: za nową trzeba wyłożyć ponad 1000 i starcza na ok. 4 lata, czyli rok to 250 zł, za używkę dasz 300 i posłuży kilka lat, jeśli będziesz miał pecha to rok na pewno będzie robić.

    >>21783020 znalazłeś przyczynę trzeszczenia? Obstawiam, że to nie były łożyska, miałem podobne zjawisko, ale był to drut w zbiorniku
  • #27 21784484
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Bęben wysłałem do naprawy i zrezygnowałem z niej, więc już po ptokach.Zresztą myślę, że 13 lat to już ma prawo wszystko się popsuć.Widzialem, że pękają plastiki przy śrubach.Nie jest to mercedes z lat 80.Odpuscilem ten temat i teraz tylko myślę czy wybrać coś tańszego około 1500 czy coś trochę lepszego 2000-2200.Ból w tym, że ciężko się dowiedzieć co jest w tych nowych pralkach,bo informacje z różnych źródeł są sprzeczne.Może szukać po częściach zamiennych w sklepach typu North?
  • #29 21784675
    Kenworth 18
    Poziom 43  
    Posty: 11104
    Pomógł: 2415
    Ocena: 3705
    Slimy z rozkręcanymi zbiornikami produkuje jeszcze tylko Samsung, LG i Amica/Midea. Beko, Whirlpool, Indesit to już zbiorniki zgrzewane z tym że do większości modeli Beko zbiornik kupisz za 500 zł i jeśli myślisz że to dużo to krzyżak do Samsunga potrafi być w tej cenie lub krzyżak z bębnem do Amica.
  • #30 21784927
    gutierez69
    Poziom 11  
    Posty: 72
    Pomógł: 1
    Ocena: 39
    Im więcej czytam tym większy mętlik w głowie.Zaryzykuje i kupię Haier I-Pro 5 HW80-B14959TU1.

Podsumowanie tematu

✨ Pralka Electrolux EWS126540W zaczęła wydawać hałas przypominający tarcie lub trzeszczenie z okolic bębna po zdjęciu paska napędowego. Sprawdzenie luzów na łożyskach nie wykazało luzów, a bęben obraca się płynnie, co sugeruje początkową fazę zużycia łożysk lub uszkodzenie krzyżaka bębna. Krzyżak jest elementem trudnym do oceny bez rozcięcia obudowy, a jego pęknięcie wymaga wymiany całego zespołu piorącego, co jest kosztowne. Naprawa łożysk wymaga demontażu zbiornika, który w niektórych markach jest zgrzewany i trudny do rozebrania, ale na rynku dostępne są serwisy specjalizujące się w takich naprawach. W dyskusji pojawiły się opinie o trwałości i jakości różnych marek pralek, z rekomendacją marek Bosch i Siemens jako bardziej niezawodnych, natomiast marki Haier i Candy zostały odradzone. Autor rozważa naprawę starej pralki ze względu na koszty i wiek urządzenia (13 lat), a także planuje zakup nowej pralki, rozważając modele i marki pod kątem jakości i trwałości. Zdjęcie krzyżaka wskazuje na konieczność wymiany, jednak brak dostępności części na rynku utrudnia naprawę.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA