Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sub w F126p w bagażniku - kilka pomysłów.

23 Dec 2005 09:58 1374 12
  • Level 14  
    Witam, po skończeniu półki na podszybiu zabieram się do konstrukcji subwofera, jedynym rozsądnym miejscem, które przychodzi mi na myśl jest bagażnik z przodu.

Widze kilka opcji do wyboru...
    1) Głośnik typu open air tak jak tutaj:
    http://fiat126p.iq.pl/index.php?action=caraudio - tylko gdzie taki głośnik da się kupic? (lub ewentualnie inny podobnej klasy za podobne pieniądze)

2)Bandpass 4th, który wylot br miałby skieroway do kabiny (wycięty otwór nad nogami pasazera) - to rozwiazanie jest ciekawsze - głośnik nie był by tak narażony na wilgoc, kurz itp w bagażniku. Tutaj szukam rady jaki głośnik można by było zastosowac - myślałem o Hetrz es 200

3)obudowa zamknieta - głośnik przykrecony jak w linku z ptk1) ale dodatkowo "obudowany" skrzynią - kwestia szczelności i solidnego wykonania pozostaje do przemyslenia - tutaj takze chcialbym zastosowac Hertza es 200 lub podobny (moze wiekszy np 12"?)

Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam
  • Level 29  
    Hmm nie lepiej zrobić normalny sub i dać go na siedzenie hehe.Ale zrobić to tak żeby dało się usiąść! :lol: .A to co podałęś w tym linku to jestem bardzo ciekawy jaki był efekt tkiego rozwiązania hehe:D.Pozdro!
  • Level 14  
    Normalny mam hyhy, wszystko sie trzesie i nie idzie oddychac;] ale zajmuje za duzo miejsca i jak poparzysz na tyle siedzenie to az krzyczy "ukradnij mnie ukradnij mnie" do potencjalnego zlodzieja;]
  • Level 29  
    No to przyciemnij szyby hehe albo go wyciagaj jak idziesz gdzieś hehe:D.A teraz pwaga hmm wiesz napewno nie bedzie takiego efektu jak na skrzyni co masz wiec coś za coś.Twój wybór ale mozesz sprubować i zobaczysz jak to gra ja jestem ciekaw :lol: Jak coś to daj znać jak to gra!Pozdro!!!
  • Level 28  
    Jdelsi autkiem jezdza tylko dwie osoby max to smialo mozesz tylna kanape wywalic. <Masz wtedy duuuzo miejsca na konkretna skrzynie, ktorej ksztalty mozesz sobie sam dopasowac niezapominajac o odpowiedniej objetosci. Ten sub co podales w linku to sub typu free-air czyli nie wymagajacy skrzyni do dzialania. glosniki da sie kupic nie ma z nimi problemu, lecz ich cena jest wieksza od ceny "tradycyjnych' glosnikow do obudowy. Ponadto ich bas jest nieco gorszy. Rozwiazanie dla leniwych ludzi ktorym nie chce sie robic skrzyni lub/i gdy nie ma miejsca w autku na suba. Ale zastanow sie nad sensem tylenj kanapy w malczanie. Tam i tak dla ludiz jest malo miejsca :) .

Pozdr
  • Level 14  
    Nie, nie, kanapa musi byc, chociaz jest tam malutko miejsca to musi zostac, jezdze w pare osob na treningi, dojezdzam do szkoly itp, zastanawiam się nad zmontowaniem czegos nieduzego tak zeby jedno miejsce z tylu zostalo. To jeszcze jest opcja do przyjecia, obawiam sie tylko o akumlator heee, czy wpakowanie wzmacniacza Magnat 360 + jakis dobry basowy 10" lub 12" (do tego mam jeszcze 6x9 jbl'a) to nie bedzie za duzo? Zastanawialem sie nad glosniczkiem około 200W rms
  • Level 28  
    NO a jaki masz akumulator i alternator??
    Aku ma chyba cos ok 36Ah...? a altek ajka ma wydajnosc pradową?
  • Level 14  
    akumlator mam 36Ah nowy, z alternatora bo ja wiem, ze 25-30 A da sie wycisnąc
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    dla mnie najlepsze to 2-gie rozwiązanie.bo free zaraz szlak trafffi!!!i trzeba będzie znów dokonać zakupu!lepiej raz a dobrze.pozdro
  • Level 28  
    free air w podobnych cenach robi pioneer a napewno robil i uzywke powinnienes dostac bezproblemowo
    kiedsy byl post goscio zamontowal suba s przodu przed noigami pasazera pod deska poszukaj bylo foto
    ewentualnie mozesz zrobic pozadna zabudowe zamiast jednego miejsca z tylu i wsadzic tam powiedzmy 2x12" co by dawalo niezla rzez jezeli lubisz cos takiego
  • Helpful post
    Level 28  
    NO z tej wydajnosci pradowej alternatora ktorej piszerz max 30A wyniaka, że mocy dla suba bedzie niewiele. Otóż w okresie zimowym, tzn kiedy w autku swieca swiatla mijania oraz dmuchawa to altek i tak juz ma co robic. Bo tak swiatla maja laczna moc cos ok. 150W (poprawcie mnie jesli sie mysle,, ale licze dla przednich mijania 2x50W oraz reszte to tylne dwa i pozycja). Dla napiecia podczas pracy silnika 13,8V pobor pradu wyniesie ok. 11A.Do tego trzeba jeszcze doliczyc dmuchawe ok.5A. No i jeszcze jak masz podgrzewana tylnia szybe. Zaokraglimy to ze wszystkim do 20A. Tak aby altek mial jeszcze troche zapasu. No to wtedy pozostaje jakies 10A do wykorzystania. 10Ax13,8V=138W. Wiec instaljac w maluchu suba o mocy 200WRMS to przesada. Poniewaz nie dosc ze juz teraz przy aktualnym bilansie mocy zabraknie na samego rmsa to i trzeba wziasc pod uwage ze wiekszosc wzmacniaczy samochodowych pracuje w klasie AB ktora ma sprawnosc ok 60-70%. Przetwornica napiecia zasilalajaca koncowke mocy we wzmaku tez nie ma 100% sprawnosci.

Wiec myslac o subie do auta nalezy zaczac od zasilania. Przy aktualnym zasilaniu to mozesz sobie zainstalowac np. Magnata Xpress 1001, ktory potrzebuje BR 32litry, cena nowki to ok 200zl lub cos z oferty STXa. Ten magnat to 25cm srednicy i mocy ciaglej 140W. Wiec w takiej syatuacji Twoj altek moze nie padnie tak szybko. ALe nie wiem co bedzie z jakoscia basu no i z napieciem w instalacji. A czym objawiaja sie spadki napiec w instalacji podczas basu...? To chyba wie kazdy chocazby przygasaniem swiatel.

Pozdr
  • Level 14  
    Czyli narazie, kierując się radą elmer2'a poszukam głośniczka o mocy około 100W rms i jak najwiekszej skutecznosci , najlepiej zeby sie nadawal na bandpass 4th.
    W sumie, nie ma sie co oszukiwac nie wsadze nie wiadomo jakich potworów - bo akulmator zrobi psssst i posprzatane;)
    Mysle ze taki 100W sub ładnie wesprze jbl'ki w polce na podszybiu- nie zalezy mi na tym zeby cale osiedle slyszalo jak jade.