logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Opel Zafira B 1.8 2006 – zimna rura za termostatem, brak ogrzewania, wymiana termostatu?

ciapus4 30 Gru 2025 14:58 945 33
REKLAMA
  • #1 21793776
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Dzień dobry, problem z ogrzewaniem w aucie Opel Zafira B, 2006, 1.8, a mianowicie, za termostatem, gruba rura po rozgrzaniu silnika jest zimna, wchodząc w ukryte menu, temperatura na wyświetlaczu pokazuje 0 stopni, gdy odpalę silnik powoli zaczyna rosnąć, czyli czujnik w bloku silnika nie jest uszkodzony, gdy przełączam gałką z LO na HI, to słychać, że klapki pracują (tak mi się zdaje), czy może to być wina czujnika w termostacie, czy sam termostat do wymiany i czy czujnik w termostacie się wymienia, czy to jest komplet.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21793790
    bubu1769
    Poziom 43  
    Posty: 8056
    Pomógł: 1175
    Ocena: 2360
    Rozumiem że pod pojęciem "gruba rura" masz na myśli wąż idący od termostatu do chłodnicy?
    Jeśli po rozgrzaniu silnika i teoretycznie prawidłowym otwarciu się termostatu pozostaje ona chłodna, dodatkowo nie działa ogrzewanie, to bardziej bym podejrzewał problem z pompą wody.
    Obieg płynu na nagrzewnice nie jest w żaden sposób zamykany.
  • REKLAMA
  • #3 21793837
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    Czujnik jest wymienny lecz jaki stan paska wielorowkowego i napinacza pod kątem pompy wodnej czy paruje poprawnie.
  • #4 21793844
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Jakieś, 1500 był robiony rozrząd, kompletny.
    Może tak, blok silnika jest ciepły, rura co idzie do dolnej części chłodnicy od termostatu zimna.
  • #5 21793860
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    W zbiorniku wyrównawczym widać przelew płynu z górnych wężyków ?
  • #6 21793865
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Jak nacisnę tą grubą rurę to się przelewa.
  • Pomocny post
    #8 21793890
    hobbista
    Poziom 25  
    Posty: 476
    Pomógł: 108
    Ocena: 171
    Przy braku ogrzewania w tym aucie typowe uszkodzenie to oberwanie napędu klapy ciepło/zimno
  • #9 21793904
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Ok, jutro dobiorę się do klapy, ale jeszcze opiszę, uruchomiłem silnik, i tak od pompy wody gruba rura co wchodzi do chłodnicy zimna, ta chuda co idzie do zbiornika ciepła w zbiorniku ciepły płyn, no i z termostatu rura do chłodnicy zimna.
  • Pomocny post
    #10 21793923
    hobbista
    Poziom 25  
    Posty: 476
    Pomógł: 108
    Ocena: 171
    Podstawowa temperatura otwarcia termostatu to około 105 stopni , więc trzeba motor trochę pomęczyć
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #11 21793941
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    Cieknie idą z małego obiegu a gruba jest z dużego obiegu po otwarciu termostatu a ten potrafi zastartować 105 st. kwestia czy jest obieg czy walnął termostat czy wymieniałeś płyn i nie odpowietrzyłeś układu i dlatego termostat ma powietrze a nie płyn przez co nie umie się otworzyć gdyż nie ma skąd zaczerpać informacji o ciepłym płynie.
  • #12 21793944
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Żona przejechała 30 km i zimno, płyn wymieniany z 2 lata temu, było ok, czyli chyba termostat, jeszcze sprawdzę te klapy.
  • Pomocny post
    #13 21793955
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    No ale pompa też podejrzana gdy był robiony rozrząd (nowa szybciej padnie niż stara) dlatego pytam o przelew do zbiornika wyrównawczego.
  • #14 21793958
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    jak pracuje silnik, to z tych cieniutkich rurek nic się nie przelewa.
  • Pomocny post
    #15 21793995
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    Brak "przelewu" w zbiorniczku wyrównawczym oznacza albo zapowietrzony układ chłodzenia (co objawia się brakiem ciepła w kabinie i dziwnymi dźwiękami) albo problem z uszkodzonym czujnikiem płynu, który nie reaguje na właściwy poziom, albo uszkodzoną pompę wody czy problem z termostatem, które powodują niewłaściwy obieg.

    Korek na zbiorniku zakręcony? by wytworzyło się ciśnienie aby popchać płyn by czujnik w termostacie był zalany oraz jaki poziom płynu tam jest napis Coolant tuż nad połową.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #16 21794043
    hobbista
    Poziom 25  
    Posty: 476
    Pomógł: 108
    Ocena: 171
    ciapus4 napisał:
    jeszcze sprawdzę te klapy.


    Opel Zafira B 1.8 2006 – zimna rura za termostatem, brak ogrzewania, wymiana termostatu?klapa za..a.jpg (164.7 kB)Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

    To co zaznaczone to oś klapy ciepło/zimno po przeciwnej stronie serwomotoru . Dostęp o strony pasażera po wymontowaniu schowka i panelu bocznego przy nogach . Możesz zaobserwować czy klapa się przemieszcza przy zmianie temperatury na panelu. Przy oberwanym połączeniu klapy z serwomotorem wkładając w otwór ośki np płaski śrubokręt będzie można swobodnie przestawić klapę do pozycji ciepła.
  • #17 21795779
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Po rozebraniu wszystkich plastików, przeszkodą jest blacha i nie widać tej dziury, ale gdy wsadzę pod nią paluch to czuję ruch ośki, kręci się, nie da się jej zatrymać, pod wpływem nacisku.
  • #18 21804184
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Dzień dobry, wymieniłem termostat, zmieniło się to, że grube rury są gorące, w menu widać rosnącą temperature cieczy, odpowietrzyłem przez odkręcanie korka na zbiorniku, dostałem się do klapek, czyli jak dokładam palec do ośki to one się kręcą, bo czuć pod palcem nie można ich zatrzymać stawiają opór, ale ciepłego nawiewu brak, jak wezmę np. nawiew na "2" to czuć delikatny powiew ciepła, oczywiście temperatura na HI, jak można jeszcze zweryfikować usterkę ??
  • #19 21804190
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    Tak się nie odpowietrza ! korek ma być bezwzględnie zakręcony i silnik pracować aż uzyska temperaturę a gdy ją osiągnie czekać aby wentylator włączył się 4-czterokrotnie !
    Po ostudzeniu uzupełnić płyn ( nigdy nie lać zimnego do ciepłego).
  • #20 21804223
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Jeszcze dodam, że ta gruba rura, gdy silnik jest gorący jest bardzo twarda, może coś z korkiem, jak go sprawdzić ?

    Dodano po 33 [minuty]:

    pszczyna napisał:
    Tak się nie odpowietrza ! korek ma być bezwzględnie zakręcony i silnik pracować aż uzyska temperaturę a gdy ją osiągnie czekać aby wentylator włączył się 4-czterokrotnie !
    Po ostudzeniu uzupełnić płyn ( nigdy nie lać zimnego do ciepłego).


    Na włączonym silniku, czekać jak sie włączy wentylator i wtedy wyłączam silnik, czy nie i czekać na i nasłuchiwać na obroty, bo nie kumam ???
  • #21 21804297
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    Nigdy nie dolewać zimnej cieczy do gorącej gdyż pęknie blok wodny !! ----- zalej gorącą szklankę zimną wodą , co się stanie ?.

    Twardy wąż to efekt bańki powietrznej gdy układ jest nie odpowietrzony.

    Jeszcze raz ---- zalewasz układ --opalasz silnik-- doprowadzasz do temperatury-- ( gdy łyknie wodę to znak otwarcia termostatu (chyba że już to było)--ewentualnie czekasz aż ostygnie i uzupełniasz płyn .
    Powtarzasz procedurę gdyż wiesz iż termostat się otworzył --- wówczas czekasz aby 4-czterokrotnie załączył się wentylator-- masz pewność że układ masz odpowietrzony.

    Jeżeli dalej masz twarde węże to pozostaje próba spalin --tester 40zł --jak wyjdzie pozytywnie to uszczelka pod głowicą na bank do roboty.
  • #22 21804587
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Witam, czym więcej dodaje gazu to temperatur spada nie mogę dobić do 105 stopni, jak silnik pracuje na wolnych obrotach to dochodzi do 108 i włącza się wiatrak na chłodnicy
  • #23 21804612
    BANANvanDYK
    Poziom 42  
    Posty: 7722
    Pomógł: 1163
    Ocena: 2575
    Nigdy nie zastanawiałem się nad układem chłodzenia w benzynowych Oplach. Tam jest termostat po staremu na wylocie z głowicy, czy po nowemu na powrocie z chłodnicy?
    Masz wersję silnika, gdzie jest termostat z grzałką?
    W silnikach Opla jest układ automatycznego odpowietrzania układu chłodzenia (wężyki z głowicy i chłodnicy do zbiornika płynu chłodzącego).
  • #25 21804671
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Ok, układ "chyba odpowietrzony", 3 godziny w garażu, wentylator latał 4 razy, na 2, leciutko leci ciepłe powietrze, na 7 zimne, wszystkie rury i rurki ciepłe, pompa wody działa, bo jak uruchomię silnik to w zbiorniczku płynu od razu ubywa płynu, może to te klapki się uszkodziły, jak je sprawdzić, rozebrałem boczek i jak wspomniałem, silnik działa, jak wsadzę paluch, na ośkę to się kręci i jest opór, ale jak sprawdzić, czy jest on, off, jak się do tego dobrać i zobaczyć na własne oczy czy to działa ?
  • #27 21804885
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12731
    Pomógł: 1157
    Ocena: 3389
    ciapus4 napisał:
    leciutko leci ciepłe powietrze, na 7 zimne,

    Zapchana nagrzewnica. W zafirce B tania jak barszcz i wymiana dziecinnie prosta.
  • #28 21804936
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    O klapce i sterowniku ciepło zimno było wcześniej wspominane a dalej nie sprawdzone (głównie awarii ulega cięgno).
  • #29 21807498
    ciapus4
    Poziom 19  
    Posty: 572
    Pomógł: 10
    Ocena: 42
    Dzień dobry, odkręciłem boczek od strony kierowcy, i wymontowałem serwo, jak wkładam śrubokręt to bez problemu mogę poruszać klapką, bo słychać nawet jak klapka się porusza w przód i w tył obijając się o krawędzie, czyli to może być wina nagrzewnicy ?
  • #30 21807552
    pszczyna
    Poziom 33  
    Posty: 1608
    Pomógł: 212
    Ocena: 400
    Ale tą klapką steruje silniczek poprzez cięgno - oby dwa sprawne ?

Podsumowanie tematu

✨ W Opel Zafira B 1.8 z 2006 roku wystąpił problem z brakiem ogrzewania i zimną grubą rurą za termostatem po rozgrzaniu silnika. Pomimo prawidłowego działania czujnika temperatury w bloku silnika i pracy klapek nawiewu, rura od termostatu do chłodnicy pozostawała zimna. Dyskusja wskazała na możliwe przyczyny: uszkodzona pompa wody, zapowietrzony układ chłodzenia, niewłaściwe odpowietrzenie po wymianie płynu chłodzącego, uszkodzony termostat lub zapchana nagrzewnica. Wymiana termostatu poprawiła temperaturę w rurach i wskazania na wyświetlaczu, jednak ogrzewanie nadal było słabe. Sprawdzono klapki nawiewu – serwomotor działał, a klapka poruszała się swobodnie, co wykluczyło zerwanie cięgna. Zalecano prawidłowe odpowietrzenie układu chłodzenia poprzez zakręcenie korka zbiornika i wielokrotne włączenie wentylatora chłodnicy. Wskazano również na możliwość uszkodzenia nagrzewnicy jako przyczynę braku ciepła. Podano metody diagnostyki klapek i serwomotorów oraz linki do ilustracji i instrukcji demontażu. Wskazano, że twardość węża może świadczyć o obecności powietrza w układzie, a spadek temperatury przy zwiększonych obrotach może wskazywać na problem z termostatem lub układem chłodzenia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA